Ενεργό 3D vs Παθητικό 3D

MANOS.

New member
10 May 2011
72
GREECE
όλοι σχεδόν έχουμε δι κάποια ταινία στον κινηματογράφο που ήτανε 3D και η πρώτη επαφή ήτανε κάτι το εξαιρετικό και το ξεχωριστό από ότι βλέπαμε μέχρι και λίγο καιρό πριν.

έτσι λοιπόν βγήκανε τηλεόρασης 3D είτε πλάσμα είτε LCD ενεργών γυαλιών και ξαφνικά εμφανίστηκε το παθητικό 3D κάτι που κατά την γνώμη μου θα επηρεάσει τιμές και τηλεοράσεις.

πια η γνώμη σας σχετικά με την τεχνολογία και αν είχατε τώρα να επιλέξετε 3D τη θα ήτανε???
 

MANOS.

New member
10 May 2011
72
GREECE
Καλό θέμα άνοιξες φίλε!
Για να δούμε τι λέει ο κόσμος εδώ.


σε ευχαριστώ tiniako για την εμψύχωση!
η βοήθεια και η γνώμη τον φίλων θα παίξει καταλυτικό ρόλο και θα βοηθήσουνε στην ευκολότερη απόφαση για αγορά τηλεόρασης.

:a0210:
 

squalo

New member
12 September 2010
38
προσωπικά είμαι υπέρ του ενεργητικού 3d.
Ύπάρχει μεγάλη διαφορά σε θέμα βάθους, ανάλυσης κλπ. Φυσικά τα παθητικά είναι πιο ελαφριά, αλλά και τα ενεργητικά δεν είναι τόσο βαριά όσο νομίζει ο κόσμος και κυρίως ο κόσμος που δεν έχει σπίτι του ανάλογη τηλεόραση και υπερβάλει σχετικά με το...βάρος των γυαλιών.

Είναι θέμα συνήθειας, μετά την πρώτη, άντε δεύτερη φορά τα συνηθίζεις και η προσοχή σου όλη είναι πλέον στην τρισδιάστατη εμπειρία. Εγώ και η κοπέλα από την αρχή δεν είχαμε πρόβλημα. Και άλλος κόσμος που ξέρω.

Σχετικά με τον κινηματογράφο τώρα.
Οι περισσότερες αίθουσες έχουν γυαλιά παθητικού τύπου. Παρόλα αυτά, αν σας ενδιαφέρει να έχετε μια σχετικά καλή εικόνα σύγκρισης, δείτε μια 3d ταινία στα πολυσινεμά ODEON όπου εκεί χρησιμοποιούν μόνο ενεργητικά γυαλιά, τα οποία και δεν παίρνεις μαζί σπίτι σου μετά αλλά τα αφήνεις εκεί.
Δείτε την ίδια τανία σε άλλη αίθουσα μια άλλη μέρα που να έχει παθητικά.
Η διαφορά είναι μεγάλη.

ΘΑ το λέω συνέχεια.
Αν σας ενδιαφέρει το 3d ως λειτουργία λοιπόν, πάρτε ένα demo (δοκιμάστε το IMAX Grand Canyon Adventure που ήταν και το demo της Panasonic πέρισι) στο μαγαζί και δοκιμάστε μόνοι σας τη διαφορά μεταξύ ενεργητικών παθητικών κλπ.

Μέχρι στιγμής από όσους έχουμε 3D τηλεοράσεις, η ενεργητική τεχνολογία αποδίδει τα μέγιστα από άποψη βάθους και εικόνας.
Τώρα, παραπλανητικές διαφημίσεις από γνωστή εταιρία τον τελευταίο καιρό που σπρώχνει την παθητική τεχνολογία, προσφέροντας ως ατού ότι και καλά μπορούν πλέον να βλέπουν πολλοί την ίδια στιγμή μαζί (επειδή τα γυαλιά αυτά είναι φθηνότερα) ενώ την ίδια στιγμή τους έχει απέναντι από μια Led (που είναι γνωστό ότι πρέπει να είσαι αλφαδιασμένος για να δεις καλά) απλά μου φαίνονται αστείες.

έχω δει αρκετό μέχρι στιγμής 3d, ώστε να μπορώ να έχω αυτή τη γνώμη.
Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα και μάτι από μάτι στον καθένα μας είναι διαφορετικό, έτσι αποκτήστε προσωπική εμπειρία πριν προβείτε σε σχετική αγορά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω ειμαι υπερ του παθητικου 3D γιατι ειναι ξεκουραστο για τα ματια.

Αν καταφερουν να βελτιωσουν και την αναλυση να μην ειναι η μιση τοτε δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καν θεμα για το ποια τεχνολογια θα επικρατησει.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Απάντηση: Re: Ενεργό 3D vs Παθητικό 3D

...

Σχετικά με τον κινηματογράφο τώρα.
Οι περισσότερες αίθουσες έχουν γυαλιά παθητικού τύπου...

