THE ‘OFFICIAL’ POWER DVD 7 ULTRA THREAD

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Καλώς ή κακώς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, αυτό έχουμε για θέαση HD-DVD / BR, οπότε με αυτό πορευόμαστε.

Τα προβλήματα και οι παραξενιές πολλές και συζητούνται ανά διαστήματα σε πολλά θέματα, οπότε είπα να ανοίξω ένα θέμα, προκειμένου να γίνει sticky και το οποίο θα ανανεώνουμε με όλες τις νέες εξελίξεις γύρω από το εν λόγω software.

Πάμε λοιπόν αρχικά με κάποια βασικά (που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό και με σειρά ʽστησίματοςʼ ενός HTPC):

VGA Driver σε Clone Mode

Το Clone Mode καλό είναι να αποφεύγεται γενικώς γιατί είναι η πηγή πολλών προβλημάτων (ʽσπασίματαʼ, restarts κλπ).

Ρύθμιση Brightness για Below Black

Τουλάχιστον με κάρτες ATI και με τους τελευταίους οδηγούς ATI CATALYST 7.12 (αλλά και με προηγούμενες εκδόσεις) στα XP (ίσως και στα Vista – εδώ ας συμπληρώσει όποιος έχει δοκιμάσει), η ρύθμιση του Brightness μέσα από το PDVD στο +1-+2 φαίνεται να ʽξεμπλοκάρειʼ τα πράγματα με αποτέλεσμα να ʽπερνάειʼ κανονικά Below Black.

Ειδικά με τον JVC HD-1 με όλες τις ρυθμίσεις στα default (προβολέας, catalyst, pdvd ως ανωτέρω) και με HDMI Input Level στο Expanded (σε κάποιες προηγούμενες εκδόσεις Catalyst – 7.8 αν δεν κάνω λάθος το HDMI Input Level έπρεπε να είναι στο Normal / Standard) η εικόνα μας είναι στα βασικά (brightness, contrast κλπ) ΟΚ.

AnyDVD HD

Το απαραίτητο και θαυματουργό προγραμματάκι για θέαση HD ταινιών.

Μεταξύ άλλων:

1. Σπάει το κλείδωμα HDCP (μπορούμε δλδ να δούμε BR / HD-DVD ανεξαρτήτως αν το σύστημά μας (VGA, Προβολές / TV) υποστηρίζει HDCP.

2. Σπάει το Region Lock των BR.

3. Ριπάρει τα HD δισκάκια μας στον δίσκο.


BR Region Code

Το Region Code στα BR (τα HD-DVD δεν έχουν) είναι αποθηκευμένο στο software (και στα δισκάκια προφανώς – όσα έχουν) και ΟΧΙ στο drive.

Κατόπιν τούτου, πέραν της λύσης που προσφέρει το AnyDVD HD μπορούμε απλά να επέμβουμε στην registry και να λύσουμε και αυτό το πρόβλημα:

In XP, it is stored in registry here:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{631400EE-60DF-4014-8A01-67106E57BDA8}]
@=dword:00000002

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{9CB23675-4229-4630-AFF6-3668BA6AF33E}]
@=dword:00000004

Under the first location it stores the region (1 - Region A, 2 - Region B, 4 - Region C).
The number of remaining changes is stored under the second location. Every time you change region in PowerDVD, this number is decremented by 1. You can just put there something like FFFF and forget about it.

By default, there are no values in both locations. PowerDVD interprets this as Region A and 5 remaining changes. When you change region for the first time, it puts values there.

In Vista, region information is stored in Alternate Data Stream (ADS) attached to the file "CLDShowX.ini" located in "C:\ProgramData\CyberLink\PowerDVD\". You can view the content of that stream using, for example, "ADSLocator.exe" utility. If you run out of the number of remaining changes, just delete that file. Next time you start PowerDVD, it will be recreated with default settings.

Ας σημειωθεί ότι υπάρχει μία υποψία (δεν την έχω επιβεβαιώσει ακόμα) ότι το παραπάνω δεν ισχύει στην έκδοση 3516.

Ήχος και (ATI) HDMI AUDIO

Μερικές πρώτες δοκιμές που έκανα πρόσφατα με την 7.12 έκδοση των HDMI οδηγών για τις ΑΤΙ 2Χ00, 3Χ00 έδειξε ότι το PDVD (έκδοση 3319a αλλά και 3516) ʽτρελαίνεταιʼ και παίζει ʽγρήγοραʼ την ταινία και χωρίς ήχο.

Η δοκιμή έγινε με ενεργοποιημένη την ʽβασικήʼ κάρτα ήχου (Meridian). Ίσως η απενεργοποίησή των οδηγών της να έλυνε το πρόβλημα.

Το βασικό όμως που μένει να δούμε είναι αν κάποια στιγμή το PDVD υποστηρίξει ψηφιακή έξοδο ήχου μέσω HDMI (τώρα υποστηρίζει μόνο SPDIF το οποίο δεν είναι αρκετό για να υποστηρίξει τα νέα φορμα ήχο) – είτε με μετατροπή σε LPCM (που υποστηρίζεται ακόμα και από έκδοση HDMI 1.1 – που έχουν και οι σχετικά ʽπαλιοίʼ ενισχυτές) είτε ως καθαρό bitstream (εκεί βέβαια απαιτείται θύρα HDMI 1.3 τόσο στο PC όσο και στον ενισχυτή μας).


Απεγκατάσταση / Εγκατάσταση Εκδόσεων

Αναφορικά με το θέμα αυτό έχουν αναφερθεί πολλά.

Μέχρι στιγμής, για εμένα, η ακόλουθη διαδικασία έχει λειτουργήσει άψογα σε άπειρες Απεγκαταστάσεις / Εγκαταστάσεις:

1. Uninstall powerDVD Ultra from the computer in following ways:

(1) Please uninstall PowerDVD (by following steps)

(a) Start --> Programs --> Cyberlink PowerDVD (uninstall it). Check the registry for any exsistings PowerDVD keys and delete them using steps (b) and (c).

(b) Start --> Run (keyin ""regedit"") --> HKEY_Current_User --> Software --> Cyberlink --> PowerDVD and/or PDVD (delete the folder)

(c) Start --> Run (keyin ""regedit"") --> HKEY_Local_Machine --> Software --> Cyberlink --> PowerDVD and/or PDVD (delete the folder).

(d) Using Task Manger, Kill ʽRichvideoʼ process.

Search and delete folder named Cyberlink and PowerDVD, if exists. Restart your system.

2. Kindly use the welow mentioned link to download the Microsoft CleanUp utility from the website:
msicuu2.exe http://download.microsoft.com/downl...1bd/msicuu2.exe

Now after downloading the utility kindly check if the PowerDVD Ultra is listed in the remove list if yes then kindly remove it.
3. Delete the PowerDVD InstallShield folder from C:\Program Files\InstallShield Installation Information\{6811xxx-xxx}
4. Reboot your computer.

Τελευταία αναφέρθηκε και πιο αναλυτική διαδικασία:

Thank you for contacting CyberLink Online Support.

We understand your concern related with PowerDVD.

We apologize for the inconvenience caused to you.

We request you to follow the steps given below to remove the PowerDVD software then reinstall:

For Windows XP.

1. Restart the computer.

2. Install Microsoft cleanup tool and clean PowerDVD installation information

Please refer the following link to download the specific utility from the Microsoft to remove the installed software properly.

msicuu2.exe

3. Remove Power DVD folder and clean up PowerDVD Registry

i. Remove PowerDVD install folder and clean the PowerDVD registry

a) Rename "PowerDVD" Folder to "PowerDVD-old"

The original PowerDVD Folder Path: C:\Program Files\CyberLink\PowerDVD

b) Delete the following folder:

C:\Program Files\InstallShield Installation Information\{6811CAA0-BF12-11D4-9EA1-0050BAE317E1}

Please note that this directory is a hidden directory.
So, first select 'Show hidden files and folder' option from 'Folder option' and then delete that folder.

For that follow the steps:-

Open 'Control Panel' --> open 'Folder Options' --> click 'View' tab --> select 'Show hidden files and folder' --> click 'OK'.

Now delete the following folder:

C:\Program Files\InstallShield Installation Information\{6811xxx-xxx}

Also delete the file 'IsProBE.tlb' from folder C:\Program Files\Common Files\InstallShield\Professional\RunTime\

c) Run “regedit” by following steps Start --> Run (keyin ""regedit"") Hit “Ok”.

(1) Remove
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\CyberLink\PowerDVD

(2) Remove
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr
entVersion\Uninstall\{6811CAA0-BF12-11D4-9EA1-0050BAE317E1}


(3) Remove
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr
entVersion\Uninstall\InstallShield Uninstall Information\{6811CAA0-BF12-11D4-9EA1-0050BAE317E1}

(4) Remove
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr
entVersion\Uninstall\InstallShield_{6811CAA0-BF12-11D4-9EA1-0050BAE317E1}


d) Remove PowerDVD program ICON

(1) Program ICON: Delete C:\Document and settings\all user (or user login name)\desktop\PowerDVD

(2) PowerDVD program folder under “ALL Program”

Delete C:\Document and settings\all user (or user login name)\start menu\programs\PowerDVD

4. Reboot PC again

5. Delete PowerDVD folder
(We changed the original PowerDVD folder name at step
3 and 1.)

Delete C:\Program Files\CyberLink\PowerDVD-old

6. Install New Version of PowerDVD

Αναπαραγωγή Ήχου
Εκτός των θεμάτων downsampling που έχουν αναφερθεί (είναι υπό συζήτηση αν τελικά κάτι τέτοιο επηρεάζει το τι πραγματικά ακούμε) φαίνεται (τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 3516) να υπάρχει ένας περιορισμός όσον αφορά την αναπαραγωγή σε 7.1:

Ενώ μέχρι και DTS-HD (δεν θυμάμαι ήταν MA) 6.1 δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (παίζουν κανονικά και τα 6.1 ηχεία δλδ) η αναπαραγωγή DTS HD MA 7.1 φαίνεται να είναι προβληματική.

Στο HD-DVD Panʼs Labyrinth (US Version) που υποστηρίζει DTS-HD MA 7.1 μέχρι την έκδοση 3319a δεν είχαμε καθόλου ήχου ενώ με την 3516 έχουμε DTS-HD 5.1.

Μένει να ελέγξουμε το bitrate για να δούμε / υποθέσουμε αν τελικά παίζει το MA απλώς με ʽκομμέναʼ τα 2 πίσω κανάλια ή το DTS CORE.

Μένει επίσης να ελεγχθεί τι γίνεται σε περίπτωση LPCM 7.1 (έχω μία υποψία ότι εκεί δεν θα έχουμε πρόβλημα).

Αναπαραγωγή Ταινιών από τον Δίσκο

Λόγω πιέσεων από τα studio, η Cyberlink αποφάσισε να καταργήσει την αναπαραγωγή rips από τον δίσκο.

Η τελευταία πλήρης έκδοση που υποστηρίζει αναπαραγωγή από τον δίσκο είναι η 3319a ( η οποία μέχρι πρότινος δεν είχε πρόβλημα να παίξει καμία ταινία – περισσότερα παρακάτω).

Η αναπαραγωγή από τον δίσκο είναι εφικτή και με νεώτερη έκδοση (τουλάχιστον μέχρι την 3516 που είναι και η πιο πρόσφατη την στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές) με το ακόλουθο ʽτρικʼ:

1. Δημιουργούμε ένα ISO των αρχείων της ταινίας.

Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποιούμε πχ το Nero 8:

1.1 Πάμε File-Preferences-Expert Features και τικάρουμε το Enable All Supported Recorder Formats for the Imager Recorder
1.2 Διαλέγουμε ως recorder Image Recorder
1.3 New HD-DVD ή BR (ανάλογα φυσικά την ταινία μας)
1.4 Drag n Drop τα αρχεία της ταινίας
1.5 Burn
1.6 Επιλογή *.iso format

2. Κάνουμε mount το image που φτιάξαμε με το Daemon Tools.

3. Επιλέγουμε από το PDVD να παίζει το drive στο οποίο έχουμε κάνει mount το image (αν δεν ανοίξει ήδη μόνο του το PDVD μετά το βήμα 2)

Σημείωση: Έχουν αναφερθεί διάφοροι μέθοδοι ʽπαντρέματοςʼ νεώτερων και παλιότερων εκδόσεων (με σκοπό να είναι εφικτή η αναπαραγωγή από τον δίσκο αλλά και η συμβατότητα με νέους τίτλους) αλλά δεν είναι οι απλούστερες των διαδικασιών και δεδομένης της λύσης με τα ISO, δεν ξέρω πόσο χρήσιμες τελικά είναι. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αναφερθούν από όποιον τις έχει δοκιμάσει με επιτυχία (προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί).

Υποστήριξη / Αναπαραγωγή Τανιών
Ενώ , όπως αναφέρθηκε παραπάνω, η έκδοση 3319a μέχρι προ μερικών ημερών έπαιζε τα πάντα εμφανίστηκαν 2 (τουλάχιστον – εξ όσων γνωρίζω) ταινίες που δεν παίζουν σωστά με αυτή την έκδοση:

1. Το BR 3:10 to Yuma που δεν παίζει καθόλου
2. Το HD-DVD Panʼs Labyrinth (US Version) που έχει το θέμα με το 7.1 όπως προαναφέρθηκε

Δυστυχώς, ενώ για την 2η ταινία, η (τελευταία μέχρι στιγμής) έκδοση 3516 δίνει μία λύση, η πρώτη παραμένει αδύνατο να αναπαραχθεί με το PDVD (έχει αναφερθεί ότι με το Nero 8 Showtime παίζει αλλά δεν έχω προλάβει να το τσεκάρω).

Υπογραμμίζεται ότι δεν φαίνεται να είναι θέμα rip καθώς και το ίδιο το BR δισκάκι δεν παίζει.

BUILD 3704 UPDATE

3:10 Yuma ΒR: Εξακολουθεί να μην παίζει (δεν μπορείς να επιλέξεις τίποτα στα menu αλλά ούτε και απευθείας chapter).

DTS-HD MA 7.1: Εξακολουθεί να αναγνωρίζεται (και να αναπαράγεται προφανώς) από το PDVD σαν DTS-HD MA 5.1

Τα menu στο Panʼs Labyrinth (US Version) HD DVD εξακολουθούν να μην παίζουν σωστά.

Το μόνο που φάνηκε να έχει διορθωθεί είναι η αναπαραγωγή του Eastern Promises HD DVD (τα menu πλέον εμφανίζονται).

Επίσης κάτι το οποίο δεν μπόρεσα να διευκρινίσω (δεν είχα και χρόνο): Στην μπάρα κάτω (εκεί που υπάρχουν τα κουμπιά Play κλπ), δεξιά, εμφανίζονται πλέον 4 νέα κουμπιά τα οποία έχουν 4 χρώματα (κόκκινο, πράσινο, κίτρινο, μπλε) στην αναπαραγωγή BR και 4 γράμματα (A, B, C, D) στην αναπαραγωγή HD-DVD.

Στις λίγες δοκιμές που έκανα (αν και βασικά αυτές ήταν στις παραπάνω ταινίες) δεν βρήκα τη χρήση τους

ΥΓ Δοκιμές σε Vista με 3870 και Catalyst 8.1 (όχι πως πιστεύω ότι θα αλλάζει κάτι σε XP).

Εννοείται ότι το ''πρόβλημα'' αναπαραγωγής HD από τον σκληρό παραμένει.

Παραμένει όμως και η λύση του ISO.




Αυτά τα ολίγα για αρχή.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι από τα βασικά.

Αναμένω παρατηρήσεις, συμπληρώσεις κλπ.
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,226
Εκεί ψηλά.....
Re: THE ‛OFFICIAL’ POWER DVD 7 ULTRA THREAD

Σε ευχαριστουμε για το χρονο σου κατ'αρχην :SFGSFGSF:
(ας μεινουμε μονο σε αυτα τα ευχαριστηρια κι ας μεινει περισσοτερο τεχνικο το νημα )
 

xp2mac

New member
Re: THE ‛OFFICIAL’ POWER DVD 7 ULTRA THREAD

Φίλε spacv γειά σου. Εχω εγκαταστήσει ψες το PDVD 3319a και με την κάρτα της
ΑΤΙ 2600xt έχω ενωμένο με HDMI τον ενισχυτή της Pioneer LX60 και έχω ήχο κανονικό 5,1. Μήπως κάνεις λάθος:grinning-smiley-043 ή εγώ κάνω μ&%&κίες.
Κατέβασα κάτι απο την Realtek για την ενεργοποίηση του HDMI στα vista διότι είχα πρόβλημα με την έξοδο της SPDIF της μητρικής μου' (μου έκανε μιικροδιακοπές στη ροή του ήχου)
Δεν είμαι όμως ευχαριστημένος απο την ποιότητα του (το spdif ήταν πιο δυνατό και διακριτό) ενώ με τις αναλογικές συνδέσεις δεν τα κατάφερα (έπαιζε μόνο το κεντρικό και το υπογούφερ). Πάντως το HDMI δουλέυει μια χαρά χωρίς να είμαι ενθουσιασμένος μαζί του. (Bitrate issues,PDVD,or something else?):grinning-smiley-043
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Φίλε spacv γειά σου. Εχω εγκαταστήσει ψες το PDVD 3319a και με την κάρτα της
ΑΤΙ 2600xt έχω ενωμένο με HDMI τον ενισχυτή της Pioneer LX60 και έχω ήχο κανονικό 5,1. Μήπως κάνεις λάθος:grinning-smiley-043 ή εγώ κάνω μαλακίες.
Κατέβασα κάτι απο την Realtek για την ενεργοποίηση του HDMI στα vista διότι είχα πρόβλημα με την έξοδο της SPDIF της μητρικής μου' (μου έκανε μιικροδιακοπές στη ροή του ήχου)
Δεν είμαι όμως ευχαριστημένος απο την ποιότητα του (το spdif ήταν πιο δυνατό και διακριτό) ενώ με τις αναλογικές συνδέσεις δεν τα κατάφερα (έπαιζε μόνο το κεντρικό και το υπογούφερ). Πάντως το HDMI δουλέυει μια χαρά χωρίς να είμαι ενθουσιασμένος μαζί του. (Bitrate issues,PDVD,or something else?):grinning-smiley-043
Ενδιαφέρον.

(αυτή την στιγμή δεν έχω ενισχυτή με HDMI είσοδο και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο με το HDMI της ATI).

Επειδή αυτά που λες για Reaktek και HDMI είναι λίγο περίεργα, διευκρίνισε αν θες καταρχήν:

1. Αν έχεις συνδεδεμένο το PC με τον ενισχυτή με άλλο τρόπο πλην του HDMI της ATI (πχ αν έχεις αφήσει και το SPDIF της μητρικής – γιατί τότε μπορεί απλώς ο ήχος να έρχεται από εκεί).

2. Τι ρύθμιση έχεις στο Audio του PDVD (6 speakers, Use SPDIF)

ΟΧΙ την επιλογη "blue-ray disk copy"?
Όχι copy.
‘BluRay / HD-DVD UDF’
 

xp2mac

New member
Αγαπητέ φίλε spcav καλησπέρα.
Οντως εχω συνδεδεμένα ολα τα outputs του HTPC και αναλογικές hdmi & spdif.Στο audio του power dvd έχω ενεργοποιημένα τα 6 speakers. Αλλα στις ρυθμίσεις της soundcard εχω ενεργοποιημένο το hdmi. Πριν κατεβάσω το hdmi plugin (support for vista) απο την Realtek,οι αναλογικές μου έδιναν ήχο μόνο στο κεντρικό και το υπογούφερ. Το hdmi τώρα μου τα παίζει όλα κανονικά.Το ίδιο ισχύει και για το MCE. Αυριο θα βγάλω τισ αναλογικές απο πάνω και θα επιστρέψω με τις παρατηρήσεις μου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Αγαπητέ φίλε spcav καλησπέρα.
Οντως εχω συνδεδεμένα ολα τα outputs του HTPC και αναλογικές hdmi & spdif.Στο audio του power dvd έχω ενεργοποιημένα τα 6 speakers. Αλλα στις ρυθμίσεις της soundcard εχω ενεργοποιημένο το hdmi. Πριν κατεβάσω το hdmi plugin (support for vista) απο την Realtek,οι αναλογικές μου έδιναν ήχο μόνο στο κεντρικό και το υπογούφερ. Το hdmi τώρα μου τα παίζει όλα κανονικά.Το ίδιο ισχύει και για το MCE. Αυριο θα βγάλω τισ αναλογικές απο πάνω και θα επιστρέψω με τις παρατηρήσεις μου.
Ναι, αν θες, βγάλε τα πάντα από πάνω και άσε ΜΟΝΟ το HDMI για να δούμε αν παίζει αυτό (αμφιβάλλω).
 

xp2mac

New member
Φίλε spcav και λοιποί φίλοι καλησπέρα σας.
Αφαίρεσα την spdif και τις αναλογικές συνδέσεις απο τον ενισχυτή και το HDMI δουλεύει κανονικά και με τον νόμο.Ομως αυτό που ακούω είναι ενα απλό 5.1.
Χωρίς να είναι εντυπωσιακό (απουσιάζει το εύρος,η δυναμική περιοχή του στα διακριτά κανάλια).Τώρα αν υπάρχει κανένα software που να μετρά το εύρος διαμεταγωγής του ηχου (δεν ξέρω κανένα) θα ήμουν ευτυχής να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,743
ΑΘΗΝΑ
Φίλε spcav και λοιποί φίλοι καλησπέρα σας.
Αφαίρεσα την spdif και τις αναλογικές συνδέσεις απο τον ενισχυτή και το HDMI δουλεύει κανονικά και με τον νόμο.Ομως αυτό που ακούω είναι ενα απλό 5.1.
Χωρίς να είναι εντυπωσιακό (απουσιάζει το εύρος,η δυναμική περιοχή του στα διακριτά κανάλια).Τώρα αν υπάρχει κανένα software που να μετρά το εύρος διαμεταγωγής του ηχου (δεν ξέρω κανένα) θα ήμουν ευτυχής να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.

εαν κανεις δεξι κλικ επανω στο powerdvd την ωρα που παιζει η ταινια,στην καρτελα audio ,σου εχει καποια επιλογη να κλικαρεις?
εαν εχει ,τσεκαρε την και πες μας εαν αλλαζει κατι.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
αν και ειναι στην κατηγορια software θα μπορουσε καποιος να πει και δυο λογια για το προτεινομενο hardware για την ομαλη υποστηριξη του software.
μια προταση κανω.

spcav ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Φίλε spcav και λοιποί φίλοι καλησπέρα σας.
Αφαίρεσα την spdif και τις αναλογικές συνδέσεις απο τον ενισχυτή και το HDMI δουλεύει κανονικά και με τον νόμο.Ομως αυτό που ακούω είναι ενα απλό 5.1.
Χωρίς να είναι εντυπωσιακό (απουσιάζει το εύρος,η δυναμική περιοχή του στα διακριτά κανάλια).Τώρα αν υπάρχει κανένα software που να μετρά το εύρος διαμεταγωγής του ηχου (δεν ξέρω κανένα) θα ήμουν ευτυχής να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.
Πολυ ενδιαφερον!

Για κοιτα καιρο που δεν εχω av ενισχυτη να δοκιμασω :p

Για κοιτα αυτο που ρωτησα νωριτερα (και ρωταει και ο Δημητρης τωρα): Μονο με hdmi τι επιλογες σου δινει η καρτελα audio του pdvd και με ποια ακους ή οχι ήχο απο το hdmi.
 

xp2mac

New member
Φίλοι μου καλησπέρα σας. Εχουμε και λέμε.
FANTASTIC 4 RISE OF THE SILVER SURFER (USA REGION A) AUDIO DTS HD 5.1
MASTER LOSSLESS AUDIO KAI D.D. 5.1
POWER DVD AUDIO ATTRIBUTES:
Στην δεξιά πάνω γωνία (information ticked) video MPEG-4 AVC 36 Mbps
Audio DTS-HD 5.1 - 4524 Kbps,επιλογή δέυτερης γλώσσας d.d.5.1-448 kbps
Oταν ανοίγουμε την κάρτα του power dvd στο audio τότε λέει:
sampling rate dts 48 khz Bitrate 4161 kbps.
Με λίγα λόγια DTS MASTER AUDIO YIOK!!!
Ομως ρέ παιδιά το dts-hd 5.1 που λέει στο information δεν είναι καλύτερο απο το συμβατικό dts στα standard dvd?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Φίλοι μου καλησπέρα σας. Εχουμε και λέμε.
FANTASTIC 4 RISE OF THE SILVER SURFER (USA REGION A) AUDIO DTS HD 5.1
MASTER LOSSLESS AUDIO KAI D.D. 5.1
POWER DVD AUDIO ATTRIBUTES:
Στην δεξιά πάνω γωνία (information ticked) video MPEG-4 AVC 36 Mbps
Audio DTS-HD 5.1 - 4524 Kbps,επιλογή δέυτερης γλώσσας d.d.5.1-448 kbps
Oταν ανοίγουμε την κάρτα του power dvd στο audio τότε λέει:
sampling rate dts 48 khz Bitrate 4161 kbps.
Με λίγα λόγια DTS MASTER AUDIO YIOK!!!
Ομως ρέ παιδιά το dts-hd 5.1 που λέει στο information δεν είναι καλύτερο απο το συμβατικό dts στα standard dvd?
Τα / Μας έχει μπλέξει λίγο :p

dts 48 khz Bitrate 4161 kbps = Master Audio (not γιοκ :p)

Άρα βλέποντας αυτό το info πάνω δεξιά και ΜΟΝΟ με HDMI ακούς ήχο;

Αν ναι, για πες μας:

Α) Ποιος είναι ο ενισχυτής σου

Β) Στο Audio setup τι επιλογή έχεις (6 speakers, SPDIF; )

Πιθανολογώ ότι απλώς ακούς DTS-Core το οποίο όμως είναι λίγο περίεργο (αλλά όχι απίθανο) να σου ακούγεται χειρότερο από το SPDIF (όπου πάλι απλό DTS / DD ακούς).
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Πιθανολογώ ότι απλώς ακούς DTS-Core το οποίο όμως είναι λίγο περίεργο (αλλά όχι απίθανο) να σου ακούγεται χειρότερο από το SPDIF (όπου πάλι απλό DTS / DD ακούς).

Μα, ..... ΑΚΡΙΒΩΣ το αναποδο ειπε.... :ernaehrung004:

Δεν είμαι όμως ευχαριστημένος απο την ποιότητα του hdmi (το spdif ήταν πιο δυνατό και διακριτό)
 
Last edited:

xp2mac

New member
Φίλε spcav γειά σου. Εκείνο που ήθελα να πω είναι οτι:
'Εχοντας ενεργοποιημένο το information στην πάνω δεξιά γωνία μου έλεγε για το bitrate του video & του audio .Στο audio μου έλεγε DTS-HD 5.1.
Οταν έβγαλα την καρτέλλα audio του configuration μου έγραφε 48 khz bitrate DTS 4161 kbps.(χωρις γράφει το HD 5.1 δίπλα απο το DTS)
Ποιό απο τις δύο καρτέλλες ισχύει; H' είναι το ίδιο πράγμα.
Α) Ο ενισχυτής μου είναι ο PIONEER VSX-LX60
B) Στο audio setup έχω 6 speakers.(Στην κάρτα ήχου έχω HDMI). H spdif και οι αναλογικές είναι αποσυνδεδεμένες
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Μα, ..... ΑΚΡΙΒΩΣ το αναποδο ειπε.... :ernaehrung004:
Διονύση, ξαναδιάβασε τα post για να καταλάβεις τι γράφω και να ξεμπερδευτείς :)

Φίλε spcav γειά σου. Εκείνο που ήθελα να πω είναι οτι:
'Εχοντας ενεργοποιημένο το information στην πάνω δεξιά γωνία μου έλεγε για το bitrate του video & του audio .Στο audio μου έλεγε DTS-HD 5.1.
Οταν έβγαλα την καρτέλλα audio του configuration μου έγραφε 48 khz bitrate DTS 4161 kbps.(χωρις γράφει το HD 5.1 δίπλα απο το DTS)
Ποιό απο τις δύο καρτέλλες ισχύει; H' είναι το ίδιο πράγμα.
Α) Ο ενισχυτής μου είναι ο PIONEER VSX-LX60
B) Στο audio setup έχω 6 speakers.(Στην κάρτα ήχου έχω HDMI). H spdif και οι αναλογικές είναι αποσυνδεδεμένες

Το bitrate το γράφει πάνω δεξιά (όταν έχει ‛show info’).

Δεν το γράφει στην καρτέλα audio configuration. Εκεί μόνο ρυθμίζεις, δεν σου δίνει info τι παίζει.

Νομίζω στο γράφει και στο about (σε ένα εκ των tab του config).

Σε κάθε περίπτωση, το stream που διαβάζει το PDVD είναι MA (καθότι 4161 kbps).

Τώρα προφανώς κάτι από αυτό περνάει από το HDMI και το δίνει στον ενισχυτή σου.

Ξέχασα να ρωτήσω το βασικότερο και το προφανές: Ο ενισχυτής σου τι σήμα δείχνει ότι διαβάζει από το HDMI όταν παίζει με το config που αναφέρεις;

1. DTS (λογικά 1500 kbps – δλδ DTS CORE); Tο πιο πιθανό (και χαμηλότερης ποιότητας)

2. LPCM; ‛Μεσαία’ ποιότητα αλλά, αν ισχύει, θα είναι μία πολύ ευχάριστη έκπληξη.
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
......
......
1. DTS (λογικά 1500 kbps – δλδ DTS CORE); Tο πιο πιθανό (και χαμηλότερης ποιότητας)

2. LPCM; ‛Μεσαία’ ποιότητα αλλά, αν ισχύει, θα είναι μία πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Αφεντικο όταν έχεις DTS ή οτιδήποτε bitstream σημα στο αναφέρει ο ΑΜΡ αναλυτικούλικα αλλα νομίζω οτι σε PCM δεν .... Ο φίλος έχει επιλέξει 6 κανάλια και όχι s/pdif οπότε πέρνει PCM στην έξοδο του και δύσκολο να αναφέρει ο πιονέρ τα στοιχεία του. Μακάρι.

Κάνε ''λιάνερ'' και το ''Μεσαία'' για την ποιότητα του LPCM γιατι δεν το έπιασα. Βαριά κουβέντα και δεν είναι και του τσολιά κιόλας ..... :antlers:

Α, και παραπανω ο φίλος λέει για την καρτέλα ''ίνφο'' του PDVD που σου λέε τα ''παιζόμενα'' της στιγμής και σχεδόν πάντα διαφέρει το νούμερο στον ήχο απο το ''show info'' του.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Αφεντικο όταν έχεις DTS ή οτιδήποτε bitstream σημα στο αναφέρει ο ΑΜΡ αναλυτικούλικα αλλα νομίζω οτι σε PCM δεν .... Ο φίλος έχει επιλέξει 6 κανάλια και όχι s/pdif οπότε πέρνει PCM στην έξοδο του και δύσκολο να αναφέρει ο πιονέρ τα στοιχεία του. Μακάρι.
Δεν έχω δει παρόμοια κατάσταση αλλά μία ένδειξη PCM δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση.

Εξάλλου μιλάμε για ψηφιακή είσοδο, κάπως πρέπει να την ‛αναγνωρίζει’ και αντιστοίχως ‛απεικονίζει’ ο ενισχυτής.

Εσένα αλήθεια τι σου γράφει ο δικός σου a/v (δεν θυμάμαι και το μοντέλο) όταν έχει 5.1 LPCM είσοδο;
Κάνε ''λιάνερ'' και το ''Μεσαία'' για την ποιότητα του LPCM γιατι δεν το έπιασα. Βαριά κουβέντα και δεν είναι και του τσολιά κιόλας ..... :antlers:
Ήμουν σίγουρος ότι θα προσβληθείς από αυτό :p

Εννοώ απλώς ότι γίνεται μία μετατροπή, την οποία αγνοούμε, έναντι της ‛απόλυτα καθαρής’ λύσης του bitstream.

Θεωρητικά και εγώ πιστεύω ότι, ακόμα και έτσι, πιθανότατα να έχουμε καλύτερη ποιότητα από την αναλογική σύνδεση αλλά, επειδή δεν έχω εμπειρία (άτιμε Καστρουνή που μου καθυστερείς την αγορά a/v :p), διατηρώ επιφυλάξεις (συνδυαζόμενες και με το ότι ο φίλος είπε ότι η ποιότητα του έκανε χειρότερη από spdif – αυτό μου κάνει περίεργο).

Α, και παραπανω ο φίλος λέει για την καρτέλα ''ίνφο'' του PDVD που σου λέε τα ''παιζόμενα'' της στιγμής και σχεδόν πάντα διαφέρει το νούμερο στον ήχο απο το ''show info'' του.
Κατάλαβα τι εννοεί και το έγραψα (απλώς διευκρίνησα το ‛info’ δεν είναι στην καρτέλα audio που αναφέρει ο φίλος).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,600
Πολύ καλά νέα!

Οπότε, φαίνεται ότι το PDVD περνάει LPCM από το HDMI της ATI 2X00/3X00.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!

Το θέμα είναι πλέον να το δοκιμάσουμε και να δούμε κιόλας γιατί εσένα σου φαίνεται χειρότερο από το SPDIF.