Εγκατασταση multiswitch gia nova kai otesat

special

New member
19 October 2007
30
Παιδια ζητω συγνωμη αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος και τα εχω μπερδεψει μεσα στο μυαλο μου διαβαζοντας διαφορα παρομοια νηματα εδω ζητω την βοηθεια σας.
Στην πολυκατοικια θα μπει κεντρικη εγκατασταση δορυφορικη για 6 διαμερισματα.Καλωδια εχουν περαστει και ο ηλεκτρολογος μας εγκατελειψε περνωντας τα λεφτα και αφηνοντας πισω σε κουτια εναν edision ed98 πολυδιακοπτη που ειναι 9 in 8 out.Επισης 2 lnb Edision QL-6 Quatro και μια βαση τριπλη.

θα ηθελα να ρωτησω
1.εαν χρειαζετε εκτος απο πιατο να παρω κατι αλλο η ειναι για πεταμα αυτα προκειμενου να συνδεσω nova και otesat για την πολυκατοικια.
2.τι πιατο να παρω για αυτα τα 2;
3.παιζει ρολο ποιο lnb ειναι για hotbird και poio για eutelsat (otesat)

ζητω συγνωμη εαν ρωταω βλακειες απλως τωσα χρονια ημουν με ενα lnb και dm800 και διαβαζοντας εδω λυνονταν παντα η αποριες μου χωρις να χρειαζετε να ρωτησω.καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
1. καλά είσαι με αυτά που έχεις
2. από 80cm και άνω
3. δεν παίζει

Για να σου δουλέψει η Νόβα σε αυτό το setup πρέπει να είναι στην πρώτη θέση του πολυδιακόπτη..
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Για να σου δουλέψει η Νόβα σε αυτό το setup πρέπει να είναι στην πρώτη θέση του πολυδιακόπτη..


Είναι σίγουρο; Οι μαρτυρίες που έχουμε λένε το αντίθετο.

Απλά o pace δεν δουλεύει με πολυδιακόπτη. Oύτε και αν μπει στη θέση Α ο hotbird.
Δεν είμαι τεχνικός, απλά έγινε δοκιμή, δεν δούλεψε και ο ξάδελφος δεν πήρε τελικά συνδρομή. :violent-smiley-030:
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
ο ηλεκτρολογος μας εγκατελειψε περνωντας τα λεφτα
Και...? Δεν τον Ψάξατε? Δεν απαντάει? Δεν έχει κάποιο κατάστημα?
Τι είχατε συμφωνήσει?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δε με ρωτήσατε !!! :D

Δουλεύει σίγουρα σε Triax και Spaun πολυδιακόπτες.
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Δε με ρωτήσατε !!! :D

Δουλεύει σίγουρα σε Triax και Spaun πολυδιακόπτες.
Λιγες επιπλεον πληροφοριες?
Εχω νοβα με ενα lnb θα κεντραρω hotbird και παρακεντρα θα βαλω 9e απο εκει και περα κατεβαζω το 13ε στην πρωτη θεση και τον 9 στη δευτερη και φευγει ενα καλωδιο για μεσα.Σωστα μεχρι εδω?Δουλευει 100% χωρις να πρεπει να κλεισω δεκτη κτλ?Εχει καποιο ιδιετεροτητα?
Απο εκει και μετα?Παει το καλωδιο στον pace και μετα πως δινω στον οτε?η το αντιθετο?γιατι κανενας δεν εχει lnb out.:damnyou:
ΕΙναι οι μονοι λογοι που με σταματουν μεχρι τωρα!Λυσεις?
 

marios

Senior Member
20 June 2006
491
Δε με ρωτήσατε !!! :D

Δουλεύει σίγουρα σε Triax και Spaun πολυδιακόπτες.

