Η αντεπίθεση της δεκαετίας του 70 μερος 2 : Chrome

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
e81075msghf.jpg
d83722p4r4g.jpg


a) Ηalf machine lip moves ( 1979 )
b) 3rd from the sun ( 1982 )

Οι πόρτες της κολάσεως έχουν ανοίξει και το θηρίο της Αποκαλύψεως σας προσκαλεί να κοινωνήσετε της μουσικής του .Αμφότερα ακούγονται σαν θρυμματισμένα soundtracks μιάς θυμωμένης ύπαρξης , και τα δυο είναι ο θυμός και η απέχθεια προς οτιδήποτε συμβατικό , είναι παραμορφωμένα , είναι άσχημα με τα στάνταρς των φίλων της μελωδίας και των περισσότερων ακροατών , έχουν κομμάτια που δείχνουν να αρχίζουν από την μέση και τελειώνουν στην αρχή , ή δεν τελειώνουν ποτέ . Είναι σουρεαλιστικά , ντανταϊστικά , ξέχειλα από πρωτογενή ενέργεια . Αποκαθιστούν την έννοια του θορύβου ως ισότιμου συντελεστή με τους υπόλοιπους στην μουσική δημιουργία , αντλούν έμπνευση μόνον από το μη – ομαλό , είναι ερμητικά κλεισμένα σε οποιαδήποτε , έστω και υπόνοια , μελωδίας , περιφρονούν κάθε τι το συμβατικά καθαρό( clean –cut) και γι αυτό ηχουν ως το απόλυτο στάδιο της αγνότητας . Είναι κολοσσιαία δραματικά , σαν Βαγκνερικές ουβερτούρες , παιγμένες από μουσικούς με κινησιακά προβλήματα , είναι σπινταριστά , με το κοντέρ μονίμως κολλημένο στα κόκκινα . Μα πάνω από όλα , ακούγονται πάντοτε , συνεχώς και αδιαλείπτως , ασχέτως εποχής , καιρού , μόδας , μουσικού trend . Απαξ και μπείς στον κόσμο τους δεν ξαναβγαίνεις . Κοπιάστε . Το απόλυτο σας περιμένει . Η ουσία του ροκ είναι εδώ.

a) *****
b) ****1/2
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ε δεν είναι και το βασικό, αλλά να μην ξέρω;

Εδώ έχω ανεχτεί τα ελεεινά b-sides των Jesus and Mary Chain, εδώ θα κολλήσουμε;
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
γι αυτό που παίζουν η ηχογράφηση είναι τέλεια ( τα ντράμς π.χ. ακούγονται όπως πρέπει σαν τενεκέδες και ξύλινα κουτιά - σοβαρολογώ είναι υπέροχα ) . Μόλις πέρασαν σε 24 κανάλια στο Blood on the moon πήραν νερό και λίγο μετά στο Into the eye of the Zombie King μπατάρησαν και πνίγηκαν .
 
22 June 2006
1,097
Sweden
γι αυτό που παίζουν η ηχογράφηση είναι τέλεια ( τα ντράμς π.χ. ακούγονται όπως πρέπει σαν τενεκέδες και ξύλινα κουτιά - σοβαρολογώ είναι υπέροχα ) . Μόλις πέρασαν σε 24 κανάλια στο Blood on the moon πήραν νερό και λίγο μετά στο Into the eye of the Zombie King μπατάρησαν και πνίγηκαν .

Πάντως και το Blood of the Moon είναι κορυφαίο. Και διατηρείται σε χαμηλότερη θερμοκρασία από το δαιμονισμένο Ηalf machine lip moves, οπότε συστήνεται στους αρχάριους.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δε μου αρέσουν τα εξώφυλλα....

Αρα....δεν

Ίσως μέσα στη Μ Εβδομάδα να πιστοποιήσω γιά να βάλω και την ταφόπλακα....:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Η αντεπίθεση της δεκαετίας του 70 μερος 2 : Chrome

δε μου αρέσουν τα εξώφυλλα....

Αρα....δεν

Ίσως μέσα στη Μ Εβδομάδα να πιστοποιήσω γιά να βάλω και την ταφόπλακα....:grinning-smiley-043

δεν σου αρέσουν τα εξώφυλλα ; πας καλά ; ειδικά εκείνο με το τέρας ( το allien ) είναι εκπληκτικό . Οπως και η μουσική τους .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Πάντα δίσκοι με τέτοιο εξώφυλλο με απωθούσαν και αποδεικνύονταν ότι και η μουσική μέσα τους ήταν αντίστοιχα αποκρουστική.

Μοναδική εξαίρεση το alive in America ξέρεις εσύ....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
εσύ παιδί μου....ΔΕΝ λογαριάζεσαι...

γιά τους άλλους λέμε...-bye-