Τα Παιδιά των Ανθρώπων — Children of Men

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
avclubnc.jpg

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
CHILDREN OF MEN
Χώρα: Μ. Βρετανία
Έτος: 2006
Είδος: Φαντασίας
Διάρκεια: 104
Σκηνοθεσία: ΑΛΦΟΝΣΟ ΚΟΥΑΡΟΝ
Πρωταγωνιστούν: ΚΛΑΪΒ ΟΟΥΕΝ, ΤΖΟΥΛΙΑΝ ΜΟΥΡ, ΜΑΪΚΛ ΚΕΪΝ, ΤΣΙΟΥΕΤΕΛ ΕΤΖΙΟΦΟΡ
Εικόνα: 1,85:1
Ήχος: D.D 5,1

Μια εκπληκτική ταινία που μας μεταφέρει στο κοντινό μέλλον και πραγματεύεται ένα άκρος ενδιαφέρων θέμα . Η ταινία μ ενθουσίασε και πιστεύω θ αρέσει στους περισσότερους καθώς συνδυάζει μια κοινωνική ταινία με την φαντασία ( όχι εφε) και την περιπέτεια . Εξαίρετος ο Μάϊκλ Κέϊν σ ένα μικρό αλά άκρος ενδιαφέρων ρόλο. Ο Κλαϊβ όπως πάντα υπέροχος Πολύ καλή εικόνα και καταπληκτικός ήχος .


Το έτος 2027 η ανθρωπότητα μαστίζεται από στειρότητα. Κανένα παιδί δεν έχει γεννηθεί τα τελευταία 18 χρόνια, ενώ ένας 18χρονος, ο νεότερος άνθρωπος της Γης πεθαίνει και το ανθρώπινο γένος κινδυνεύει άμεσα να εκλείψει! Όμως, μέσα στη νέα αυτή εφιαλτική κοινωνία, γεμάτη βία και αντιπαλότητες, ένας πρώην ακτιβιστής, ο Τίο (Κλάιβ Όουεν), θα γίνει απρόσμενα ήρωας της παγκόσμιας επιβίωσης. Η μία και μοναδική έγκυος του πλανήτη είναι η τελευταία ελπίδα επιβίωσης που τους απέμεινε. Και, όταν η ασφάλειά της απειλείται, ο Τίο αναλαμβάνει να την προστατεύσει από το θανάσιμο κίνδυνο...
Πρωτοποριακό, φουτουριστικό θρίλερ με πρωταγωνιστές τους υποψήφιους για Oscar® Κλάιβ Όουεν-Τζουλιαν Μουρ και τον 2 φορές βραβευμένο με Oscar® Μάικλ Κέιν! Συναρπαστική πλοκή, ζοφερή ατμόσφαιρα και έντονη δράση, από τον υποψήφιο για Oscar® δημιουργό Αλφόνσο Κουαρόν (`Θέλω και τη μαμά σου`, `Ο Χάρι Πότερ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν`) ! Η ταινία απέσπασε 3 υποψηφιότητες για Όσκαρ® 2007: Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας, Καλύτερου Μοντάζ και Καλύτερου Διασκευασμένου Σεναρίου!
 
Last edited by a moderator:

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Βγηκε σε DVD παιδια???

Καλημέρα. Βγήκε φίλε μου, νομίζω απο χθές ειναι στα ράφια των video clubs.
Εγώ μόλις την είδα και σου συνιστώ- καθως και σε όλους τους άλλους φίλους του Foroum- να τη δεις οπωσδήποτε. Εξαιρετική ταινία, τρομερή ατμόσφαιρα μιας μελλοντικής πιθανόν εποχής, πολύ καλή ερμηνεία απο το Κλάιβ Οουεν και βέβαια από τον όπως πάντα καταπληκτικό Μάικλ Κέιν. Αλλά και ο ήχος για home cinema ειναι πολλύ καλός στις σκηνές μάχης.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Καλημέρα. Βγήκε φίλε μου, νομίζω απο χθές ειναι στα ράφια των video clubs.
Εγώ μόλις την είδα και σου συνιστώ- καθως και σε όλους τους άλλους φίλους του Foroum- να τη δεις οπωσδήποτε. Εξαιρετική ταινία, τρομερή ατμόσφαιρα μιας μελλοντικής πιθανόν εποχής, πολύ καλή ερμηνεία απο το Κλάιβ Οουεν και βέβαια από τον όπως πάντα καταπληκτικό Μάικλ Κέιν. Αλλά και ο ήχος για home cinema ειναι πολλύ καλός στις σκηνές μάχης.

Ευχαριστω φιλε εφυγα προς ενοικιαση & θα επανελθω με σχολια..-bye-
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Μου άρεσε πάρα πολύ! Πολύ καλοί και όλοι συντελεστές και ο Cuaron αποδεικνύεται σταθερή αξία.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Καλο,ωραια ατμοσφαιρα καλες ερμηνειες καλος ο ηχος & η εικονα με ρεαλιστικη την αποδοση της ομιχλης & της υγρασιας που επικρατει
στα πλανα,συστηνεται αλλα δεν επαθα & την πλακα μου.
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Θα μπορούσα να την προσπεράσω αλλά λόγω του θέματος την είδα. Τίποτε το ιδιαίτερο, στενάχωρη, σκοτεινή όχι το είδος των ταινιών που μου αρέσουν.
 
23 June 2006
21
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Τις περισσότερες φορές ,όταν δεν μου αρέσει μια ταινία ,προτιμώ να μην γράψω τίποτα .Στην συγκεκριμένη ταινία ρε παιδιά δεν κρατιέμαι!
Με όλο το σεβασμό προς τους προλαλήσαντες .Ρε παιδιά τι σας άρεσε από αυτή τη ταινία?
ΜΑύρη μαυρίλα πλάκωσε ,μαύρη σαν καλιακούδα.
Η μόνη όαση στην ταινία ο εκπληκτικός Μάικλ Κέιν.
ΜΑ γενικά δεν μπορώ να φανταστώ και το νόημα της δημιουργίας αυτής της ταινίας! Δηλαδή συνήθως σε μια τέτοιου είδους ταινία βγαίνει και ένα νόημα του στιλ '' Μη μολύνεται άλλο τον πλανήτη γιατί θα γίνουμε έρημος'' ή ''μην τα πέρνετε όλα χαλαρά γιατί θα γίνουμε ένα ατελείωτο Big Brother''. Στην συγκεκριμένη ταινία τι στο καλό θέλει να πει ο ποιητής?
Άσε που είχα ακούσει τα καλύτερα και μόλις την πήγα σπίτι λέω στη γυναίκα μου ότι έφερα κελεπούρι....το τι άκουσα στο τέλος της ταινίας για το χάσιμο χρόνου ,δεν το συζητώ!!! Ο νοών νοείτο.
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Η ταινια ηταν εκπληκτικη με μια σκηνοθεσια που ομοια της δεν υπαρχει! Ο οπερατερ τραβαγε ληψη σκηνης (με ακαταπαυστη δραση) με μια καμερα για 7, 8, 10 λεπτα συνεχομενα και με συνεχη κινηση χωρις να γινεται cut, αυτο για να γινει απαιτει τρομερο συγχρονισμο απο τα παντα και δεν μπορουν να γινουν λαθη γιατι δεν διορθωνονται στο μονταζ! Απο τις καλυτερες ταινιες του 2006!
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,015
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Με το ζόρι κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά για να μην κοιμηθώ.
Βαρετή ταινία.
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Εγω την βρηκα πολυ καλη και καθολου βαρετη
Παντως οντως ειναι μαυρη μαυριλα
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Απογοήτευση,απογοήτευση,απογοήτευση..

Κρίμα γιατί ο Κουαρόν μ αρέσει σαν σκηνοθέτης.

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν "τράβηξε" η ταινία στα σινεμά..
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Ισως απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει προσωπικα. Απιστευτα ατμοσφαιρικη. Για οσους ψαχνουν απλα για μια ταινια περιπετειας ας τη προσπερασουν.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Πολύ καλή ταινία.Ζοφερή ατμόσφαιρα,ωραία σκηνοθεσία που αναπαριστά επακριβώς όλο αυτό το χάος.Ορισμένα πλάνα σε αυτό το διαλυμένο κοινωνικά και οικολογικά τοπία ήταν εντυπωσιακά.
Είχε στιγμές συγκλονιστικές.Ο ρόλος τού Θίο ταίριαξε πολυ στην persona τού Οουεν.Σταθερή αξία ο Κέην.
Απο τίς καλύτερες ταινίες τής χρονιάς.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

θα το ξαναδώ μια πιο λογική ώρα, μήπως το αδίκησα.

Πάντως δεν έχω ψηφίσει ακόμα..

Γενικά τώρα τελευταία δεν μ αρέσει καμμία ταινία.Αρα το πρόβλημα βρίσκεται μάλλον σε εμένα και άρα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ !!!!!
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

συμφωνω


ελα να τη δουμε σπιτι σε HD αμα δε φυγεις για Πασχα
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Re: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Δε μου άρεσε καθόλου, κοιμήθηκα και ήταν και νωρίς όταν την έβλεπα. Βρήκα το σενάριο εντελώς χωρίς νόημα και με πολλές τρύπες.