PANASONIC PLASMA 37'' TH-37PV45EH.

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,835
Land of Dystopia
Ημουν χθές στην γνωστή μεγάλη γερμανική αλυσίδα ηλεκτρονικών στο Μαρούσι, για επαγγελματικούς σκοπούς, όταν δεν άντεξα στο πειρασμό και ανέβηκα στον επάνω όροφο για να χαζέψω λίγο τις τηλεοράσεις ( απωθημένο γάρ ).

Τα μάτια μου έπεσαν πάνω σε ένα πλάσμα της PANASONIC, την Viera 37'' TH-37PV45EH.

Eκπληκτική εικόνα, άριστη συμπεριφορά, κομψότατος σχεδιασμός, ειλικρινά αναθεώρησα πλήρως την εντύπωση που είχα σχηματίσει έως τώρα για τις PLASMA :violent-smiley-030: :violent-smiley-030: .

Οταν πλησίασα περισσότερο κοντά έπαθα και δεύτερο σοκ με την τιμή της 849€.
Eίδα κάποιο διαφημιστικό κλιπάκι της PANASONIC, με εικόνα πολύ ρεαλιστική, εάν σκεφτούμε ότι πολλοί από εμάς βλέπουν τηλεοπτικό πρόγραμμα η επιλογή της εν λόγω τηλεόρασης είναι μια εξαιρετική πρόταση.

Panasonic Viera ΓŽΒ€ΓŽβ€” - 37PV45EH.jpg
H ανάλυση είναι τυπική για πλάσμα 1024Χ768, όλα τα καλούδια με σημαντική βοήθεια τα 2 HDMI.

Υπόψη σε ιντερετικό κατάστημα η ίδια πλάσμα δίδεται στην ίδια τιμή + δώρο επίγειο ψηφιακό δέκτη.


Ποιά είναι η γνώμη σας.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,782
ΑΘΗΝΑ
εχθες παντως παιδια που πηγα να χαζεψω τηλεορασεις,ειδα πανα lcd η οποια δεν βλεποταν....οσο καλη ειναι στις πλασμα ,τοσο χαλια ειναι στις lcd
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,835
Land of Dystopia
εχθες παντως παιδια που πηγα να χαζεψω τηλεορασεις,ειδα πανα lcd η οποια δεν βλεποταν....οσο καλη ειναι στις πλασμα ,τοσο χαλια ειναι στις lcd

....Αδελφέ συμφωνώ απόλυτα ότι είναι η PHILIPS για τις LCD, ( όμως σε πολύ ακριβή τιμή - το αξίζει άλλωστε ), είναι η PANASONIC σε PLASMA ( στο οικονομικότερο αλλά και ποιοτικότερο ).

Δεν ξέρω αλλά στα μάτια μου φάνηκε εξαιρετική, τώρα η τιμή της είναι κάτι άλλο επιτέλους μια εταιρία που σέβεται τον καταναλωτή και πουλάει προϊόντα που δεν είναι υπερεκτιμημένα.-bye-
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Εγώ νομίζω ότι είναι "ακριβή"...
Και εξηγούμαι: Η PV45 είναι 2 μοντέλα παλιά. Μόλις κυκλοφόρησε η PV71, πριν από αυτή ήταν η PV60 που είναι η σειρά που όλοι έχουμε σε 42" και ακόμη πιο πριν η PV45 που αναφέρεις...
Άρα με τα 847 που αναφέρεις μπορείς νομίζω να πάρεις την PV60...

PV71: (http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=5@-@1@13@40@41@@@@@TH-37PV71F@Viera|Plasma-Bildschirme@&altMod=N&upper=&prop=)

PV60: (http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=5@-@1@13@40@41@@@@@TH-37PV60EH@Viera|Plasma-Bildschirme@&altMod=N&upper=&prop=)

PV45: (http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=5@-@1@13@40@41@@@@@TH-37PV45EH@Viera|Plasma-Bildschirme@&altMod=N&upper=&prop=)
 
Last edited:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,835
Land of Dystopia
Θάνο, δεν είπα ποτέ ότι πρόκειται για καινούργιο μοντέλλο, ωστόσο δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.
Ακόμη και στην περίπτωση που είναι δυο σειρές πίσω στην εικόνα σκοτώνει, :violent-smiley-030: :violent-smiley-030: και σε μένα αυτό πραγματικά με ετνυπωσίασε, έχουμε όλοι νεότερες υλοποιήσεις μεγάλων κατασκευαστών που πραγματικά είχαν υποδηέστερη εικόνα - χαρακτηριστικά.-bye-
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,782
ΑΘΗΝΑ
....Αδελφέ συμφωνώ απόλυτα ότι είναι η PHILIPS για τις LCD, ( όμως σε πολύ ακριβή τιμή - το αξίζει άλλωστε ), είναι η PANASONIC σε PLASMA ( στο οικονομικότερο αλλά και ποιοτικότερο ).

Δεν ξέρω αλλά στα μάτια μου φάνηκε εξαιρετική, τώρα η τιμή της είναι κάτι άλλο επιτέλους μια εταιρία που σέβεται τον καταναλωτή και πουλάει προϊόντα που δεν είναι υπερεκτιμημένα.-bye-

ΕΚΙ...οταν σου λεω καμια σχεση το εννοω..αμεσως μου ηρθε στο μυαλο η sony2610 που εχω και πραγματικα η 26αρα μου(σε οχι αμεση συγκριση βεβαια)στα ματια μου τουλαχιστον ειναι σαφως καλυτερη..προφανως την εταιρια δεν την ενδιαφερει και πολυ αυτο το κομματι της αγορας και απλα το εχει ως συμληρωμα των τεχνολογιων της ,αφου το αντιστοιχο των πλασμα που διαθετει ειναι κορυφαιο.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,782
ΑΘΗΝΑ
Θάνο, δεν είπα ποτέ ότι πρόκειται για καινούργιο μοντέλλο, ωστόσο δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.
Ακόμη και στην περίπτωση που είναι δυο σειρές πίσω στην εικόνα σκοτώνει, :violent-smiley-030: :violent-smiley-030: και σε μένα αυτό πραγματικά με ετνυπωσίασε, έχουμε όλοι νεότερες υλοποιήσεις μεγάλων κατασκευαστών που πραγματικά είχαν υποδηέστερη εικόνα - χαρακτηριστικά.-bye-

συμφωνω.37 ιντσες,πλασμα,850 euro και panasonic=ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,835
Land of Dystopia
νομιζω οτι οντως ειναι πολυ καλη περιπτωση χωρις πολλα-πολλα "ψιρισματα".......


Oσο το ψάχνομαι όλο κάτι θα βρίσκουμε που δεν θα μας αρέσει.
Επαναλαμβάνω 2 HDMI, μην πεί τώρα κάποιος ότι δεν είναι 1.3 έκδοσης.
Οκ δεν είναι full HD, αλλά επαναλαμβάνω είναι ευκαιρία.

......H απόδοση της εικόνας παρέχει ποικίλες βελτιωτικές λειτουργίες έναντι των ανταγωνιστικών υλοποιήσεων που της εξασφαλίζουν το χαρακτηριστικό HD Ready.

Στον τομέα των ηλεκτρονικών ξεχωρίζουν τα συστήματα προεπεξεργασίας του σήματος, προτού αυτό αποδοθεί στην οθόνη. Η αποδοσή της είναι θεαματική, χάρη στον προηγμένο επεξεργαστή εικόνας που δουλεύει σε επίπεδο TrueHD.

Η αντίθεση σκαρφαλώνει στο 8000:1, γεγονός που προσφέρει πραγματικό μάυρο και η πολύ υψηλή γωνία θέασης υπόσχεται παρακολούθηση δίχως αλλοίωση στην εικόνα


Τα ανωτέρω αναφέρονται στην παρουσίαση της εν λόγω PLASMA, στο ιντερνετικό μαγαζί.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,782
ΑΘΗΝΑ
Oσο το ψάχνομαι όλο κάτι θα βρίσκουμε που δεν θα μας αρέσει.
Επαναλαμβάνω 2 HDMI, μην πεί τώρα κάποιος ότι δεν είναι 1.3 έκδοσης.
Οκ δεν είναι full HD, αλλά επαναλαμβάνω είναι ευκαιρία.

......H απόδοση της εικόνας παρέχει ποικίλες βελτιωτικές λειτουργίες έναντι των ανταγωνιστικών υλοποιήσεων που της εξασφαλίζουν το χαρακτηριστικό HD Ready.

Στον τομέα των ηλεκτρονικών ξεχωρίζουν τα συστήματα προεπεξεργασίας του σήματος, προτού αυτό αποδοθεί στην οθόνη. Η αποδοσή της είναι θεαματική, χάρη στον προηγμένο επεξεργαστή εικόνας που δουλεύει σε επίπεδο TrueHD.

Η αντίθεση σκαρφαλώνει στο 8000:1, γεγονός που προσφέρει πραγματικό μάυρο και η πολύ υψηλή γωνία θέασης υπόσχεται παρακολούθηση δίχως αλλοίωση στην εικόνα


Τα ανωτέρω αναφέρονται στην παρουσίαση της εν λόγω PLASMA, στο ιντερνετικό μαγαζί.

ετσι.....:SFGSFGSF:
 

stephane

Senior Member
13 February 2007
412
εχθες παντως παιδια που πηγα να χαζεψω τηλεορασεις,ειδα πανα lcd η οποια δεν βλεποταν....οσο καλη ειναι στις πλασμα ,τοσο χαλια ειναι στις lcd


Πάντως έτυχε να δω πρόσφατα σε γνωστή γερμανική αλυσίδα την 32LX-600 και μου άρεσαν ιδιαίτερα τα χρώματά της για LCD Panasonic
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,835
Land of Dystopia
Πάντως έτυχε να δω πρόσφατα σε γνωστή γερμανική αλυσίδα την 32LX-600 και μου άρεσαν ιδιαίτερα τα χρώματά της για LCD Panasonic


...σε προκαλώ να δείς και πλάσμα της PANASONIC, να υποθέσω όι μιλάμε για το ίδιο μαγαζί, δες την και αποφάσισε-bye-
 

stephane

Senior Member
13 February 2007
412
...σε προκαλώ να δείς και πλάσμα της PANASONIC, να υποθέσω όι μιλάμε για το ίδιο μαγαζί, δες την και αποφάσισε-bye-


Ναι βρε γιατο ίδιο μαγαζί μιλάμε που έχει και την 103 ίντσες
Απλά εγώ αναφέρθηκα σε LCD επειδή ειπώθηκε πως οι LCD της Pany δεν είναι καλές..
Για τις plasma δεν συζητώ καν, μακράν οι καλύτερες, εξάλλου στη διαμάχη LCD Vs Plasma δεν είναι τυχαίο πως όλοι μα ΌΛΟΙ σε μεγάλες ίντσες "παίζουν" με plasma και όχι LCD
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Eπειδή είμαι ψιλοάσχετος, μπορείς να μου εξηγήσεις?
Εγώ διαφορές δεν βλέπω σε σύγκριση με την 42PV60
H ανάλυση παραμένει ίδια! :confused:

Καταρχην η 42" ειναι και πεντε ιντσες μεγαλυτερη που ειναι το πιο σημαντικο, κατα δευτερον υπαρχει και μια μικρη διαφορα στην αναλυση που ειναι 1024x768 εναντι 1024x720 (παντως και οι δυο αναλυσεις ειναι μικροτερες απο το 720p=1280x720 οπως συμβαινει με ολες τις πλασμα κατω απο 50").