απορία για επιλογή κατάλληλης πηγής

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα....έχοντας στην κατοχή μου γύρω στα 100 cd...και διαβάζοντας για τις εξελίξεις στα μέσα αναπαραγωγής...θα ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο μέσο για την αναπαραγωγή τους...

Οι επιλογές υποθέτω οτι είναι οι εξής:
1) αγορά cd player και αναπαραγωγή απο αυτό
2) να αποθηκευσω τα cd σε εναν εξωτερικό σκληρό....και μετά πως είναι ο καλύτερος τρόπος αναπαραγωγής τους...?
απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις χρήση η/υ...?
ή υπάρχει και άλλος τρόπος...πχ σύνδεση σε κάποια πηγή και ενα ναί ποιά πηγή είναι η κατάλληλη...

ευχαριστώ προκαταβολικά
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλησπέρα....έχοντας στην κατοχή μου γύρω στα 100 cd...και διαβάζοντας για τις εξελίξεις στα μέσα αναπαραγωγής...θα ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο μέσο για την αναπαραγωγή τους...

Οι επιλογές υποθέτω οτι είναι οι εξής:
1) αγορά cd player και αναπαραγωγή απο αυτό
2) να αποθηκευσω τα cd σε εναν εξωτερικό σκληρό....και μετά πως είναι ο καλύτερος τρόπος αναπαραγωγής τους...?
απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις χρήση η/υ...?
ή υπάρχει και άλλος τρόπος...πχ σύνδεση σε κάποια πηγή και ενα ναί ποιά πηγή είναι η κατάλληλη...

ευχαριστώ προκαταβολικά

Φίλε πες μας σε πρώτη φάση το σύστημα το οποίο έχεις ήδη και αν σκέφτεσαι να το αναβαθμίσεις. Η σκέφτεσαι να το στησεις εκ του μηδενός; επίσης σκέφτεσαι να προχωρήσεις στην αγορά περισσότερων cd ή θα τα κατεβάζεις σε ψηφιακή μορφή πχ itunes; τέλος αν έχεις ένα budget που θές να κινηθείς αν προχωρήσεις σε κάποια αγορά.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
στο οποίο συνδέω τον εξωτερικό σκληρό και αναπαράγω τα αρχεία???
η επιλογή της λίστας αναπαραγωγής γίνεται απο το touch ή απαιτείται και η χρήση η/υ?...ξέρω οτι υπάρχει thread με το touch αλλά οι απορίες μου είναι σε αρχικό επίπεδο....τέλος μεταξύ του touch και του ενισχυτή καλό θα είναι να υπάρχει και ενα dac ή δεν είναι υποχρεωτικό στην αρχή?
σε κάποιες συσκευές όπως το arcam dac ή το audiolab mdac ή καποια άλλη μπορεί να αναπαραχθεί άμεσα με usb το υλικό?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
δεν χρειάζεται υπολογιστής. (εκεί δίπλα, να τον βλεπετε δηλαδή)
όμως το υλικό προς αναπαραγωγή πρέπει να είναι σε ένα σκληρό δίσκο ενός υπολογιστή με τον οποίο υπολογιστή θα συνδεθεί το σκουηζ μέσω καλωδίου δικτύου ή ασυρμάτου δικτύου.
Αν δεν θέλετε υπολογιστή κάνει και ένας σέρβερ...(ας φτάσουμε εκεί).
Αρχικά δεν χρειάζεται dac.

προτείνεται με γνώμονα την ηχητική ποιότητα.
Αλλιώς ίσως κάνει και τη δουλειά ένας media player από αυτούς που περιλαμβάνουν και σκληρό δίσκο.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Φίλε Φραγκούλη στην παρούσα φάση ακούω lp απο ενα mk2...τα cd σκέφτομαι να παροπλιστούν σε ενα δεύτερο σύστημα (εξοχικό)...και επομένως οι επόμενες αγορές θα είναι αυστηρά βινύλιο και οτι δεν μπορώ να βρώ σε ψηφιακή...και για λόγους ευκολίας...στην παρουσα φάση χρέη transport εκτελεί ενα bluray της panasonic...το ποσό το οποίο μπορεί να διατεθεί είναι σχετικά περιορισμένο λόγω των ημερών...αλλά στην ανάγκη εαν πειστώ απο την απόδοση και τη χρειστικότητα (την οποία θεωρώ δεδομένη) θα δω τι μπορώ να κάνω...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
εγώ πχ αυτή τη στιγμή τα έχω δίπλα δίπλα.
Αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ο υπολογιστής στον κάτω όροφο και απλώς να τον ανοίξω κάποια στιγμή
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
οπότε ο υπολογιστής χρειάζεται μόνο για να μεταφέρονται τα αρχεία απο τον εξωτερικό στο touch μέσω δικτύου...η αναπαραγωγή γίνεται μέσω του touch...? εννοώ οτι η κάρτα ήχου του υπολογιστή δεν παίζει ρόλο σωστά? επίσης επηρρεάζεται η ποιότητα του ήχου εαν είναι ενσύρματη η σύνδεση ή ασύρματη?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
καρτα ήχου αδιάφορη ή αχρείαστη
επηρεάζεται α) στον ρυθμό μετάδοσης, πχ στο ασύρματο πιθανόν να υπάρξουν διακοπές λόγω ασθενούς σήματος, αν και σπάνιο
β) το ψυχολογικό θέμα της συμβίωσης με το ασύρματο δίκτυο.

