Bill Frisell-All we are saying(for Lennon)

17 June 2006
62,722
Χολαργός
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=76850

Πέραν του αφιερώματος για το ''Lagrimas Mexicanas'',ο Frisell εχει αναφερθεί πολλές φορές,ως ενας απο τούς σημαντικότερους σύγχρονους κιθαρίστες,πού αρέσκεται στίς αλλαγές τού ''προφίλ'' του ,αλλά και σε ποικίλες ''μουσικές ανασκαφές''.

Πριν 5-6 μέρες ο Frisell κυκλοφόρησε το τρίτο του album σε 13 μήνες ,album εντελώς διαφορετικό απ´τά προηγούμενα...

Ο στόχος του απλός..Ενα αφιέρωμα στον αγαπημένο του John Lennon,πού αποφάσισε να τον ''ξαναδιαβάσει'' μέ τον δικό του τρόπο.

Μαζί του οι Jenny Scheinman (violin), Tony Scherr (bass), Greg Leisz (guitars) καί. Kenny Wollesen (drums)...

Τραγούδια γνωστά και λιγοτερα γνωστά πού έχει συνθέσει ο Lennon την περίοδο τών Beatles ,αλλά και μετέπειτα στην solo καριέρα του,''ξανα-ακούγονται'' στις εκδοχές τού Frisell και δημιουργούν μιά ατμόσφαιρα νοσταλγίας,προσήλωσης αλλά και αγάπης στον John.

1. Across the Universe
2. Revolution
3. Nowhere Man
4. Imagine
5. Please Please Me
6. You've Got Hide Your Love Away
7. Hold On
8. In My Life
9. Come Together
10. Julia
11. Woman
12. #9 Dream
13. Love
14. Beautiful Boy
15. Mother
16. Give Peace a Chance
17.Strawberry fields

Aν περιμένει κανείς μιά jazz εκδοχή ή αυτοσχεδιαστικές μεταγραφές τών συνθέσεων τού Lennon ,σιγουρα θα διαψευσθεί...

Αντίθετα ο Frisell προσεγγίζει το έτσι και αλλοιώς εξαίρετο μουσικο υλικό μέ μιά αρκετά rock διάθεση ,αλλά και ακολουθεί στην ουσια την μελωδική γραμμή τών τραγουδιών...

Ο δίσκος ακούγεται πολύ περισσοτερο απο ευχάριστα και αποτελεί ενα διάφανο βλέμμα τού Frisell στον Lennon ,ειλικρινές,τρυφερό ,σάν μιά ελαφρά υπόκλιση στην σπουδαία αυτή μορφή τής μουσικής...

Kαι οι φίλοι τού Frisell αλλά και τού Lennon θα τον ευχαριστηθούν...

Αλλως τε τι καλυτερο απο τό νά ξαναακούς τίς ευφυείς συνθέσεις τού John με την εκδοχή Frisell?
:a0210::a0210:

frisell.jpg
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Αυτή κι αν είναι πρόταση! Αφοσιωμένη - αφιερωμένη σε ένα υλικό που το έχω ακούσει με πάρα πολλούς τρόπους, ηθελημένα ή άθελα. Είναι σίγουρα μία πρόκληση που θέλει θάρρος, φαντασία, σεβασμό και άποψη για να είναι αρεστή.
Σπύρο, θα επανέλθω όταν θα το αποκτήσω. Απλά σ' ευχαριστώ πολύ, αφού δεν μπορώ να σκεφτώ πότε και αν θα ανακάλυπτα αυτή τη δουλειά.
:grinning-smiley-043
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Bill Frisell-All we are saying(for Lennon)

Αυτή κι αν είναι πρόταση! Αφοσιωμένη - αφιερωμένη σε ένα υλικό που το έχω ακούσει με πάρα πολλούς τρόπους, ηθελημένα ή άθελα. Είναι σίγουρα μία πρόκληση που θέλει θάρρος, φαντασία, σεβασμό και άποψη για να είναι αρεστή.
Σπύρο, θα επανέλθω όταν θα το αποκτήσω. Απλά σ' ευχαριστώ πολύ, αφού δεν μπορώ να σκεφτώ πότε και αν θα ανακάλυπτα αυτή τη δουλειά.
:grinning-smiley-043

Kυκλοφορησε 27/09 Γιώργο..Αρα ειναι ολόφρεσκο και στην ουσια ειναι και λιγάκι μιά πρώτη αναφορά στην Ελλαδα...Αλλως τε εδώ μεσα οταν εχουμε ορεξη(που σαφώς και εχει μειωθεί κάπως λογω της τεράστιας κρίσης)συχνά ''εμφανιζουμε'' δισκάκια πού ανκαλύπτονται καιρό αργότερα..

Ψάξτο..:2thumb22sup::2thumb22sup:

Εγώ πάντως το απολαμβάνω..

Νασαι καλά..:ernaehrung004::ernaehrung004:
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Re: Απάντηση: Re: Bill Frisell-All we are saying(for Lennon)

Kυκλοφορησε 27/09 Γιώργο..Αρα ειναι ολόφρεσκο και στην ουσια ειναι και λιγάκι μιά πρώτη αναφορά στην Ελλαδα...Αλλως τε εδώ μεσα οταν εχουμε ορεξη(που σαφώς και εχει μειωθεί κάπως λογω της τεράστιας κρίσης)συχνά ''εμφανιζουμε'' δισκάκια πού ανακαλύπτονται καιρό αργότερα..

Ψάξτο..:2thumb22sup::2thumb22sup:

Εγώ πάντως το απολαμβάνω..

Νασαι καλά..:ernaehrung004::ernaehrung004:
Τα σέβη μου κι ευχαριστώ για άλλη μια φορά:ernaehrung004::ernaehrung004:. Να 'μαστε όλοι καλά, μπας και ξελαμπικάρουμε και πάρουμε τα επάνω μας και... :eek:fftopic:
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
http://youtu.be/Log5fKfz8H4



α βρε Σπυρετο τι ωραια πραγματα ειναι αυτα !!

να παω Μητροπολις η να το παραγγειλω ?


.


Δεν νομιζω ναχει έρθει ακομα...Ασε που εκει κάτω,πρέπει να βαράνε μύγες και πλέον εχει πέσει πολύ το επίπεδο..

Οποτε η το παραγγέλνεις ή συναντιομαστε για καφέ..:2thumb22sup::2thumb22sup:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
παταω στο play για παραγγελια
και ενω μου γραφει We could not find an exact match for "Bill Frisell-All we are saying".

μετα παταω buy και την δεχεται

τι γινεται ?
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Bill Frisell-All we are saying(for Lennon)

Αλλως τε εδώ μεσα οταν εχουμε ορεξη(που σαφώς και εχει μειωθεί κάπως λογω της τεράστιας κρίσης)συχνά ''εμφανιζουμε'' δισκάκια πού ανκαλύπτονται καιρό αργότερα..

Πράγματι, το έχω διαπιστώσει πολλάκις.
:ernaehrung004:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δεν τον πάω τον Φριζέλ, παρά τη γκρίνια που μου ρίχνει ο Λύμπε πολλάκις για δαύτονε...
Τώρα, αυτό το Λέννον με ιντριγκάρει λίγο, για να είμαι πιό ειλικρινής...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Ύστερα από καιρό και αρκετά ακούσματα, επανέρχομαι.
Κατ' αρχάς, τα λέει όλα ο Σπύρος σ' αυτή την φράση : <<Aν περιμένει κανείς μιά jazz εκδοχή ή αυτοσχεδιαστικές μεταγραφές τών συνθέσεων τού Lennon ,σιγουρα θα διαψευσθεί...>> Όχι πως τα έχει κάποιος ανάγκη, για να αφαιθεί στα μονοπάτια των μελωδικών γραμμών του Bill Bill Frisell και της παρέας του. Απλώς, αποδίδουν πολύ εύστοχα την ασθητική του άλμπουμ.
Ο Bill Frisell λοιπόν σεβάστηκε απόλυτα τις μελωδικές γραμμές και την εναρμόνιση του πρωτότυπου υλικού και αυτό που έκανε, κατ' εμέ, είναι, να τις πάει παραπέρα, χρησιμοποιώντας δικούς του δρόμους έκφρασης και αισθητικής. Το αποτέλεσμα είναι απρόσμενα καλό, πάρα πολύ καλό! (Προσωπικά πάντα) Τόσο καλό, που όλο και κάτι θέλω ν' ακούσω καθημερινά από αυτή τη δουλειά.
Έτσι αντιλαμβάνεται τα συγκεκριμένα θέματα των Beatles και αν μη τι άλλο, είναι απόλυτα σεβαστή αυτή η αντίληψη και όσοι πιστοί.........

Σπύρο, σ' ευχαριστώ άλλη μια φορά για την υπέροχη αυτή πρόταση. :ernaehrung004:


Y.Γ. Special thanks to Skakinen :grinning-smiley-043