Αντώνη επειδή το σκέφτομαι πολύ για το multiview είσαι σίγουρος ότι παίζει σε triax?
Οταν λες στην πρώτη θέση του πολυδιακόπτη εννοείς ο hotbird να είναι στις θέσεις in 1 εως 4?
Στα out δεν παίζει ρόλο έτσι?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Νομίζω ότι οι Triax αναφέρουν τον 1ο δορυφόρο σαν Sat system I και τον 2ο σαν Sat System II.

Θα συνδέσεις το LNB του Hotbird στο Sat System I.
 

special

New member
19 October 2007
30
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Ειστε πολυτιμοι!!!!!!!!
@sakis.com o ηλεκτρολογος μονο τετοιος δεν ηταν,αλοδαπος που το ειχε φερει ενας αχρηστος εργοβλακας.Πιθανοτατα εβαλε τα φωτα οπως οπως και εξαφανιστηκε και δεν απανταει γιατι δεν ξερει.ο αλλος που εστειλε ο εργολαβος ειπε οτι δεν ηξερε αυτον το εξοπλισμο και εαν θελαμε να βαλει μονο το ενα "ματι" για 4 ,κλαφτα χαραλαμπε δηλαδη.

παιδια ετσι εγκυκλοπεδικα γιατι ψαχνοντας για multiswitch επεσα στα cascade multiswitch που απο οτι καταλαβα ειναι ποιο επεκτασιμα μια και εχουν out για να ενωσεις πανω σε αλλο casscade multiswitch και να βαλεις περισσοτερους δορυφορους η δεκτες;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
παιδια ετσι εγκυκλοπεδικα γιατι ψαχνοντας για multiswitch επεσα στα cascade multiswitch που απο οτι καταλαβα ειναι ποιο επεκτασιμα μια και εχουν out για να ενωσεις πανω σε αλλο casscade multiswitch και να βαλεις περισσοτερους δορυφορους η δεκτες;

Σωστά κατάλαβες...
 

panos_k

Established Member
10 December 2007
143
Κηφισιά, Aθήνα
Για να σου δουλέψει η Νόβα σε αυτό το setup πρέπει να είναι στην πρώτη θέση του πολυδιακόπτη..

Εγω μολις αγορασα το nova in a box με υπαρχουσα εγκατασταση πιατου με 2 lnb οπου ο hotbird ηταν το 2o lnb.
Στην αρχη ο pace831 δεν εκανε σαρωση και οταν πηρα την nova ειπαν πως δεν θα δουλεψει.
Πηγα λοιπον στις ρυθμισεις DiSEqC και ορισα την τιμη 2 απο 4.
Εκανα σαρωση καναλιων και απο τοτε δουλευει ρολοι.
 
Last edited:

schumacher_

New member
28 May 2007
40
Παρεμφερής ερώτηση με τους παραπάνω φίλους:

Έχω κεντρική εγκατάσταση στην πολυκατοικία, με 1μ πιάτο κεντραρισμένο σε hotbird. Θέλω να βάλω και eurobird, για να βάλω ote tv. Η εγκατάσταση ως τώρα είναι με μίκτη επίγειας+sat και από εκεί φεύγει ξεχωριστό καλώδιο για κάθε διαμέρισμα.

1) Εφόσον θα βάλω και 2ο δορυφόρο, θα βάλω ένα diseqc 1.0 και την έξοδο αυτού θα συνδέσω εκεί που πέφτει τώρα το ομοαξονικό μόνο για τον hotbird, σωστά?
2) Μέσα στο σπίτι, πώς θα διαχωρίσω το σήμα στον 1 και τον άλλο δέκτη? Κάτι έχω διαβάσει για διακόπτες προτεραιότητας. Αυτοί είναι ουσιαστικά splitter που όποιος δέκτης είναι ανοιχτός, δίνει τις εντολές στο diseqc κλπ?
3) Άρα στην περίπτωση αυτή πρέπει να έχω αναγκαστικά τον ένα ανοιχτό και τον άλλο κλειστό για να μην έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων