† Τσάρλτον Ίστον [1923~2008]

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,155
Αλιμος
ελπίζω να μην είμαι πάλι δεύτερος...
στα 84 του από αλτσχαιμερ.
Αν και μεγαλώσαμε με τις επικές υπερπαραγωγές στις οποίες πρωταγωνίστησε,
νομίζω ότι προσωπικά η συμμετοχή του σε τρεις θαυμάσιες κλασικές ταινίες φαντασίας τον καθιστούν σημαντικό στην συνειδησή μου , μιλάω βέβαια για
τις planet of the apes 68, omega man 71 και soylent green 73...:grinning-smiley-043
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

"Πρωταγωνίστησε" και στον Ακήρυχτο Πόλεμο, ομως...
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Και δυστυχώς με τη στάση του στο θέμα της οπλοκατοχής, αμαύρωσε την εικόνα του.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,155
Αλιμος
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

ου γαρ έρχεται μόνον...
πριν από 40 χρόνια δούλευε καλύτερα ο ... επεξεργαστής του.
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG
Απάντηση: Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Και δυστυχώς με τη στάση του στο θέμα της οπλοκατοχής, αμαύρωσε την εικόνα του.


μου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση η σταση του που μονο με χοντροκεφαλο τον χαρακτηριζα......

αυτο μου εκοψε και την ορεξη να δω ταινια με αυτον !

κριμα .... ηταν οντως ταλαντουχος ηθοποιος !!!
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,580
Land of Dystopia
Απάντηση: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Εάν δεν κάνω λάθος είχε παίξει και σε σαπουνόπερα στις αρχές του '80 Colbies, νομίζω ότι λεγόταν.
Μεγάλος ηθοποιός αλήθεια θυμάστε τον Μπεν Χουρ?
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Και δυστυχώς με τη στάση του στο θέμα της οπλοκατοχής, αμαύρωσε την εικόνα του.

+1 πιστευω και για πολυ κοσμο ακομα. Αυτο με χαλασε και μενα πολυ.
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

συμφωνω οτι το θεμα της οπλοκατοχης ηταν μια μαυρη σελιδα για τον Heston για πολυ κοσμο, αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον ηταν ειλικρινης στις-λανθασμενες-αποψεις του.Αλλοι εχουν βουλιαξει στην υποκρισια και αλλα βρωμικα συμφεροντα.Αμα ψαξει κανεις πισω απο καθε ηθοποιο ολο και κατι θα βρει.Λιγοι ειναι απολυτα αψογοι και συνηθως ειναι και οι πιο βαρετοι.Καλο ειναι πιστευω να μην ανακατευει κανεις τα πολιτικα με την τεχνη.Βεβαια στην Ελλαδα που ΟΛΑ ειναι πολιτικα αυτο φανταζει ουτοπια,αλλα πιστευω οτι ετσι πρεπει ναναι.Τι να πει κανεις για ενα τεραστιο ταλεντο ,που ετυχε να τον θυμηθω προσφατα με την υποθεση Ντασσεν,οπως ο Καζαν.Πολυ χειροτερα εκανε ,αλλα δεν παυει ναχει βγαλει τεραστιες κλασσικες ταινιες.
Προσωπικα,ο Heston με εχει διασκεδασει σε αρκετες ταινιες,ας τον συγχωρησει ο Θεος.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,881
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

να μην τον συγχωρεσει ......αν δεν συγχωρεσει πρωτα τα αθωα θυματα της οπλοκατοχης της οποιας ηταν υπερμετρος υπερασπιστης

αφου δεν διστασε 3 μερες μετα απο το θανατο μια μικρης μαθητριας να επισκεφτει συνεδριο 30 χιλιομετρα μακρια κραδαζοντας μιοα καραμπινα

στατα στον ταφο του
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Κοιτα,δεν εχω σκοπο να υπερασπιστω κανεναν που ειναι υπερ της οπλοκατοχης με την οποια διαφωνω,αλλα ετσι που το λες ειναι σαν να σκοτωσε ο ιδιος καποιο παιδι!!!!!!!Δεν ξερω αν εχετε ζησει στην Αμερικη,τα πραγματα δεν ειναι οπως στην Ευρωπη.Το θεμα της οπλοκατοχης δεν το βλεπουν ως εγκλημα οπως μας φαινεται εδω.Οι αμερικανοι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ συνηθισμενοι στα οπλα οπως φαινεται και απο τις ταινιες τους.Αμα ρωτησεις εδω ποιος ειναι εναντιον της οπλοκατοχης ,ειμαι βεβαιος θα βρεθουν παρα πολλοι που εχουν απ'την αλλη για καλυτερη ταινια τους καποια του Σκορτσεζε η του Ταραντινο που δεν κανουν αλλο απο το να διαφημιζουν τη βια.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,881
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

δεν εχω ζησει ,Ζω


επειδη(ισως) δεν γνωριζετε το προφιλ του μεσου Αμερικανου θεωρω οτι οταν τα προτυπα σου (Ιστον) συμπεριφερονται με τετοιο τροπο .....εγω προσωπικα τον θεωρω ηθικο αυτουργο....


παντα ΙΜΗΟ
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

επειδη(ισως) δεν γνωριζετε το προφιλ του μεσου Αμερικανου θεωρω οτι οταν τα προτυπα σου (Ιστον) συμπεριφερονται με τετοιο τροπο .....εγω προσωπικα τον θεωρω ηθικο αυτουργο....


παντα ΙΜΗΟ

φιλε μου εχω ζησει 8 χρονια στην Αμερικη και σου ειπα την γνωμη μου,
Διαφωνω καθετως με την οπλοκατοχη και πιστευω οτι ηταν ντροπη για τον
Heston να την υπερασπιζεται,αλλα δεν θα τον πω κι εγκληματια οπως τον λες εσυ.Εχω δει μπροστα μου γνωστοτατους ηθοποιους να κανουν κολλητη παρεα με επαγγελματιες δολοφονους .Για μενα αυτο ειναι χειροτερο.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,881
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

σωστο και αυτο....σε πια πολιτεια εκανες ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,621
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Θεωρώ ότι η καλλιτεχνική αξία από τη μία και η προσωπικότητα / χαρακτήρας ενός καλλιτέχνη από την άλλη δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να συγκρίνονται.

Όταν συμβαδίζουν, συμβάλλουν στην αύξηση της καλλιτεχνικής αξίας, όταν όχι όμως καλό είναι να τα αφήνουμε στην άκρη.

Προσωπικά, ειδικά στη μουσική (και ειδικά σε αυτή που ακούω: Rock / Metal), γνωρίζω άπειρες περιπτώσεις συγκροτημάτων που φτάνουν στο σημείο ακόμα και να με αηδιάζουν με τις προσωπικές / κοινωνικές / πολιτικές κλπ τους απόψεις και πεποιθήσεις αλλά τα μουσικά τους έργα προσκυνώ. Σε αυτές τις περιπτώσεις απλώς αδιαφορώ για τον καλλιτέχνη και απολαμβάνω το δημιούργημά του (εφόσον φυσικά αυτό είναι απαλλαγμένο από τα ''προσωπικά'' του).

Είναι εξάλλου θετικό το να μπορείς να απολαμβάνεις κάτι μην αφήνοντας να σε επηρεάσουν τα όποια, άμεσα ή έμμεσα, ʽαρνητικάʼ του (αρκεί βέβαια να τα γνωρίζεις προκειμένου πχ (με τρανό παράδειγμα την μουσική συνήθως) να μην παρασύρεσαι ή ακόμα και να γίνεσαι αντικείμενο πλύσης εγκεφάλου από αυτά).

Για την ιστορία: Ο Χέστον (ως πιο γνωστός παλιότερα :p) που ήταν βασικά αδιάφορος ως ηθοποιός και απεχθής ως άνθρωπος.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,621
Re: ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο CHARLTON HESTON

Εχω δει μπροστα μου γνωστοτατους ηθοποιους να κανουν κολλητη παρεα με επαγγελματιες δολοφονους .Για μενα αυτο ειναι χειροτερο.
Όχι απαραίτητα.

Μπορεί αυτό να λέει κάτι (ή και όχι) για την προσωπικότητά τους αλλά από την άλλη, εφόσον δεν το ‘διαφήμιζαν’ ή έστω δεν ‘διαφημίστηκε’, δεν αποτέλεσε κακή επιρροή για το κοινό.