- 16 December 2014
- 15,302
Αποψε κεκίνησε το 68° φεστιβαλ των Καννών.
Πολυ αξιόλογη έναρξη με μια επιλογη ταινιών που υποσχεται καποιες συγκινησεις εαν οχι δονησεις...
Τουλαχιστον απο το τρεϊλερ που ειδα με τις επιλεγμενες ταινιες.
Εξαιρετική πραγματικά και με νόημα η εισαγωγη του Lambert Wilson.
To φιλμ θα ειναι "Tete haute" με την Catherine Deneuve (εκτος συναγωνισμου).
Ο προεδρος του φετινου σινεμά θα ειναι..."διπλος" γιατι προκειται για τους αδελφους Κοεν.
En Compétition:
- Dheepan de Jacques Audiard avec Vincent Rottiers, Marc Zinga
- La loi du marché de Stéphane Brizé avec Vincent Lindon
- Marguerite et Julien de Valérie Donzelli avec Anaïs Demoustier, Jérémie Elkaïm
- Le conte des contes de Matteo Garrone avec Salma Hayek, Vincent Cassel, John C. Reilly
Un film partenaire en salle de CANAL+
- Carol de Todd Haynes avec Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler
- The assassin de Hou Hsiao Hsien
- Mountains may depart de Jia Zhang-Ke
- Notre petite soeur de Hirokazu Kore-eda
- Mac Beth de Justin Kurzel avec Marion Cotillard, Michael Fassbender
- The lobster de Yórgos Lánthimos avec Colin Farrell, Léa Seydoux, Rachel Weisz, Ben Wishaw
- Mon Roi de Maïwenn avec Vincent Cassel, Louis Garrel, Emmanuelle Bercot
- Mia Madre de Nanni Moretti avec John Turturro
- Le fils de Saul de Laszlo Nemes
- La jeunesse de Paolo Sorrentino avec Michael Caine, Harvey Keitel, Paul Dano
- Louder than bombs de Joachim Trier avec Isabelle Huppert, Jesse Eisenberg, Gabriel Byrne
- The sea of trees de Gus Van Sant avec Matthew McConaughey, Ken Watanabe, Naomi Watts
- Sicario de Denis Villeneuve avec Benicio del Toro, Emily Blunt, Josh Brolin
- Cronic de Michel Franco
- Valley of love de Guillaume Nicloux avec Gérard Depardieu et Isabelle Huppert
Hors Compétition:
- La Tête haute d'Emmanuelle Bercot (film d'ouverture) avec Catherine Deneuve, Benoît Magimel
Un film partenaire en salle de CANAL+
- Mad Max: Fury Road de George Miller avec Tom Hardy, Charlize Theron
Un film partenaire en salle de CANAL+
- Irrational Man de Woody Allen avec Emma Stone, Joaquin Phoenix
- Vice Versa de Pete Docter et Ronaldo del Carmen
- Le petit Prince de Mark Osborne
- La glace et le ciel de Luc Jacquet (film de clôture)
Séances Spéciales:
- Asphalte de Samuel Benchetrit avec Isabelle Huppert, Gustave Kervern
- Oka de Souleymane Cissé
- Une histoire d'amour et de ténèbres de Natalie Portman
- Amnesia de Barbet Schroeder
- L'esprit de l'escalier d'Elad Keidan
- Panama de Pavle Vučković- Une histoire de fou de Robert Guédiguian avec Simon Abkarian, Ariane Ascaride
Séances de Minuit:
- Office de Hong Won-Chan
- Amy de Asif Kapadia
- Love de Gaspar Noé
Un Certain Regard:
- AN de Naomi Kawase (film d'ouverture)
- Fly away solo de Neeraj Ghaywan
- Rams de Grímur Hákonarson
- Voyage sur l'autre rive de Kiyoshi Kurosawa
- Je suis un soldat de Laurent Larivière
- Soleil de plomb de Dalibor Matanic
- The Other side de Roberto Minervini
- L'étage du dessous de Radu Muntean
- The Shameless d'Oh Seung Uk
- Las elegidas de David Pablos
- Nahid d'Ida Panahandeh
- Comorea de Corneliu Porumboiu
- Madonna de Shin Suwon
- Maryland d' Alice Winocour avec Diane Kruger, Matthias Schoenaerts
- The fourth direction de Gurvinder Singh
- Alias Maria de José Luis Rugeles Gracia
- Taklub de Brillante Mendoza
- Lamb de Yared Zeleke
- Cemetery of Splendour de Apichatpong Weerasethakul
Last edited by a moderator: