home pcb diy guide

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
http://diypcb.googlepages.com/

s-c002.jpg
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
όποιος δεν βαριέται ας κάνει κανα click. είμαι περίεργος να δω πως ντουλεύει το adSense της google!
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Καλός ο οδηγός αλλά μάλλον θέλει προσοχή στην μεταξοτυπία σε περίπτωση πλακέτας διπλής όψης γιατί το τονερ είναι αγώγιμο. Τώρα κατά πόσο θα άγει μια παχιά γραμμή είναι άλλο ζήτημα.
Πάλι αν κάποιος ασχολείται συχνά συμφέρει η αγορά ΝαΟΗ και FeCl3 με το κιλό. Για 5κ τριχλωριούχο έδωσα 18 ευρώ αν θυμάμαι καλά ενώ το φακελάκι των 100γρ κοστίζει γύρω στα 3 οπότε συμφέρει.
Για το ΝαΟΗ έδωσα 2 ευρώ για 1κ.
Χεχεχε, ο παππούς μου άνετα θα μπορούσε να φοράει κιλτ και να παίζει γκάιντα αγναντεύοντας από μια κορυφή στα χάιλαντς.:food-smiley-005:
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
που μπορώ να πάρω ΝαΟΗ; την τελευταία φορά λήστεψα 200γρ απο το εργαστήριο χημείας στην σχολή.. αλλά νταξ και το τουμποφλό φθηνό είναι

ώστε είναι αγώγιμο το toner?

για 3.5 κγρ fecl3 έδωσα 21 ευρω.. γενικά με κλέβουνε
Χεχεχε, ο παππούς μου άνετα θα μπορούσε να φοράει κιλτ και να παίζει γκάιντα αγναντεύοντας από μια κορυφή στα χάιλαντς

ορίστε;
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
O παππούς σκοτζέζος άρα ο εγγονός σκοτσέζος φραγκοφονιάς:BDGBGDB55:

Το τόνερ είναι αγώγιμο αλλά από τη στιγμή που είναι σε μορφή σκόνης και όχι ομογενές ακόμα και όταν είναι εκτυπωμένο και ψημένο είναι κάπως δύσκολο να άγει αλλά ποτέ δεν ξέρεις....:chinscratch:
Μέτρησα με το πολύμετρο μια εκτυπωμένη γραμμή στην κλίμακα των 200Μεγ και μου δείχνει μια αντίσταση γύρω στα 10Μεγ με τις ακίδες μέτρησης σε απόσταση μικρότερη του χιλιοστού.

ΝαΟΗ είχα πάρει σε μια φαρμακαποθήκη, εκτός Αττικής.Στο ίδιο κατάστημα είχα ρωτήσει και για τριχλωριούχο αλλά είχε μόνο χημικά καθαρό και η τιμή ήταν τσουχτερή,γύρω στα 35 το κιλό...

Τριχλωριούχο είχα πάρει αν θυμάμαι καλά σε μια αποθήκη στην Μενάνδρου μεταξύ Πειραιώς και Ευριπίδου κοντά στην Ομόνοια.
Το μαγαζί είναι σε όροφο(4ο ή κάτι τέτοιο) στο αριστερό σου χέρι όπως πηγαίνεις από την Πειραιώς προς του Ψυρρή αλλά δεν είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρος αν είναι η Μενάνδρου ο σωστός δρόμος.

Πάντως ο laser είναι μαστ για σπιτικές πλακέτες.Αν τυπώνεις και κείμενα ή εργασίες ή τέλος πάντων έχει και άλλη χρησιμότητα εκτός από τις εκτυπώσεις των διαφανειών για τις πλακέτες αξίζει και με το παραπάνω.
Αν συνυπολογίσεις και κόστος αλλά και ταχύτητα εκτύπωσης τότε δεν το συζητάω. Εξάλλου οι τιμές πλέον είναι αλοιφή. Στα 600dpi η ποιότητα είναι αρκετά καλή αλλά ίσως τα 1200dpi να είναι πιο κατάλληλα λόγω μικρότερου ίχνους.
Σε κάποιο φόρουμ είχα διαβάσει για κακή ποιότητα εκτύπωσης και διαφάνειες παραμορφωμένες αλλά μάλλον παίζει σημαντικό ρόλο και η ποιότητα της διαφάνειας. Απ'ότι ξέρω υπάρχουν διαφάνειες για inkjet, φωτοτυπικά, laser και κάποιες με μία επιφάνεια κατάλληλη για inkjet και την άλλη για laser(αλλά δεν νομίζω να έιναι κατάλληλες). Mε τον δικό μου εκτυπωτή χρησιμοποιώ διαφάνειες laser της 3Μ χωρίς κανένα πρόβλημα παραμόρφωσης ή διαφορετκής κλίμακας. Ότι του δίνω αυτό μου βγάζει.
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
btw δεν έχω συπμληρώσει στοιχεία στο adsense.. είπα θέλω να δω πως δουλεύει, λες να περιμένω απο εκεί μεροκάματο;

έλεος
 
Last edited:

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: Απάντηση: home pcb diy guide

τριχλωριούχο απο εκεί πήρα κ εγώ και μου έδωσε στην τιμή που έγραψα.

Αυτά τα φακελάκια με την σκόνη είναι 200gr το καθένα και δεν είναι τριχλωριούχος σίδηρος. Δεν συμφέρει αλλά αν είσαι κλειστό
χώρο είναι μονόδρομος, δεν έχουν αναθυμιάσεις.

Σε κάποιο φόρουμ είχα διαβάσει για κακή ποιότητα εκτύπωσης και διαφάνειες παραμορφωμένες αλλά μάλλον παίζει σημαντικό ρόλο και η ποιότητα της διαφάνειας. Απ'ότι ξέρω υπάρχουν διαφάνειες για inkjet, φωτοτυπικά, laser και κάποιες με μία επιφάνεια κατάλληλη για inkjet και την άλλη για laser(αλλά δεν νομίζω να έιναι κατάλληλες). Mε τον δικό μου εκτυπωτή χρησιμοποιώ διαφάνειες laser της 3Μ χωρίς κανένα πρόβλημα παραμόρφωσης ή διαφορετκής κλίμακας. Ότι του δίνω αυτό μου βγάζει.


όχι μόνο οι διαφάνειες, πχ ο παλιός μου laser hp 1005 εκτύπωνε παραμορφωμένα, δηλαδή αν είχες ένα τετράγωνο πλευράς 10 cm και μέτραγες το εκτυπωμένο έπαιζε κατα 1 με 2 χιλιοστά η κάθε πλευρά!!
 
Last edited:

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
όχι μόνο οι διαφάνειες, πχ ο παλιός μου laser hp 1005 εκτύπωνε παραμορφωμένα, δηλαδή αν είχες ένα τετράγωνο πλευράς 10 cm και μέτραγες το εκτυπωμένο έπαιζε κατα 1 με 2 χιλιοστά η κάθε πλευρά!!
Με αλλαγή στην κλίμακα μπορούσε να διορθωθεί ή ήταν ακανόνιστη η παραμόρφωση;
Μήπως λόγω θερμοκρασίας διαστελλόταν η διαφάνεια;
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
μπά είναι τυχαίο το λάθος που κάνει ο συγκεκριμένος εκτυπωτής

το κάνει σε όλα τα χαρτιά απο 80 gr μέχρι διαφάνεια... το σφάλμα αυτό είναι ικανό αν θες πχ την πλακέτα να την βιδωσεις σε προκαθορισμένα σημεία/τρύπες να πέσεις έξω, την πάτησα πρόσφατα

ένας hp laserjet 1020 που έχω δεν κάνει λάθος ούτε σε 25 x 15 cm κύκλωμα οπότε ίσως ήταν ο συγκεκριμένος, ίσως θέλει προσοχή γενικά !
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Να ναι καλά οι laser. Πριν τον laser χρησιμοποιούσα ινκτζετ ή μάλλον χρησιμοποίησα (1 φορά) με απογοητευτικά αποτελέσματα. Στη διαφάνεια εκτυπωμένη σε δύο τρεις κόπιες έβγαιναν πάντα στο ίδιο σημείο κενά διαστήματα οπότε όταν τις έβαλα και τις τρεις μαζί έμεναν αχνά διαστήματα.

Η λύση του φωτοτυπίου δεν λέει. Είχα φάει τον κόσμο να βρω έστω και έναν με σωστά ρυθμισμένο φωτοαντιγραφικό που να βγάζει καθαρές φωτοτυπίες με καλό κοντράστ και όχι χάλια αντίγραφα ή φωτοτυπίες "φαντάσματα".
Ακόμα ψάχνω...
Έτσι κατέληξα σε laser (Samsung ML1610) που είναι ταμάμ γι αυτές τις δουλειές.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Btw αυτή την πάστα επικασσιτέρωσης που τη βρίσκουυμε και πόσο περίπου κοστίζει;
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Η εταιρία που βγάζει την πάστα (rothenberger) έχει ελληνική αντιπροσωπεία αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά. την πήρα απο την αποθήκη που ανέφερες για τον FeCl3 (κατόπιν παραγγελίας). Μπορείς να του ζητήσεις (τουλάχιστον εμένα μου έφερε 2 μπουκαλάκια) και κοστίζει 11 ευρώ το ένα. Έχω αδειάσει μόλις το μισό απο τα δύο και έχω επικασσιτερώσει πάνω απο 30 πλακέτες 10χ16cm.

Καλύτερα να το συνδυάσεις με αγορά FeCl3 γιατί ο άνθρωπος δεν βγάζει πανω απο 1-2 ευρώ την πάστα, τουλάχιστον εγώ ντράπηκα κάπως κ πήρα 2!

Έχω ακούσει και για tin bath κάτι αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει και τι εργαλεία χρειάζεται
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Για πλακέτες με fine pitch footprints και 5/5 technology και κάτω, οι laser εκτυπωτές δεν συνίστανται γιατί όπως αναφέρει και ο vito έχουν πρόβλημα στις ευθυγραμμίσεις. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια PCI-X 64bit πλακέτα που σχεδίασα πέρισυ, της οποίας εκτύπωνα το outline για να δω αν ο connector pci ταίριαζε με μια άλλη κατασκευασμένη πλακέτα που δούλευε και είχα στο εργαστήριο. Πάντα -μα πάντα- είχα διαφορά της τάξης του χιλιοστού/13cm περίπου που είναι το μήκος του connector. Επειδή το outline το σχεδίασα σε σοβαρό tool και βάσει του PCI spec ήμουν 99% σίγουρος ότι το είχα σωστό. Ένας συνεργάτης μου, πρότεινε να αγνοήσω τον laser και να πάω σε inkjet. Μόλις εκτύπωσα με inkjet η ποιότητα ήταν μεν λίγο χειρότερη αλλά το outline ευθυγραμμίστηκε αμέσως με την πραγματική πλακέτα.

Φυσικά σε κατασκευές που δεν απαιτούν routes μικρότερες των 10 mil, laser δαγκωτό. Τώρα για το tin bath, θυμάμαι σε ένα εργοστάσιο που συνεργαζόμασταν, ο μηχανικός τους μου είχε πει ότι αν η πλακέτα έρθει σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, πρέπει μέσα σε 24-48 ώρες να συναρμολογηθεί αλλιώς οι επαφές οξειδώνονται. Μόνο αν κλειστούν αεροστεγώς αμέσως μετά το μπάνιο μπορούν να αποθηκευτούν.
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
καλά αφού δουλεύει η πάστα όλα καλά. δεν είμαστε κ η nasa...

Ξέρει κανείς που μπορώ να δώσω να μου φτιάξουν φιλμάκι; (σε περίπτωση που χρειάζομαι κάτι με μεγάλη ακρίβεια)
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Ξέρει κανείς που μπορώ να δώσω να μου φτιάξουν φιλμάκι; (σε περίπτωση που χρειάζομαι κάτι με μεγάλη ακρίβεια)

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε τυπογραφείο μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει.

Και μιας και έχουμε καταπιαστεί με το θέμα, ξέρει κάποιος πως κάνουμε επιμετάλλωση σε οπές;

Εντάξει, υπάρχει η brute force μέθοδος του σύρματος και της κόλλησης αλλά κάτι λιγότερο ερασιτεχνικό δεν θα χάλαγε.:music-smiley-005:

Εδώ έχει αρκετά αναλυτικές τεχνικές πληροφορίες σχετικά με την επιμετάλλωση με ηλεκτρόλυση=χημικά ,άλλες πληροφορίες για τα specs του ηλεκτρικού ή ηλεκτρονικού κυκλώματος που θα κάνει την ηλεκτρόλυση κτλ κτλ.
Το αγώγιμο βερνίκι πάντως για την επεξεργασία της πλακέτας πριν την επιμετάλλωση υπάρχει και μάλλον πρέπει να κάνει τη δουλειά. Λέω για ένα χημικό της Loctite για την επισκευή της αντιθαμβωτικής αντίστασης στο πισω τζάμι του αυτοκινήτου.

Έχει πέσει και το μάτι μου σε ένα εργαλείο χειρός της LPKF για μηχανική επιμετάλλωση αλλά η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή ειδικά για κάποιον που δεν θα φτιάξει πάνω από 7-8 πλακέτες το χρόνο και δεν νομίζω να το βρει κανείς εδώ.
Βέβαια το εργαλειάκι ίσως μπορεί να φτιαχτεί σε κάποιο μηχανουργείο και με λίγο DIY μαγείρεμα, αλλά και πάλι θα υπάρχει το πρόβλημα να βρεθούν τα πριτσίνια (ή όπως αλλιώς τα λένε) στο Ελλάντα.
 
Last edited:

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
καλά αφού δουλεύει η πάστα όλα καλά. δεν είμαστε κ η nasa...

Ξέρει κανείς που μπορώ να δώσω να μου φτιάξουν φιλμάκι; (σε περίπτωση που χρειάζομαι κάτι με μεγάλη ακρίβεια)

θα πας για photoplot στην όστρακον..
η οποία βρίσκεται κάπου στον βορρά (των αθηνών).. (έχω χάσει τα ίχνη της)
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
θα πας για photoplot στην όστρακον..
η οποία βρίσκεται κάπου στον βορρά (των αθηνών).. (έχω χάσει τα ίχνη της)

Κι εσύ , για τήν ...ηλεκτρική καρέκλα ......-bye- :grinning-smiley-043
...μήν ξεχνιόμαστε...:slapface: :slapface: :slapface:

Συγγνώμη για το off topic