Volver — Γύρνα Πίσω

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
volver_rental.png

Γύρνα Πίσω Volver

Χώρα: Ισπανία
Έτος: 2006
Είδος: κοινωνική σάτιρα
Διάρκεια: 115
Σκηνοθεσία: Πέδρο Αλμοδόβαρ
Πρωταγωνιστούν: Πενέλοπε Κρουζ, Κάρμεν Μάουρα, Λόλα Ντουένιας
Εικόνα: 2,35:1
Ήχος: D.D 5,1

Μετά από 2ετή απουσία ο δημοφιλής Ισπανός επιστρέφει με μια περίεργη ( πως θα μπορούσε αλώστε να μην είναι) ταινία που σινδιάζει το δράμα με την κωμωδία. Σαφώς πιο προσγειωμένος απ το παρελθών και με την μούσα του στον πρωταγωνιστικό ρόλο ( Πηνελόπη) καταφέρνει να μας δώσει μια από τις καλύτερες ταινίες του.

Τρεις γενιές γυναικών συνυπάρχουν με την τρέλα, τα ψέματα και την πρόληψη για το θάνατο να δίνουν την ιδιαίτερη μορφή στην καθημερινότητά τους. Η Ραϊμούντα ζει στην Μαδρίτη με την κόρη της Πάουλα και τον άντρα της Πάκο που είναι μονίμως μεθυσμένος. Η αδελφή της Σόλε είναι χωρισμένη και εργάζεται κρυφά ως κομμώτρια. Ένα τραγικό συμβάν από την παιδική τους ηλικία σημαδεύει την καθημερινότητά τους και, όταν η θεία τους πεθαίνει, το παρελθόν επιστρέφει για να τις στοιχειώσει.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Volver - Γύρνα Πίσω

Το ξέρετε ότι για τις ανάγκες της ταινίας "φούσκωσαν" την περιφέρεια της Πενέλοπε;
Ο Αλμοδόβαρ είπε ότι το έκανε επειδή τέτοια πρέπει να είναι η εμφάνιση της κάθε γυναίκας, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια πάντα.
 
Απάντηση: Re: Volver - Γύρνα Πίσω

Το ξέρετε ότι για τις ανάγκες της ταινίας "φούσκωσαν" την περιφέρεια της Πενέλοπε;
Ο Αλμοδόβαρ είπε ότι το έκανε επειδή τέτοια πρέπει να είναι η εμφάνιση της κάθε γυναίκας, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια πάντα.

Κι έλεγα γιατί μου αρέσει ο αλμοδοβάριος...

Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κι εγώ!

Τι να τα κάνεις τα ανορεξικά κοριτσάκια? :grinning-smiley-043
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Την είδα χθες και έπαθα.

Καταπληκτική και περιέργως αρκετά compatible σε αυτούς που ανατριχιάζουν στο όνομα: "Pedro".
Καταπληκτική η Πενέλοπε.


Συμφωνω απολυτως σουπερ ταινια!
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Volver - Γύρνα Πίσω

Αρκετά καλή ταινία, περίμενα περισσότερα απο το συγκεκριμένο σκηνοθέτη.!!
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Καταπληκτική ταινία!! Φοβερή η Penelope, η μητρική της γλώσσα και ο Pedro της εδωσαν τρομερή άνεση. Γυναικεία ταινία και θα ήθελα να δώ την άποψη από τις κοπέλες του φόρουμ. Παρεπιπτόντως η εικόνα ήταν κρύσταλλο!!! με το κόκκινο νε βγάζει μάτι σε κάθε πλάνο. Φοβερό τράσφερ.
 

Γιωργος Ζ

New member
6 September 2006
31
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Μια θετικη (θετικότατη) ψηφο και απο μένα.
Ειτε ...προσγειωμένος είτε ... ιπτάμενος ο Αλμοδοβάρ κατα την γνώμη μου προσφέρει μία κινηματογραφική όαση ανάμεσα στα τόσα σινεvideogames κατασκευάσματα της εποχής.
Τεχνολογία-τέχνη σημειώστε 2 ...δαγκωτό!!!
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Η Πενέλοπε ξεπερασε τον εαυτο της σε σεξουαλικοτητα. Δε μου αρεσε μεχρι να δω το Volver, αλλα τωρα μου αρεσει...:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Η Πενέλοπε ξεπερασε τον εαυτο της σε σεξουαλικοτητα. Δε μου αρεσε μεχρι να δω το Volver, αλλα τωρα μου αρεσει...:grinning-smiley-043

Απίστευτο !!!

και εγώ ακριβώς το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα..:grinning-smiley-043
Δεν την πήγαινα με τίποτα.
με το που την είδα στο Volver..υποκλίθηκα στην γοητεία της !
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Το ξέρετε ότι το σενάριο του Volver το αναφέρει επιγραμματικα ο ίδιος ο Αλμοδοβάρ σε μια σκηνή του Flower of my secret ταινια του 95 -96??
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Το ξέρετε ότι το σενάριο του Volver το αναφέρει επιγραμματικα ο ίδιος ο Αλμοδοβάρ σε μια σκηνή του Flower of my secret ταινια του 95 -96??

οχι! δεν την εχω δει αυτη την ταινια. ειναι καλη?
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Πάρα πολύ καλή βέβαια αρκετά πιο Αλμοδοβαρική από το Volver με πιο κλασσικά Αλμοδοβαρικούς χαρακτήρες. Καταπλικτική σκηνογραφία και ερμηνείες. Οι γυναικείες νευρώσεις και εμμονές στο μεγαλείο τους.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Volver - Γύρνα Πίσω

Μέτρια ταινία που δεν μου άφησε κάτι το ιδιαίτερο.

Εάν δεν υπήρχε το όνομα του Almodovar που προκαλεί από μόνο του
το ενδιαφέρον του θεατή και η Penelope που την θεωρώ πολύ καλή,
μάλλον θα πέρναγε απαρατήρητη σαν ταινία.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Καταπληκτική και περιέργως αρκετά compatible σε αυτούς που ανατριχιάζουν στο όνομα: "Pedro".

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο . Επειδή ανήκω σε αυτούς που βγάζουν σπυράκια ακούγοντας και μόνον το όνομα Αλμοδοβαρ , μπορώ να πω ότι είδα μιά αδιάφορη ταινία , χωρίς να με εκνευρίσει και ότι πέρασε συμπαθητικά η ώρα μου .
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Θαυμασια ταινια! Μου αρεσε πολυ πως επαιζε μεταξυ μεταφυσικου και πραγματικου! Πολυ καλη σκηνοθεσια και ερμηνειες απο ολο το καστ.
Τελικα τη σημερον ημερα, ολα τα καλα σεναρια βρισκονται εκτος Hollywood...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Volver - Γύρνα Πίσω

Θαυμασια ταινια! Μου αρεσε πολυ πως επαιζε μεταξυ μεταφυσικου και πραγματικου! Πολυ καλη σκηνοθεσια και ερμηνειες απο ολο το καστ.
Τελικα τη σημερον ημερα, ολα τα καλα σεναρια βρισκονται εκτος Hollywood...

Αργείς,αργείς αλλά το χτυπάς το καλό !!-bye-