προσωπικά επιλέγω το ενσύρματο.
Πάντως ηχητική διαφορά δεν υπάρχει.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φίλε Φραγκούλη στην παρούσα φάση ακούω lp απο ενα mk2...τα cd σκέφτομαι να παροπλιστούν σε ενα δεύτερο σύστημα (εξοχικό)...και επομένως οι επόμενες αγορές θα είναι αυστηρά βινύλιο και οτι δεν μπορώ να βρώ σε ψηφιακή...και για λόγους ευκολίας...στην παρουσα φάση χρέη transport εκτελεί ενα bluray της panasonic...το ποσό το οποίο μπορεί να διατεθεί είναι σχετικά περιορισμένο λόγω των ημερών...αλλά στην ανάγκη εαν πειστώ απο την απόδοση και τη χρειστικότητα (την οποία θεωρώ δεδομένη) θα δω τι μπορώ να κάνω...

http://www.olive.us/products.html

Ριξε και μια ματιά στους παραπάνω music servers για μια πιο compact λύση...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
υπερπολλαπλασίου κόστους-bye-

Συμφωνώ. Αλλά ο φίλος μας δεν έχει θέση οροφή κόστους. Όποτε ας του δείξουμε κάποιες λύσεις που υπάρχουν έτσι ώστε να ενημερωθεί καλύτερα ο φίλος μας και όταν έρθει το θέμα του κόστους τότε ίδωμεν....
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
τα πραγματα ειναι απλα. Αν σκοπευεις να αγοραζεις απο δω κ περα cd, πας σε player. Αν σκοπευεις να αρχισεις να παιζεις με flac, τοτε πας σε dac και ενα media player με σκληρο ή αυτο το squeezebox που ολο το ακουω αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως ειναι. Σε αυτη την περιπτωση χρησιμοποιεις την πηγη που παιζεις τωρα τα cd, σαν transport πανω στο dac.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
φίλε Φραγκούλη για να παίζω lp απο mk2 σημαίνει οτι δεν έχω και την πολυτέλεια (στις δύσκολες εποχές που βιώνουμε) της αγοράς πολ/σιου κόστους συσκευές απο το touch...το οποίο εαν υποθέσουμε οτι κάνει περίπου 300,00 τότε πάμε πάνω απο 1.000,00 ...πάντως ευχαριστώ για την πρόταση...για λύστε μου τώρα και την απορία...οταν συσκευές όπως το audiolab mdac έχουν σύνδεση usb τότε δεν μπορούν να αναπαράγουν αρχεία απευθείας απο εξωτερικό σκληρό?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Παντελή καλησπέρα...τα cd θα τα ξεφορτωθώ απο το κύριο σύστημα και ήθελα να "μπλέξω" με ψηφιακή αναπαραγωγή αρχείων...απλά έλεγα μήπως απο την επιλογή touch + κάποιο dac των οποίων το κόστος υπολογίζω γύρω στα 600,00 με 800,00 υπάρχει "έτοιμη" λύση όλα σε ένα... και ίσως με μικρότερο κόστος
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
φίλε Φραγκούλη για να παίζω lp απο mk2 σημαίνει οτι δεν έχω και την πολυτέλεια (στις δύσκολες εποχές που βιώνουμε) της αγοράς πολ/σιου κόστους συσκευές απο το touch...το οποίο εαν υποθέσουμε οτι κάνει περίπου 300,00 τότε πάμε πάνω απο 1.000,00 ...πάντως ευχαριστώ για την πρόταση...για λύστε μου τώρα και την απορία...οταν συσκευές όπως το audiolab mdac έχουν σύνδεση usb τότε δεν μπορούν να αναπαράγουν αρχεία απευθείας απο εξωτερικό σκληρό?

απ ευθείας από το pc ...ναι
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
1) media player, με 120-250Ε (θα βλέπεις και ταινίες από mkv/m2ts/iso) + DAC της αρεσκείας σου
2) μινι pc περίπου 250-350Ε (θα μπορείς να χρησιμοποιείς το pc και σαν κατεβαστήρι) + DAC της αρεσκείας σου
3) squeezbox (περίπου 300Ε) + server (περίπου 250-350Ε) + DAC της αρεσκείας σου, εφόσον το επιθυμείς (απ' ότι λένε τα παιδιά παίζει καλά και μόνο του).

Αν αποφασίσεις για πάνω απο χιλιάρικο, τότε oppo95, 1200Ε (θα βλέπεις και ταινίες από mkv/m2ts/iso/BD) παίζει τα πάντα (CD/SACD/DVD-A/DVD/BD/3d BD) και πολύ καλά...

Σε όλες τις παραπάνω λύσεις, απλά κουμπώνεις ένα εξωτερικό σκληρό, οι συσκευές τον διαβάζουν και τον αναπαράγουν ως players.

Ανάλογα τι σε βολεύει και το ποσό που διαθέτεις διαλέγεις και παίρνεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
να προσθέσω....στα παραπάνω....
1) δεν χρειάζεσαι πισί ούτε ντακ άμεσα αλλά ηχητικά θα είναι...πίσω
2) αν υπάρχει πισί αρκείσαι με ένα ντακ
3) αν υπάρχει πισί ο σέρβερ δεν χρειάζεται άμεσα ούτε το ντακ επίσης