The Holiday

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
theholiday.jpg

The Holiday
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2006
Διάρκεια : 136
Είδος: Ρομαντική χαζοκομεντί
Σκηνοθεσία : Nancy Meyers
Πρωταγωνιστούν : Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law, Jack Black
Εικόνα : 1,85:1
Ήχος : d.d 5,1

Μια ταινία που εμένα προσωπικά μ απογοήτευσε πλήρως. Δεν σώζονταν ούτε κι απ τα ηχηρά ονόματα του cast. Απορώ πώς στο διάολο έκανε τόσα εισιτήρια στις ελληνικές αίθουσες. Απ την άλλη είναι πολύ φυσιολογικό καθώς τα τελευταία 2 χρόνια οι μεγαλύτερες εισπρακτικές επιτυχίες σε σινεμά και dvd είναι κάτι τέτοια κατασκευάσματα πράγμα άκρος λυπηρό καθώς βλέπουμε ολοένα να πλησιάζουμε στα γούστα της μάζας των αμερικανών θεατών.. Σε λίγο θ αποθεώνουμε και τις κωμωδίες της Reese Witherspoon . Περαστικά μας


Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο

Η Άιρις είναι μια τυπική βρετανίδα. Ελεύθερη, 30 something, δουλεύει σε μια εφημερίδα ως δημοσιογράφος, καλύπτοντας γάμους διασημοτήτων. Είναι ερωτευμένη με τον Τζάσπερ, με τον οποίο έχουν χαλαρό δεσμό κι ας γνωρίζει πως εκείνος έχει «επίσημη» σχέση με άλλη γυναίκα! Καθώς πλησιάζουν οι γιορτές των Χριστουγέννων, η Άιρις ευελπιστεί πως θα τον έχει αποκλειστικά δικό της. Αντ' αυτού, εξευτελίζεται δημοσίως όταν ο Τζάσπερ ανακοινώνει δημοσίως ότι αρραβωνιάζεται εκείνη την άλλη γυναίκα...
Η Αμάντα είναι μια τυπική αμερικανίδα. Ελεύθερη, 30 something, δουλεύει στο Χόλιγουντ. Συγκεκριμένα, έχει εταιρία παρασκευής... τρέιλερ για ταινίες! Είναι ερωτευμένη με τον Ίθαν, ο Ίθαν, όμως, δεν είναι ερωτευμένος μόνο με την Αμάντα! Όταν η Αμάντα αντιλαμβάνεται ότι ο Ίθαν την απάτησε, θα τον πλακώσει στις «ψιλές» και θα χωρίσουν. Αλλά, δεν μπορεί να κλάψει...
Οι δύο απογοητευμένες κοπέλες, προσπαθούν να τα αφήσουν όλα πίσω και να χαλαρώσουν. Μέσω μιας ιστοσελίδας στο ίντερνετ, αποφασίζουν να ανταλλάξουν σπίτια, χωρίς να γνωρίζει η μία την άλλη! Για 15 ημέρες, κατά τη διάρκεια των χριστουγεννιάτικων γιορτών, η μεν Άιρις θα μείνει στη βίλα της Αμάντα στο Λος Άντζελες ενώ η Αμάντα θα μείνει στο γραφικό χωριουδάκι, στο Σάρεϊ, όπου βρίσκεται το σπίτι της Άιρις.
Και, βεβαίως, ο έρωτας δεν θα αργήσει να χτυπήσει την πόρτα και στις δύο! Η μεν Αμάντα, θα ερωτευθεί τον αδελφό της Άιρις, τον Γκράχαμ, η δε Άιρις, θα ερωτευθεί τον μουσικό γείτονα της Αμάντα, τον Μάιλς...




 

Chris M

New member
20 June 2006
52
Απορώ πώς στο διάολο έκανε τόσα εισιτήρια στις ελληνικές αίθουσες. Απ την άλλη είναι πολύ φυσιολογικό καθώς τα τελευταία 2 χρόνια οι μεγαλύτερες εισπρακτικές επιτυχίες σε σινεμά και είναι κάτι τέτοια κατασκευάσματα πράγμα άκρος λυπηρό καθώς βλέπουμε ολοένα να πλησιάζουμε στα γούστα της μάζας των αμερικανών θεατών..

Δεν είναι τόσο θέμα προσέγγισης του γούστου των Αμερικανών θεατών (αυτό το έχουμε προσεγγίσει εδώ και πολλά χρόνια άλλωστε), όσο θέμα... παντόφλας :p Είναι πολύ εύκολο για τις γυναίκες να "αναγκάσουν" το σύντροφό τους να πάνε να δουν μαζί μια τέτοια ταινία (ή να την νοικιάσουν για μια "ρομαντική" βραδιά) οπότε είναι λογικό ότι κάνουν εμπορική επιτυχία. Ξέρω και πολλά ζευγάρια που γίνονται τράμπες του στυλ "Αν έρθεις μαζί μου στη ρομαντική ταινία, θα έρθω κι εγώ μαζί σου στον Τσάκι Τσαν" κλπ.