ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ-REQUEST FOR ASSISTANCE

rebecca

New member
17 May 2009
37
Γειά σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόσφατα εγκαταστάθηκα στο νέο μου σπίτι και θα ήθελα να κάνω δώρο-έκλπληξη στον σύντροφό μου ένα σύστημα ήχου, το καλύτερο και δυνατότερο μια που έχει τρέλλα με αυτά. Το σαλόνι μου είναιπερίπου 6χ8 και τα βασικά χρώματα της διακόσμησης και των τοίχων είναι καφέ και μπεζ. Θα ήθελα να μου πείτε τι ηχεία να πάρω ώστε να ταιριάζουν χρωματικά και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν το χρώμα του ηχείου επηρεάζει την απόδοσή του. Γιατί εγώ θα προτιμούσα κάτι στο χρώμα του ξύλου, αλλά αν τα μαύρα αποδίδουν καλύτερα, ε, τότε θα πάρω μαύρα. Παρακαλώ πείτε μου με λεπτομέρειες τι να πάρω γιά να μην με περάσει για άσχετη ο σύντροφός μου.

ευχαριστώ,
Ρεβέκκα
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Καλησπερα, ενδιαφερον να κανεις δωρο ηχοσυστημα... ξεκιναμε απο καποιες ερωτησεις.
1) Τι προυπολογισμο διαθετεις
2) Τι κομματια θα αποτελουν το συστημα δηλ. ηχεια, ενισχυτης, cd player, θα υπαρχει πικαπ, υπαρχουν ηδη καποια μηχανηματα που θα προστεθουν στο νεο συστημα?
3) Τι μουσικη ακουτε, ποσο σας ενδιαφερει η ποιοτητα του ηχου και απο που ακουγατε μεχρι τωρα.

Ξεκιναμε με αυτες τις βασικες ερωτησεις.

Αυτο δε με το χρωμα των ηχειων και τον ηχο ηταν απο τα πιο πρωτοτυπα που εχω ακουσει.
Ολα τα ηχεια υπαρχουν σε διαφορες αποχρωσεις μπορεις ευκολα να βρεις κατι αισθητικα ταιριαστο με το χωρο αν και δεν θα ειναι το πρωτευον στην αναζητηση.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Καλώς την-bye-

Τυχερός ο σύντροφός σου.

Επειδή είσαι γυναίκα,θα σου προτείνω κάτι που θα ευχαριστεί κι εσένα να το βλέπεις μέσα στο καθιστικό σου(πέρα απο το να ακούς).

Απο ηχεία διάλεξε κάποιο απο τις σειρές της Sonus Faber ,ανάλογα πόσα θα διαθέσεις(άν μπορείς να διαθέσεις κάπου στα 3500 πάρε τα Cremona Auditor M με τις βάσεις τους).Υπάρχουν και σε ανθρακί υπέροχο χρώμα.

http://www.sonusfaber.com/eng/home.html

(αντιπρόσωπος εδώ Sonus HiFi Φιλαδελφέως 3/ 210 8660057).

Απο cd player κι ενισχυτή,ζήτα απο τον ίδιο αντιπρόσωπο να σου βάλει να τ' ακούσεις με κάποιον σχετικά φθηνά ΥΒΑ Passion Integre.

http://www.yba.fr/uk/YBA_gamme.php?id_ligne=1
 

Attachments

  • 243472708550_Cremona_M_Pair.jpg
    243472708550_Cremona_M_Pair.jpg
    38 KB · Views: 41
  • cremona_auditor_m.jpg
    cremona_auditor_m.jpg
    13.6 KB · Views: 37
Last edited:

audiophile62

AVClub Enthusiast
9 February 2007
1,292
Αθηνα-Γλυφαδα
Καλώς την-bye-

Τυχερός ο σύντροφός σου.

Επειδή είσαι γυναίκα,θα σου προτείνω κάτι που θα ευχαριστεί κι εσένα να το βλέπεις μέσα στο καθιστικό σου(πέρα απο το να ακούς).

Απο ηχεία διάλεξε κάποιο απο τις σειρές της Sonus Faber ,ανάλογα πόσα θα διαθέσεις(άν μπορείς να διαθέσεις κάπου στα 3500 πάρε τα Cremona Auditor M με τις βάσεις τους).Υπάρχουν και σε ανθρακί υπέροχο χρώμα.

http://www.sonusfaber.com/eng/home.html

(αντιπρόσωπος εδώ Sonus HiFi Φιλαδελφέως 3/ 210 8660057).

Απο cd player κι ενισχυτή,ζήτα απο τον ίδιο αντιπρόσωπο να σου βάλει να τ' ακούσεις με κάποιον σχετικά φθηνά ΥΒΑ Passion Integre.

http://www.yba.fr/uk/YBA_gamme.php?id_ligne=1

Νά συμπληρώσεις οπωσδήποτε τό σέτ καί μέ πικ-άπ , ασφαλώς AudioMeca....
Καί ρίξε καί καμιά ματιά στά αξεσουάρ τής A.R.T
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Καλωσήρθες στο forum Ρεβέκκα!

Εγω θα'λεγα να πας σε Klipsch Heresy 3. Μπορούν να μπουν κοντά σε γωνίες, αρα δεν θα του βγάλεις την ψυχή για το πού θα μπούν τα ηχεία. Εκείνος θα ευχαριστιέται χαμηλές από ένα 12άρι γούφερ, εσύ θα γοητεύεσαι απο τα μεσαία και υψηλά των δυο compression drivers σε διάταξη κόρνας.
Για οδήγηση θα πρότεινα λάμπες. Eίναι κατάλληλες για διακριτικό φωτισμό και το pale κίτρινο-καφέ τους θα ταιριάξει απόλυτα με το καφέ-μπέζ των τοιχων σου. Ενας Cary 300 SEI θα αποδώσει ηχόχρωμα εξαιρετικής γλυκήτητας από τα Heresy, ιδανικό επιδόρπιο για δείπνο ντολμάδων με αμπελόφυλο.

Επίσης CD-player ή πικάπ της αρεσκείας σου :)
 
Last edited:

rebecca

New member
17 May 2009
37
Καλωσήρθες στο forum Ρεβέκκα!

Εγω θα'λεγα να πας σε Klipsch Heresy 3. Μπορούν να μπουν κοντά σε γωνίες, αρα δεν θα του βγάλεις την ψυχή για το πού θα μπούν τα ηχεία. Εκείνος θα ευχαριστιέται χαμηλές από ένα 12άρι γούφερ, εσύ θα γοητεύεσαι απο τα μεσαία και υψηλά των δυο compression drivers σε διάταξη κόρνας.
Για οδήγηση θα πρότεινα λάμπες. Eίναι κατάλληλες για διακριτικό φωτισμό και το pale κίτρινο-καφέ τους θα ταιριάξει απόλυτα με το καφέ-μπέζ των τοιχων σου. Ενας Cary 300 SEI θα αποδώσει ηχόχρωμα εξαιρετικής γλυκήτητας από τα Heresy, ιδανικό επιδόρπιο για δείπνο ντολμάδων με αμπελόφυλο.

Επίσης CD-player ή πικάπ της αρεσκείας σου :)


Μου αρέσει να του βγαζω την ψυχή και επειδή το σαλόνι μου είναι αρκετά μεγάλο, αναρωτιέμαι τι θα κάνουμε που οι γωνίες απέχουν αρκετά η μια από την άλλη; Επίσης πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν είναι κορνάκιας...είναι το άλλο, δεν ξέρω πως το λέτε εσείς οι experts? ντουλαπάκιας; καμπινάκιας; κάτι τέτοιο. Για διακριτικό φωτισμό προτιμώ τα κεριά, ειδικά με άρωμα βανίλιας που δεν ταιριάζουν με τους ντολμάδες με αμπελόφυλο που προφανώς έχεις βαρεθεί να σου μαγειρεύει η γυναίκα σου, ταιριάζουν όμως με το χρώμα των τοίχων και την υπολοιπη διακόσμηση. Δεν μου απάντησε κανείς όμως τι χρώμα να πάρω τα ηχεία, αλλά και γενικώτερα τι ηχοσύστημα να διαλέξω...Σαν όριο τιμής πιστεύετε ότι με 30-35.000 ευρώ μπορώ να πάρω κάτι που θα τον ξετρελλάνει και θα πάψει να ασχολείται συνέχεια μαζί μου; Και μια τελευταία απορία. Το σπίτι μου έχει μινιμαλ διακόσμηση. ¨ομως έστω και λίγη σκόνη καταστρεφει τα διάφορα και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να καλύπτω τα ηχεία με σεμεδάκια. Και πάλι ευχαριστώ γιατί είμαι λίγο άσχετη και χωρίς τη βοήθειά σας ποιός ξέρει τι θα έπαιρνα....
 

rebecca

New member
17 May 2009
37
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ-REQUEST FOR ASSISTANCE

Νά συμπληρώσεις οπωσδήποτε τό σέτ καί μέ πικ-άπ , ασφαλώς AudioMeca....
Καί ρίξε καί καμιά ματιά στά αξεσουάρ τής A.R.T

Φυσικά μόνο ένας άντρας θα μπορούσε να προτείνει ανθρακί ηχεία σε ένα σαλόνι με γήινους τόνους. Δεν θέλω πάντως κάτι φθηνό, θέλω το καλύτερο για τον σύντροφο μου όσο κι αν στοιχίσει (σχεδόν.....ελπίζω λιγότερο από το αυτοκίνητό του)
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια, αν μπορείς να επανέλθεις με κάτι ΚΑΛΟ και κόστος μέχρι 30.000-35.000 (ελπίζω να άρκούν)
 

rebecca

New member
17 May 2009
37
Καλησπερα, ενδιαφερον να κανεις δωρο ηχοσυστημα... ξεκιναμε απο καποιες ερωτησεις.
1) Τι προυπολογισμο διαθετεις
2) Τι κομματια θα αποτελουν το συστημα δηλ. ηχεια, ενισχυτης, cd player, θα υπαρχει πικαπ, υπαρχουν ηδη καποια μηχανηματα που θα προστεθουν στο νεο συστημα?
3) Τι μουσικη ακουτε, ποσο σας ενδιαφερει η ποιοτητα του ηχου και απο που ακουγατε μεχρι τωρα.

Ξεκιναμε με αυτες τις βασικες ερωτησεις.

Αυτο δε με το χρωμα των ηχειων και τον ηχο ηταν απο τα πιο πρωτοτυπα που εχω ακουσει.
Ολα τα ηχεια υπαρχουν σε διαφορες αποχρωσεις μπορεις ευκολα να βρεις κατι αισθητικα ταιριαστο με το χωρο αν και δεν θα ειναι το πρωτευον στην αναζητηση.

επειδή μονο εσυ μου απαντησες σοβαρα:
1)Υποθέτω ότι μέχρι 35000 ειναι αρκετα; δεν εχω ιδεα
2) ότι μηχανηματα εχει, θα τα αφησει στο παλιο του σπιτι, ας πιασουν κι αραχνες, δεν ταιριαζουν στη μαιζονετα μας
3) ξενα mainstream και έλληνικά, και κυρίως ότι ακούμε το ακούμε δυνατά, να το χαιρόμαστε

αυτά
 

rebecca

New member
17 May 2009
37
ναι, μπορουμε να το κανουμε κι αυτο, αν κι ημουν εκει μεχρι χθες...που πρεπει να ψαξω? σε ποια περιοχη; και γιατι να μην ενισχυσουμε τους επιχειρηματιες του τοπου μας; α, το λευκο δεν ταιριαζει, ειμαι σιγουρη. παντως σε ευχαριστω. τι σημαινει χαϊεντομαγαζα;
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Μου αρέσει να του βγαζω την ψυχή και επειδή το σαλόνι μου είναι αρκετά μεγάλο, αναρωτιέμαι τι θα κάνουμε που οι γωνίες απέχουν αρκετά η μια από την άλλη; Επίσης πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν είναι κορνάκιας...είναι το άλλο, δεν ξέρω πως το λέτε εσείς οι experts? ντουλαπάκιας; καμπινάκιας; κάτι τέτοιο. Για διακριτικό φωτισμό προτιμώ τα κεριά, ειδικά με άρωμα βανίλιας που δεν ταιριάζουν με τους ντολμάδες με αμπελόφυλο που προφανώς έχεις βαρεθεί να σου μαγειρεύει η γυναίκα σου, ταιριάζουν όμως με το χρώμα των τοίχων και την υπολοιπη διακόσμηση. Δεν μου απάντησε κανείς όμως τι χρώμα να πάρω τα ηχεία, αλλά και γενικώτερα τι ηχοσύστημα να διαλέξω...Σαν όριο τιμής πιστεύετε ότι με 30-35.000 ευρώ μπορώ να πάρω κάτι που θα τον ξετρελλάνει και θα πάψει να ασχολείται συνέχεια μαζί μου; Και μια τελευταία απορία. Το σπίτι μου έχει μινιμαλ διακόσμηση. ¨ομως έστω και λίγη σκόνη καταστρεφει τα διάφορα και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να καλύπτω τα ηχεία με σεμεδάκια. Και πάλι ευχαριστώ γιατί είμαι λίγο άσχετη και χωρίς τη βοήθειά σας ποιός ξέρει τι θα έπαιρνα....

"Kουτάκιας" λέγεται... Κι εφόσον είναι κουτάκιας να του παρεις ένα ζευγάρι ATC, τα πενηντάρια να ζητήσεις να σου δώσουν, αλλά μην του πάρεις ενισχυτή. Επίσης παρε του κι ενα Τranscriptors με μια Shelter 501... Μέχρι να ρυθμίσει το Transcriptors και ν'αποφασίσει οτι ο ενισχυτής ειναι αρκετός για τα ATC, θα ησυχάσεις για πολύ καιρό :flipout:
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
γιατι νομιζω οτι απο την μια πρεπει να κλαις και απο την αλλη να γελας ???

αντε και του παιρνεις οτι σου αρεσει εσενα και μπραβο σου εσενα για την αξιεπαινη σου πραξη , αλλα ...
εαν ειναι πανελακιας και του εχεις παρει atc χωρις σωστα ενισχυτικα τι γινεται ???
και το αντιστροφο ...
γιατι δεν κανεις δωρο τα χρηματα που εχεις σκοπο να χαλασεις να διαλεξει οτι θελει ???

συγνωμη για το :eek:fftopic:
 

rebecca

New member
17 May 2009
37
"Kουτάκιας" λέγεται... Κι εφόσον είναι κουτάκιας να του παρεις ένα ζευγάρι ATC, τα πενηντάρια να ζητήσεις να σου δώσουν, αλλά μην του πάρεις ενισχυτή. Επίσης παρε του κι ενα Τranscriptors με μια Shelter 501... Μέχρι να ρυθμίσει το Transcriptors και ν'αποφασίσει οτι ο ενισχυτής ειναι αρκετός για τα ATC, θα ησυχάσεις για πολύ καιρό :flipout:

ναι, αυτο, κουτακιας....κοιτα, εγω μπορει να ειμαι πολυ ασχετη, νομιζω φαινεται, αλλα ο φιλος μου ειναι πολυ ψαγμενος....και θα το ρυθμισει πολυ γρηγορα. Μην ανησυχεις. Γιατι εχω την αισθηση οτι δεχομαι επιθεση απο ολους σας; δλδ αν καποια δεν ειναι ειδικη στα συστηματα ηχου πρεπει οπωσδηποτε να την ειρωνευεστε; και τελος παντων που πρεπει να παω να τα βρω ολα αυτα; εγω ηρθα σε σας για βοηθεια, οχι γι ανα μου δειξετε ποσο ψαγμενοι ειστε και να πουλατε μουρη..... προφανως σε πειραζει που μπορω να δωσω 30000 για να κανω το κεφι του....
 

rebecca

New member
17 May 2009
37
γιατι νομιζω οτι απο την μια πρεπει να κλαις και απο την αλλη να γελας ???

αντε και του παιρνεις οτι σου αρεσει εσενα και μπραβο σου εσενα για την αξιεπαινη σου πραξη , αλλα ...
εαν ειναι πανελακιας και του εχεις παρει atc χωρις σωστα ενισχυτικα τι γινεται ???
και το αντιστροφο ...
γιατι δεν κανεις δωρο τα χρηματα που εχεις σκοπο να χαλασεις να διαλεξει οτι θελει ???

συγνωμη για το :eek:fftopic:


οχι, ειναι pathetic να δινεις χρηματα για δωρο, δειχνει οτι δεν νιαζεσαι και βαριεσαι να ψαχνεις τι θα ευχαριστησει τον αλλον
 

gstriftos

New member
26 March 2008
18
ναι, μπορουμε να το κανουμε κι αυτο, αν κι ημουν εκει μεχρι χθες...που πρεπει να ψαξω? σε ποια περιοχη; και γιατι να μην ενισχυσουμε τους επιχειρηματιες του τοπου μας; α, το λευκο δεν ταιριαζει, ειμαι σιγουρη. παντως σε ευχαριστω. τι σημαινει χαϊεντομαγαζα;

Πείτε του την λέξη και θα καταλάβει.
Πάντως αν εγώ ήθελα να κάνω τέτοιας αξίας δώρο θα πήγαινα με το έτερον ήμισι να διαλέξει αυτό/ά που του αρέσουν.


Όσον αφορά τα b&o το πιό εύκολο είναι να κάνετε έα search και να βρείτε τον Έλληνα αντιπρόσωπο.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
ναι, αυτο, κουτακιας....κοιτα, εγω μπορει να ειμαι πολυ ασχετη, νομιζω φαινεται, αλλα ο φιλος μου ειναι πολυ ψαγμενος....και θα το ρυθμισει πολυ γρηγορα. Μην ανησυχεις. Γιατι εχω την αισθηση οτι δεχομαι επιθεση απο ολους σας; δλδ αν καποια δεν ειναι ειδικη στα συστηματα ηχου πρεπει οπωσδηποτε να την ειρωνευεστε; και τελος παντων που πρεπει να παω να τα βρω ολα αυτα; εγω ηρθα σε σας για βοηθεια, οχι γι ανα μου δειξετε ποσο ψαγμενοι ειστε και να πουλατε μουρη..... προφανως σε πειραζει που μπορω να δωσω 30000 για να κανω το κεφι του....

Το αντίθετο :)

Ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα γυναίκες με κατανόηση για την "ασθένειά" μας... Και εκ μέρους μου καμία ειρωνία, παραμόνο αρκετό χιούμορ που ελπίζω να μη σε ενόχλησε. Δεν μας συμβαίνει να γράφει καθημερινά η "ιδανική σύζυγος" ;)

Όσο για το δώρο σου, αν σοβαρά σκέφτεσαι να ξοδέψεις μερικές χιλιάδες, ειναι καλύτερα να το αποφασίσετε μαζί.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
οχι, ειναι pathetic να δινεις χρηματα για δωρο, δειχνει οτι δεν νιαζεσαι και βαριεσαι να ψαχνεις τι θα ευχαριστησει τον αλλον

τοτε ψαρεψε τον ποια ειναι τα καλητερα ηχεια για αυτον και κανονισε ραντεβου με τον αντιπροσωπο .
εννοειται να πατε μαζι μετα ...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Φίλτατοι, ας αφήσουμε τις ειρωνείες!