Στάχτη και μπούρμπερη

17 June 2006
14,350
771K.jpg


Carla Bozulich – Evangelista (Constellation CD – 2006)

Πάντα ήταν μοναδική και αντιπαθούσε την πεπατημένη, τόσο στα δικά της projects - Geraldine Fibbers, Scarnella - όσο και στα προηγούμενα άλμπουμ της I’m Gonna Stop Killing (2004) και Red-Headed Stranger (2003) που ήταν αφιέρωμα στον Willy Nelson.
Το Evangelista είναι ο τρίτος προσωπικός δίσκος της και ο καλύτερος που έκανε μέχρι σήμερα. Τον ηχογράφησε με μέλη από τους Godspeed You! Black Emperor και τους A Silver Mt Zion. Η ίδια λέει πως ο δίσκος της είναι, στην πραγματικότητα, ένας εξορκισμός: το τέλος ενός μεγάλου έρωτα, εγχειρίδιο επιβίωσης από τον κεραυνό. Ακούγοντας το ομότιτλο κομμάτι θυμήθηκα την Diamanda Galas: το κλίμα είναι υποχθόνιο και η φωνή διαπεραστική, σκέτη δαιμονοληψία, άλλοτε στεντόρια και δυνατή σαν παλιρροιακό κύμα κι άλλοτε παραπονιάρικη και σπαρακτική. Ο δίσκος είναι ενδόμυχος και συντριπτικός. Διίσταται ανάμεσα στον κομφορμισμό της country και τους πειραματισμούς του avant rock. Είναι γεμάτος φαντάσματα, ο έρωτας και άλλα δαιμόνια, συναισθήματα κολοβά κατοικούν αυτές τις μπαλάντες που μοιάζουν με τροπάρια. Η φωνή πάντα εκεί, διεισδυτική και ραδιούργα, βιολί, κοντραμπάσο, κιθάρες, samples με κάθε λογής παράξενους θόρυβους, κάνουν τα τοπία να φαίνονται χορταριασμένα κι άλλοτε πάλι φέρνουν στο νού υβρίδιο εξηλεκτρισμένης folk και μακάβριου καμπαρέ.
Μέσα στις 5 -10 πιό ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες της περασμένης χρονιάς.

CARLA_BOZULICH.1.tif.big.jpg
 
17 June 2006
14,350
...πάντως Ντοκ οι δίσκοι που προτείνουμε από δώ είναι σκέτο vivere pericolosamente -το γράφω καλά;
του ύψους ή του βάθους, κορώνα-γράμματα.
με πιο πολλές πιθανότητες, αυτός που παίζει, να την πατήσει.
Εγώ πάντως, εδώ και καιρό, πιστεύω πως μόνο έτσι έχει νόημα: 1000 φορές προτιμότερο απ το να πηγαίνεις στα σίγουρα με δοκιμασμένες συνταγές.
15 ευρώ, σπουδαία τα λάχανα, αν ξέρεις Που να ψάξεις το βρίσκεις και με 7.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Στάχτη και μπούρμπερη

...πάντως Ντοκ οι δίσκοι που προτείνουμε από δώ είναι σκέτο vivere pericolosamente -το γράφω καλά;
του ύψους ή του βάθους, κορώνα-γράμματα.
με πιο πολλές πιθανότητες, αυτός που παίζει, να την πατήσει. Εξαρτάται . Αμα είναι ο Κολέζας . :flipout: :flipout: Εγώ σε έχω μάθει , εδώ και 25 χρόνια . :grandpa: Μόνο στο Drift μου την έφερες .:slapface:
Εγώ πάντως, εδώ και καιρό, πιστεύω πως μόνο έτσι έχει νόημα: 1000 φορές προτιμότερο απ το να πηγαίνεις στα σίγουρα με δοκιμασμένες συνταγές.
15 ευρώ, σπουδαία τα λάχανα, αν ξέρεις Που να ψάξεις το βρίσκεις και με 7.

στο κάτω - κάτω μπορώ να περηφανεύομαι ότι στην δισκοθήκη μου έχω και τους τρείς χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει ποτέ ( κατά σειράν )

1. The drift
2. Pet Sounds
3. Rust Red September.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Στάχτη και μπούρμπερη

...ή μάλλον όχι: λάθος.
το καλύτερο είναι το Dream Baby, Dream. Παληά, μόνο σε EP. Τώρα, bonus, μαζί με το 2o.

και τα δύο που αναφέρεις είναι πρόδρομοι των ποπ συγκροτημάτων (Soft Cell κλπ ) . Εγώ πάλι τρελλαίνομαι για Ghost rider , mr Ray κ.ο.κ.)