Πολυ μικρος χωρος (2,5 χ 3). Μπορω να κανω τιποτα εκει; :)

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Στο σπιτι με τα παιδια ειναι δυσκολο να ακουσεις μουσικη οποτε θελω να αποφυγω να στησω το συστημα μου στο σαλονι. Στον ημιοροφο υπαρχει ενα πολυ μικρο δωματιο. Δυο μιση επι τρια μετρα συν ενα μικρο χολακι. Αξιζει να στησω ενα συστηματακι εκει για να ακουω μουσικη; Μπορω να κανω κατι; Ισως να βαλω ηχεια βασης και εναν ενισχυτη μικρης ισχυος; Στο οικονομικο μπορω να διαθεσω μεχρι και τρια χιλιαρικα. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.


ΥΓ: αν με αποθαρυνετε θα βαλω το συστημα στο σαλονι και οποτε καταφερνω ας ακουω μουσικη.... :( ειμαι και πορωμενος ρε γαμωτο
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
αν ακους 'ακε ντεκε' σε τοσο μικρο χώρο θα τρελλαθεις!!! το χωλ δεν αυξανει τις διαστασεις του χώρου?
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
φιλε μου επειδη η αποσταση ακροασης σου θα ειναι κοντα, καλο θα ηταν ενα nearfield ενεργο ηχειο. Εχεις ηδη καποια πηγη, cd player, pc, mac κλπ?
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Χαχα.εννοειται πρεπει οπωσδηποτε να ακουω ακεντεκε. Ενταξει το χωλ ειναι 1,10 χ 1,30 και οδηγει στον χωρο που προανεφερα. Help !!!


Πηγη εχω πικαπ. Αλλα σκεφτομουν να παρω και ενα dac
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Επισης κατι ακομα γιατι ειμαι λιγο ασχετιδης. Τι ειναι το near field ηχειο;


Ωπα σορυ, τωρα ειδα το ποστ. Θα το μελετησω
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Πολυ μικρος χωρος (2,5 χ 3). Μπορω να κανω τιποτα εκει; :)

Επισης κατι ακομα γιατι ειμαι λιγο ασχετιδης. Τι ειναι το near field ηχειο;


Ωπα σορυ, τωρα ειδα το ποστ. Θα το μελετησω


ειναιν τα ηχεια που ειναι φτιαγμενα για θεση ακροασης περι το 1-1.5 μετρο. Τα συγκεκριμμενα που αναφερω εχουν κ ενσωματωμενο ενισχυτη. Μπορεις να δεις ενδεικτικα εδω http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=active_nearfield_monitors&oa=pra
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
κοιτα για τοσο μικρο χωρο ταιριαζει ενα συστημα φιλοσοφιας μονιτορ. εγγλεζικα πραματα!!! το μικρο harbeth P3ESR με densen beat Β-110
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Υπαρχει dac που να συνδεεται σε δικτυο και να αντλεθ αρχεια απο εναν σερβερ; Κατι τετοιο σκεφτομουν. Αυτο που με καιει ομως ειναι η ενισχυση και τα ηχεια κυριως. Και αν αξιζει να στησω το μηχανημα μου στο χωρο αυτο η οχι
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Πολυ μικρος χωρος (2,5 χ 3). Μπορω να κανω τιποτα εκει; :)

Λαμπατο ενισχυτη η προ ενισχυτη να τα ξεχασω;


φιλε μου, για να βαλουμε μια ταξη: Σαφως μπαινει και λαμπα, αν θελεις ο ενισχυτης σου να ειναι λυχνιας, να ξεκινησουμε απο κει για να βρουμε τα υπολοιπα συνοδα. Προενισχυτη μονο του τι να τον κανεις? Μηπως εννοεις προενισχυτη με τελικο? Νομιζω οτι ο χωρος σου ειναι μικρος και δεν χρειαζεσαι πολλα βατ, κατι με λιγα και καλα βατ.
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Re: Απάντηση: Re: Πολυ μικρος χωρος (2,5 χ 3). Μπορω να κανω τιποτα εκει; :)

Προενισχυτη ειπα γιατι μου προτεινατε και ενεργΑ ηχεια. Πικαπ προενισχυτης λυχνιας και τα ενεργα ηχεια δεν μας κανουν την δουλεια; Αν οχι πασο. Ας παρουμε σαν δεδομενα λοιπον το πικαπ, το οτι η θελω να ακουω και mp3 και θα ηθελα λαμπατο ενισχυτη :)
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
δεν πιστευω οτι για την περιπτωση σου ταιριαζει λάμπα!!! δε θα σου προσφερει κατι. η λαμπα θελει το ''ηχειο'' της και στα χρηματα που ''παιζεις'' με εναν solid ολοκληρωμενο είσαι σουπερ!!!
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
983
Κηφισια Αττικής
καλησπέρα επειδή το μπάτζετ των 3000 ευρώ είναι πολύ καλό για τις μέρες μας μήπως να το σκεφτείς για ένα σύστημα σε τόσο μικρό χώρο? Το λέω αυτό γιατί η μουσική που ακούς απ'ότι καταλαβαίνω είναι για εντάσεις και εκει μέσα σε υψηλές στάθμες δεν θα ευχαριστηθείς καθώς με τα χρήματα αυτά που διαθέτεις μπορείς να κάνεις ένα σύστημα στο σαλόνι σου με πολύ καλή ποιότητα ήχου ακόμα και σε μεγάλες στάθμες που στο 2,5χ3 δεν θα έχεις.
φιλικά...
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Να αυτα με προβληματιζουν για τον χωρο. Αν δεν μπορω να ακουσω μουσικη και να το ευχαριστιεμαι εκει τοτε γάματα
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Οντως. Ισως να κατεβασω το τωρινο μου ηχοσυστημα στο δωματιο αυτο για δω πως ακουγεται....
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Πολυ μικρος χωρος (2,5 χ 3). Μπορω να κανω τιποτα εκει; :)

δεν πιστευω οτι για την περιπτωση σου ταιριαζει λάμπα!!! δε θα σου προσφερει κατι. η λαμπα θελει το ''ηχειο'' της και στα χρηματα που ''παιζεις'' με εναν solid ολοκληρωμενο είσαι σουπερ!!!


Δεν βλεπω το λογο γιατι. Αυτο ειναι θεμα του τι μουσικη ακουει ο φιλος, και πως του αρεσει να ακουει. Αν σε 10τμ χωρου δεν ειναι καταλληλο ενα συστημα που να βασιζεται σε ενισχυτη λυχνιας τοτε που ειναι?
 

crabsody

Established Member
3 December 2007
172
Μουσικη που ακουω ειναι κυριως rock και hard rock. Θελω να ακουω φυσικα αρκετα δυνατα αλλα οχι και να ξεκουφαινομαι. Φυσιολογικα πλαισια δηλαδη