Όλες οι αίθουσες έχουν γυαλιά παθητικού τύπου. Απλά τα dolby είναι πιο ακριβά και δεν τα πετάνε.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Κάποτε με προβλημάτιζε στα ενεργά γυαλιά η ακτινοβολία και μάλιστα τόσο κοντά στο κεφάλι!(υπέρυθρες, bluetooth κτλ).
Δεν έχω δει 3d ούτε cinema ούτε οικιακό και δεν έχω άποψη και δεν ξέρω αν η απόλαυση είναι τόσο καλή όσο η θέαση ενός 2d mkv σε καλή τηλεόραση!
 

MANOS.

New member
10 May 2011
72
GREECE
παρατήρησα πάντως ότι μπορείς να δεις 3D και ίππο γωνία χωρίς να έχεις πρόβλημα.
βέβαια άλλο το να κάτσεις να δεις κάτι και για πολύ ώρα και άλω για λίγο και όρθιος και η τηλεόραση βρίσκετε και ίππο γωνία και η θέαση είναι καλύτερη στα 2 μέτρα αλλά να κάθεσαι κιόλας όχι να είσαι όρθιος.

πάντως πιστεύω ότι η τιμές με το παθητικό θα επηρεάσουν τις τιμές γενικά προς τα κάτω. :2thumb22sup:
 
Προσωπικά το παθητικό 3D που έχω δει στον κινηματογράφο το έχω βρει μια χαρά σαν εικόνα (τηρουμένων των αναλογιών..).

Αλλά, στο σπίτι το παθητικό 3D θα έχει τη μισή ανάλυση από το ενεργό. Αυτό για εμένα είναι απαράδεκτο. Δεν θα υποβαθμίσω την overall εικόνα μου για να δω 3D.

Αυτά βέβαια στις τηλεοράσεις, όπου ούτως ή άλλως για να δεις ικανοποιητικά 3D πρέπει να κάθεσαι στο 1.5 μέτρο (για τις mainstream διαστάσεις). Στους προβολείς (που το 3D IMO πρακτικά αρχίζει να αποκτά νόημα..) δεν παίζει παθητικό 3D.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Πλέον η LG για αρχή έχει παθητικό 3D με πλήρη ανάλυση και στα ίδια βήματα πατά και η Samsung.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Ειδα χτες παθητικο 3D σε LG , στην Athens Video Art Festival, σε περιπτερο του Πλαισιου , και εμεινα ικανοποιημενος.
Πολυ ξεκουραστη εικονα, καλη αισθηση του 3D, ελαφρια γυαλια χωρις μπαταριες klp.
Δεν ξερω ομως αν η εικονα ηταν μιση αναλυσης, ετσι κι αλλιως ηταν 40"...
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Ειδα χτες παθητικο 3D σε LG , στην Athens Video Art Festival, σε περιπτερο του Πλαισιου , και εμεινα ικανοποιημενος.
Πολυ ξεκουραστη εικονα, καλη αισθηση του 3D, ελαφρια γυαλια χωρις μπαταριες klp.
Δεν ξερω ομως αν η εικονα ηταν μιση αναλυσης, ετσι κι αλλιως ηταν 40"...

Συντομα θα σας κανω ενα mini review απο την lg 55lw650s, εντοσ βδομαδας παραλαμβανει ο αδελφος μου.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
To 2012/13 θα βγει 3d τηλεόραση χωρίς γιαλιά.

ΘΑ συμφωνήσω ότι τα παθητικά γιαλιά με FULL HD (δεν υπάρχει ακόμα FULL HD αλλά μισή ανάλυση 960X1080) θα ήταν ότι καλύτερο.

Τα ενεργά γιαλιά ζαλίζουν. Καλύτερα χωρίς 3D. Για να μην πω για την αυξημένη πιθανότητα όγκου στον εγκέφαλο λόγο μαγνητικών πεδίων.

Παίδες απέτυχε η τεχνολογία active shutter glasses.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Κάπου διάβαζα ότι η LG έχει έτοιμο παθητικό 3D σε πλήρη ανάλυση αλλά δε θυμάμαι που.

Anyway, οι εντυπώσεις μου από το Plaisio στο σύνταγμα είναι οι εξής.
Στο παθητικό 3D τα γυαλιά είναι όντως πανάλαφρα, αν και δεν μπορώ να πω ότι τα ενεργά γυαλιά είναι ενοχλητικά.
Στο παθητικό ευθύς εξαρχής αντιλαμβάνεσαι ότι δεν υπάρχει flickering. Αν δε αμέσως μετά δεις ενεργό 3D αυτό το καταλαβαίνεις αμέσως.
Η εικόνα στο ενεργό 3d δείχνει πιο "συμπαγής" και με κάπως περισσότερο βάθος. Αυτό το τελευταίο βέβαια μένει να το δούμε όταν το παθητικό αποκτήσει πλήρη ανάλυση.

Δεν ξέρω ειλικρινά τι θα διάλεγα μεταξύ τους. Είναι βλέπετε και τα καμιά 10ριά γυαλιά μέσα στη συσκευασία.... . Μάλλον παθητικό αλλά.... όχι ακόμα. :p
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
To 2012/13 θα βγει 3d τηλεόραση χωρίς γιαλιά.

ΘΑ συμφωνήσω ότι τα παθητικά γιαλιά με FULL HD (δεν υπάρχει ακόμα FULL HD αλλά μισή ανάλυση 960X1080) θα ήταν ότι καλύτερο.

Τα ενεργά γιαλιά ζαλίζουν. Καλύτερα χωρίς 3D. Για να μην πω για την αυξημένη πιθανότητα όγκου στον εγκέφαλο λόγο μαγνητικών πεδίων.

Παίδες απέτυχε η τεχνολογία active shutter glasses.

αυτα τα 2 που λες επιβεβαιωνονται απο καπου?
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
1. Δεν έχει αποδειχθεί ότι η κινητή τηλεφωνία λόγο μαγνητικών πεδίων προκαλεί όγκο στον εγκέφαλο ιδίως σε νεαρές ηλικίες?
Δεν υπάρχει μελέτη απλά λογικός συσχετισμός μαγνητικών πεδίων.

2. http://hdguru.com/new-2011-tvs-cut-3d-resolution-in-half/3580/
Vizio and LG fail to mention in their press releases for these products that the technology, called “Passive Pattern Retarder”, halves the vertical resolution of all 3D content!
Blu-ray 3D movies contract from Full HD 1920 x1080 to 1920×540
Cable and DirecTV currently broadcast 3D sports, events and movies in the side-by-side format, typically at a resolution (per eye) of 960 x 1080. Viewed on the new Passive Patterned Retarder sets, the resolution of the side-by-side format drops to 960×540 (per eye), just one-quarter of Full HD.

3. Επιπρόσθετα αρνητικά
Υπάρχει μπαταρία που πρέπει να αλλάζεται.
Το κόστος των γυαλιών είναι μεγάλο.
 

ZACHARIS

AVClub Enthusiast
12 May 2009
702
Re: Απάντηση: Ενεργό 3D vs Παθητικό 3D

Για να τις δούμε..

Δημήτρη απ ότι θυμάμαι γράφεις στο ήχος - εικόνα...
αγοράζοντας, το ήχος-εικόνα, το οποίο το θεωρώ το πλέον αξιόπιστο περιοδικό, μακράν καλύτερο απο το glamour (ψευτο)περιοδικό hightech, είχε μια έξυπνη προσφορά, γυαλιά 3D απο την LG, καθαρά marketing κίνηση από τη συγκεκριμένη εταιρεία.... κάπου στη δεύτερη-τρίτη σελίδα (εκεί που ήταν καταχωρημένη και η διαφήμιση της τηλεόρασης της LG-3D) ανέφερε πως, 'κάνουν και για γυαλιά ηλίου'...απο οτι εχω διαβάσει σε ξένα sites, οπως επίσης και στη σακουλίτσα των γυαλιών, αναφέρει πως, θα πρέπει να αποφεύγεται η χρήση τους ως, γυαλιά ηλίου...τι ισχύει τελικά?
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
1. Δεν έχει αποδειχθεί ότι η κινητή τηλεφωνία λόγο μαγνητικών πεδίων προκαλεί όγκο στον εγκέφαλο ιδίως σε νεαρές ηλικίες?
Δεν υπάρχει μελέτη απλά λογικός συσχετισμός μαγνητικών πεδίων.

λογικα δεν ισχυει κατι τετοιο αν βλεπεις 2-3 ταινιες το 10ημερο..
 

MANOS.

New member
10 May 2011
72
GREECE
Re: Απάντηση: Ενεργό 3D vs Παθητικό 3D

Δημήτρη απ ότι θυμάμαι γράφεις στο ήχος - εικόνα...
αγοράζοντας, το ήχος-εικόνα, το οποίο το θεωρώ το πλέον αξιόπιστο περιοδικό, μακράν καλύτερο απο το glamour (ψευτο)περιοδικό hightech, είχε μια έξυπνη προσφορά, γυαλιά 3D απο την LG, καθαρά marketing κίνηση από τη συγκεκριμένη εταιρεία.... κάπου στη δεύτερη-τρίτη σελίδα (εκεί που ήταν καταχωρημένη και η διαφήμιση της τηλεόρασης της LG-3D) ανέφερε πως, 'κάνουν και για γυαλιά ηλίου'...απο οτι εχω διαβάσει σε ξένα sites, οπως επίσης και στη σακουλίτσα των γυαλιών, αναφέρει πως, θα πρέπει να αποφεύγεται η χρήση τους ως, γυαλιά ηλίου...τι ισχύει τελικά?



επειδή έχω δη 2 ταινίες στον κινηματογράφο κάτω στο Φάληρο που έχει και την μεγαλύτερη οθόνη, σου δίνουνε τα γυαλιά μέσα στο σακουλάκι το όπιο πάνω έχει τυπωμένο ότι απαγορεύετε η χρίση τους σαν γυαλιά ήλιου το κάλο είναι ότι έχω ήδη 2 ζευγάρια και αν έπαιρνα τώρα παθητικό 3d δεν θα αγόραζα και γυαλιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :Banane0::firstprize: