ΚΟΡΝΕΣ...

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
"παντως οποιος εχει ακουσει κατι καλυτερο να το πει... "
ΕΓΩ
και αν προλαβαινεις να ερθεις μεχρι της 6 σημερα θα συναντισεις τους Per, Peter, Ulf, Lars και εμενα προσωπικα στην ακροαση που θα κανουμε σπιτι μου.
Τα χρυσα αυτια συναντιωνται σημερα
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

"παντως οποιος εχει ακουσει κατι καλυτερο να το πει... "
ΕΓΩ
και αν προλαβαινεις να ερθεις μεχρι της 6 σημερα θα συναντισεις τους Per, Peter, Ulf, Lars και εμενα προσωπικα στην ακροαση που θα κανουμε σπιτι μου.
Τα χρυσα αυτια συναντιωνται σημερα

αυτο σημαινει οτι εχεις ακουσει το Tidal Contriva? εαν οχι πως ξερεις οτι το δικο σου ειναι καλυτερο?

κοιτα πολυ πιθανο να ειναι καλυτερο αυτο το ηχειο που αναφερεις (δεν μπορω να εκφρασω αποψη αφου δε το εχω ακουσει) αλλα εαν δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμο πως θα το ακουσουμε εμεις στην Ελλαδα?
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

οχι, τα ηχεια αυτα δεν τα εχω ακουσει, ξερεις τι ειναι μετρημενα κουκια?
οσο και καλος να εισαι δεν μπορεις να κανεις και θαυματα με μερικα 8αρακια και ενα στριγγλαδακι απο πανω. Ειναι σαν να μου λες τωρα οτι ενας πουσαρισε εναν σκαθαρο και τον εκανε καλυτερο απο μια Φερραρι. οσο και καλος μηχανικος να ειναι δεν τραβαει η κατασκευη, μερικα πραγματα θα πρεπει να ειναι αυτονοητα. Οταν γραφετε εσεις οι "μερικοι" με αυτο το ιδιο στυλ, "το καλυτερο" "το ποιο ετσι και το ποιο αλλο" γεννιουνται αυτονοητες υποψειες για το τι θελετε με αυτα τα νηματα που ανοιγετε
Μετα εξαφανιζεστε για λιγο και μετα ξανα τα ιδια με καποιο "το καλυτερο του κοσμου"
Τα ηχεια που αναφερομαι οτι ειναι καλυτερα δεν ειναι εμπορικα, αλλα μπορεις να παραγγειλεις στον μαραγκο της γειτονειας σου για το 1/100 της τιμης που πληρωνεις για μερικα 8αρακια.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Οταν γραφετε εσεις οι "μερικοι" με αυτο το ιδιο στυλ, "το καλυτερο" "το ποιο ετσι και το ποιο αλλο" γεννιουνται αυτονοητες υποψειες για το τι θελετε με αυτα τα νηματα που ανοιγετε
Μετα εξαφανιζεστε για λιγο και μετα ξανα τα ιδια με καποιο "το καλυτερο του κοσμου"

αν τα ακουσεις ποτε ειμαι σιγουρος οτι πολλες απο τις "υποψιες" σου θα παψουν Αρκει να εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος γιατι το να πιστευεις οτι εσυ εχεις βρει το απολυτο και ολοι οι αλλοι ειναι ειτε χαζοι ειτε βαλτοι δεν νομιζω οτι ειναι εποικοδομητικο...

πες μου εσυ τι θελουν ολοι αυτοι που ανοιγουν νηματα για πανακριβα μηχανηματα? εγω πιστευω οτι θελουν οτι θελουν και αυτοι που ανοιγουν θεματα για τη Lamborgini και τη Ferrari σε forum αυτοκινητων....

να ονειρευονται...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

60 χι .....

θα πάρω του Σπύρου...
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

ελα τωρα 15αρακι και γουφερακλα, επρεπε να ησουν σπιτι μου εχτες που ειχαμε συμποσιο με την κορνοσυμμορια. Εχεις ακουσει τον δισκο της Chandos 9785? Ναι, αυτον απο τον καθεδρικο της Λιβερπουλ, στο 4 μερος του Alexandre Guilmant εχει μια μπασια περιπου 15 δευτερολεπτα με 8 κυκλους.
Εκει εφυγε ενα κομματι απο τον τοιχο, ακριβως στην μεση το μικροφωνο τους παθαινει κολουμπρα απο την χαμηλη συχνοτητα και εχει εναν ιδιοσυντοωισμο για 1 δευτερολεπτο. Εκει συμβαινουν παραξενα πραγματα, καλυτερα να μην τον ακουσεις αν εισαι καρδιακος.
Αλλα εδω μιλαμε για γουφεραρες και οχι παιδικα παιχνιδια!
 

Attachments

  • gula 816.jpg
    gula 816.jpg
    77.7 KB · Views: 753
  • EV30W.JPG
    EV30W.JPG
    97 KB · Views: 174

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Απάντηση: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Και πως λεγεται το εν λογω ηχειο, η ειναι μυστικο? Γιατι κι αλλη φορα σε ρωτησα αλλα δεν μας απαντησες.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Δεν εχει ονομα, ειναι μπαλωματα
Η δευτερη φωτογραφια ειναι παρμενη μεσα απο το σαμπ!!!!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

attachment.php


Is this from Greek Tavern in Sweden??...
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Ειναι:
Altec Lansing μοντελο 816 με 416-8C 15" σαν χαμηλο μεσο μπασο, τρακτριξ 224 κυκλοι με Altec lansing 288-16G drivers, Electrovoice T-35 horn tweeter
Αλλη απορια? Ρωτα ευχαριστως
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Ειναι:
Altec Lansing μοντελο 816 με 416-8C 15" σαν χαμηλο μεσο μπασο, τρακτριξ 224 κυκλοι με Altec lansing 288-16G drivers, Electrovoice T-35 horn tweeter
Αλλη απορια? Ρωτα ευχαριστως

για να καταλαβω...

το μεσα δωματιο λειτουργει σαν subwoofer?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

υπάρχει σχετικό thread στην diy.

Ψάξτε το.
Υπάρχει και άλλιώτικό hiend....
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Επειδη δεν εχω δει την Diy απανταω ναι, η επομενη φωτογραφια με τα 30ανταρια που φαινονται απο πισω ειναι τραβηγμενη μεσα απο το σαμπγουφερ, την κουτα δηλαδη η οποια ειναι 18 κυβικα μετρα. Πισω απο την μαυρη πορτα ειναι τα 30ανταρια. Βλεπεις την αναλογια τους εν σχεσει με τους 2 ενισχυτες κιθαρας που φαινονται και υπαρχει αλλος ενας απο κατω, ενας Fender twin.
Γιαυτο και στην ερωτηση του ποστ nr 1 η απαντηση μου στο nr 2 ηταν, ναι, εχω ακουσει καλυτερα ηχεια απο 2 οχταρακια και ενα μικρακι που στριγγλιζει.
Τωρα γιατι ενα ηχειο με 2 οχταρακια η τι ειναι τωρα αυτα τα μεγαφωνα, να ειναι 10 η 30 φορες ποιο ακριβο απο ενα αντιστοιχο? Ειναι πραγματι 10 η 30 φορες καλυτερο απο τα αδερφακια του? Αμφιβαλω, ολα αυτα με σχεδον την ιδια κατασκευη ειναι παρομοια, τουλαχιστον στα αυτια μου, ολα οσα εχω ακουσει και δεν ηταν της οκας ολα, ετσι, εχουν την ιδια αποδωση, μετρημενα κουκια οπως εγραψα. Ακουγονται, στα αυτια μου, σαν τις κουκλιτσες με το γραννοφωνακι μεσα.
Τα δικα μου εχουν στοιχισει 500 Ευρω μαζι με τον μαραγκο.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

