Sony KDL-40V2500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
SONY 40V2500. Τελικά την πήρα. 1638 μαζί και η μεταφορά.
Οι εντυπώσεις;
Ήμουν προκατειλημμένος με όσα είχα ακούσει για το προβληματικό τον επίγειων αναλογικών καναλιών και μιας και εδώ που μένω η λήψη είναι πολύ προβληματική, ενθουσιάστηκα όταν διαπίστωσα ικανοποιητική εικόνα. Ίσως μάλιστα ελαφρώς καλύτερη από την παλιά μου CRT.
Ο ενθουσιασμός μου έφτασε στα ύψη όταν είδα τα ψηφιακά της ΕΡΤ και έδωσα ρέστα στα γαλλικά δορυφορικά κανάλια, αν και η τηλεόραση ήταν τελείως αρρύθμιστη.
Και μετά ήλθε η ώρα του DVD. Είχα πρόχειρο μπροστά μου ένα - αυθεντικό μεν, με κακή ανάλυση δε - το οποίο στην παλιά μου TV βλεπόταν ικανοποιητικά. Το ίδιο και στο κομπιούτερ. Τι απογοήτευση όταν είδα μια άθλια εικόνα! Πρόσωπα που λες και τα είχες φτύσει με μασημένα κουκιά! Δοκίμασα ένα άλλο DVD (KINK KONG) και διαπίστωσα ότι η εικόνα ήταν εξαιρετική. Το πάλεψα με τις ρυθμίσεις και τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως. Το αποτέλεσμα όμως είναι χειρότερο από CRT.
Ήξερα ότι για αυτού του τύπου τις τηλεοράσεις πρέπει να κάνουμε συμβιβασμό στα τηλεοπτικά προγράμματα, προκειμένου να απολαύσουμε τα DVD. Σε καμία περίπτωση δεν είχα καταλάβει ότι τον ίδιο και μεγαλύτερο συμβιβασμό πρέπει να κάνουμε και για DVD με φτωχή ανάλυση. Το αντίθετο μάλιστα. Νόμιζα ότι η τεχνολογία αυτή, ακόμα και ένα μέτριο σε ανάλυση DVD, το κάνει να φαίνεται καλύτερο απ’ ότι σε τηλεοράσεις CRT. Περιμένω και τις δικές σας γνώμες και εμπειρίες
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Καλησπέρα

Πρωτα από ολα με γειά η τηλεόραση...
Αλλα τι περίμενες ? Εαν το DVD είναι κακογραμμένο (ή χιλιοπαιγμένο) τι να σου κάνει η τηλεόραση ?

Ποιό Player έχεις ? Με τι το έχεις συνδέσει στην TV ?

Είναι αυτονόητο οτι αφού επενδύουμε χρήματα για καλή TV θα δώσουμε και 100 - 150 Ευρώ για ένα αξιοπρεπές upscale player...
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Κλασσική αντίδραση όταν πας από CRT σε LCD. Κι εμένα μου κακοφάνηκε και μου κακοφαίνεται ακόμα.
Να το βράσω αν πρέπει να βλέπω HD πηγές και software για να βλέπουμε την ποιότητα της TV.
Δυστυχώς για την πλειοψηφία της χρήσης που κάνει ο έλληνας καταναλωτής και όχι 100-200 τρελαμένοι, είναι αναγκαίο κακό οι LCD.
Το πίστευα και το πιστεύω.

GOD BLESS PROJECTORS!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Καταρχην μεγεια.

Να εχεις υποψην σου οτι μετα απο τις πρωτες 200 ωρες λειτουργιας θα δειξει η τηλεοραση τις πραγματικες τις δυνατοτητες. Τωρα οι κρυσταλλοι και οι λαμπες του backlight δεν εχουν στρωσει ακομη. Θα δεις μεγαλη διαφορα στα χρωματα (πολυ πιο ζεστα) και στο χρονο αποκρισης.

Επισης τα αντιγραμενα DVD δεν εχουν την ιδια εικονα με τα γνησια σχεδον ποτε καθως το DVD Shrink και τα αλλα παρομοια προγραματα αυξανουν την συμπιεση για να χωρεσει η ταινια σε DVD μονης στρωσης αντι για διπλης που ειναι κανονικα. Θα δεις και μονος σου οτι με γνησια DVD και ενα DVD player των 100-150 ευρω με HDMI η εικονα θα βελτιωθει πολυ.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Απάντηση: Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Καλησπέρα

Πρωτα από ολα με γειά η τηλεόραση...
Αλλα τι περίμενες ? Εαν το DVD είναι κακογραμμένο (ή χιλιοπαιγμένο) τι να σου κάνει η τηλεόραση ?

Ποιό Player έχεις ? Με τι το έχεις συνδέσει στην TV ?

Είναι αυτονόητο οτι αφού επενδύουμε χρήματα για καλή TV θα δώσουμε και 100 - 150 Ευρώ για ένα αξιοπρεπές upscale player...

