Χαρίζω Κεφίρ

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Ας κοιτάξουμε και λίγο την υγεία μας.
Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το κεφίρ, είναι εν συντομία ένας μύκητας από τον Καύκασο που καλλιεργείται με γάλα και παράγει ένα αραιό ξυνουλό γιαούρτι με ευεργετικές ιδιότητες στην υγεία του ανθρώπου.
Απλά βάλτε στη μηχανή αναζήτησης τη λέξη "κεφίρ" ή "kefir" και θα καταλάβετε γιατί πράγμα μιλάμε.
π.χ:
http://anadraci.blogspot.com/2006/09/blog-post.html
http://www.kefir.gr/
http://www.bioshop.gr/file-biokosmos/012/BIOTOPOS.htm
http://www.esoterica.gr/forums/post...F6%DE+-+%D5%E3%E5%DF%E1+-+fitness+physical&M=
http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir
Το πίνω περίπου για ενάμιση χρόνο και μου ρύθμισε την υπέρταση και τη λειτουργία του εντέρου. Θα το θεωρούσα από απλά ευεργετικό μέχρι θαυματουργό. Συμβάλλει και στη μακροζωϊα (μην εκπλαγείτε αν μετά από καμιά διακοσαριά χρόνια εξακολουθώ να "ποστάρω¨ στο AVCLUB). Το πίνει και ο κ. Μητσοτάκης αδιαλλείπτως!!
Από τότε που το πίνω (μου έδωσε καλλιέργεια και εμένα μια συνάδελφος που της το έφερε μια φίλη από τη Ρωσία) έχω κόψει σχεδόν τελείως το γάλα που ήταν η αγαπημένη μου τροφή, πίνω περίπου ενάμισι λίτρο την ημέρα και έχω δώσει με τη σειρά μου σε πάμπολους γνωστούς και φίλους καλλιέργεια.
Επειδή πάλι πολλαπλασιάστηκε (πριν 2 εβδομάδες έδωσα ένα μικρό βάζο στον κουνιάδο μου) μπορώ να δώσω ποσότητα για μέχρι 2 μέλη του forum, εννοείται δωρεάν με μόνη υποχρέωση να πληρώσουν τα χαμηλά μεταφορικά.
Μπορώ να το στείλω με ψυγείο της μεταφορικής Χίου ΕΡΜΗΣ στο πρακτορείο της στην Πειραιώς από όπου μπορούν οι 2 φίλοι να το παραλάβουν, και με τη σειρά τους όταν πολλαπλασιαστούν οι μύκητες να δωρίσουν σε άλλα μέλη.
Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω μύκητες προς το παρόν αλλά σε χρονικό διάστημα περίπου ενός μηνός θα έχω πάλι άλλο τόσο να δωρίσω.
Τα 2 πρώτα μέλη που πιθανά και να το ψάχνουν για καιρό, θα πάρουν και τους ευεργετικούς μύκητες.
Για οποιαδήποτε ενημέρωση (από την εμπειρία μου) είμαι διαθέσιμος.:grandpa:
 

Καραλής Δημήτρης

Established Member
19 June 2006
187
Βέροια
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Ας κοιτάξουμε και λίγο την υγεία μας.
Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το κεφίρ, είναι εν συντομία ένας μύκητας από τον Καύκασο που καλλιεργείται με γάλα και παράγει ένα αραιό ξυνουλό γιαούρτι με ευεργετικές ιδιότητες στην υγεία του ανθρώπου.
Απλά βάλτε στη μηχανή αναζήτησης τη λέξη "κεφίρ" ή "kefir" και θα καταλάβετε γιατί πράγμα μιλάμε.
π.χ:
http://anadraci.blogspot.com/2006/09/blog-post.html
http://www.kefir.gr/
http://www.bioshop.gr/file-biokosmos/012/BIOTOPOS.htm
http://www.esoterica.gr/forums/post...F6%DE+-+%D5%E3%E5%DF%E1+-+fitness+physical&M=
http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir
Το πίνω περίπου για ενάμιση χρόνο και μου ρύθμισε την υπέρταση και τη λειτουργία του εντέρου. Θα το θεωρούσα από απλά ευεργετικό μέχρι θαυματουργό. Συμβάλλει και στη μακροζωϊα (μην εκπλαγείτε αν μετά από καμιά διακοσαριά χρόνια εξακολουθώ να "ποστάρω¨ στο AVCLUB). Το πίνει και ο κ. Μητσοτάκης αδιαλλείπτως!!
Από τότε που το πίνω (μου έδωσε καλλιέργεια και εμένα μια συνάδελφος που της το έφερε μια φίλη από τη Ρωσία) έχω κόψει σχεδόν τελείως το γάλα που ήταν η αγαπημένη μου τροφή, πίνω περίπου ενάμισι λίτρο την ημέρα και έχω δώσει με τη σειρά μου σε πάμπολους γνωστούς και φίλους καλλιέργεια.
Επειδή πάλι πολλαπλασιάστηκε (πριν 2 εβδομάδες έδωσα ένα μικρό βάζο στον κουνιάδο μου) μπορώ να δώσω ποσότητα για μέχρι 2 μέλη του forum, εννοείται δωρεάν με μόνη υποχρέωση να πληρώσουν τα χαμηλά μεταφορικά.
Μπορώ να το στείλω με ψυγείο της μεταφορικής Χίου ΕΡΜΗΣ στο πρακτορείο της στην Πειραιώς από όπου μπορούν οι 2 φίλοι να το παραλάβουν, και με τη σειρά τους όταν πολλαπλασιαστούν οι μύκητες να δωρίσουν σε άλλα μέλη.
Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω μύκητες προς το παρόν αλλά σε χρονικό διάστημα περίπου ενός μηνός θα έχω πάλι άλλο τόσο να δωρίσω.
Τα 2 πρώτα μέλη που πιθανά και να το ψάχνουν για καιρό, θα πάρουν και τους ευεργετικούς μύκητες.
Για οποιαδήποτε ενημέρωση (από την εμπειρία μου) είμαι διαθέσιμος.:grandpa:

Έπινα όσο ήμουν φοιτητής στην Θεσ/νίκη. Πολύ καλό. Δυστυχώς είμαι στην Βέροια και δεν βολεύει.

Μια και άνοιξες το θέμα μήπως γνωρίζεις ποια η σχέση του κεφιρ με το "αριάν" ή ξινόγαλα που αρκετές εταιρείες γαλακτοκομικών πωλούν;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Μια και άνοιξες το θέμα μήπως γνωρίζεις ποια η σχέση του κεφιρ με το "αριάν" ή ξινόγαλα που αρκετές εταιρείες γαλακτοκομικών πωλούν;

Bλεπω να μην εχει καμμια σχεση πλακα πλακα......
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Ας κοιτάξουμε και λίγο την υγεία μας.
Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το κεφίρ, είναι εν συντομία ένας μύκητας από τον Καύκασο που καλλιεργείται με γάλα και παράγει ένα αραιό ξυνουλό γιαούρτι με ευεργετικές ιδιότητες στην υγεία του ανθρώπου.
Απλά βάλτε στη μηχανή αναζήτησης τη λέξη "κεφίρ" ή "kefir" και θα καταλάβετε γιατί πράγμα μιλάμε.
π.χ:
http://anadraci.blogspot.com/2006/09/blog-post.html
http://www.kefir.gr/
http://www.bioshop.gr/file-biokosmos/012/BIOTOPOS.htm
http://www.esoterica.gr/forums/post...F6%DE+-+%D5%E3%E5%DF%E1+-+fitness+physical&M=
http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir
Το πίνω περίπου για ενάμιση χρόνο και μου ρύθμισε την υπέρταση και τη λειτουργία του εντέρου. Θα το θεωρούσα από απλά ευεργετικό μέχρι θαυματουργό. Συμβάλλει και στη μακροζωϊα (μην εκπλαγείτε αν μετά από καμιά διακοσαριά χρόνια εξακολουθώ να "ποστάρω¨ στο AVCLUB). Το πίνει και ο κ. Μητσοτάκης αδιαλλείπτως!!
Από τότε που το πίνω (μου έδωσε καλλιέργεια και εμένα μια συνάδελφος που της το έφερε μια φίλη από τη Ρωσία) έχω κόψει σχεδόν τελείως το γάλα που ήταν η αγαπημένη μου τροφή, πίνω περίπου ενάμισι λίτρο την ημέρα και έχω δώσει με τη σειρά μου σε πάμπολους γνωστούς και φίλους καλλιέργεια.
Επειδή πάλι πολλαπλασιάστηκε (πριν 2 εβδομάδες έδωσα ένα μικρό βάζο στον κουνιάδο μου) μπορώ να δώσω ποσότητα για μέχρι 2 μέλη του forum, εννοείται δωρεάν με μόνη υποχρέωση να πληρώσουν τα χαμηλά μεταφορικά.
Μπορώ να το στείλω με ψυγείο της μεταφορικής Χίου ΕΡΜΗΣ στο πρακτορείο της στην Πειραιώς από όπου μπορούν οι 2 φίλοι να το παραλάβουν, και με τη σειρά τους όταν πολλαπλασιαστούν οι μύκητες να δωρίσουν σε άλλα μέλη.
Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω μύκητες προς το παρόν αλλά σε χρονικό διάστημα περίπου ενός μηνός θα έχω πάλι άλλο τόσο να δωρίσω.
Τα 2 πρώτα μέλη που πιθανά και να το ψάχνουν για καιρό, θα πάρουν και τους ευεργετικούς μύκητες.
Για οποιαδήποτε ενημέρωση (από την εμπειρία μου) είμαι διαθέσιμος.:grandpa:



Μιχαλη το χρησιμοποιουσα κι εγω παλια αλλα τελευταια το νοσταλγησα.....και θαθελα να ξαναφτιαξω.

Μπορω να βρω απο φιλους εδω στην Αθηνα οπως και kombucha πουναι ακομα πιο περιπλοκος μυκητας .

Διαβαστε και οποιος θελει σε Αθηνα μπορω να ψαξω να του βρω.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Λοιπόν επειδή απάντησα στον Μάνο πού είναι και ο πρώτος που ενδιαφέρθηκε, παρακάτω δίνω τον τρόπο που το παρασκευάζω για αυτούς που έχουν την απορία:

"Πρέπει σχεδόν καθημερινά να "καλλιεργείς" τους μύκητες, δηλαδή:
Τους έχεις μέσα σε γυάλινο δοχείο με φρέσκο γάλα (3 ημερών, όχι διαρκείας, για πιό θρεπτικό), δηλαδή σε ένα γυάλινο βάζο του κιλού του μελιού για παράδειγμα, με ποσότητα μυκήτων περίπου στο 1/4 του βάζου, το γεμίζεις με φρέσκο γάλα σχεδόν μέχρι πάνω, το σκεπάζεις με ένα τούλι από μπομπονιέρα (για να αερίζεται, γίνεται και κλειστό με το καπάκι αλλά πρέπει να βάζεις λιγότερο γάλα για να μένει και αέρας μέσα) πιάνοντάς το με λαστιχάκι και το βάζεις στο ψυγείο.
Σε περίπου μιά ημέρα (24 ώρες) οι μύκητες τρέφονται με τη λακτόζη του γάλακτος (γι αυτό και είναι εξαιρετικό γαλακτοκομικό προιόν για αυτούς με πρόβλημα στη χώνεψη της λακτόζης) και παράγουν ένα αραιό ξυνουλό γιαούρτι (νερουλό) το οποίο θα πάρεις ένα πλαστικό μεγάλο σουρωτήρι (λένε ότι απαγορεύονται μεταλλικά αντικείμενα στη διαδικασία παραγωγής) θα σουρώσεις όλο το προιόν μαζί με τους μύκητες (βάζεις λίγο-λίγο στο σουρωτήρι, το κουνάς συνέχεια) και περνάει το κεφίρ από κάτω πέφτοντας σε ένα λεκανάκι που εννοείται τοποθέτησες από κάτω ενώ οι μύκητες μένουν στο σουρωτήρι. Όταν σταματήσει να πέφτει υγρό (πάντα με ελαφρό κούνημα του σουρωτηριού) τους αδειάζεις σε ένα δεύτερο λεκανάκι, βάζεις την επόμενη ποσότητα από το βαζο και ούτω καθεξής μέχρι να αδειάσει όλη η μάζα μύκητα-προιόντος και να περάσει από το σουρωτήρι.

(Αυτή η διαδικασία λίγο-λίγο γίνεται στην περίπτωση που έχεις μεγάλη ποσότητα όπως εγώ που χρησιμοποιώ μεγάλο γυάλινο δοχείο 2,5 λίτρων. Με ένα βάζο του κιλού και μεγάλο σουρωτήρι, με τη μία σουρώνεις όλο το βάζο).

Στη συνέχεια, αυτό που σουρώθηκε και μοιάζει με νερουλό γιαούρτι το αδειάζεις σε ένα δοχείο, το βάζεις στο ψυγείο και το καταναλώνεις στο διάστημα της ημέρας. Στη συνέχεια στο δεύτερο λεκανάκι που είναι οι σουρωμένοι μύκητες, ρίχνεις νερό κρύο, τους ξεπλένεις καλά και αφού τους στραγγίσεις με το σουρωτήρι να φύγει το νερό, τους ξαναρίχνεις στο αρχικό βάζο της καλλιέργειας αφού το έχεις ξεπλύνει καλά με σκέτο νερό, όχι σαπούνια κλπ. και συμπληρώνεις πάλι καινούργιο φρέσκο γάλα για την επόμενη καλλιέργεια, και σκεπάζεις με το τούλι και ξανά ψυγείο.

Λόγω της ζύμωσης το τελικό προιόν μοιάζει στη γεύση σαν γάλα με αλκοόλ. Είναι φυσικό να παρουσιάσει κίτρινο υγρό μέσα στη μάζα του στο ψυγείο (τσίρο το λέμε εμείς), απλά το ανακινείς και το πίνεις. Από τη στιγμή που το σταματάς από τη διαδικασία ζύμωσης με το σούρωμα, δεν "ξυνίζει" άλλο. Γι αυτό με τον καιρό μαθαίνεις πόσο πολύ πρέπει να το αφήνεις για ζύμωση για να μην παραξυνίζει-πήζει.
Γενικά, το πόσο ξυνό-πηχτό θα γίνει είναι αποτέλεσμα πόσο πολύ μύκητα θα έχει το δοχείο, ή πόσο λίγο γάλα ή πόσο περισσότερο χρόνο θα ζυμώνεται. Πάντως όχι πάνω από 48 ώρες.
Ανάλογες είναι και οι ευεργετικές του ιδιότητες, π.χ. άτομα με πρόβλημα δυσκοιλιότητας πρέπει να το πίνουν σχετικά αραιό, στην αντίθετη περίπτωση πηχτό και ξυνό."
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Έπινα όσο ήμουν φοιτητής στην Θεσ/νίκη. Πολύ καλό. Δυστυχώς είμαι στην Βέροια και δεν βολεύει.

Μια και άνοιξες το θέμα μήπως γνωρίζεις ποια η σχέση του κεφιρ με το "αριάν" ή ξινόγαλα που αρκετές εταιρείες γαλακτοκομικών πωλούν;

Δεν συγκρίνονται με το κεφίρ. Ζύμωση με μαγιά τα διάφορα ξυνόγαλα, μύκητας το κεφίρ με ανώτερα ευεργετικά αποτελέσματα.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Νά κάτι που είχα βρεί στο διαδίκτυο:

Μιά ιστορία σαν παραμύθι....


Στά Καυκάσια όρη ο μύθος λέει ότι ο προφήτης Μωάμεθ έδωσε τούς πρώτους "σπόρους" κεφίρ στούς Ορθόδοξους νομάδες του βουνού.Οι "σπόροι" του προφήτη φυλάχτικαν προσεχτικά μιάς και ήταν κοινή πεποίθηση το ότι θα έχαναν τη δύναμη τους αν μοιράζονταν σε απίστους.
Οι "σπόροι" συνέχισαν να περνούν απο γενιά σε γενιά με τον ορκο οτι ποτέ δεν θα αποκαλυφθεί το μυστικό τους.
Για αιώνες οι Νομαδικές φυλές του Καυκάσου δεν δέχτηκαν να μοιραστούν με κακένα αλλο το "μυστικό".

Λίγοι δυτικοί που ταξίδευαν στίς περιοχές του Καυκάσου το μεσαίωνα άκουγαν παράξενες ιστορίες για ένα ασυνήθιστο ζυμωμένο ποτό το οποίο λεγόταν οτι είχε μαγικές ιδιότητες πάνω στήν ανθρώπινη υγεία.
Ακόμα και ο Μάρκο Πόλο στα ταξίδια του στήν Ανατολή αναφέρει την ύπαρξη αυτών των γεγονότων.
Παρόλα αυτά το κεφίρ συνέχισε να παραμένει άγνωστο πέρα απο τα βουνά του Καυκάσου μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα όταν η είδηση άρχισε να απλώνετε γρήγορα στη Ρωσική επικράτεια.Εκείνη την εποχή η περιοχή του Καυκάσου ήταν κάτω απο τον έλεγχο της Ρωσσίας και οι πρώτοι ρώσσοι γιατροί πού έφτασαν στήν περιοχή έμειναν κατάπληκτοι απ´ την θεραπευτική του δράση πάνω σε χρόνιες παθήσεις. info/: Caucasus Mountains


Ο καθήγητης Kanschlikow άρχισε να αφιερώνη τη ζωή του στην έρευνα του κεφίρ και το 1893 έκδοσε τήν πρώτη του επιστημονική μελέτη για τίς ευεργετικές του ιδιότητες επάνω
στήν υγέια των νομάδων βοσκών.
Πολλοι Ρώσοι εργάτες μεταφέρθηκαν στα ορυχεία του καυκάσου εκείνη την εποχή και τους δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουν το κεφίρ αλλα όχι και να το αποκτήσουν.Ωστόσο η Ρωσσική Ακαδημία επιστημών έχοντας μάθει τα νεα θέλησε με κάθε τρόπο να αποκτήσει το πολύτιμο αυτό υλικο με σκοπό να μεταφερθεί το συντομότερο στην αυλή του Τσάρου. info/:Caucasian race

Ένα νεο και όμορφο κορίτσι διαλέχτηκε για αυτή την αποστολή, η Irina Sakharova. Η Sakharova στάλθηκε μυστικά στο Kisslovod με σκοπό να παρεισφρήση στην αυλή του πρίγκηπα Bek-Mirza Barchorov.
Οδηγήθηκε εκεί με την εντολή να γοητέψει τον πρίγκηπα και να τόν πείσει να της δώσει λίγους απο τους καλύτερους "σπόρους" κεφίρ που ο Barchorov κρατουσε απο γενιά σε γενιά για αιώνες.
Δυστυχώς δεν πήγαν ολα όπως είχαν σχεδιαστεί.Ο Barchorov
φοβούμενος οτι θα παραβεί το θρησκευτικό του όρκο αρνήθηκε να τις παραδώσει έστω και ενα κλωναράκι απο το "σπόρο του προφήτη" και εκτός αυτού ο ίδιος γοητεύμενος απο την ομορφιά της Sakharova την φυλάκισε αρνούμενος να την αφήσει να επιστρέψει πίσω στη Μόσχα.
Υστερα απο πολλές περιπέτειες και κινδύνους η Irina κατάφερε τελικά το Σεπτέμβριο του 1908 να επιστρέψει στη Μόσχα κουβαλώντας μαζί της την πρώτη κούπα με "σπόρους" αληθινού κεφίρ πού εβγαίνε για πρώτη φορά εξω απο τον Καύκασο.

Σήμερα είτε το πιστέυετε είτε όχι όλα σχεδόν τα κλωναράκια κεφίρ πού έχετε στο σπίτι σας είναι μώρα απο την πρώτη κούπα κέφιρ που έφερε η Irina Sakharova στη Μόσχα το φθινώπορο του 1908.Η ιστορία του κέφιρ καλοί μου φίλοι είναι μια ιστορία που οι ρίζες της ξεκινούν πολλά χρόνια πίσω.Τα κλωναράκια του κεφίρ είναι ένα δώρο που αλλάζει χέρια σε μια ατέλειωτη αλυσίδα ανθρώπων εδω και 5000 έτη.Για αυτό το λόγο το κεφίρ ΔΕΝ πρέπει να πωλείται παρα μόνο να χαρίζεται με αγάπη στόν επόμενο κάτοχό του.....και η ιστορία να συνεχίζεται.info/:Moscow
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Δεν κάνεις πλάκα Ναθ, πρόκειται για δικάναλο ενισχυτή

oχι δεν κανω πλακα ρε συ....δεν επιασα το χιουμορ του Κωστα απλα....με τοσους μυκητες εξω δεν αποκλειεται να υπαρχει και κανας μπερυ μυκητας..:ernaehrung004:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Για αυτό το λόγο το κεφίρ ΔΕΝ πρέπει να πωλείται παρα μόνο να χαρίζεται με αγάπη στόν επόμενο κάτοχό του.....και η ιστορία να συνεχίζεται.info/:Moscow

οπως και η Κombucha που πωλειται ανευ οριου εκει εξω οπως και οτι αλλο δεν μας κοστιζει ....
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Και άλλο που είχα βρεί:
FITNESS » ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Το ελιξίριο ζωής από τον Καύκασο
27/4/2007

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΔΕΔΟΥΚΟ



Το κεφίρ (kefir) είναι ένα φυσικό προβιοτικό γαλακτοκομικό προϊόν, το οποίο χρησιμοποιείται παραδοσιακά εδώ και αιώνες στις χώρες γύρω από τον Καύκασο. Παράγεται από οποιοδήποτε φρέσκο γάλα, κυρίως όμως αίγας ή αγελάδας, στο οποίο έχει προστεθεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα καλλιέργεια από νωπούς σπόρους κεφίρ, προκαλώντας ζύμωση. Οι σπόροι (ή αλλιώς «κόκκοι») του κεφίρ, που οπτικά δίνουν την εντύπωση σφουγγαριού ή μικρών συστάδων κουνουπιδιού, αποτελούνται από μια μάζα οξυγαλακτικών βακτηριδίων φιλικών για τον ανθρώπινο οργανισμό (L. casei, L. brevis, L. acidophilus, L. lactis κ.ά.), ζύμης και ενός μοναδικού υδατοδιαλυτού πολυσακχαρίτη που ονομάζεται kefiran.



Τα θρεπτικά του συστατικά
Το παραδοσιακό κεφίρ έχει τη μορφή νερουλού γιαουρτιού και είναι ένα εύγευστο, εύπεπτο και υγιεινό τρόφιμο που αφομοιώνεται εύκολα από το πεπτικό μας σύστημα. Μας προσφέρει ό,τι και το γάλα από το οποίο παρασκευάζεται, δηλαδή πρωτεϊνες, υδατάνθρακες, λιπαρά, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο και βιταμίνες Α, Β και D. Επιπρόσθετα όμως, περιέχει διάφορα γένη και είδη προβιοτικών, τα οποία ωφελούν επιπλέον τον οργανισμό.



Γιατί να το προτιμήσω;
Ούτως ή άλλως, το γάλα είναι μια εξαιρετικά ωφέλιμη τροφή. Οι σπόροι όμως του κεφίρ έχουν την ιδιότητα να μετατρέπουν το γάλα σε έναν πραγματικά πολύτιμο σύμμαχο της υγείας μας, αφού μέσω της ζύμωσης αναβαθμίζουν περαιτέρω τη βιολογική του αξία. Κι όπως αυξάνεται η δραστικότητα των πρωτεϊνών του γάλακτος όταν μεταβληθεί σε γιαούρτι, το ίδιο, αλλά με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, συμβαίνει όταν το γάλα μεταβληθεί, με τη ζύμωση, σε κεφίρ. Χώρια που αυτή η ζύμωση βοηθάει να γίνεται καλύτερα η απορρόφηση του ασβεστίου και των βιταμινών που υπάρχουν στο γάλα. Έτσι, σε σχέση με τα άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα, τα συστατικά που περιέχει το κεφίρ αφομοιώνονται πληρέστερα από το πεπτικό σύστημα και έχουν υψηλότερη βιοδιαθεσιμότητα. Επιπλέον, το κεφίρ περιέχει ελάχιστα τελικά ποσά λακτόζης. Αποτελεί λοιπόν μια πολύ καλή λύση πρόσληψης ασβεστίου για τα άτομα που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και δεν μπορούν να πιουν γάλα.



Οι λάτρεις του κεφίρ
Οι κάτοικοι του Καυκάσου, που σπάνια παρουσιάζουν πρόωρες εκφυλιστικές ασθένειες και η εκτιμώμενη διάρκεια ζωής τους υπερβαίνει τα 110 χρόνια, πίνουν κεφίρ αντί νερού και τρώνε πυκνωμένο κεφίρ αντί επιδορπίου. Στις χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης το κεφίρ αποτελεί περίπου το 70% του συνολικού ποσού ζυμωμένου γάλακτος που καταναλώνεται. Χρησιμοποιείται επίσης ευρέως στις σκανδιναβικές χώρες, στην κεντρική Ευρώπη, τη μέση Ανατολή και τα τελευταία χρόνια στην Αμερική, όπου εντάσσεται στα αποκαλούμενα «λειτουργικά τρόφιμα».



Πού μπορώ να το βρω;
Στην Ελλάδα η κατανάλωση κεφίρ είναι σχετικά μικρή, με αυξανόμενες όμως τάσεις, γιατί πλέον πωλείται σε αρκετά καταστήματα. Μπορείτε να βρείτε: Ετοιμο ρόφημα κεφίρ από διάφορα είδη γάλακτος, προϊόντα με βάση το κεφίρ (σοκολατούχο γάλα, βιο-γιαούρτι, παγωτό, τυρί κ.ά.) καθώς και σπόρους κεφίρ (φρέσκους ή αποξηραμένους κόκκους) για να τους καλλιεργήσετε και να το φτιάξετε μόνοι σας.



Σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται
Το κεφίρ ενδείκνυται για όλα τα άτομα, κάθε ηλικίας, υγιή και μη. Είναι απολύτως κατάλληλο ως τμήμα ειδικών διατροφών, όπως π.χ. για αδυνάτισμα, γαστρεντερικές διαταραχές, δυσκοιλιότητα, οστεοπόρωση ή όπου απαιτείται ενίσχυση των φιλικών μικροβίων του εντέρου. Από την τακτική κατανάλωσή του θα ωφεληθούν ιδιαίτερα τα παιδιά, οι έγκυοι, οι θηλάζουσες, οι δυσανεκτικοί στη λακτόζη, οι αθλητές, άτομα σε ανάρρωση, άτομα με ανεπαρκή πεπτική δραστηριότητα και οι ηλικιωμένοι. Τυπική χρήση: Αναλόγως της μορφής του, μπορείτε να το καταναλώσετε όπως οποιοδήποτε άλλο γαλακτοκομικό προϊόν ως μέρος μιας γενικότερα υγιεινής διατροφής. Πιείτε το σκέτο ως ρόφημα ή απολαύστε το με μέλι, με φρούτα, με δημητριακά πρωινού ή ως ξινή κρέμα σε σάλτσες και σαλάτες. Οι τυπικά συνιστώμενες ποσότητες για υγιή άτομα είναι 1 έως 2 ποτήρια ημερησίως, κατά προτίμηση πρωί και βράδυ και ει δυνατόν σε αρκετή χρονική απόσταση από τα υπόλοιπα γεύματα.



Η θεραπευτική του χρήση
Στα επίσημα αρχεία της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών το κεφίρ χαρακτηρίζεται ως «υγιεινό παραδοσιακό τρόφιμο με αξιοσημείωτες ικανότητες ενίσχυσης της εντερικής μικροβιακής χλωρίδας και σε επέκταση του ανθρώπινου οργανισμού έναντι διαφόρων προβλημάτων υγείας». Αναφέρεται μάλιστα ότι με συστηματική εξωτερική χρήση 2-3 εβδομάδων το κεφίρ επιταχύνει την ίαση δερματικών εξανθημάτων και εκζεμάτων: βάζετε το βράδυ επάνω στο εξάνθημα ή στο έκζεμα το υγρό κεφίρ, το αφήνετε έως το πρωί και τότε το ξεπλένετε καλά.



Πού κάνει καλό;

Αποδεδειγμένες ωφέλειες

Εμπλουτίζει την πεπτική οδό με φιλικά μικρόβια.
Βοηθάει στην αποκατάσταση της φυσιολογικής βιολογικής χλωρίδας (ιδιαίτερα έπειτα από θεραπεία με αντιβιοτικά ή άλλα ισχυρά φάρμακα).
Προάγει την πέψη των τροφών και γενικότερα την καλύτερη λειτουργία του πεπτικού συστήματος.
Δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη τοξικών μικροοργανισμών του παχέος εντέρου.
Ανακουφίζει από τις εντερικές διαταραχές.
Προστατεύει από τη δυσκοιλιότητα.
Ενδεχόμενες ωφέλειες
Αντιοξειδωτική και αντιμικροβιακή δράση.
Ενίσχυση ανοσοποιητικού συστήματος.
Αντικαρκινική δράση.
Ελάττωση αυξημένης χοληστερόλης αίματος και αρτηριακής πίεσης.


Φτιάξτε μόνοι σας κεφίρ

Η πρώτη καλλιέργεια

*Βάζετε 2-3 κυβικά εκατοστά σπόρους κεφίρ (ή, αν το βρείτε σε ξεραμένους κόκκους, 2 κουταλιές) σε καθαρό γυάλινο δοχείο χωρητικότητας 1,5 lt.

*Προσθέτετε περίπου 1 lt αγελαδινό φρέσκο γάλα (παστεριωμένο κι όχι άβραστο ή εβαπορέ) και κλείνετε το καπάκι σφιχτά. Το γάλα πρέπει να καλύπτει πλήρως τους σπόρους κεφίρ, αλλά δεν πρέπει να γεμίζει το δοχείο ως επάνω.

*Αφήνετε το μίγμα σε θερμοκρασία δωματίου για 12 ώρες εάν το θέλετε αραιό (είναι γλυκύτερο και δρα υπακτικά) ή μέχρι 24 ώρες εάν το θέλετε πιο πυκνό (είναι πιο ξινό, αλλά μειώνεται η πιθανότητα διάρροιας).

*Ανοίγετε το δοχείο και σουρώνετε. Αυτό που θα περάσει από το σουρωτήρι είναι το πόσιμο κεφίρ, ενώ ό,τι μείνει είναι οι δραστικοί σπόροι, τους οποίους θα καλλιεργείτε και θα χρησιμοποιείτε συνέχεια.

*Βάζετε το πόσιμο κεφίρ σε γυάλινο καθαρό μπουκάλι, το κλείνετε αεροστεγώς και το φυλάτε στο ψυγείο, το πολύ για 48 ώρες. Από αυτό σερβίρετε σε ποτήρι και πίνετε την ποσότητα που θέλετε.



Οι επόμενες καλλιέργειες
*Πλένετε το δοχείο μόνο με νερό. Ξεπλένετε με άφθονο νερό τους σπόρους κεφίρ μέσα στο σουρωτήρι.

*Αφού οι σπόροι στραγγίξουν, επαναλαμβάνετε την διαδικασία από την αρχή, σε άλλο βάζο.

*Όταν έχετε καλλιεργήσει το κεφίρ μερικές φορές, μπορείτε να το φυλάτε και στο ψυγείο, οπότε θα το αλλάζετε κάθε περίπου 2 ημέρες.

*Καθώς συνεχίζετε την καλλιέργεια, οι σπόροι κεφίρ αναπτύσσονται περισσότερο.Τότε ή αφήνετε την επιπλέον ποσότητα σπόρων και με την ίδια ποσότητα γάλακτος θα έχετε ένα πιο πυκνό παρασκεύασμα ή απομακρύνετε την επιπλέον ποσότητα σπόρων

*Εάν δεν καλλιεργήσετε για κάποιο διάστημα τους σπόρους κεφίρ, μπορείτε να τους βάλετε για λίγες μέρες στο ψυγείο, σε γυάλινο δοχείο με γάλα. Οι σπόροι διατηρούν τη ζωτικότητά τους για 10-15 ημέρες. Με τη νέα καλλιέργεια πρέπει να ανανεώσετε το γάλα ακολουθώντας την διαδικασία που περιγράψαμε.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

oχι δεν κανω πλακα ρε συ....δεν επιασα το χιουμορ του Κωστα απλα....με τοσους μυκητες εξω δεν αποκλειεται να υπαρχει και κανας μπερυ μυκητας..:ernaehrung004:


Σε πληροφορώ οτι ο μύκητας μπέρυ είναι ο ποιο διαδεδομένος στο forum.
:D:D:D:D
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Απάντηση: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Συνήθως εγκαθίσταται στο σαλόνι.
Απο την στιγμή που θα εγκατασταθεί είναι δύσκολο να τον ξεφορτωθείς.
Μπορεί να τον εντοπίσεις και σε ποιο σκιερά μέρη με περισσότερη υγρασία πχ υπόγεια.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Χαρίζω ΚΕΦΙΡ

Πού βρίσκεις σπόρους κεφίρ ή ξεραμένους κόκκους?