Happy Feet [HD-DVD]

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
B000MQ54OO.01._SS500_SCLZZZZZZZ_V43486196_.jpg


Οσοι τυχεροι ηταν στην παρουσιαση του JVC-HD1 προχθες πηραν μια γευση...
Η ταινία ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, συνισταται ανεπιφυλακτα και για παιδια αλλα και για τους μεγαλυτερους, διοτι εχει τρομερο χιουμορ, ωραιους χαρακτηρες και πολυ καλο σεναριο.
Σε επιπεδο εικονας και ηχου, μιλαμε για τον ΑΠΟΛΥΤΟ δισκο αναφορας! Αψεγαδιαστη, τρισδιαστατη εικονα με τρομερη λεπτομερεια και χρωματα "καρφι"!
Ο ηχος δε, στην μπαντα Dolby TrueHD, απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ! Τρομερα κρυσταλλινος με ξεκαθαρο κεντρικο και απιστευτα ακριβη περιφερειακο ηχο (δειτε την σκηνη της καταδιωξης απο τον θαλλασιο λέοντα)!
Α MUST HAVE!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

ειδικα στον ηχο εχει δεχτει αξιολογηση ΑΡΙΣΤΑ......
Η αντιστοιχη εκδοση Blue Ray ειναι ισοδυναμη στην εικονα αλλα οχι στον ηχο
 
Απάντηση: HAPPY FEET HD-DVD!

Καλό θα είναι εαν ξέρουμε να αναφέρουμε .γιά Ελληνικούς υπότιτλους εαν υπάρχουν η όχι.Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν τον ενδιαφέρουν ταινίες χωρίς αυτούς και ας παίζουν <παπάδες>!!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: HAPPY FEET HD-DVD!

Επειδη ειναι σπανιοι ακομα οι ελλην. υποτιτλοι, οταν υπαρχουν θα το αναφερουμε ρητως! Αλλα αν εχεις HTPC υπαρχει η δυνατοτητα να περασεις ελληνικους υποτιτλους στα hd-dvd!
 

i_nikos

New member
16 July 2006
45
athina
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

καλησπερα, πως μπορω να περασω ελληνικους υποτιτλους στα hd-dvd???????????????????????????????????
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

ειδικα στον ηχο εχει δεχτει αξιολογηση ΑΡΙΣΤΑ......
Η αντιστοιχη εκδοση Blue Ray ειναι ισοδυναμη στην εικονα αλλα οχι στον ηχο

Δηλαδή η αντίστοιχη blue ray δεν έχει το DD+ True HD??
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: HAPPY FEET HD-DVD!

Συγγνώμη,γιατί έχω μείνει πίσω..

Τον ήχο πώς τον παίρνετε ?
Απ ότι θυμάμαι στα HD DVD είναι ασυμπίεστος και γκρίνιαζε δικαίως ο Τάσος. Θέλει HDMI 1.3 και κατάλληλο ενισχυτή που δεν υπάρχει ακόμα.Η πέντε αναλογικές εξόδους στον ενισχυτή ..

Εσείς με τι τρόπο ακούσατε τον ήχο ?????
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: HAPPY FEET HD-DVD!

Συγγνώμη,γιατί έχω μείνει πίσω..

Τον ήχο πώς τον παίρνετε ?
Απ ότι θυμάμαι στα HD DVD είναι ασυμπίεστος και γκρίνιαζε δικαίως ο Τάσος. Θέλει HDMI 1.3 και κατάλληλο ενισχυτή που δεν υπάρχει ακόμα.Η πέντε αναλογικές εξόδους στον ενισχυτή ..

Εσείς με τι τρόπο ακούσατε τον ήχο ?????

Από την κάρτα ήχου με 3 καλώδια RCA στις αναλογικές εισόδους του ενισχυτάκου μας. Και πίστεψε μας, δεν τον έχεις ξανακούσει έτσι!!!
 
30 July 2006
185
Αθήνα
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

3 διπλά RCA θα εννοεί ο φίλος, οπότε συνδέεται η κάρτα ήχου με ένα για L/R, ένα για RL/RR και το τρίτο για C/SW. Αυτά "ανοίγουν" και καταλαμβάνει το καθένα 2 αναλογικές εισόδους στον ενισχυτή, άρα τις 6 συνολικά που χρειάζονται για το 5.1
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: HAPPY FEET HD-DVD!

3 διπλά RCA θα εννοεί ο φίλος, οπότε συνδέεται η κάρτα ήχου με ένα για L/R, ένα για RL/RR και το τρίτο για C/SW. Αυτά "ανοίγουν" και καταλαμβάνει το καθένα 2 αναλογικές εισόδους στον ενισχυτή, άρα τις 6 συνολικά που χρειάζονται για το 5.1

Μάλιστα, έτσι ναι..:grinning-smiley-043
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Re: HAPPY FEET HD-DVD!

Μάλιστα, έτσι ναι..:grinning-smiley-043

Ναι αυτό εννοούσα...

Βέβαια για να το κάνουμε και πιο ακριβές, μπορεί να βάλετε και 4 διπλά RCA λόγω 7.1!!!

Όπως έχουμε πολλοί και κάθονται.... εκτός εξαιρέσεων dvd όπως BLADE (6.1), Κλπ.

Aλλά όσοι έχουν 7.1, σε λίγους μήνες θα απολάυσουν και τα 8 κανάλια λόγω DD TrueHD στην τριλογία του LORD που φημολογείται ότι θα κυκλοφορήσει σε TRUE HD και DTS HD σε 7.1!!!παρακαλώ.

Λέγεται για κυκλοφορία τον Νοέμβριο 2007 και μιλάμε για τις EE Edition!!!
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Απάντηση: HAPPY FEET HD-DVD!

Από την κάρτα ήχου με 3 καλώδια RCA στις αναλογικές εισόδους του ενισχυτάκου μας. Και πίστεψε μας, δεν τον έχεις ξανακούσει έτσι!!!

Δηλαδη.......δεν πεταμε τον ενυσχητακο μας ακομα !! ετσι ;;;;


απλα να ρωτησω η καρτα ηχου της μητρικης μου εχει 7.1 καναλια και εναι ενσωματομενη ! μας κανει δουλεια η θελω αλλη ;;;;;;;

παντως απο ηχο εχει αρκετα καλο απο οσο μπορω να ακουσω στα ηχεια μου αφου ακουω ραδιοφωνο μεσω ιντερνετ .....

τα CD και τα mp3 ακουγονται τελεια παντως ...
 
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

αν δεν δοκιμασεις για σιγουρια ποτε δεν
μπορεις να ξερεις εγω που το δοκιμασα
στην creative 5.1 πεταει!!!! και εφυγαν και οι
διακοπες που ειχα απο την ψηφιακη εξοδο
 
1 April 2007
8
Αθήνα
Re: HAPPY FEET HD-DVD!

Χαιρετώ όσους βρίσκονται & διαβάζουν αυτό το thread. Είμαι καινούργιος όπως θα καταλάβετε. Εχω εδώ και ένα μήνα ένα TOSHIBA HD-E1KΕ και δεν έχω δεί μέχρι σήμερα ούτε ένα HD δισκάκι. Προφανώς ψάχνω σε λάθος καταστήματα. Χθές πήγα και στο METROPOLIS (και τα γύρω μαγαζιά) στην Αθήνα αλλά τίποτα. Κατοικώ στον Αγιο Αρτέμιο (μεταξύ Παγκρατίου & Δάφνης) μήπως κανείς ξέρει κατάστημα στην (ευρύτερη) γύρω περιοχή που πουλάει. Παρεπιμπτόντως μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να αλλάξω το μικρό μου όνομα από Εμμανουήλ σε Μάνος??
 

morfeus

Established Member
17 March 2007
240
Αλεξανδρούπολη
Απάντηση: Re: HAPPY FEET HD-DVD!

Χαιρετώ όσους βρίσκονται & διαβάζουν αυτό το thread. Είμαι καινούργιος όπως θα καταλάβετε. Εχω εδώ και ένα μήνα ένα TOSHIBA HD-E1KΕ και δεν έχω δεί μέχρι σήμερα ούτε ένα HD δισκάκι. Προφανώς ψάχνω σε λάθος καταστήματα. Χθές πήγα και στο METROPOLIS (και τα γύρω μαγαζιά) στην Αθήνα αλλά τίποτα. Κατοικώ στον Αγιο Αρτέμιο (μεταξύ Παγκρατίου & Δάφνης) μήπως κανείς ξέρει κατάστημα στην (ευρύτερη) γύρω περιοχή που πουλάει. Παρεμπιπτόντως μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να αλλάξω το μικρό μου όνομα από Εμμανουήλ σε Μάνος??

Φίλε μου δεν μένω στην Αθήνα οπότε δεν μπορώ να σε κατατοπίσω εάν κάποιο μαγαζί έχει HD δισκάκια εκεί, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να παραγγείλεις-αγοράσεις από τα μεγάλα E-Shop όπως το Play.com και το Amazon.com :chinese: