Babel

Ψηφιστε την ταινία


  • Total voters
    0

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Κυκλοφόρησε. Εγώ το είδα σήμερα στα ράφια του video club. Δυστυχώς καμιά απο τις τρεις καινούργιες ταινίες δέν θα μπορέσω να δω μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα λόγο υποχρεώσεων. όποιος κάτι δει ας πει μια γνώμη.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: BABEL

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!:argue:
ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ (μπορεί και να είναι μονής στρώσης) ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΠΙΞΕΛΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ !
:slapface:
ΕΛΕΟΣ ΕΝ ΕΤΙ 2007 !!!!!:violent-smiley-030:

Το "φυσικό" της υπόθεσης βέβαια είναι οτι στο εξώφυλλο γράφει 2.35:1 ,ενώ είναι κανονικότατα κομμένο σε 1.78:1:flipout:

Περιμένω να το ανεβάσει ο Ποτακίδης για να θάψω με την ησυχία μου..:grandpa:
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Re: Απάντηση: BABEL

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!:argue:
ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ (μπορεί και να είναι μονής στρώσης) ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΠΙΞΕΛΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ !
:slapface:
ΕΛΕΟΣ ΕΝ ΕΤΙ 2007 !!!!!:violent-smiley-030:

Το "φυσικό" της υπόθεσης βέβαια είναι οτι στο εξώφυλλο γράφει 2.35:1 ,ενώ είναι κανονικότατα κομμένο σε 1.78:1:flipout:

Περιμένω να το ανεβάσει ο Ποτακίδης για να θάψω με την ησυχία μου..:grandpa:


Σε HDDVD είναι πολύ καλό πάντως..... Μα βρέ Δημήτρη, αφού υπάρχει σε HD format, τί το βλέπεις σε dvd;

ΥΓ: @Δημήτρη: Θα κατέβεις Ξυλόκαστρο το Πάσχα;
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Απάντηση: BABEL

Σε HDDVD είναι πολύ καλό πάντως..... Μα βρέ Δημήτρη, αφού υπάρχει σε HD format, τί το βλέπεις σε dvd;

ΥΓ: @Δημήτρη: Θα κατέβεις Ξυλόκαστρο το Πάσχα;

Πού να το βρώ σε HD DVD και με ελληνικούς υπότιτλους ??

Το νοίκιασα να το δώ (τρομάρα μου) γιατί δεν το είχα δεί στο σινεμά..

Κυριάκο Ξυλόκαστρο δεν θα κατέβω για Πάσχα.
Από καλοκαίρι και ύστερα..

Να σαι καλά και να περάσεις υπέροχα !-bye-
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
BABEL

retrorama-babel-aff.jpg


BABEL
Xώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2006
Διάρκεια: 136
Σκηνοθεσία : Alejandro Inarritu
Πρώταγωνιστούν: Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael G. Bernal, Rinko Kikuchi
Εικόνα: 2.35:1
Ήχος: d.d 5,1

Μια ενδιαφέρουσα σπονδυλωτή ταινία που σ αφήνει μια πικρή γεύση απαισιοδοξίας Καλή αλά όχι όσο οι δυο προηγούμενες δουλειές του Alejandro Inarritu ( 21 γραμμάρια – AMORES PEROS ).

Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο
Στα βάθη της μαροκινής ερήμου, ένα όπλο εκπυρσοκροτεί - πυροδοτώντας μία αλυσίδα γεγονότων που θα συνδέσουν τη μοίρα ενός ζευγαριού αμερικανών τουριστών και τον αγώνα τους να επιβιώσουν, δύο αγοριών στο Μαρόκο που μπλέκονται στο μοιραίο έγκλημα, μιας γκουβερνάντας που προσπαθεί παράνομα να περάσει τα σύνορα στο Μεξικό κουβαλώντας δύο παιδιά και μιας γιαπωνέζας έφηβης της οποίας ο πατέρας καταζητείται στο Τόκιο. Οι διαφορετικές κουλτούρες και οι γεωγραφικές αποστάσεις δείχνουν ότι οι τέσσερις αυτές ομάδες ανθρώπων μοιράζονται λίγα, όμως τα παιχνίδια της μοίρας, ο φόβος της απομόνωσης και ο πόνος θα κάνει τις ιστορίες τους παράλληλες και θα τους φέρει κοντά.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: BABEL

Οπως το πες Κώστα.

Καλη ταινία αλλά καμμία σχέση με το Amores Perros !!
Εκείνη η ταινία ήταν γροθιά στο στομάχι,χαστούκι κανονικό.

Η "βαβέλ" είναι ένας Χολυγουντιανός συμβιβασμός και προσέγγιση για το πολυπόθητο αγαλματίδιο.

Μου άρεσε αλλά δεν με ενθουσίασε..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: BABEL

Γύρω στίς δεκα φορές καλύτερη απο το ασήμαντο crash πάντως.Ο τύπος ξέρει να κάνει κινηματογράφο.Δεν έχασα το ενδιαφέρον μου ούτε λεπτό.
Περισσότερα το μεσημεράκι.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: BABEL

O Ιnarritu αποδεικνύει πόσο καλά ξέρει τήν κινηματογραφική τέχνη.Στα 21gr μιά αριστουργηματική ταινία ,μετέτρεψε τον Ντέλ Τόρο σε έναν δραματικό Ντοστογιεφσκικό ήρωα και τον καθοδήγησε σε μιά συγκλονιστική ερμηνεία.
Στην Babel συνδέει 4 ιστορίες διαφορετικών κόσμων, εξαιρετικά.Η Γιαπωνέζα κωφάλαλη με το βεβαρυμένο οικογενειακό παρελθόν,η Αμερικάνικη οικογένεια,που κουβαλάει και αυτή μιά απώλεια,η Μαροκινή απομονωμένη οικογένεια,και η Μεξικάνα λαθρομετανάστρια,που κάνει το ´λάθος´να θέλει να παραβρεθεί στον γάμο τού γιού της.
Οι ιστορίες αφορουν παιδιά ,στην ουσία,σε διάφορες φάσεις τής εξέλιξής τους και σε εντελώς διαφορετικές κοινωνίες.
Και οι γονείς τους,που με τον τρόπο τους είτε προσπαθούν να αποτινάξουν φαντάσματα τού παρελθόντος ,είτε να επιβιώσουν κάτω απο δύσκολες συνθηκες.
Η κινηματογράφηση είναι εξαιρετική,το σενάριο σφιχτοδεμένο,και οι ερμηνείες ,ειδικά τής Μεξικάνας νταντάς,της έφηβης Γιαπωνέζας,τού μικρού Μαροκινού και τού πατέρα του,εκπληκτικές.Ο Μπράντ Πήτ επίσης παρουσιάζει μιά πολύ καλοδουλεμένη ερμηνεία.Η Μπλάνσετ έτσι και αλλοιώς είναι ιδιαίτερα ταλαντούχα.
Η ταινία έχει ρυθμό,ένταση και αδιάπτωτο ενδιαφέρον.
Υπάρχουν πολλές συγκλονιστικές σκηνές,ειδικά με την έφηβη Γιαπωνέζα,τον μικρό γιό τής Μαροκινής οικογένειας και την Μεξικάνα ,που προσπαθεί να βρεί λύση για τα μωρά στην έρημο,που είναι σπουδαίες.Οι σκηνές στο Μαροκινό χωριό,εξυπηρετούνται και απο εντυπωσιακές μορφές χωρικών.
Συνυπάρχει πλήθος συναισθημάτων και αντιφατικοί χαρακτήρες που είναι πολύ καλά δουλεμένοι.Τίθενται ένα σωρό καθημερινά θέματα ,διαφορετικών πολιτισμών,στην ταινία,που τελικά αλληλοεπηρεάζονται έμμεσα.
Για μένα μιά απο τίς καλύτερες ταινίες που έχω δεί,τα δυό τελευταία χρόνια.
Σε σχέση δέ με την επιφανειακή προσέγγιση τού βραβευμένου με Oscar Crash,η ταινία τού Inarritu,είναι πολύ πιό καλά δομημένη,σκηνοθετημένη και οι χαρακτήρες ´βαθύτεροι´
Ο σκηνοθέτης επιβεβαιώνει ξανά το ταλέντο του.Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
 
Re: BABEL

Πολύ ωραία... βεβαια.. βαρια κι ασήκωτη... αλλα αυτα τα εξωτικά πλάνα στο Μαρόκκο και στο Τόκυο μου έφταναν για να ενθουσιαστώ...

Οσο για την εικονα εμενα μου φανηκε εξαιρετική. (Και βλεπω σε 97").. Απλα λεπτομερεια: το 2.35:1 που αναγραφεται ειναι λαθος, η ταινια ειναι απλα 1.78:1 (αν θυμαμαι καλα δεν ειχε ουτε καν τις λεπτες μπαρες του 1.85:1)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: BABEL

Η εικόνα του άλλες φορές ήταν εξαιρετική στα φωτεινά πλάνα σε σημείο να νομίζεις ότι βλέπεις HD και άλλες φορές στα σκοτεινά μαύρο χάλι με τα μαύρα να μπλεδίζουν . Η ταινία ήταν απ τις λίγες που μου έσφιξαν το στομάχι κάνοντας με να νιώθω άβολα . Δυνατές ερμηνείες όπως είπε και ο Σπύρος και ιδιαίτερα της Μεξικάνας νταντάς . Καθ όλη την διάρκεια της ταινίας βρίσκεσαι σε υπερένταση περιμένοντας από στιγμή σε στιγμή να συμβεί το κακό. Χθες το βράδυ που την ξαναείδα πρόσεξα ακόμα περισσότερα πράγματα όπως η εκπληκτική σκηνοθεσία και το εξαιρετικό μοντάζ , τις σκηνές μέσα στο club και τον ηχο να χάνετε κάθε φορά που η κάμερα ταυτίζονταν με το βλέμμα της μικρής κωφάλαλης γιαπωνέζας . Αυτό και κάποια άλλα ευρηματικά τεχνουργήματα κάνουν τη διαφορά επιβεβαιώνοντας περίτρανα το τεράστιο κινηματογραφικό ταλέντο του σκηνοθέτη. Ναι ήταν η καλύτερη ταινία φέτος ασχέτως αν δεν πείρε το OSCAR . Βλέπετε ήταν και ο Μάρτιν που του το χρωστούσαν και έπρεπε κάποτε να του το δώσουν . Σαφώς ανώτερη απ το CRASH και τώρα που το σκέφτομαι ίσος και καλύτερη απ το 21 γραμμάρια.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: BABEL

Η εικόνα του άλλες φορές ήταν εξαιρετική στα φωτεινά πλάνα σε σημείο να νομίζεις ότι βλέπεις HD και άλλες φορές στα σκοτεινά μαύρο χάλι με τα μαύρα να μπλεδίζουν . Η ταινία ήταν απ τις λίγες που μου έσφιξαν το στομάχι κάνοντας με να νιώθω άβολα . Δυνατές ερμηνείες όπως είπε και ο Σπύρος και ιδιαίτερα της Μεξικάνας νταντάς . Καθ όλη την διάρκεια της ταινίας βρίσκεσαι σε υπερένταση περιμένοντας από στιγμή σε στιγμή να συμβεί το κακό. Χθες το βράδυ που την ξαναείδα πρόσεξα ακόμα περισσότερα πράγματα όπως η εκπληκτική σκηνοθεσία και το εξαιρετικό μοντάζ , τις σκηνές μέσα στο club και τον ηχο να χάνετε κάθε φορά που η κάμερα ταυτίζονταν με το βλέμμα της μικρής κωφάλαλης γιαπωνέζας . Αυτό και κάποια άλλα ευρηματικά τεχνουργήματα κάνουν τη διαφορά επιβεβαιώνοντας περίτρανα το τεράστιο κινηματογραφικό ταλέντο του σκηνοθέτη. Ναι ήταν η καλύτερη ταινία φέτος ασχέτως αν δεν πείρε το OSCAR . Βλέπετε ήταν και ο Μάρτιν που του το χρωστούσαν και έπρεπε κάποτε να του το δώσουν . Σαφώς ανώτερη απ το CRASH και τώρα που το σκέφτομαι ίσος και καλύτερη απ το 21 γραμμάρια.

Κάτι τέτοια γράφεις γι´αυτό ο Ιωάννου ζήταγε να παραιτηθείς.:flipout: :flipout: :flipout:
Keep Walking Κώστα.:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: BABEL

Σαν το Αμόρες Πέρος ΔΕΝ ήταν.

Αυτό δεν μειώνει τον σκηνοθέτη ούτε το έργο του.Ξαναλέω οτι ήταν πολύ καλή ταινία ίσως την αδίκησε η εικόνα της για να με ενθουσιάσει.

Ο Σπύρος εντυπωσιάζεται τελευταία με ότι δεν "τρελλαίνει " εμένα.:BDGBGDB55:
Ο Κώστας από το Catwoman που εξυμνούσε ,το παίζει "Αθηνόραμα" τώρα (ενώ δεν ήξερε το Dreamgirls).:grandpa:

Αυτά για τις ειρωνείες εκατέρωθεν..:slapface: :argue: :flipout:

Ξεχνάτε οτι μιλάμε για DVD σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στο AV.

Εμείς που έχουμε πληρώσει και φτιάξει ένα καλό Home Cinema έχουμε απαιτήσεις και αξιώσεις από κάποια DVD τις οποίες οφείλουμε να αναφέρουμε σαν κριτήριο σε κάθε ταινία.

Οι αναλύσεις και τα ψυχογραφήματα ας γραφτούν σε 'αλλο θρεντ.
Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα στα Κινηματογραφικά για να βγάζουμε τα απωθημένα μας.:violent-smiley-030:

Και πάλι θα ψάξω άλλη κόπια να το ξαναδώ μήπως έφταιγε εκείνη και δεν το φχαριστήθηκα..
 
Last edited:
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: BABEL

[Δημήτρης ΙωάννουΕμείς που έχουμε πληρώσει και φτιάξει ένα καλό Home Cinema :)flipout:)έχουμε απαιτήσεις και αξιώσεις από κάποια DVD τις οποίες οφείλουμε να αναφέρουμε σαν κριτήριο σε κάθε ταινία.quote]
Ρε μπας και έχεις μάπα τηλεόραση ( το πιο πιθανό) γι αυτό συνεχώς γκρινιάζεις για την εικόνα? :flipout: Η ταινία είναι σε μένα που έχω πλέων καλό προβολέα είχε πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της. Απλά είχε και κάποια σημεία που ήταν για τα σιχτίρια . :slapface:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: BABEL

[Δημήτρης ΙωάννουΕμείς που έχουμε πληρώσει και φτιάξει ένα καλό Home Cinema :)flipout:)έχουμε απαιτήσεις και αξιώσεις από κάποια DVD τις οποίες οφείλουμε να αναφέρουμε σαν κριτήριο σε κάθε ταινία.quote]
Ρε μπας και έχεις μάπα τηλεόραση ( το πιο πιθανό) γι αυτό συνεχώς γκρινιάζεις για την εικόνα? :flipout: Η ταινία είναι σε μένα που έχω πλέων καλό προβολέα είχε πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της. Απλά είχε και κάποια σημεία που ήταν για τα σιχτίρια . :slapface:

Μάλλον ο προβολέας σου είναι για τα σιχτίρια !!!:flipout:

Που θα μου πείς εμένα για την SXRD μου,κουλέ άνθρωπε..:slapface: :flipout:

Αλλωστε μόνο για δυό ταινίες γκρίνιαξα γαι την ποιότητά τους.Υστερικέ..:eek:perator:
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: BABEL

Eγώ πάλι τα βλέπω σε μιά τηλεόραση 14 ιντσών.Sorry εάν προσβάλλω την ΗI-FI άποψη,αλλά όταν το έργο ´μιλάει´σάν έργο,όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Αμα ήθελα να δώ σκέτη εικόνα θα έβλεπα ντοκυμανταίρ γιά τίς αρκούδες τής Πίνδου.