Paris, je t'aime

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
avclub1paris.jpg


18 μικρές ταινίες από διαφορετικούς σκηνοθέτες με τίτλους από τοπωνύμια της πόλης του φωτός. Η πολυπληθής συνάντηση περιλαμβάνει από Tykwer και Cuaron μέχρι αδελφούς Κοέν και Wes Craven, αλλά κατορθώνει να διατηρήσει έναν ενιαίο ρυθμό και οι αλλαγές δεν ξενίζουν - σε αντίθεση με άλλα πρόσφατα "κολλάζ". Αντιστέκομαι στον πειρασμό να σας μιλήσω για τις ιστορίες, για να μην τις προδώσω. Είναι όμως όλες υπέροχες, με μόνη πιθανή εξαίρεση την σουρεαλιστική κομμώτρια του Christopher Doyle - εκεί έχασα τη μπάλα!

Αντίστοιχα ποικίλουν και οι ηθοποιοί, από τον Gerard Depardieu και την Fanny Ardant, μέχρι τον Bob Hoskins και τη Natalie Portman, καθώς και πολλοί νέοι και άγνωστοι, όλοι όμως σε εξαιρετικές ερμηνείες. Θα ξεχωρίσω τον Nick Nolte και τον Steve Buscemi, όχι επειδή ήταν καλύτεροι από τους άλλους, όσο για την ευχάριστη έκπληξη.

Έλενα, φιλιά! ;)
 
Last edited by a moderator:

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Paris Je t`aime

Το πειραμα μου αρεσε!!
18 διαφορετικες ιστοριες με κοινο παρανομαστη το Παρισι & τον ερωτα αποτελουν την σπονδυλωτη αυτη ταινια.
Αναμεσα στους πολλους σκηνοθετες ξεχωριζουν μεγαλα ονοματα οπως
Al.Payne,Alf.Cuaron,Gas Van Sant,Wes Craven,W.Salles,G.Derartdieu.
Eμενα μου αρεσε ιδιαιτερα εκεινη των αδελφων COHEN με τον απολαυστικο
Steve Buscemi οπου γελασα αρκετα.
Στα συν του εργου οτι η καθε ιστορια ειναι γυρισμενη σε διαφορετικη
τοποθεσια στο Παρισι & η καλη φωτογραφια σε συνδιασμο με την καλη
μπαντα DTS βοηθουν στο να βρεθουμε ποιο κοντα στην ομορφη αυτη πολη.
Για οσους ετυχε να βρεθουν στην πολη του φωτος θα ειναι μια ευχαριστη
επιστροφη το εργο, για τους υπολοιπους μια καλη γνωριμια.
Η ταινια συστηνεται γιατι πολλοι θα βρουν αρκετες ιστοριες που θα
τους αγγιξουν & θα τους κανουν να γελασουν η να συγκινηθουν!!
 

Attachments

  • pari.jpg
    pari.jpg
    6.5 KB · Views: 13

Elena K

Senior Member
22 June 2006
582
α Παρί...
Απάντηση: Paris Je t`aime

Α, ρε Lepton, δεν το είδαμε όταν ήσουν εδώ!
Τϊ να κάνω, θα το δω μόνη μου...
Αλλά μου τη σπάει να μην μοιράζομαι μία τέτοια ταινία.. σνιφ σνιφ..
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Paris Je t`aime

Aυτο δεν το καταλαβαινω παντως. Οταν υπαρχει thread για καποιο τοσο συγκεκριμενο θεμα, γιατι καποιος να ανοιξει καινουριο? Νομιζω πως το εχω κανει κι εγω αυτο, αλλα πλεον πρωτα κανω μια "αναζητηση" και μετα ανοιγω thread.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Paris Je t`aime

Παιδες δεν το ειδα οτι υπαρχει αλλου,εκανα ενα προχειρο ψαξιμο αλλα δεν το πηρα χαμπαρι, εαν μπορουν οι συντονισταδες ας τα
φτιαξουν σε ενα, ετσι & αλλιως αξιζει το εργακι να ενημερωθει
ο κοσμος για να το δουν.
-bye-
 

Elena K

Senior Member
22 June 2006
582
α Παρί...
Απάντηση: Paris Je t`aime

Από το κομμάτι του Άλεξ Πέιν:
"Επισκέφτηκα ένα νεκροταφείο με πολλούς γνωστούς. (εννοεί το νεκροταφείο του Περ Λασέζ, που είναι κοντά μου)
Είδα τον τάφο των Ζαν-Πωλ Σαρτρ και Σιμόν Μπολιβάρ. (αντί Σιμόν ντε Μπωβουάρ)
Το βιβλίο μου έλεγε ότι ήταν δύο γάλλοι συγγραφείς που αγαπιόνταν πολύ και γι αυτό τους θάψανε μαζί".
Το βλέμμα της αφηγήτριας εκείνην τη στιγμή που σηκώνει τα φρύδια σα να λέει "μπα; δεν τό ξερα!" είναι όλα τα λεφτά!!:flipout: :flipout:

Βασικά όσο πήγαινε η ταινία, τόσο περισσότερο μου άρεσε. Και το τελευταίο μέρος του Alex Payne ήταν το αγαπημένο μου. Με το τίποτα, κάνει φοβερά πράματα αυτός ο τύπος...
 
Last edited: