Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King

ψηφίστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
4794_0.jpg

Ζωντανοί εφιάλτες
Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King
Εναλλακτικός τίτλος: Τα παραμύθια του βασιλιά
Έτος: 2006
Μαχαλάς: ΗΠΑ
Είδος: τηλεοπτική μίνι σειρά
Μαέστρος: Μπόλικοι
Παίχτες : ακόμα ποιο μπόλικοι
Κρατάει: Αρκετά

Και μια έβαλα στο στόμα μου τον Σ. Κινγκ τον άνθρωπο που με την πένα του κατάφερε ν αλλάξει όλα αυτά που ξέραμε για το τρομακτικό σινεμά , λέω να σας παρουσιάσω και μια βραβευμένη μίνι τηλεοπτική σειρά που βασίσθηκε στις αλλόκοτες ιστορίες του.

3 ταινίες σε 1 = τρόμος εις τριπλούν

Επεισόδιο πρώτο : Πεδίο Μάχης
Δολοφόνος κατ επάγγελμα αφού καθάρισε τον τελευταίο του θύμα ένα βιομήχανο παιχνιδιών , λαμβάνει ένα πακέτο με στρατιωτάκια τα οποία κατά περίεργο τρόπο του επιτίθονταν με μπαζούκα άρματα , ελικόπτερα ρουκέτες κα διάφορα αλλά καλούδια.
Επεισόδιο δεύτερο: Crouch End
Νιόπαντρο ζευγάρι περνά το μήνα του μέλιτος ( τρομάρα τους) στο Λονδίνο όταν ένας ταξιτζής τους προειδοποιεί να μην επισκεφθούν το Crouch End’. Αυτοί όπως ήταν φυσικό δεν τον άκουσαν και τώρα τραβάν τα μαλλιά τους
Επεισόδιο τρίτο: Η Τελευταία Υπόσχεση του Αμνεϊ
Τρελαμένος συγγραφέας αλλάζει ζωή με τον χαρακτήρα του μυθιστορήματος του και μεταφέρετε στην δεκαετία του 30 ενώ ο ήρωας του βιβλίου στο σήμερα. Στη συνεχεία συμβαίνουν και άλλα τέτοια κουφά που όμως θα σας αφήσω να τα ανακαλύψετε μόνοι σας
 
30 July 2006
185
Αθήνα
Είμαι τεράστιος φαν του συγγραφικού έργου του King, έχοντας διαβάσει 30+ από τα βιβλία του. Οι πιο πολλές όμως κινηματογραφικές μεταφορές τους στέφονται, δυστυχώς, με αποτυχία.
Όχι όμως και αυτή η σειρά. Πριν βάλω να δω τα 3 πρώτα επεισόδια, και με νωπές τις αναμνήσεις από το ανεκδιήγητο Desperation, αναρωτιόμουν αν θα ήταν νέο record low..Διαψεύστηκα παταγωδώς! Πολύ ανώτερη των προσδοκιών μου. Εξαιρετικοί ηθοποιοί (όπως William H. Macy, William Hurt), πολύ καλές σκηνοθεσίες και, φυσικά, κορυφαίο σενάριο (για τον μαιτρ του τρόμου μιλάμε άλλωστε!). Δεδομένου ότι πρόκειται και για τηλεοπτικές παραγωγές, είναι από τις αρτιότερες που έχω δει!
Μάλλον λειτούργησε καταλυτικά το γεγονός ότι πηγές ήταν σύντομες ιστορίες του King, κάτι που λύνει τα χέρια σε ένα σκηνοθέτη, σε αντίθεση με άλλες ταινίες
που επιχείρησαν μέσα σε 2 ώρες να συμπιέσουν βιβλία 700-800 ή και περισσοτέρων σελίδων και ,φυσικά, απέτυχαν.
Όσοι γουστάρετε τον τρόμο και τη φαντασία, σπεύσατε για θέαση!
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Συνολικά μέτριο το αποτέλεσμα, βλέπεται λόγω καλοκαιριού