Έχω το SONY NS76 με σύνδεση HDMI. Το χιλιοπαιγμένο θα σου ξέφυγε, γιατί δεν μιλάμε για δίσκο βινιλίου, αλλά για ψηφιακό, ο οποίος ή παίζει κανονικά - ανεξάρτητα το πόσες φορές - ή σταματά και δεν παίζει άλλο.
Ο δίσκος είναι αυθεντικός και αν και η διάρκειά του είναι 1:54:36, το μέγεθός του είναι 2,242ΜΒ. Αυτό από μόνο του θα με έκανε να μην έχω απαιτήσεις για εικόνα της προκοπής, αλλά συγκρίνω πάντα με την προηγούμενη τηλεόρασή μου (ένα μπαούλο Comet 32) όπου η εικόνα βλέπεται αξιοπρεπώς. Βέβαια όλα τα άλλα DVD με λογική ανάλυση παίζουν απίθανα και δεν συγκρίνονται με το τι έβλεπα στην παλιά μου TV. Ίσως να υπάρχει κάποιο όριο χαμηλής ανάλυσης που αν το υπερβούμε προς τα κάτω, τότε έχουμε αποτέλεσμα χειρότερο από CRT.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Όντως αυτό το χιλιοπαιγμένο ήταν ... ανήκουστο ! :)

Τώρα αυτό το... 1:54:36 με 2,242MB ακούγεται επίπονο για την συμπίεση του βίντεο (can you say svcd?) ... ελπίζω να δοκίμασες και τίποτα διαφορετικό... τώρα κατα τα άλλα.. το DVD το έχεις σεττάρει να κάνει upscale σε 1080p ; Νομίζω αυτό το μοντέλο κάνει μόνο μέχρι 1080i ,ας με διορθώσει κάποιος...

Τώρα εάν κάνει με interlaced , νομίζω αναλαμβάνει η τηλεόραση την δουλεία και ίσως να πέρνεις χειρότερη εικόνα... και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα... απενεργοποίησε κάτι αυτόματους καθαρισμούς θορύβου- συνήθως δεν έχουν καλά αποτελέσματα στα DvD :)

Αυτά για τώρα... α ναί... η τηλεόραση είναι μια χαρά... κλάσεις ανώτερη απο την προηγούμενη σου, απλα... η πηγή δεν είναι τόσο καλή... με λίγα λόγια τώρα βλέπεις τα ψεγάδια του DVD ... η έτσι πιστεύω τελος πάντων
 
13 March 2007
683
Βόλος
Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Δυστυχώς για την πλειοψηφία της χρήσης που κάνει ο έλληνας καταναλωτής και όχι 100-200 τρελαμένοι, είναι αναγκαίο κακό οι LCD.
Το πίστευα και το πιστεύω.

GOD BLESS PROJECTORS!

Τάσο, αυτό που λές είναι και περιέργο γιατί ουσιαστικά ... και ο projector στην ίδια διαδικασία μπένει... συμφωνώ ότι projector > LCD , αλλα η ιδέα πίσω και απο τα δύο παραμένει η ίδια... το SD θέλει upscale/rescale.
(Εκτός εάν είσαι ο CRTας της παρέας όπου όκ... projector > all )
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Στον προβολέα δεν έχουμε κενά στην εικόνα , όπως έχουμε στις LCD και στις Plasma 30% στις LCD και 27% στις plasma με αυτά τα νούμερα να αλλάζουν απο πάνελ σε πάνελ ... Αυτά τα κενά υπάρχουν και σε CRT αλλά επειδή ακριβώς είναι μεγάλες οι κουκίδες επικαλύπονται, εκτός αμα κάτσεις ακριβώς μπροστά θα φανούν αμέσως. Είναι μία ακόμα λεπτομέρεια που ενοχλεί και είναι η ίδια λεπτομέρεια που ευθύνεται στην αναζήτηση για το map 1:1 για να έχουμε καθαρή εικόνα ...

Γενικά έχουμε ξεφύγει απο το θέμα μας ...

ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ rulez , μακάρι να είχα και τον κατάλληλο χώρο ...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Κυριοι δεν ξέρω τι λέτε για τους projectorσ (δεν με έχει απασχολήσει ακάμα το σπόρ) αλλά για το θεμα του φιλου μας έχω τα εξης

α) Εντάξει το χιλιοπαιγμένο μπορει να μην παίζει ρόλο αλλά σίγουρα παίζουν ρόλο τα παρακάτω

α) Το DVD player
b) Η σύνδεση με την TV (Θεωρώ αυτονόητο οτι μιλάμε για HDMI με ενα καλώδιο της προκοπής - οχι κατ ανάγκη πανάκριβο)
γ) Η ανάλυση στην οποια βλέπουμε. Εαν η τηλεόραση μας είναι HD-ready τότε το καλύτερο που μπορουμε να την ταΐσουμε είναι τα 720p. Εαν εχουμε καλή TV τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε τον scaler της που κατά κανόνα θα είναι καλύτερος απο τον αντίστοιχο των ταπεινων φθηνων Players

d) Η ποιότητα του transfer . Υπαρχουν μετριες παραγωγές και DVD που σου πέφτει το σαγόνι στο πάτωμα με την εικονα (π.χ Μονομάχος, LOTR , Star Wars κλπ)

Προσέχοντας ολα τα παραπάνω μπορείς να δεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ εικόνα από απλά players + TV . Εγώ έχω το 696 της Pioneer με μια ταπεινή Samsung LE37R72 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα του upscaling σε όλα σχεδόν τα DVD.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Απάντηση: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Αναφέρομαι συγκεκριμένα στην εξής ταινία:
oiseaux.jpg
Αν ανοίξετε το DVD με το DVD Shrink θα δείτε μεταξύ των άλλων:
Main Movie
......Title 1........01:54:36........2,559MB
 
13 March 2007
683
Βόλος
Re: Οι πρώτες εντυπώσεις από την SONY 40V2500

Μήπως είναι απο αυτές τις περίεργες ταινίες που είναι ολόκληρες μια σκήνη;
πλάκα κανω... πολύ πιθανό..να είναι απλά όχι τόσο καλή μεταφορά...