ελα τωρα 15αρακι και γουφερακλα, επρεπε να ησουν σπιτι μου εχτες που ειχαμε συμποσιο με την κορνοσυμμορια. Εχεις ακουσει τον δισκο της Chandos 9785? Ναι, αυτον απο τον καθεδρικο της Λιβερπουλ, στο 4 μερος του Alexandre Guilmant εχει μια μπασια περιπου 15 δευτερολεπτα με 8 κυκλους.
Εκει εφυγε ενα κομματι απο τον τοιχο, ακριβως στην μεση το μικροφωνο τους παθαινει κολουμπρα απο την χαμηλη συχνοτητα και εχει εναν ιδιοσυντοωισμο για 1 δευτερολεπτο. Εκει συμβαινουν παραξενα πραγματα, καλυτερα να μην τον ακουσεις αν εισαι καρδιακος.
Αλλα εδω μιλαμε για γουφεραρες και οχι παιδικα παιχνιδια!
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις διαστάσεις του χώρου που έπαιζε το ηχείο που αναφέρεις. Λ.Σ.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Μιά σωστά υπολογισμένη κόρνα,παίζει μαγικά και σε μικρομεσαίους χώρους-άς είναι και 2,5Χ1 μέτρα σε διαστάσεις.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Δεν τις εχω μετρησει ποτε, ειναι ενα τυπικο Σουηδικο γκαραζ το οποιο εχει διαμορφωθει σαν χωρος ακουσματος. Αριθμοι και τετοια δεν με ενδιαφερουν, εγω μονο ακουω και αυτο με την χωρητικοτητα του σαμπ ειναι απο οτι θυμαμαι οτι ειπε ο φιλος που το μελετησε σε μια εξομοιωση,(16 κυκλοι πριν αρχισει να πεφτει), εγω παιζω μονο μουσικη εκει μεσα.
Φυσικα υπαρχουν σημεια που ακουγεται ποιο πολυ η λιγωτερο στο μπασο. Στο κεντρο τπυ δωματιου και 4 μετρα περιπου απο τα ηχεια εχω το λιγωτερο και ποιο καθαρο μπασο. Εχτες παιζαμε με ανοικτη την πορτα, η οποια ειναι ακριβως 180 μοιρες μπροστα απο τα ηχεια που βλεπεις. Φυσικα χιονιζε εξω αλλα ειμαστε γενναια παλληκαρια εμεις οι Βικινκς
Ο φιλος Πετερ θα ερθει με τα οργανα του να μετρησει την impedance και την αποκριση σε ορισμενα σημεια του δωματιου, μπορω να τα δημοσιευσω οταν τα ξερω και αν σε ενδιαφερουν.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Τα δικα μου εχουν στοιχισει 500 Ευρω μαζι με τον μαραγκο.

Ε όχι και 500!

Μόνο τα 288 κάνουν ~χιλιάρικο (αν τα βρεις).
Για τα 30άρια γούφερ του sub δεν το συζητώ καν. Δεν βρίσκονται με τί-πο-τα!

Αλλά δεν έχει σημασία η τιμή.

Για μένα δεν παίζει κανένα ρόλο όταν ακούω.
Ας κάνει 35 ευρώ όπως το bluesky ας κάνει 30000 όπως τα TAD.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Nαι, αλλα τα σπιτια μας δεν μπορουν να εχουν τετοιες κατασκευες, ουτε μπορει ο καθεμας να ασχοληθει να φτιαξει κατι τετοιο. Συνεπως, αγοραζουμε τα ετοιμα, για τον ιδιο λογο που δεν παμε σε ραφτη για τα πουκαμισα μας.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Εψές ένας ταπεινόφρων diy,ο δικός μας χαμηλών τόνων Moρφέας,μου έκανε την τιμή να με φωνάξει να ακούσω το τελευταίο δημιούργημά του.Κόρνες ήταν και μάλιστα θηριώδεις.Μελέτη,κατασκευή,μετρήσεις του ίδιου.

Αν κι ημιτελείς,οδηγούμενες απο τραχύ τρανζίστορ επίσης diy(PP F5 Pass κλώνος)+πολύ ταπεινή πηγή και σε χώρο όπου στοιχειωδώς ανάπνεαν,έπαιξαν καλύτερα απο το 99% των ηχείων,που έχω ακούσει μέχρι σήμερα.

Οταν σενιαριστεί και συνοδευτεί καταλλήλως θα παίξει 200% καλύτερα,απ. όλα τα ηχεία που έχω ακούσει μέχρι σήμερα.

Αυτά και σε άλλα με υγεία.

Μπράβο ρε Μανώλη!!!!!

(αυτό είναι το δικό μου πιό διθυραμβικό review,που έχω γράψει ποτέ ώς τώρα...).
 
Last edited:

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Το πιο διθυραμβικό review για ηχείο που έχει γίνει ποτέ!!!!

Μανωλη
Τα 288 μου τα χαρισε ο αδερφος της γυναικας μου
Τα 416 το ιδιο
τα Τ35 κανανε 900 κορωνες και τα 30νταρια 3000 κορωνες, τα υπολοιπα ηταν τα ξυλα, περιπου 5000 κορωνες, ας πουμε 500 Ευρω.
Καλωδια τσαμπα απο τηλεφωνα και τηλεωρασεις, ξεχασα τιποτα?
Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη απο τοτε που τα ακουσατε.Προς το καλυτερο.Ισως ειναι τα φιλτρα που τωρα ειναι πρωτης ταξεως, ενα πηνειο και ενας πυκνωτης για την τρακτριξ και ενας πυκνωτης για τα Τ35.
Αποφασισαμε να κανουμε μια συναντηση εναλακτικα καθε μηνα σε εναν απο την παρεα, η επομενη ειναι στου Λαρς, με Snell ηχεια. Αυτος ειναι κατασκευαστης εκλησιαστικων οργανων βασικα και ηχοληπτης τεχνικος ηχου.


Παιξαμε
Chandos 9785:
Al Guilmant symf Nr2(8Hz)

Dorian:
Mussorgsky
Pictures att an exhibition

Proprius7762:
cantate Dominus, Oscars Kyrkas Motetkor

Brutal bass
και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα
Μια ωρα ακουγαμε ραδιο, λαιβ απο το Δανικο κλασσικο καναλι, ποιοτητα εκπομπης που μαζευεις τα σαγονια σου απο το πατωμα, αλλα στην πραγματικοτητα οχι αστειακι σαν ενας που εγραψε εδω μεσα και στις 10 που αρχισε το τζαζ προγραμμα τους ακουσαμε αλλα 10 λεπτα, μετα επρεπε να φυγουν οι φιλοι. πανω απο 3 ωρες με καφε, ζαχαρωτα ειδικα φιαγμενα για το συμποσιο και πολυ τεχνικες εξηγησεις απο τον Πετερ, τον τεχνικο της παρεας που ξερει μερικα πραγματακια γυρω απο αυτα.
τα ψεγαδια του συστηματος συζητηθηκαν και αυτα και προτηθηκαν συγκεκριμενες λυσεις απο τον Πετερ. Σε γενικες γραμμες το συστημα επαιξε καλα, σε ορισμενες στιγμες ειδα τον Περ να εχει καρφωθει με τα ματια μπροστα και να μην ακουσει τι του λες. Τοσο μαγεμενος ηταν.
Ο Lavardin οδηγησε πολυ καλα τα μπασα και ο Λουξορ, κατω στην φωτογραφια, τα υπολοιπα, δυστυχως ο Musical Fidelity A1 δεν καταφερε να οδηγηθει με 8 μετρα καλωδια απο τον προενισχυτη, εβγαζε βομβο!