Εκπαιδευτική τηλεόραση [HD-DVD]

17 June 2006
1,235
www.adameve.com/DVD-and-Video/Featu...-hd-dvd-DVD-and-Video-11587.aspx?categoryid=2

Για ρίχτε μια ματιά στο παρακάτω link. Μέχρι στιγμής είναι ο μοναδικός τίτλος «εκπαιδευτικής τηλεόρασης» σε HD-DVD που έχω βρει, εκτός βέβαια από το Pirates, που όμως το θεωρώ εντελώς ανούσιο σαν ΧΧΧ ταινία, το είχα περάσει όλο σε fast forward! :sleep: Η συσκευασία περιλαμβάνει τέσσερα δισκάκια HD-DVD και στην τιμή περιλαμβάνεται και ένα ακόμα απλό dvd-«μυστήριο» σαν δώρο από την εταιρεία χωρίς επιπλέον χρέωση!

Τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο ημέρες και τα περιμένω πως και πως! :eek: Με δεδομένη την απόφαση της Sony να μην επιτρέψει την παραγωγή ταινιών Hardcore σε Blu-ray, πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ίσως η μελλοντική παραγωγή τέτοιων ταινιών αποκλειστικά σε HD-DVD, κρίνει τελικά και τον νικητή στη μάχη της επικράτησης ανάμεσα στα δύο φορμά!

Ότι άλλους τίτλους βρίσκετε σε HD-DVD ή Blu-ray, ας βάζετε τα links εδώ. Πιστεύω άλλωστε ότι είμαστε αρκετοί που ασχολούμαστε με το σπορ!

Παιδιά, ας κρατήσουμε όμως κάποιο επίπεδο στα σχόλιά μας, εγώ μόλις παραλάβω τα δισκάκια θα σας ενημερώσω με review για την αξιολόγηση της ταινίας!
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

www.adameve.com/DVD-and-Video/Featu...-hd-dvd-DVD-and-Video-11587.aspx?categoryid=2

Για ρίχτε μια ματιά στο παρακάτω link. Μέχρι στιγμής είναι ο μοναδικός τίτλος «εκπαιδευτικής τηλεόρασης» σε HD-DVD που έχω βρει, εκτός βέβαια από το Pirates, που όμως το θεωρώ εντελώς ανούσιο σαν ΧΧΧ ταινία, το είχα περάσει όλο σε fast forward! :sleep: Η συσκευασία περιλαμβάνει τέσσερα δισκάκια HD-DVD και στην τιμή περιλαμβάνεται και ένα ακόμα απλό dvd-«μυστήριο» σαν δώρο από την εταιρεία χωρίς επιπλέον χρέωση!

Τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο ημέρες και τα περιμένω πως και πως! :eek: Με δεδομένη την απόφαση της Sony να μην επιτρέψει την παραγωγή ταινιών Hardcore σε Blu-ray, πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ίσως η μελλοντική παραγωγή τέτοιων ταινιών αποκλειστικά σε HD-DVD, κρίνει τελικά και τον νικητή στη μάχη της επικράτησης ανάμεσα στα δύο φορμά!

Ότι άλλους τίτλους βρίσκετε σε HD-DVD ή Blu-ray, ας βάζετε τα links εδώ. Πιστεύω άλλωστε ότι είμαστε αρκετοί που ασχολούμαστε με το σπορ!

Παιδιά, ας κρατήσουμε όμως κάποιο επίπεδο στα σχόλιά μας, εγώ μόλις παραλάβω τα δισκάκια θα σας ενημερώσω με review για την αξιολόγηση της ταινίας!
Βρε Παναγιώτη όχι μόνο του Πειρατές μέχρι και στοίχημα σου βάζω ότι έχεις τουλάχιστον άλλη μια ;)

Βέβαια όχι σε HD DVD φόρμας όπως ο συγκεκριμένος τίτλος αλλά σίγουρα hd…
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Βρε Παναγιώτη όχι μόνο του Πειρατές μέχρι και στοίχημα σου βάζω ότι έχεις τουλάχιστον άλλη μια ;)

Βέβαια όχι σε HD DVD φόρμας όπως ο συγκεκριμένος τίτλος αλλά σίγουρα hd…

Island Fever 3 :BDGBGDB55: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ, τεύχος 187, σ.40:

""Το πορνό ίσως αποδειχτεί ο πιο καθοριστικός παράγοντας στη μάχη μεταξύ του blu-ray και του HD-DVD. Η Sony διαμήνυσε προσφάτως στις εταιρείες που "καίνε" blu-ray δίσκους ότι τους απαγορεύει να τυπώσουν δίσκους με πορνογραφικό περιεχόμενο, γεγονός που έσπρωξε τη βιομηχανία του πορνό να δηλώσει την άνευ όρων υποστήριξή της στο "αντίπαλο" φορμά του HD-DVD...""

Λέτε η "εκπαιδευτική τηλεόραση" να καθορίσει τη μάχη μεταξύ των φορμά; Προσωπικά το πιστεύω...
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ, τεύχος 187, σ.40:

""Το πορνό ίσως αποδειχτεί ο πιο καθοριστικός παράγοντας στη μάχη μεταξύ του blu-ray και του HD-DVD. Η Sony διαμήνυσε προσφάτως στις εταιρείες που "καίνε" blu-ray δίσκους ότι τους απαγορεύει να τυπώσουν δίσκους με πορνογραφικό περιεχόμενο, γεγονός που έσπρωξε τη βιομηχανία του πορνό να δηλώσει την άνευ όρων υποστήριξή της στο "αντίπαλο" φορμά του HD-DVD...""

Λέτε η "εκπαιδευτική τηλεόραση" να καθορίσει τη μάχη μεταξύ των φορμά; Προσωπικά το πιστεύω...

Το αναφέρει και το Hitech του Μαρτίου.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Από το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ, τεύχος 187, σ.40:

""Το πορνό ίσως αποδειχτεί ο πιο καθοριστικός παράγοντας στη μάχη μεταξύ του blu-ray και του HD-DVD. Η Sony διαμήνυσε προσφάτως στις εταιρείες που "καίνε" blu-ray δίσκους ότι τους απαγορεύει να τυπώσουν δίσκους με πορνογραφικό περιεχόμενο, γεγονός που έσπρωξε τη βιομηχανία του πορνό να δηλώσει την άνευ όρων υποστήριξή της στο "αντίπαλο" φορμά του HD-DVD...""

Λέτε η "εκπαιδευτική τηλεόραση" να καθορίσει τη μάχη μεταξύ των φορμά; Προσωπικά το πιστεύω...

Αρα να τρέξουμε να αγοράσουμε Toshiba HD-DVD players! ;)
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Βρε Παναγιώτη όχι μόνο του Πειρατές μέχρι και στοίχημα σου βάζω ότι έχεις τουλάχιστον άλλη μια ;)

Βέβαια όχι σε HD DVD φόρμας όπως ο συγκεκριμένος τίτλος αλλά σίγουρα hd…


Γιώργο, εννοείται ότι έχω και το Fever Island 3, κατά τη γνώμη μου την αναφορά μέχρι στιγμής σε ποιότητα εικόνας σε Hardcore περιεχόμενο ταινίας. ;)

Χιχιχι, γι’ αυτό είμαι τόσο περίεργος να δω πως συγκρίνεται το Fever Island 3 σε ποιότητα εικόνας σε σχέση με έναν καθαρόαιμο τίτλο HD-DVD! :eek: :eek: :eek:
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Re: Απάντηση: Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Γιώργο, εννοείται ότι έχω και το Fever Island 3, κατά τη γνώμη μου την αναφορά μέχρι στιγμής σε ποιότητα εικόνας σε Hardcore περιεχόμενο ταινίας. ;)

Χιχιχι, γι’ αυτό είμαι τόσο περίεργος να δω πως συγκρίνεται το Fever Island 3 σε ποιότητα εικόνας σε σχέση με έναν καθαρόαιμο τίτλο HD-DVD! :eek: :eek: :eek:
Στη μία και μοναδική παρουσίαση του avsite που έχω παραστεί σε θυμάμαι να λες στο τέλος (όταν δοκιμαζόταν το crystalio και το mediabox με το εν λόγω υλικό):
"Προσέξτε την κίνηση και το βάθος πεδίου (ή κάτι τέτοιο) στους... καταρράκτες". :grinning-smiley-043
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,095
Homeless
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Εχει τοση τσοντα στο internet τζαμπα και HD. Γιατι να καθομαι να αγοραζω?!?!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

www.adameve.com/DVD-and-Video/Features-DVD-and-Video/sp-camp-cuddly-pines-powertool-massacre-hd-dvd-DVD-and-Video-11587.aspx?categoryid=2

Για ρίχτε μια ματιά στο παρακάτω link. Μέχρι στιγμής είναι ο μοναδικός τίτλος «εκπαιδευτικής τηλεόρασης» σε HD-DVD που έχω βρει, εκτός βέβαια από το Pirates, που όμως το θεωρώ εντελώς ανούσιο σαν ΧΧΧ ταινία, το είχα περάσει όλο σε fast forward! :sleep: Η συσκευασία περιλαμβάνει τέσσερα δισκάκια HD-DVD και στην τιμή περιλαμβάνεται και ένα ακόμα απλό dvd-«μυστήριο» σαν δώρο από την εταιρεία χωρίς επιπλέον χρέωση!

Τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο ημέρες και τα περιμένω πως και πως! :eek: Με δεδομένη την απόφαση της Sony να μην επιτρέψει την παραγωγή ταινιών Hardcore σε Blu-ray, πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ίσως η μελλοντική παραγωγή τέτοιων ταινιών αποκλειστικά σε HD-DVD, κρίνει τελικά και τον νικητή στη μάχη της επικράτησης ανάμεσα στα δύο φορμά!

Ότι άλλους τίτλους βρίσκετε σε HD-DVD ή Blu-ray, ας βάζετε τα links εδώ. Πιστεύω άλλωστε ότι είμαστε αρκετοί που ασχολούμαστε με το σπορ!

Παιδιά, ας κρατήσουμε όμως κάποιο επίπεδο στα σχόλιά μας, εγώ μόλις παραλάβω τα δισκάκια θα σας ενημερώσω με review για την αξιολόγηση της ταινίας!

Πανο, να δω "αποσταγμα" σε HD-DVD και τιποτε αλλο στον κοσμο!
icon10.gif
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Ρε αδέρφια μπορεί κανένας να με δώκει κάνα λινκ για το HD αρχείο του Island Fever 3 γιατί έψαξα σε όλα τα καλά ¨καταστήματα¨ και δεν το βρίσκω πουθενά!

Ευχαριστώ!
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Πανο, να δω "αποσταγμα" σε HD-DVD και τιποτε αλλο στον κοσμο!
icon10.gif


Τάκη, με δεδομένο ότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει άλλον τίτλο Hardcore σε HD-DVD, έχω φοβερή περιέργεια να δω τι κάμερες χρησιμοποίησαν και για το αν τα καρέ θα είναι 24 ή όχι! Και καλά, σιγά μην σε έπεισα ότι ενδιαφέρομαι μόνο για τις τεχνικές προδιαγραφές, αλλά λέμε τώρα! :BDGBGDB55:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Στη μία και μοναδική παρουσίαση του avsite που έχω παραστεί σε θυμάμαι να λες στο τέλος (όταν δοκιμαζόταν το crystalio και το mediabox με το εν λόγω υλικό):
"Προσέξτε την κίνηση και το βάθος πεδίου (ή κάτι τέτοιο) στους... καταρράκτες". :grinning-smiley-043


Πέτρο, αποκλείεται να είπα για τη κίνηση του Fever Island 3! Όπως θα θυμάσαι, έχουν χρησιμοποιήσει στη κίνηση κάτι σαν slow motion, με αποτέλεσμα η κίνηση να είναι τραγική, η εικόνα σχεδόν σταματάει και ξαναξεκινάει!

Τώρα, όσον αφορά το βάθος πεδίου, σε κάποιες σκηνές η εικόνα είναι πολύ καλή, ειδικά όταν οι κάμεραμεν καταφέρνουν να κάνουν σωστό focus, σε πολλά πλάνα είναι ολοφάνερη η αδυναμία των κάμεραμεν να χειριστούν σωστά τις κάμερες 720p που χρησιμοποίησαν! :slapface:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Ρε αδέρφια μπορεί κανένας να με δώκει κάνα λινκ για το HD αρχείο του Island Fever 3 γιατί έψαξα σε όλα τα καλά ¨καταστήματα¨ και δεν το βρίσκω πουθενά!

Ευχαριστώ!


Αν είσαι Αθήνα, στείλε μου ένα pm να σου κάνω ένα αντίγραφο σε ένα δισκάκι. ;)
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Ρε αδέρφια μπορεί κανένας να με δώκει κάνα λινκ για το HD αρχείο του Island Fever 3 γιατί έψαξα σε όλα τα καλά ¨καταστήματα¨ και δεν το βρίσκω πουθενά!

Ευχαριστώ!
…αδελφέ μόνο σε hard copy και μάλιστα original… ;)


Παναγιώτη, φυσικά αιτούμε βραδιά θεάσεις (έχουμε και καιρό να τα πούμε ;) ) για κανόνισε σύναξη…

Εκεί να δεις «σάρκα» που έχει η εικόνα ;) :grinning-smiley-043 -bye-
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

…αδελφέ μόνο σε hard copy και μάλιστα original… ;)


Παναγιώτη, φυσικά αιτούμε βραδιά θεάσεις (έχουμε και καιρό να τα πούμε ;) ) για κανόνισε σύναξη…

Εκεί να δεις «σάρκα» που έχει η εικόνα ;) :grinning-smiley-043 -bye-




Γιώργο, πιστεύω ότι η «εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD αξίζει μία θέαση από την αρχή μέχρι το τέλος, ολόκληρη η ταινία που λέμε! Τώρα βέβαια με τέσσερα δισκάκια που περιλαμβάνει ο συγκεκριμένος τίτλος, θα χαθούμε στο έξτρα υλικό! :eek: :eek: :eek:

Λοιπόν, κάτσε να έρθουν τα δισκάκια να κάνω crash test να δω τι ψάρια πιάνουν, και κανονίζω σύναξη. Το μόνο πρόβλημα είναι να κανονίσω να λείπει το έτερον ήμισυ από το σπίτι, γιατί αλλιώς θα μας πάρει και θα μας σηκώσει! :slapface: Και μάλιστα όλους μαζί! :BDGBGDB55:
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,875
Re: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

εγω θελω τα director's cut:BDGBGDB55: :BDGBGDB55:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: «Εκπαιδευτική τηλεόραση» σε HD-DVD!

Λοιπόν, όσο ψάχνει βρίσκει κανείς! Στο παρακάτω link θα δείτε τους πέντε hardcore τίτλους που είναι διαθέσιμοι (ένας ή δύο θα είναι διαθέσιμοι σε λίγες μέρες) σε HD-DVD σε ολόκληρο τον πλανήτη αυτή τη στιγμή!

adult.dvdempire.com/exec/v1_item.asp?userid=99365464207048&item_id=1274203&tab_id=50&site_id=74&site_media_id=0

Το πολύ ενδιαφέρον για μένα στο παρακάτω link βρίσκεται στις πληροφορίες κάτω δεξιά που αφορούν το τράνσφερ στο μοναδικό δυστυχώς HD-DVD δισκάκι από τα τέσσερα στον τίτλο που παράγγειλα (τα άλλα τρία με τα extra είναι απλά dvd). Προσέξτε λοιπόν ότι το τράνσφερ είναι 720p σε VC1!

Στο αναλυτικό review που περιέχεται λένε ότι και οι κάμερες που χρησιμοποιήθηκαν είναι 720p! Όπως ακριβώς έγινε και με το Fever Island 3, όπου πάλι χρησιμοποιήθηκαν κάμερες 720p. Στο Teen America θα δείτε πάλι ότι το trailer είναι ανάλυσης 720p.

Είμαι πάρα πολύ περίεργος βρε παιδιά να δω πως θα συμπεριφερθεί το Toshiba E1 στη κίνηση, μια και με τα πρώτα τουλάχιστον hardcore HD-DVD, όσοι έχουμε προβολέα 720p, έχουμε μια καθαρόαιμη αλυσίδα στο τράνσφερ από τον πρώτο κρίκο μέχρι τον τελευταίο, όπου όλα είναι 720p, λογικά χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμία μετατροπή στο σήμα, δηλαδή upscaling ή downscaling, από πλεκτό σε προοδευτικό και τούμπαλιν κτλ.

Προσέξτε: Οι κάμερες γράφουν σε 720p, το σήμα στο δισκάκι αποθηκεύεται σε 720p/VC1 (λογικά στα 30fps, τι στο διάβολο, για κάμερες βίντεο μιλάμε), εννοείται ότι στο Toshiba βάζουμε την ανάλυση στα 720p, και ο προβολέας μας είναι 720p!!! Έχουμε δηλαδή ένα ωραιότατο 2:2 pulldown και ο προβολέας μας κλειδώνει στα 60Hz!

Ποποπό, παιδιά, θα σκάσω από περιέργεια μέχρι να έρθουν τα δισκάκια, και δυστυχώς με έπιασε η τσιγκουνιά μου, μια και το Adam & Eve χρεώνει τα μαλλιοκέφαλά του σε μεταφορικά για τα express ταχυδρομεία, κι έτσι τα δισκάκια μπορούν να κάνουν ακόμα και δεκαπέντε μέρες για να έρθουν! :violent-smiley-030:

Από κει που δεν το περιμέναμε, η βιομηχανία του πορνό δίνει το φιλί της ζωής στο σήμα 720p, που φαινόταν μέχρι τώρα να διάβαινε ολοταχώς προς το χρονοντούλαπο της ιστορίας! :BDGBGDB55: