Ο Πληροφοριοδότης — The Departed

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
DVREWB73674X.jpg

Ο Πληροφοριοδότης
The Departed
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος:2006
Διάρκεια: 145
Σκηνοθεσία : Μάρτιν Σκορτσέζε
Πρωταγωνιστούν: Λεονάρντο ΝτιΚάπριο , Τζακ Νίκολσον, Ματ Ντέιμον , Μαρκ Γουόλμπεργκ , Άλεκ Μπάλντουιν
Εικόνα: 2.40:1
Ήχος:
soundlogo_dolby_digital.gif



Η ταινία που απέσπασε τα δυο σημαντικότερα βραβεία της ακαδημίας των OSCAR έφτασε σε DVD . Ένα εξαιρετικό σενάριο πλαισιωμένο με πολλά και ηχηρά ονόματα και κάτω απ την καθοδήγηση ενός εκ των σημαντικότερων δημιουργών του αιώνα. Θέλετε κι άλλα? Η ταινία βασίστηκε στην κορεάτικη τριλογία INFERNAL AFFAIRS που όταν την πρωτοείδα έπαθα πλάκα . Ήταν από τις λίγες αστυνομικές ταινίες με πραγματικά καλό και έξυπνο σενάριο . Δεν μπορεί είπα κάποια στιγμή θα το τσιμπήσει το Hollywood . Δεν πέρασαν μερικοί μήνες και μαθαίνω ότι πρόκειται να την αμερικανοποιήσει ο Σκορτσέζε. Δείτε την γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο

Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο

O Ρίκι Κόρτιγκαν (Λεονάρντο Ντι Κάπριο) είναι ένας νεοσύλλεκτος μπάτσος που μεγάλωσε μέσα στο έγκλημα. Αυτό τον κάνει να είναι ο κατάλληλος πληροφοριοδότης της αστυνομίας για να παρακολουθήσει από τα μέσα τη μαφιόζικη οργάνωση του Φρανκ Κοστέλο (Τζακ Νίκολσον). Πρέπει να κερδίσει την εμπιστοσύνη του Κοστέλο και να βοηθήσει τους ανωτέρους του (Μαρκ Γουόλμπεργκ και Μάρτιν Σιν) να συλλάβουν τον αρχιμαφιόζο. Εν τω μεταξύ ο αξιωματικός της ΕΜΕ, Κόλιν Σάλιβαν (Ματ Ντέιμον) έχει την εμπιστοσύνη όλων. Κανείς όμως δεν ξέρει ότι είναι ο πληροφοριοδότης του Κοστέλο.
 

Φιλιππος

Senior Member
17 June 2006
337
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Προσωπικα μου αρεσε πολυ και σαν ταινια αλλα και γιατι ηταν η πρωτη ταινια σε HDDVD που παρακολουθησα. :worshippy: :worshippy: :worshippy:
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Ωραιο εργο,καλες ερμηνειες,σκηνοθεσια με αποψη
απο τον ετσι & αλλιως μεγαλο σκηνοθετη,υπεροχο το σεναριο που
κανει την διαφορα.
Η προδοσια της προδοσιας σε αυτην την ταινια που πραγματι αξιζει!
-bye-
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,856
Ελλαδα
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

η εικονα του dvd γιατι δεν μου αρεσε καθολου..?

σαν να μου φανηκε οτι εβλεπα αντιγραφο

εσεις πως το ειδατε ?
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

η εικονα του dvd γιατι δεν μου αρεσε καθολου..?

σαν να μου φανηκε οτι εβλεπα αντιγραφο

εσεις πως το ειδατε ?

Οχι ακριβως ετσι (σαν αντιγραφο) αλλα δεν ηταν & η καλυτερη νομιζω.
Αν & δεν εδωσα ιδιαιτερο βαρος στα τεχνικα λογο της αξιας της ταινιας
τον τελευταιο καιρο με τις περιεργες κυκλοφοριες των εταιριων,νομιζω
οτι θελει παλι ρυθμιση το προβολι οι περισσοτερες ταινιες δεν εχουν &
την καλυτερη εικονα....-bye-
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,856
Ελλαδα
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

0 Σκορτσεζε διευθυνει την ορχηστρα ...

. και εσυ νοιωθεις πονους στο στομαχι :grinning-smiley-043


.αν και μου τα χαλασε λιγο στο τελος

.
 

mpolizois

New member
10 March 2007
13
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

ειδα την κινεζικη πρωτοτυπη ταινια. λεγεται infernal affair.
πολυ καλυτερη απο αυτην παντως
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Αρκετά καλό φίλμ, αλλά μέχρι εκεί. Δέν ξέρω άν πραγματικά άξιζε το όσκαρ καλύτερης ταινίας. Θα περιμένω να πω αφού δω και τις ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ του Κλίντ Ηστγουντ.
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Κι εγω ειχα δει το κινεζικο που μου αρεσε πολυ καλυτερα.Ο ΝτιΚαπριο δεν ειναι για να κανει το σκληρο μαφιοζο,αλλα χειροτερος ο Νικολσον εκανε το εργο σουργελο.Πολυ καλυτερη ταινια για μενα ηταν το Blood Diamond και πολυ καλος εκει ο ΝτιΚαπριο.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Το dvd το πρωτο μισαωρο της ταινιας ειχε τεχνουργηματα. Κατα τα αλλα η εικονα μου αρεσε. Το εργο μου αρεσε ακομα περισσοτερο απο την εικονα.
 

Κώστας Μπίλιας

Established Member
6 August 2006
100
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Aπλά κορυφαίο.
Με εκνεύρισε λίγο το τέλος αλλά το Hollywood αρχίζει και μειώνει τα happy endings.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,888
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Καταπληκτική ταινία.!!!!

Με καθήλωσε όλα τα 149 λεπτά που διαρκεί αλλά σαν "ψείρας" που είμαι δεν μπόρεσα να μη χαλαστώ από την απαράδεκτη ποιότητα της κόπιας .Κρίμα,φαίνεται είναι καινούρια πολιτική των εταιρειών...

Βαρύ όσο χρειάζεται και στο τέλος -αν και χαλάστηκα- με άλλα λόγια επιτέλους μια ταινία που μου άρεσε με την πρώτη, εδώ και πάρα πολύ καιρό..!
 
17 June 2006
14,350
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

στο τέλος, στην προσπάθεια να γίνει η ανατροπή της ανατροπής, χάνεται η μπάλα.
Ο Νίκολσον πολύ τυποποιημένος: ένα (1) ρόλο παίζει, τον ίδιο, τα τελευταία 30 χρόνια από τη Λάμψη και μετά.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

στο τέλος, στην προσπάθεια να γίνει η ανατροπή της ανατροπής, χάνεται η μπάλα.
Ο Νίκολσον πολύ τυποποιημένος: ένα (1) ρόλο παίζει, τον ίδιο, τα τελευταία 30 χρόνια από τη Λάμψη και μετά.

Τον αδικείς βρε σύ.Στο ´Καλύτερα δεν γίνεται´έχει υποδυθεί τον πιό ´αληθινό´ψυχαναγκαστικό που έχω δεί.
Επίσης στην ταινία ´The Pledge'νομίζω ήταν διαφορετικός και πολύ καλός(αν δεν κάων λάθος την είχε σκηνοθετησει ο Σων Πέν,αλλά δεν κυκλοφόρησε στο σινεμά)
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Όντως, πολύ ενδιαφέρων ο Nicholson στο The Pledge. Και η ταινία μου έκανε καλή εντύπωση.

Tο Departed είχε ενδιαφέρον σενάριο και μου άρεσε πολύ ο Wahlberg. Αλλά η σκηνοθεσία μου φάνηκε άλλοτε καλή, άλλοτε κλασσική και άλλοτε επιτηδευμένη. Γενικά, δεν ενθουσιάστηκα και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τα όσκαρ που πήρε.
 
Last edited:

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,714
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Δεν συγκλονίστηκα κιόλας.
Nicholson φοβερός, Di Caprio πολύ καλός.
 

Demol

Established Member
20 November 2006
173
Re: Ο Πληροφοριοδότης - The Departed

Δε μπορώ να καταλάβω τι καλό βρήκατε στον ''Nic, nic". Ο άνθρωπος δεν έβλεπε την ώρα να πάει σπίτι για καμιά σουπίτσα!! Μάλλον τα τελευταία ένσημα μάζευε. Σκιά του εαυτού του.
Ο Ντικάπριο αρκετά καλός, η ταινία μέτρια αλλά ελείψη καλύτερων, βλέπεται.-bye-