Soundcard Oscilloscope

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Ένα απλό και free για προσωπική χρήση πρόγραμμα που χρησιμοποιεί την κάρτα ήχου σαν είσοδο 2 καναλιών και μετατρέπει το PC σε παλμογράφο.
Βέβαια μην περιμένετε θαύματα γιατί το αποτέλεσμα εξαρτάτε από την
Κάρτα ήχου καθώς και το εύρος του παλμογράφου είναι για ακουστικές συχνότητες. Διαβάστε προσεχτικά το manual του προγράμματος
Από το link μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα

http://www.zeitnitz.de/Christian/Scope/Scope_en.html
το file ειναι ~ 24ΜΒ
-bye-
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Σωστός ο φίλος . :SFGSFGSF:
Τώρα νομίζω ότι έχουμε ένα παλμογράφο που για τις
ακουστικές συχνότητες είναι ότι πρέπει.
 
28 June 2006
2,941
Αναλυτή φάσματος ναι, παλμογράφο όχι! Ακόμη και με τη δική μου κάρτα που "γράφει" στους 192 kHz, το ημίτονο πάνω από τους 4 χιλιόκυκλους δείχνει τρίγωνο (πολύ λίγα δείγματα).

Χαιρετισμούς
Κωνσταντίνος
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Φίλε μου από τη αρχή του thread είπα ότι να μην περιμένουμε θαύματα.
Μην ξεχνάμε ότι ένας παλμογράφος ακόμα και ο ποιο απλός είναι της τάξης των 400 ευρώ και . φυσικά και το πρόγραμμα δεν μπορεί να συναγωνιστεί τους παλμογράφους αλλά για σκέψου ότι με αυτό το πρόγραμμα καθώς και με το buffer που έδωσε ο 3DGS μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις σε ένα προενισχυτη η τελικό και να δούμε στον 1 ΚΗz τι ψάρια πιάνει .ακόμα και ο Αναλυτή φάσματος είναι ένα + στην όλη ιστορία. Μπορούμε ακόμα με ένα εξωτερικό component tester να ελέγχουμε εξαρτήματα πηνία πυκνωτές διόδους κ.τ.λ .εξ άλλου είναι μια καλή αρχή για άτομα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για την αγορά ενός κανονικού παλμογράφου.
Φιλικά Κώστας.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Το PC για μένα σε βασική σύνθεση έχει την θέση του αναλυτή φάσματος.

Για τα υπόλοιπα όργανα και όχι μόνο μην ξεχνάτε και την αγορά του μεταχειρισμένου. Για παράδειγμα, στο ebay βρίσκεις μηχανάκια σε καταπληκτικές τιμές.
Τα δικά μου που δεν χωράνε πια στο εργαστήριο είναι όλα απο εκεί.

ΥΓ: τον κύριο (πιο βολικό) μου παλμογράφο τον πήρα 55 ευρά + 30 μεταφορικά απο Γερμανία.
 

dimb

New member
24 June 2006
11
Αθήνα
Μερικές λεπτομέρειες για τη χρήση του PC σαν αναλυτή φάσματος θα ήταν ευπρόσδεκτες (πρόγραμμα, λοιπός εξοπλισμός). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.