Πρασινίλα στον προβολέα μέσω hdmi

Betsesv

New member
Γεια σας και πάλι στο νέο σας δικτυακό τόπο !!!

Αυτή τη φορά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό που μου συνέβη χτές, όταν πήγα ωραία και καλά να δω μια ταινιούλα στον προβολέα μου.
Η εικόνα είχε μια έντονη πρασινίλα και όπου υπήρχε κόκκινο αυτό ήταν εκτυφλωτικό !!!

Δοκίμασα να κουνήσω το καλώδιο της HDMI αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσα να το κάνω να επανέλθει στα φυσιολογικά.

Τώρα ύστερα από την εισαγωγή ας πάμε στην ερώτηση !!
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠ' ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;;;;;
(Καλώδιο, προβολέας ή DVD)

Ο προβολέας είναι ο optoma h79 (και σημειωτέον από τις άλλες θύρες του παίζει κανονικά ) παίζει με HDMI adaptor σε DVI και DVD denon 1920.

Επίσης πρέπει να πω ότι το καλώδιο το έχω ζορίσει λίγο γιατί ο ηλεκτρολόγος ήταν καλλιτέχνης και το έφερε ίσα ίσα !!!

Ευχαριστώ και περιμένω καμιά ιδέα από το πού να ξεκινήσω !!!
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Από ότι θυμάμαι η πρασινίλα που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των Denon, τουλάχιστον στα entry level Dvd Players. Δοκίμασε να το ρυθμίσεις από τον Projector ή αν υπάρχει η δυνατότητα από το ίδιο το DVD (ίσως από service menu).
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Μήπως έφταιγε το έργο? Γιατί κι εγώ χθες που έβλεπα το ματριξ είχε μια περίεργη πρασινίλα και το απέδωσα στα φίλτρα της ταινίας, αλλά όταν το γυρνούσα στα playmate το κόκκινο (της Γωγώς) ήταν όντως εκτυφλωτικό....
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Betsesv said:
Γεια σας και πάλι στο νέο σας δικτυακό τόπο !!!

Αυτή τη φορά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό που μου συνέβη χτές, όταν πήγα ωραία και καλά να δω μια ταινιούλα στον προβολέα μου.
Η εικόνα είχε μια έντονη πρασινίλα και όπου υπήρχε κόκκινο αυτό ήταν εκτυφλωτικό !!!

Δοκίμασα να κουνήσω το καλώδιο της HDMI αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσα να το κάνω να επανέλθει στα φυσιολογικά.

Τώρα ύστερα από την εισαγωγή ας πάμε στην ερώτηση !!
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠ' ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;;;;;
(Καλώδιο, προβολέας ή DVD)

Ο προβολέας είναι ο optoma h79 (και σημειωτέον από τις άλλες θύρες του παίζει κανονικά ) παίζει με HDMI adaptor σε DVI και DVD denon 1920.

Επίσης πρέπει να πω ότι το καλώδιο το έχω ζορίσει λίγο γιατί ο ηλεκτρολόγος ήταν καλλιτέχνης και το έφερε ίσα ίσα !!!

Ευχαριστώ και περιμένω καμιά ιδέα από το πού να ξεκινήσω !!!

Για αρχή ρίξε μία ματιά στο color mode του προβολέα μήπως έχει αλλάξει από auto. Συνήθως επιλέγεται το REC 709.

Ο προβολέας βρίσκεται επάνω σε UPS?

Αν όχι τότε αποσύνδεσε οτιδήποτε υπάρχει επάνω στον προβολέα και στο player, καθώς και τις παροχές ρεύματος για μισή ώρα περίπου και επανασύνδεσέ τα.

Περιμένουμε νέα σου.
 

phantom

New member
30 June 2006
47
Φιλε betsesv μου το ειχε κανει και εμένα ο 79 και τελικα ηταν το καλωδιο.
Δοκιμασε με κανενα δανικο μηπως είναι εκει το προβλημα
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
phantom said:
Φιλε betsesv μου το ειχε κανει και εμένα ο 79 και τελικα ηταν το καλωδιο.
Δοκιμασε με κανενα δανικο μηπως είναι εκει το προβλημα

Αν το έκανε από την αρχή τότε θα ήταν πολύ πιθανό.

Όμως είναι αδιανόητο για ένα ψηφιακό καλώδιο να 'χαλάσει' στη διαδρομή, εκτός και αν ταλαιπωρηθεί μετέπειτα.

Βέβαια με μία δοκιμή δεν έχει να χάσει τίποτε.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Πρασινίλα στον προβολέα μέσω hdmi

Κώστας Παπαγεωργίου said:

Ο προβολέας βρίσκεται επάνω σε UPS?

Αν όχι τότε αποσύνδεσε οτιδήποτε υπάρχει επάνω στον προβολέα και στο player, καθώς και τις παροχές ρεύματος για μισή ώρα περίπου και επανασύνδεσέ τα.

Τι φακιρικά είναι αυτέ ρε Κωστή? Να υποθέσω ότι όλο αυτό γίνετε για να αποφορτίσουν απ’ το ρεύμα οι συσκευές?
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Πρασινίλα στον προβολέα μέσω hdmi

Κώστας Ποτακίδης seven said:
Τι φακιρικά είναι αυτέ ρε Κωστή? Να υποθέσω ότι όλο αυτό γίνετε για να αποφορτίσουν απ’ το ρεύμα οι συσκευές?

Κώστα πολλές φορές οι μεγάλες διακυμάνσεις της τάσης δημιουργούν στατικό ηλεκτρισμό.

Η αποσύνδεση βοηθά στην απομάκρυνση αυτών.

Στην περιοχή μου έχουμε σοβαρά προβλήματα με το ρεύμα και έχω βιώσει πολλά τέτοια προβλήματα από ηλεκτρονικές συσκευές.
 

phantom

New member
30 June 2006
47
Κώστας Παπαγεωργίου said:
Αν το έκανε από την αρχή τότε θα ήταν πολύ πιθανό.

Όμως είναι αδιανόητο για ένα ψηφιακό καλώδιο να 'χαλάσει' στη διαδρομή, εκτός και αν ταλαιπωρηθεί μετέπειτα.

Βέβαια με μία δοκιμή δεν έχει να χάσει τίποτε.

Κώστα εμένα το πρόβλημα ήταν στο φις του καλωδίου προς τον προτζεκτορα.
Απλός μου έκανε τα ιδία συμπτώματα.
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Πρασινίλα στον προβολέα μέσω hdmi

Betsesv said:
Τελικά ο Κώστας είχε δίκιο ήταν το color mode το γύρισα σε auto και όλα φτίαξαν !!!

Φίλε Κώστα σε Ευχαριστώ !!!

Να είσαι καλά φίλε μου.

Ότι χρειαστείς στην πορεία θα είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια.