Μεθοδολογία για αγορά ηχο-συσκευών

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Πες ότι θες να αλλάξεις κάποια ηχοσυσκευή. Και πες ότι έχεις αποφασίσει να δώσεις μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό. Τι κάνεις?
  1. Ρωτάς φίλους / γνωστούς / συν-forum-ήτες να σου πούνε ποιο να πάρεις?
  2. Παίρνεις αυτό με την μεγαλύτερη βαθμολογία στον Ηχο-Εικόνα?
  3. Περιμένεις να γίνει η hi-end έκθεση για να τα ακούσεις όλα μαζί και να αποφασίσεις?
  4. Παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά και ότι βγει?
Από τις παραπάνω επιλογές μόνο από τύχη μπορεί να έχεις ένα ευτυχές αποτέλεσμα.


Κύριοι …......(δεν λέω κυρίες μιας και δεν βλέπω καμία να γυρνά εδώ μέσα. Άσχετο αλλά τι έγινε η Ρεβέκα τελικά? Υπήρξε ποτέ? Γύρισε από το Παρίσι? Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44587)..... οι εποχές είναι δύσκολες για τους περισσότερους από εμάς και το τελευταίο πράγμα που μας χρειάζεται είναι να ξοδεύουμε το υστέρημα μας σε αγορές οι οποίες δεν θα μας βγουν απόλυτα επιτυχημένες.



  • «Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις» λέει ο σοφός λαός (τώρα θα μου πεις πόσο σοφός είναι εφόσον συνεχίζει να ψηφίζει μία ΠΑΣΟΚ μία ΝΔ, αλλά ας το προσπεράσουμε)
  • «Λάθη, στραβά και πάθη, με έβγαλαν σωστό» τραγουδά ο Σωκράτης o Mάλαμας.
  • «γηράσκω αεί διδασκόμενος» είπε ο Σωκράτης σκέτο (αλήθεια επώνυμο δεν είχε?)
  • «σκύλα ζωή σε έμαθα πια, για αυτό γουστάρω που γερνάω και πίσω δεν γυρνάω» rap-άρει ο BD Foxmoor

Για να μην μακρηγορώ (με αυτό το πλευρό να κοιμάστε) παρακάτω είναι μία μεθοδολογία την οποία σκέφτομαι να ακολουθήσω αν και όποτε ξαναβγώ στην γύρα για αγορά κάποιας συσκευής. Έχω κάνει κατά το παρελθόν κάποια λάθη μέχρι τώρα, λάθη τα οποία ευελπιστώ να μην επαναλάβω ακολουθώντας αυτή την μεθοδολογία.

Θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ελπίζοντας ότι ίσως να φανεί χρήσιμη σε κάποιον και προσδοκώντας στις εύστοχες παρατηρήσεις σας.

Αρχίζουμε λοιπόν:

Ορίζουμε κάποιο Budget από – έως και το ακολουθούμε πιστά. Μέγα προσοχή γιατί πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγουμε.

Φτιάχνουμε μία λίστα με όλα τα υποψήφια προϊόντα. Περιοδικά και forums μπορούν να μας βοηθήσουν στο να φτιάξουμε αυτή την λίστα. Μέχρι εκεί όμως.

Αρχίζει το 1ο ξεσκαρτάρισμα:
  • Μας κάνει στο μάτι? Αν όχι, ξουτ.
  • Tα τεχνικά χαρακτηριστικά του μας καλύπτουν? Αν όχι, ξουτ.
  • Υπάρχει για ακρόαση από τον αντιπρόσωπο? Αν όχι, ξουτ. Επαναλαμβάνω, Αν όχι, ξουτ. Μόνο έτσι θα διορθωθεί η κατάσταση.
  • Έχουν αναφερθεί δυσλειτουργίες? Αν ναι, ξουτ. Θα μου πεις «αφού έχει εγγύηση». Θα σου πω «να την βράσω». Ειδικά για ηλεκτρονικά προτείνω να μην αγοράζονται μοντέλα που μόλις κυκλοφόρησαν.
  • Διάφοροι άλλοι παράγοντες που βάζει ο καθένας μας και θεωρεί σημαντικούς μειώνουν και άλλο την λίστα. Πχ δεν επιθυμώ να μπλέξω με λάμπες / αναρτήσεις / μεβράνες / κινέζους κλπ κλπ

Αισίως έχουμε φτιάξει ένα sort list συσκευών για ακρόαση. Σειρά έχει η ακρόαση τους.
  • Φτιάχνουμε μία λίστα με κομμάτια αντιπροσωπευτικά της δισκοθήκης μας και ακούμε αυτά και μόνο αυτά πάντα στην ίδια ένταση κάθε φορά.
  • Κανονίζουμε μια ακρόαση για όλες τις συσκευές της λίστας. Καλό θα ήταν η ακρόαση μεταξύ των διαφόρων συσκευών να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ιδανικά θα μπορούσαμε σε ένα απόγευμα να χωρέσουμε την ακρόαση 2 συσκευών. Φυσικά ένα τηλέφωνο για ραντεβού πριν με το κατάστημα μόνο καλό μπορεί να κάνει.
  • Αν μπορούμε να μεταφέρουμε ακόμα και ολόκληρο το σύστημα μας στο μαγαζί το κάνουμε. Πέραν των προφανών πλεονεκτημάτων μιας τέτοιας κίνησης, δείχνεις και στο καταστηματάρχη ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά και δεν είσαι κάποιος αργόσχολος που δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει Πέμπτη απόγευμα.
  • Δεν παίρνουμε κολλητούς – ξαδέρφια – κουμπάρους κλπ για να μας πουν την γνώμη τους. Εσένα πρέπει να αρέσει άντε και της γυναίκας σου. Επίσης η πολυκοσμία δημιουργεί βαβούρα και σου αποσπά την προσοχή από την ακρόαση. Αν θέλεις και μία 2η γνώμη πάρε κάποιον εμπειρότερο μαζί σου αλλά να είναι φρόνυμος και να μην συμετέχει ενεργά στην όλη διαδικασία. Μετά πίνετε ένα καφεδάκι και τα λέτε.
  • Κλείνουμε κινητό και μάτια και ακούμε τα κομμάτια μας. Ότι έχει να ειπωθεί με τον καταστηματάρχη-πωλητή μπορεί να γίνει μετά το πέρας της ακρόασης.
  • Κρατάμε σημειώσεις στο τι μας άρεσε και στο τι δεν μας άρεσε.
  • Αν παρατηρήσουμε καμία πονηριά (πχ κανένα κόλπο με καλώδια), τότε του λέμε «αντίο, θα σε δω στο πλοίο».

Φτάσαμε στο top 2 ή top 3 των συσκευών που μας άρεσαν περισσότερο. Από εκεί και πέρα κανονίζουμε επαναληπτική ακρόαση για να κατασταλάξουμε. Επίσης σε αυτή την φάση κυνηγάμε και την περίπτωση του να έρθει η υποψήφια συσκευή στο σπίτι μας. Για τα ηχεία θεωρώ αυτό το βήμα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.


Γενικές παρατηρήσεις.
  • Ηχεία και ενισχυτής είναι ΕΝΑ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εξετάζονται χώρια.
  • Ζητάμε οι αντιπρόσωποι να είναι σωστοί και επαγγελματίες. Ας είμαστε σωστοί και εμείς. Θεωρώ ανέντιμο να χρησιμοποιείς τον άλλον για να διαμορφώσεις γνώμη και τελικά να ψωνίζεις από το internet επειδή το βρήκες λίγο φθηνότερα. Σε τελευταία ανάλυση αν πουλήσει και αυτός μπορεί μετά να έρθει από το μαγαζί σου να πάρει μπτιτζάμες ή να κάνει έναν καθαρισμό στα δόντια του ή να φάει με την γυναίκα του κανένα ψαράκι.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορεί να ακολουθηθεί παντού και πάντα αυτή η μεθοδολογία. Πχ κάποιοι είναι τυχεροί και δεν ζουν στην Αττική. Τυχεροί γενικά, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι άτυχοι. Προφανώς αν είναι να δώσουν 300EUR για ένα CD player δεν αξίζει ολόκληρο ταξίδι μόνο και μόνο για αυτή την δουλειά. Όμως αν είναι να δώσουν ένα μεγάλο ποσό πιστεύω ότι είναι εφικτό να πάρει κάποιος 1-2 ημέρες άδεια και να προβεί (με μια καλή οργάνωση πριν) στην ακρόαση κάποιον συσκευών για να αποφασίσει με ασφάλεια.

Αυτά τα ολίγα. Οπως είπα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ελπίζοντας ότι ίσως να φανεί χρήσιμη σε κάποιον και προσδοκώντας στις εύστοχες παρατηρήσεις σας.


Φιλικά,
 
Last edited by a moderator:

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
απλα να σου επισημανω ενα μικρο προβλημα...

υπαρχουν καποιοι (αρκετοι) αντιπροσωποι που δε μπορουν να αξιοποιησουν στο επακρο αυτα που εχουν.... και αυτο εχει να κανει με τα υπολοιπα συνοδα που πουλανε... πως να αξιολογησεις μια super πηγη για παραδειγμα οταν τα ηχεια του αντπροσωπου ειναι μετρια?

αρα στο σετ των ακροασεων σου βαλε και κανενα συστημα στημενο σε σπιτι καποιου αλλου χομπιστα ο οποιος δε κολλαει στο να διαλεξει μηχανηματα αξιολογα απο διαφορετικους αντιπροσωπους και να παιξει ακομα καλυτερα απο τον αντιπροσωπο....
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
.



Ορίζουμε κάποιο Budget από – έως και το ακολουθούμε πιστά. Μέγα προσοχή γιατί πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγουμε.

Αρχίζεις με τα πολύ δύσκολα. Σου μιλά ένας καμμένος. Αν και υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα καμμένοι είμαστε σχετικά με το budget που εκκινήσαμε και πού καταλήξαμε.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Πες ότι θες να αλλάξεις κάποια ηχοσυσκευή. Και πες ότι έχεις αποφασίσει να δώσεις μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό. Τι κάνεις?


Φιλικά,

Μάλλον πας για καινούριο phono stage πολύ σύντομα....
Καλέ τι οίστρος είναι αυτός Αυγουστιάτικα;
Kατάλαβα τρελό ξύσιμο τελευταία μέρα στην δουλειά..
Και η φαγούρα; για phono ή phono με κεφαλή πολύ σύντομα νομίζω....

Ωραίο νημα πάντως δεν ανοίγεις συχνά νέα νήματα φίλε μου αλλα όταν το κάνεις αφήνουν εποχή!..
Καλές Διακοπές!.. -bye-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Για να μην μακρηγορώ (με αυτό το πλευρό να κοιμάστε) παρακάτω είναι μία μεθοδολογία την οποία σκέφτομαι να ακολουθήσω αν και όποτε ξαναβγώ στην γύρα για αγορά κάποιας συσκευής. Έχω κάνει κατά το παρελθόν κάποια λάθη μέχρι τώρα, λάθη τα οποία ευελπιστώ να μην επαναλάβω ακολουθώντας αυτή την μεθοδολογία.

Ποια λάθη δηλαδή;
Απο όσο το ξέρω το σύστημα σου είναι απο τα λίγα με τέτοιο βαθμό επιτυχίας..
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,787
Πες ότι θες να αλλάξεις κάποια ηχοσυσκευή. Και πες ότι έχεις αποφασίσει να δώσεις μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό. Τι κάνεις?
  1. Ρωτάς φίλους / γνωστούς / συν-forum-ήτες να σου πούνε ποιο να πάρεις?
  2. Παίρνεις αυτό με την μεγαλύτερη βαθμολογία στον Ηχο-Εικόνα?
  3. Περιμένεις να γίνει η hi-end έκθεση για να τα ακούσεις όλα μαζί και να αποφασίσεις?
  4. Παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά και ότι βγει?
Από τις παραπάνω επιλογές μόνο από τύχη μπορεί να έχεις ένα ευτυχές αποτέλεσμα.


Κύριοι …......(δεν λέω κυρίες μιας και δεν βλέπω καμία να γυρνά εδώ μέσα. Άσχετο αλλά τι έγινε η Ρεβέκα τελικά? Υπήρξε ποτέ? Γύρισε από το Παρίσι? Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44587)..... οι εποχές είναι δύσκολες για τους περισσότερους από εμάς και το τελευταίο πράγμα που μας χρειάζεται είναι να ξοδεύουμε το υστέρημα μας σε αγορές οι οποίες δεν θα μας βγουν απόλυτα επιτυχημένες.



  • «Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις» λέει ο σοφός λαός (τώρα θα μου πεις πόσο σοφός είναι εφόσον συνεχίζει να ψηφίζει μία ΠΑΣΟΚ μία ΝΔ, αλλά ας το προσπεράσουμε)
  • «Λάθη, στραβά και πάθη, με έβγαλαν σωστό» τραγουδά ο Σωκράτης o Mάλαμας.
  • «γηράσκω αεί διδασκόμενος» είπε ο Σωκράτης σκέτο (αλήθεια επώνυμο δεν είχε?)
  • «σκύλα ζωή σε έμαθα πια, για αυτό γουστάρω που γερνάω και πίσω δεν γυρνάω» rap-άρει ο BD Foxmoor

Για να μην μακρηγορώ (με αυτό το πλευρό να κοιμάστε) παρακάτω είναι μία μεθοδολογία την οποία σκέφτομαι να ακολουθήσω αν και όποτε ξαναβγώ στην γύρα για αγορά κάποιας συσκευής. Έχω κάνει κατά το παρελθόν κάποια λάθη μέχρι τώρα, λάθη τα οποία ευελπιστώ να μην επαναλάβω ακολουθώντας αυτή την μεθοδολογία.

Θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ελπίζοντας ότι ίσως να φανεί χρήσιμη σε κάποιον και προσδοκώντας στις εύστοχες παρατηρήσεις σας.

Αρχίζουμε λοιπόν:

Ορίζουμε κάποιο Budget από – έως και το ακολουθούμε πιστά. Μέγα προσοχή γιατί πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγουμε.

Φτιάχνουμε μία λίστα με όλα τα υποψήφια προϊόντα. Περιοδικά και forums μπορούν να μας βοηθήσουν στο να φτιάξουμε αυτή την λίστα. Μέχρι εκεί όμως.

Αρχίζει το 1ο σκεσκαρτάρισμα:
  • Μας κάνει στο μάτι? Αν όχι, ξουτ.
  • Tα τεχνικά χαρακτηριστικά του μας καλύπτουν? Αν όχι, ξουτ.
  • Υπάρχει για ακρόαση από τον αντιπρόσωπο? Αν όχι, ξουτ. Επαναλαμβάνω, Αν όχι, ξουτ. Μόνο έτσι θα διορθωθεί η κατάσταση.
  • Έχουν αναφερθεί δυσλειτουργίες? Αν ναι, ξουτ. Θα μου πεις «αφού έχει εγγύηση». Θα σου πω «να την βράσω». Ειδικά για ηλεκτρονικά προτείνω να μην αγοράζονται μοντέλα που μόλις κυκλοφόρησαν.
  • Διάφοροι άλλοι παράγοντες που βάζει ο καθένας μας και θεωρεί σημαντικούς μειώνουν και άλλο την λίστα. Πχ δεν επιθυμώ να μπλέξω με λάμπες / αναρτήσεις / μεβράνες / κινέζους κλπ κλπ

Αισίως έχουμε φτιάξει ένα sort list συσκευών για ακρόαση. Σειρά έχει η ακρόαση τους.
  • Φτιάχνουμε μία λίστα με κομμάτια αντιπροσωπευτικά της δισκοθήκης μας και ακούμε αυτά και μόνο αυτά πάντα στην ίδια ένταση κάθε φορά.
  • Κανονίζουμε μια ακρόαση για όλες τις συσκευές της λίστας. Καλό θα ήταν η ακρόαση μεταξύ των διαφόρων συσκευών να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ιδανικά θα μπορούσαμε σε ένα απόγευμα να χωρέσουμε την ακρόαση 2 συσκευών. Φυσικά ένα τηλέφωνο για ραντεβού πριν με το κατάστημα μόνο καλό μπορεί να κάνει.
  • Αν μπορούμε να μεταφέρουμε ακόμα και ολόκληρο το σύστημα μας στο μαγαζί το κάνουμε. Πέραν των προφανών πλεονεκτημάτων μιας τέτοιας κίνησης, δείχνεις και στο καταστηματάρχη ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά και δεν είσαι κάποιος αργόσχολος που δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει Πέμπτη απόγευμα.
  • Δεν παίρνουμε κολλητούς – ξαδέρφια – κουμπάρους κλπ για να μας πουν την γνώμη τους. Εσένα πρέπει να αρέσει άντε και της γυναίκας σου. Επίσης η πολυκοσμία δημιουργεί βαβούρα και σου αποσπά την προσοχή από την ακρόαση. Αν θέλεις και μία 2η γνώμη πάρε κάποιον εμπειρότερο μαζί σου αλλά να είναι φρόνυμος και να μην συμετέχει ενεργά στην όλη διαδικασία. Μετά πίνετε ένα καφεδάκι και τα λέτε.
  • Κλείνουμε κινητό και μάτια και ακούμε τα κομμάτια μας. Ότι έχει να ειπωθεί με τον καταστηματάρχη-πωλητή μπορεί να γίνει μετά το πέρας της ακρόασης.
  • Κρατάμε σημειώσεις στο τι μας άρεσε και στο τι δεν μας άρεσε.
  • Αν παρατηρήσουμε καμία πονηριά (πχ κανένα κόλπο με καλώδια), τότε του λέμε «αντίο, θα σε δω στο πλοίο».

Φτάσαμε στο top 2 ή top 3 των συσκευών που μας άρεσαν περισσότερο. Από εκεί και πέρα κανονίζουμε επαναληπτική ακρόαση για να κατασταλάξουμε. Επίσης σε αυτή την φάση κυνηγάμε και την περίπτωση του να έρθει η υποψήφια συσκευή στο σπίτι μας. Για τα ηχεία θεωρώ αυτό το βήμα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.


Γενικές παρατηρήσεις.
  • Ηχεία και ενισχυτής είναι ΕΝΑ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εξετάζονται χώρια.
  • Ζητάμε οι αντιπρόσωποι να είναι σωστοί και επαγγελματίες. Ας είμαστε σωστοί και εμείς. Θεωρώ ανέντιμο να χρησιμοποιείς τον άλλον για να διαμορφώσεις γνώμη και τελικά να ψωνίζεις από το internet επειδή το βρήκες λίγο φθηνότερα. Σε τελευταία ανάλυση αν πουλήσει και αυτός μπορεί μετά να έρθει από το μαγαζί σου να πάρει μπτιτζάμες ή να κάνει έναν καθαρισμό στα δόντια του ή να φάει με την γυναίκα του κανένα ψαράκι.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορεί να ακολουθηθεί παντού και πάντα αυτή η μεθοδολογία. Πχ κάποιοι είναι τυχεροί και δεν ζουν στην Αττική. Τυχεροί γενικά, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι άτυχοι. Προφανώς αν είναι να δώσουν 300EUR για ένα CD player δεν αξίζει ολόκληρο ταξίδι μόνο και μόνο για αυτή την δουλειά. Όμως αν είναι να δώσουν ένα μεγάλο ποσό πιστεύω ότι είναι εφικτό να πάρει κάποιος 1-2 ημέρες άδεια και να προβεί (με μια καλή οργάνωση πριν) στην ακρόαση κάποιον συσκευών για να αποφασίσει με ασφάλεια.

Αυτά τα ολίγα. Οπως είπα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ελπίζοντας ότι ίσως να φανεί χρήσιμη σε κάποιον και προσδοκώντας στις εύστοχες παρατηρήσεις σας.


Φιλικά,


Σαν ατομο που ακουει και παιζει μουσικη,εισαι απο τις περιπτωσεις που πιστευω εχουν εντονη αποψη για την μουσικη.

Αυτο σου προσφερει το πλεονεκτημα να μην χρειαζεσαι πολλες συμβουλες απο αλλους.

Ακουσε μονος σου και θα κρινεις ευκολα.

Μαλλον θα αποκλεισεις πολλες απο τις ακριβες επιλογες της αγορας εαν και εφοσον αποφασισεις να χρησιμοποιησεις την αποψη σου και μονον.

Αν νοιωθεις οτι χρειαζεσαι λιγη "βοηθεια" ζητησε την απο φιλους των οποιων το γουστο εμπιστευεσαι.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
απλα να σου επισημανω ενα μικρο προβλημα...

υπαρχουν καποιοι (αρκετοι) αντιπροσωποι που δε μπορουν να αξιοποιησουν στο επακρο αυτα που εχουν.... και αυτο εχει να κανει με τα υπολοιπα συνοδα που πουλανε... πως να αξιολογησεις μια super πηγη για παραδειγμα οταν τα ηχεια του αντπροσωπου ειναι μετρια?

αρα στο σετ των ακροασεων σου βαλε και κανενα συστημα στημενο σε σπιτι καποιου αλλου χομπιστα ο οποιος δε κολλαει στο να διαλεξει μηχανηματα αξιολογα απο διαφορετικους αντιπροσωπους και να παιξει ακομα καλυτερα απο τον αντιπροσωπο....

πολύ σωστή παρατήρηση
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Αρχίζεις με τα πολύ δύσκολα. Σου μιλά ένας καμμένος. Αν και υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα καμμένοι είμαστε σχετικά με το budget που εκκινήσαμε και πού καταλήξαμε.

άστα να πάνε αδερφέ.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Μάλλον πας για καινούριο phono stage πολύ σύντομα....
καμία σχέση φίλε μου.
Καλέ τι οίστρος είναι αυτός Αυγουστιάτικα;
Kατάλαβα τρελό ξύσιμο τελευταία μέρα στην δουλειά..
Όλη η εβδομάδα έτσι πάει. Εμεινα πισω στο γραφείο μπας και σκάσει. Αλλά δεν κουνιέται φίλο λέμε.
Ποια λάθη δηλαδή;
  • Καταρχήν το budget ξέφυγε εντελώς.
  • Κατά δεύτερον δεν άκουσα τα πάντα.
    Το ότι μπορεί να μου έκατσε τελικά το setup δεν έχει να κάνει. Όφειλα σαν καταναλωτής να ακούσω περισσότερα πράγματα, από την στιγμή μάλιστα που τα λεφτά που δαπάνησα δεν τα βρήκα έτοιμα, αλλά τα συγκέντρωσα ύστερα από δουλειά και στερήσεις.
    CD player - Interconnects - φίλτρο ρεύματος τα πήρα χωρίς να τα ακούσω.
    Πικάπ και ηχεία άκουσα κάποια άλλα όχι και ότι κυκλοφορεί στην πιάτσα.
    Ουσιαστικά το σοβαρότερο ψάξιμο που έκανα ήταν για την αγορά του ενισχυτή που θα οδηγούσε τα ATC. Ήταν το τελευταίο πράγμα που αγόρασα, και κάπου εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρω είτε επειδή βαριέμαι να τρέχω στο κέντρο με το αμάξι, είτε επειδή πρέπει ο αντιπρόσωπος δεν έχει για ακρόαση πράγματα τα οποία εμπορεύεται. Και πάλι δεν άκουσα τα πάντα αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι άκουσα πολλά και διάλεξα το καλύτερο που μπορούσα.
  • Και το τρίτο δεν έφερα τα ηχεία σπίτι πριν τα αγοράσω. Ήταν μεγάλο το ρίσκο που πήρα στο να βάλω τα 40άρια σέ ενα μικρό δωμάτιο. Θα μπορούσε να ήταν καταστροφικό το αποτέλεσμα.

Ρίσκαρα σε πολλά πράγματα και δεν υπήρχε κανένας λόγος να το κάνω. Αυτό θέλω να πω και αυτό θέλω να περάσω σε όποιον μπορεί να ξεκινάει τώρα την πορεία του στον χώρο.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Σαν ατομο που ακουει και παιζει μουσικη,εισαι απο τις περιπτωσεις που πιστευω εχουν εντονη αποψη για την μουσικη....

Αγαπητέ φίλε ακόμα και τώρα είμαι μπλεγμένος.

Μιας και έχω σχέση με την μουσική, αυτή η αμεσότητα της "μονιτορίλας" είναι που έχει κερδίσει ξεκάθαρα. Γιατί έτσι είναι η μουσική για όποιον την έχει γνωρίσει από μέσα.
Σαξόφωνο δεν είναι μόνο το μπι-μπι αλλά και οι τάπες που κλείνουν και τα σάλια που περνάνε από το μπουκίνο και η γλώσσα που κλείνει το καλάμι για να ακουστεί στακάτη η νότα, και το τσίριγμα επειδή έβαλε περισσότερη δύναμη στα χείλια ή επειδή έχει χαλαρώσει το καλάμι κατά την διάρκεια του live.
Μπάσο δέν είναι μόνο το ντουμ ντουμ αλλά και το σκάφος που τρίζει και η χορδή που δεν την έπιασε σωστά και του βρήκε λίγο φάλτσα και τα δάκτυλα που τρίβονται και η ανάσα του λαχανιασμένου του μπασίστα.
Για την φωνή, άσε τι να πρωτοπώ.

Έλα όμως που έρχονται στιγμές που λέω "κριμα τέτοιο κομματι να μην μπορώ να το ευχαριστηθώ, καλύτερα να άκουγα από τρανζιστοράκι".

Πρέπει να είμαι αχάριστος τελικά



ΑΣΧΕΤΟ. Ρε παιδιά αυτό το κσεσκαρτάρισμα θα βγάλει κανένα μάτι. διορθώστε το αν μπορείτε. Εντάξη το "δεν κουνιέται φίλο" παλεύεται. Αλλά το άλλο μάνα μου δεν αντεχεται, είναι και bold παναθεματο.
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,787
Αγαπητέ φίλε ακόμα και τώρα είμαι μπλεγμένος.

Μιας και έχω σχέση με την μουσική, αυτή η αμεσότητα της "μονιτορίλας" είναι που έχει κερδίσει ξεκάθαρα. Γιατί έτσι είναι η μουσική για όποιον την έχει γνωρίσει από μέσα.

Πολυ ενδιαφερον θεμα για νεο νημα αυτο που λες.

Αναλυοντας τετοιες λεπτομερειες πολλοι (ακροατες) θα αναθεωρησουν γνωμες και αποψεις και ισως αντιληφθουν γιατι στο audio (γενικα)δεν υπαρχουν μονοδρομοι.

Μπραβο για το σχολιο σου.Καιρος ηταν να αναφερθει οτι ο μουσικος και ο ακροατης εχουν αλλα κριτηρια στο audio :ernaehrung004:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
ΑΣΧΕΤΟ. Ρε παιδιά αυτό το κσεσκαρτάρισμα θα βγάλει κανένα μάτι. διορθώστε το αν μπορείτε....

Διορθώθηκε, Κωστή.

Και να σκεφτείς ότι κάπου αλλού θεωρείται χιούμορ...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Ευχαριστώ καπετάνιε μου

φεύγω αυριο για Νότια Κρήτη και θα πάρω μαζί και καμια μπετονιά. Αν πιάσω τίποτα θα σου κρατήσω κανένα πσαράκι
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Να σοβαρευτώ εδώ όμως και να καταθέσω την δική μου ιστορία.

Οκ με το "χόμπυ" ασχολούμαι τα τελευταία 12 χρόνια και τα πρώτα μου λεφτά απο την πρώτη μου δουλειά πήγαν για cdp και ηχεία (Τα δευτερα τα χαίρομαι ακόμη).

Πέρασα απο τις διάφορες φάσεις του χομπίστα μέχρι να ωριμάσω η καλύτερα να κατασταλλάξω σε μερικά πράγματα.

Κάπου εδώ θα αποκαλύψω και το δικό μου μυστικό (για όσους βεβαια δεντο έχουν ηδη καταλάβει). Τα τελευταία τέσσερα χρόνια μετακόμισα γειτονικά σε ένα απο τα λίγα μαγαζιά του είδους που συνεργάζονται με διάφορους αντιπροσώπους και έχουν την ευχέρεια έστω σε κάποιον βαθμό να δοκιμάζουν συνδυασμούς που διαφορετικά θα ήταν αδύνατον να βρεί κανείς εκτός και αν είχε πολούς χαιφιντελάδες φίλους με βαθιές τσέπες.
Αυτό είναι που επιτάχυνε την διαδικασία της "ωρίμανσης" μου σαν χομπίστα με αλματώδη ρυθμό μαζί φυσικά με την επαφή και την "τριβή"μου με τους πελάτες του.

Παρόλα αυτά κάτι που σίγουρα δεν ξέρουν παρα (ίσως) όσοι με ξέρουν είναι οτι είμαι γενικά "τεμπέλης" με την όλη φάση και περιμένω να μου κάτσει κάτι απο μόνο του που θα με συνεπάρει (κάτι που δεν συμβαίνει και τόσο εύκολα) και θα δικαιολογήσει τα συνήθως αστρονομικά (για την κλάση της τσέπης μου) ποσά που απαιτούνται για την αποκτησή του, τόσο πολύ που να το ποθήσω...

Ειδαλιώς ειλικρινά προτιμώ να κάτσω στα αυγά μου και να χαίρομαι αυτά που έχω και ας μην είναι τόσο καλά ακόμα και αν το γνωρίζω αυτό.
Γενικά δηλαδή δεν είμαι ο τύπος που θα εμπαινα σε μία διαδικασία όπως αυτή που περιγράφει ο φίλος μου και αν δεν είχα την "τύχη" να είμαι φίλος του καταστήματος που προανέφερα σίγουρα δεν θα είχα ξεφύγει τόσο..

Όχι οτι φταίειο Καταστηματάρχης για αυτό!..
Δύο φορές μου έχει τύχει να χάσω το μυαλό μου με μηχανήματα και να ψάχνω λεφτά.. (οκ Κώστα υπήρξε και μία τριτη αλα ευτυχώς που τότε δεν είχα λεφτά..)

Η πρωτη ήταν το 2007 με το *clearaudio performance που άκουσα στον Ορφέα τότε, μια εποχή που έψαχνα για ένα καλό cdp (και τελικά τα έφαγα όλα για πικάπ..) και η δεύτερη πρίν δύο χρόνια στου ευγενέστατου και υπομονετικότατου κυρίου Κοψιά που άκουσα τον συνδυασμό esoteric X-05/Luxman L590A II/B&W 804S.
Eιδικά την δεύτερη φορά ένιωσα κυριολεκτικά την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά!!!! και ήξερα οτι κάτι πρέπει να κάνω!!
Πούλησα λοιπόν το κάμάρι μου που με είχε όμως ταίσει πολλές πίκρες (μια μοτοσικλέτα) και βουαλά!!!

Το οτι ακόμα χάνω την μπάλλα δύο χρόνια μετά όταν ακούω απο το σύστημα μου επιβεβαίωσε οτι δεν "καταστράφηκα" χωρίς λόγο..

Αν καταφέρατε να διαβάσετε μέχρι εδώ τα "απομνημονεύματα" μου θα καταλάβατε οτι ναι μεν η απόκτηση-"κτίσιμο" του συστήματος μου είναι καθαρά θέμα συγκυριών και συμπτώσεων αλλα μέσα απο μια διαδικασία ωρίμανσης πάλι λόγω συγκυριακών γνωριμιών με σταθερό όμως σημείο αναφοράς τον ήχο που μέσα μου ήξερα οτι ήθελα απο παιδί.. μην με ρωτάτε να σας τον περιγράψω αλλα σίγουρα μέσα στο μυαλό μου υπήρχε.. γιατι όταν τον άκουγα η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά!..

Ευτυχώς μέχρι τώρα δύο φορές τον έχω ανταμώσει και τις δύο ευτυχώς μπόρεσα να τον φέρω κοντά μου και εν το μεταξύ το σύστημα μου έκλεισε όσον αφορά τα θεμέλια του που είναι και τα ακριβότερα, ευτυχώς γιατι στην πορεία η οικογένεια μεγάλωσε και πλέον τέτοια ανοίγματα δεν...

Φυσικά και στην πορία συνάντησα εξαιρετικές υλοποιήσεις και συνδυασμούς που θα σύστηνα ανεπιφύλακτα σε φίλους κάτι που εξάλου κάνω και στο forum αλλα αν δεν μου καθότανε- ευτυχώς για τα αυτιά μου - δυστυχώς για την τσέπη μου αυτά που έχω θα είχα πολύ οικονομικότερο σύστημα και δεν θα με ένοιαζε καθόλου.

Δηλαδή για να καταλήξω υπάρχουν πολοί τρόποι ακόμα και ανορθόδοξοι για να προσεγγίσει ο καθένας την "Νιρβάννα" του, όμως ο πιό ενδεδειγμένος περιγράφτηκε απο τον καλό μου φίλο τον Κώστα και είναι μόνο για ανθρώπους που το λέει η ψυχούλα τους και έχουν είτε γερά νευρα ειτε πολύ μεράκι.

Υπο αυτήν την ένοια η δημιουργία ενός καλού και στα γούστα του ιδιοκτήτη του συστηματός αποτελεί σίγουρα κατόρθωμα-προσωπική επιτυχία και λόγος για να καμαρώνει κανείς.

Τι μου έμεινε απο όλη την διαδικασία πέρα απο το σύστημα;
Οι καινούριοι φίλοι και γνωριμίες που έκανα εντός και εκτός forum αυτή είναι πραγματικά και η πιό γλυκιά αίσθηση γιατι ότι και να έκανα αν ήταν μοναχικό θα ήταν και πολύ καταθλιπτικό και έτσι θα έχανε μεγάλο μέρος της απόλαυσης του...
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Παντως απο ολα τα παραπανω το πρωτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι αυτο που αναφερεις για την γνωση της δικιας σου μουσικης και του δικου σου συστηματος .

Ειναι το νουμερο ενα για να μπορεσεις να προχωρησεις σε αναβαθμιση η αντικατασταση ενος μηχανηματος με κατι καλυτερο .

Ζωντανο παραδειγμα που ερχεται μεσα απο τον χωρο των επισκευων οπου φυσικα καποιος για να επισκευασει ενα χαλασμενο μηχανημα κατα κανονα ειναι παλιο οποτε αν κανεις καποια αναβαθμιση μετα σε καλει ο πελατης και σου λεει ποσο καλυτερα παιζει το μηχανημα του . Πως το καταλαβε ? απλα ειναι παλιο ...το εχει χρονια και αρα το ξερει παρα πολυ καλα .

Τελος μια αλλη σημαντικη παραμετρος ειναι οτι δεν κανουν ολα τα συστηματα για ολες τις δουλειες ....πχ δεν θεωρω δυνατον καποιν να εχει εναν krell η κατι αλλο σε φουλ ταξη Α και να ακουει μουσικη techno .....η Εφη Θωδη ας πουμε ..

ισως και το αντιθετο ομως ειναι μια πιθανοτητα ...

Τελος οσο και να μην μιλαω πραγματικα τσαντιζομαι οταν καποιοι ανεβαζουν ποστ του τυπου ""αγορα ενισχυτη μεχρι 1300 ευρω " ....οπου προφανως προτεινουν διαφοροι διαφορα χωρις να ξερουν ολες τις απαιτουμενες πληροφοριες ...

τσπ

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,787
Στην πορεια του καθενος ερχονται στιγμες οπου οι συγκυριες ειναι τετοιες ωστε τα νευρα του εγκεφαλου λενε αυτο ειναι.

Υπαρχουν καποιες προυποθεσεις ομως εδω,οπως,το να ξερουμε τι μας ικανοποιει και να ειμαστε ετοιμοι να απορριψουμε ακομη και πανακριβα "recommended components" ασχετα με το ποιος φιλος η reviewer λεει οτι του αρεσαν η "δεν ξανακουσε τετοιο ηχο" και αλλα διαφορα.

Αν ειναι να αλλαζεις μηχανηματα η να "βελτιωνεις" αλλα απλα και μονον για να ικανοποιησεις το μικροβιο που σε βασανιζει η για να εχεις κατι πιο ακριβο,δεν νομιζω οτι ειναι η σωστη τακτικη.

Οι εμπειριες και η προσωπικη αποψη δεν ειναι αποτελεσμα συγκρισης 2 πικαπ η δυο ηχειων και (αναποφευκτα) προτιμαμε το ενα,αλλα πρεπει να ειναι αποτελεσμα μελετης και συγκρισης δεκαδων η και εκατονταδων μηχανηματων ανεξαρτητως τιμης.

Αυτη η τακτικη θα οδηγησει σιγουρα σε σωστες και διαχρονικες επιλογες,και στην αποφυγη παγιδων αν και εφοσον νοιωσουμε οτι θελουμε οντως μια πραγματικη αναβαθμιση καποιου μηχανηματος η του συστηματος μας.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Η άποψη μου είναι ότι όσο και να θέλουμε να πούμε ότι υπάρχει μεθοδολογία, αν υπάρχει, κανείς δεν την τηρεί...

Αυτό προκύπτει από την δική μου εμπειρία, το πως κινούμαι σχετικά με τις βελτιώσεις/αναβαθμίσεις μου στο δικό μου σύστημα, αλλά και από την μικρή αλλά χρήσιμη εμπειρία μου ως πωλητής στα φοιτητικά μου χρόνια...

Ως πωλητής κατάλαβα γρήγορα ότι ο περισσότερος κόσμος δεν καταλάβαινε τι άκουγε, και εγώ πολλές φορές επίσης δεν ήμουν σε θέση να αξιολογήσω κάποια πράγματα, και ας είχα και μουσική παιδεία...δεν ντρέπομαι να πω την αλήθεια ούτε για τους πελάτες ούτε και για μένα...

Ασυναίσθητα όμως κάποιες φορές υπήρχε το σκίρτημα που περιγράφει ο Πέτρος πιο πάνω...

Πχ όταν άκουσα το Linn σύστημα με Sondek/Ekos/Troika/Lingo ενισχυτικά Linn και τα Linn Kaber... έπαθα μεγάλη πλάκα... είχα πάει στην έκθεση με την κοπελιά μου τότε...(επίσης μουσικής παιδείας άνθρωπος) και μείναμε με ανοικτό το στόμα... τότε ήμουν στο δεύτερο έτος... αυτό που έγινε είναι ότι ο άνθρωπος της Linn κατάλαβε αμέσως τον εκστασιασμό μας και μου παρέδωσε τηλεχειρισμό και βινύλια... πάρε και παίξε ότι θες μου είπε... αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ, όπως δεν ξεχάσω το ότι εκείνη την στιγμή η μουσική υπήρχε μόνο και τίποτε άλλο.

Άλλη τέτοια εμπειρία ήταν με ένα Rock Reference, άλλη με κάτι Krell και Martin Logan κλπ, όμως όλες αυτές οι περιπτώσεις μετριούνται στα δάχτυλα...

Η δική μου τροχοπέδη ήταν (και είναι) το οικονομικό σκέλος, όμως δεν θα αισθανόμουν καθόλου άσχημα αν αγόραζα κάτι μόνο με το συναίσθημα αυτό (χωρίς μεθοδολογία) διότι με έχει υπηρετήσει σωστά ως τώρα.

Θα μου πείτε εάν είχες τα λεφτά μπορεί να την είχες πατήσει με κάτι ακριβό επάνω στην έπαρση της στιγμής... εγώ απαντώ όχι διότι το κριτήριο μου ήταν (και είναι) η μουσική και όχι το μηχάνημα...

Δεν μπορώ να αξιολογήσω σωστά κάνοντας συγκριτικά DAC μέχρι 1000ευρώ πχ, και έχω λάβει μέρος σε δύο από αυτά εδώ στο φόρουμ... αφενός διότι η μεθοδολογία δεν είναι δυνατόν να τηρηθεί σωστά, όσο και αν το νομίζουμε, αφετέρου αν δεν με συνεπάρει κάτι συναισθηματικά δεν φαίνεται να λειτουργεί σωστά ο εγκέφαλος μου... (και νομίζω των περισσοτέρων).

Οι κατηγοριοποιήσεις τιμών και κατηγοριών είναι απλά για μάρκετινγκ και να διευκολύνουν (?) τους ριβιούερς τους καταστηματάρχες και τους καταναλωτές...

Εγώ δεν αισθάνομαι καταναλωτής μουσικής ούτε μηχανημάτων (προσωπικά μιλάω).

Για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ότι αν πχ διαθέτει κάποιος 5.000 ευρώ για DAC,... η παραπλάνηση είναι ότι ενδέχεται να ακούσει μόνο dac αυτής της κατηγορίας, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να εντυπωσιαστεί και να του αρέσει ένα της αμέσως χαμηλότερης κατηγορίας τιμής.

Αυτό που λέει ο Παναγιώτης πιο πάνω είναι απολύτως σωστό... αλλά πως Παναγιώτη μου θα ακούσει ένας απλός ενδιαφερόμενος αγοραστής πολλές δεκάδες μηχανήματα ( και μάλιστα σε γνώριμο σύστημα) ώστε να αποφασίσει πραγματικά τι του άρεσε καλύτερα?

Επίσης κάτι που είναι επίσης πολύ σημαντικό είναι η συναισθηματική "συνήθεια" του ακούσματος... εγώ πχ τρέμω στην ιδέα να μου χαλάσουν τα ηχεία μου...διότι έχω συνηθίσει τόσο τον ήχο τους, που ακούω διάφορα ηχεία (και κάποια αρκετά ακριβά) και λέω μάλιστα ε και?

Κάτι που πρέπει να καταπολεμήσουμε πρώτα στον εαυτό μας είναι και η προκατάληψη...και το λέω αυτό συμφωνώντας με τον φίλο vintage service,... πρόσφατα άλλαξα πυκνωτές στον προ ενισχυτή μου, και απογειώθηκε... σε αντίστοιχο νήμα κανείς δεν ήθελε να παραδεχτεί ότι αυτό ισχύει και μάλιστα δόθηκαν και γελοία παραδείγματα και τεχνικά στοιχεία για πυκνωτές... εγώ επειδή έχω τον ενισχυτή σχεδόν μια εικοσαετία ΞΕΡΩ ότι βελτιώθηκε....

Τελειώνοντας θα ήθελα επίσης να πω ότι και εμένα με τσαντίζουν οι γνώμες που δίνονται στα ερωτήματα ενισχυτής μέχρι 1000 ευρώ... από ανθρώπους που έχουν είχαν 1 ή κανένα ενισχυτή αυτής της κατηγορίας...