Ip Man

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
1521_IPMAN.jpg


IP MAN

» Παίζουν: Donnie Yen Simon Yam Wong Fan Li Zhao Yu Xing Shao Dan Yuan Chen Zhi Hui
» Σκηνοθέτης: Wilson Yip

» Διάρκεια: 106'
» Κατηγορία: Πολεμικές Τέχνες
» Διανομή: Maiandros

» Ετος Παραγωγής: 2008
» Ημ. Κυκλοφορίας: 8 Σεπτέμβρη 2011


» Γλώσσα: Καντονέζικα - Μανδαρινικά - Ιαπωνικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Ηχος: 5.1




Υπόθεση :

Ο μεγάλος δάσκαλος του Wing Chun, Ip Man έχει τα πάντα, μια τέλεια οικογένεια, αρκετά χρήματα και ένα όμορφο σπίτι.

Την εποχή εκείνη ο ίδιος δεν δέχονταν να διδάξει την τεχνική του όσα χρήματα και αν του πρόσφεραν . Αλλά όταν οι Ιάπωνες καταλαμβάνουν την Κίνα και την επαρχία Foshan κατά τη διάρκεια του 2ου παγκοσμίου πολέμου το 1937, ο Ip, αλλά και οι υπόλοιποι κάτοικοι της περιοχής, βρίσκονται σε καταναγκαστικά έργα ενώ αντιμετωπίζονται βάναυσα από τους Ιάπωνες που διασκεδάζουν καθώς τους βλέπουν να πεθαίνουν και να βασανίζονται σε αγώνες θανάτου. Ο Ip Man βλέπει να χάνεται και το τελευταίο είδος αξιοπρέπειας που τους απέμεινε και αποφασίζει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του διδάσκοντας στους συμπατριώτες του την αυτοάμυνα ως μέσο προστασίας και όχι ως μέσο έκδηλης βίας αντιμετωπίζοντας την πιο έντονη πρόκληση τόσο για την εκπαίδευση όσο και την τιμή του.

Στα μάτια όλων των Κινέζων ήταν και θα είναι για πάντα....Ο Μεγάλος Δάσκαλος!




Η ταινία Ip Man είναι βιογραφική που βασίζεται στη ζωή του Γιπ Μαν, τον πρώτο δάσκαλο του Μπρους Λη. Ο Γιπ Μαν γεννήθηκε στη Κίνα το 1893 ήταν ο πρώτος που δίδαξε στο ευρύ κοινό την Κινέζικη πολεμική τέχνη Γουίν Τσουν ,μια παραλλαγή αυτοάμυνας που βασίζεται στη τακτική του να χτυπάς και να αποκρούεις τα χτυπήματα συγχρόνως και είναι αποτελεσματική στη μάχη σώμα με σώμα. Η ταινία επικεντρώνεται στα γεγονότα της ζωής του Γιπ Μαν πουέλαβαν χώρα στο Φοσάν μεταξύ του 1930 και 1940 κατά την διάρκεια της Γιαπωνέζικης κατοχής στην Κίνα.

Ισως η καλύτερη ταινία πολεμικών τεχνών τα τελευταία 10 χρόνια’ για πολλούς...με απίστευτες σκηνές πολεμικών τεχνών και χορογραφίες που θα μας κόψουν την ανάσα.!!!


movie trailer
http://www.youtube.com/watch?v=87G6y5mUxLE
 
Last edited:

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Έχω δει τις 2 πρώτες ταινίες με θέμα την ζωή του IP man .Νομίζω αυτή εδώ είναι η 1η. Πράγματι ότι καλύτερο σε πολεμικές τέχνες έχω δει τα τελευταία χρόνια. Και η 2η ήταν εξίσου καλή .
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
Όντως πάρα πολύ καλή ταινία και το ίδιο είναι και η 2η. Φανταστικές χορογραφίες και σκηνές πολεμικών τεχνών.

Είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθώ τόσο πολύ μια ταινία τέτοιου είδους.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Αν υπήρχε καλύτερη βαθμολογία από το "Εξαιρετική" θα το έβαζα εύκολα.

Ταινία αναφοράς!
Απίστευτες χορογραφίες από ηθοποιούς που γνωρίζουν πολύ καλά πολεμικές τέχνες, χωρίς όμως να βασίζεται σε αυτές.
Από τις ελάχιστες ταινίες του είδους που αρέσει και σε άτομα που δεν βλέπουν ταινίες με τέτοια θεματολογία.

Είχα και πολύ καιρό να δω παραδοσιακό Shotokan...

Και λίγη ιστορία για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι γιατί ο Yip Man είχε αυτή την αντιμετώπιση στην αρχή. :p
Το Wing Chun είναι τεχνική Kong Fu που εξελίχθηκε από κάποια (ελάχιστα) χειρόγραφα που απέμειναν από μία παλαιότερη τεχνική, την τεχνική της πεταλούδας, την οποία ανακάλυψε μία μοναχή βουδίστρια, η Ng Mui.
Βάλτε λίγο φαλοκρατισμό και βγάλτε συμπεράσματα... :p
 

vale2000

New member
26 May 2009
88
Παλλήνη
Κατ ' αρχήν έχω να πω ότι είναι η καλύτερη ταινία του είδους που έχω δει ,σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια πάντα.Μου άρεσε τόσο που αμέσως αγόρασα το blu ray από play.com χωρίς ελληνικούς υποτίτλους.Και το 2 μου άρεσε πάρα πολύ , στο 3 η μη συμμετοχή του Donnie Yen είναι παραπάνω από απλά ορατή.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Το 3 είναι... παντελώς αυθαίρετο. :p
Δεν έχει τίποτα κοινό με τα άλλα 2, έχει απίστευτες ιστορικές γκάφες και είναι απλά καλή σαν ταινία.
Αν το είχα δει βέβαια πρώτο θα του έβαζα ένα "Πάρα πολύ καλό" και μετά θα είχα θέμα για το τι βαθμολογία θα έβαζα στα άλλα δύο!

Μήπως να έμπαινε και ένα "Αριστούργημα" στο Poll; :flipout:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Ip Man

Μήπως να έμπαινε και ένα "Αριστούργημα" στο Poll; :flipout:

Aνακοινωσις:
Σ’αυτο το ειδος "Αριστουργημα" μπαινει de facto μονο στις ταινιες του Bruce.

Eκ της Διαχειρησης..

:aetsch:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Και στις ταινίες του Τσακ Νόρρις μπαίνει σαν επιλογή μόνο το "Αριστούργημα". :p
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Ip Man

Και στις ταινίες του Τσακ Νόρρις μπαίνει σαν επιλογή μόνο το "Αριστούργημα". :p

Αυτο εννουσα οταν μιλαγα για Μπρους.
Ο Καλος Ρειντζερ να παει να κουρευτει.Καλα του τις ειχε βρεξει ο Μπρους.:slapface:
Αλλα μυαλο δεν εβαλε....:chinese:
Να παει να βοσκησει βισωνες....


Και μια ερωτηση.Το 1 και το 2 σημαινει οτι ήταν ενα εργο σε 2 ταινιες(αλλα Κιλ Μπιλ) ή απλα κονομησανε και ειπαν να κανουν σικουελ?
Παντως με ψηνεις μ’αυτα που γραφεις....
 
Last edited:

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Κατ ' αρχήν έχω να πω ότι είναι η καλύτερη ταινία του είδους που έχω δει ,σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια πάντα.Μου άρεσε τόσο που αμέσως αγόρασα το blu ray από play.com χωρίς ελληνικούς υποτίτλους.Και το 2 μου άρεσε πάρα πολύ , στο 3 η μη συμμετοχή του Donnie Yen είναι παραπάνω από απλά ορατή.

εχει βγει κ 3 ρεσεις???
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: Ip Man

Και μια ερωτηση.Το 1 και το 2 σημαινει οτι ήταν ενα εργο σε 2 ταινιες(αλλα Κιλ Μπιλ) ή απλα κονομησανε και ειπαν να κανουν σικουελ?


Λογικά πρέπει να το είχαν στα σκαριά.
Γιατί δεν ανέφεραν καθόλου το ότι ήταν ο δάσκαλος του Bruce στο πρώτο.
Κατά τα άλλα, σαν ταινίες, δεν έχει καμία σχέση η μία με την άλλη και ας είναι πρακτικά η μία συνέχεια της άλλης. Βλέπεις όποια θέλεις σε οποιαδήποτε σειρά.
Και οι δύο είναι ίδιου επιπέδου και τις βλέπεις και με τη γυναίκα... :p

Στην πρώτη ταινία είναι στη Foshan υπό την κατοχή των Γιαπωνέζων και στη δεύτερη φεύγει και πάει στο Hong Kong όπου τελεί υπό Βρετανική κατοχή...

Το τρίτο (The Legend of Yip Man), το οποίο είναι prequel, έγινε καθαρά για να τα κονομήσουν... Αλλά όχι αυτοί που γύρισαν τα 2 πρώτα... Άλλοι... :flipout:

Παντως με ψηνεις μ’αυτα που γραφεις....

Αδερφέ μην το σκέφτεσαι καν!
Έπρεπε να έχεις πάρει ήδη και τις δύο, να έχεις εφοδιαστεί με ξηρά τροφή και νερό και να πατάς το play!
Έχεις μεγάλη νύχτα μπροστά σου.
Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα κοιμηθείς πριν δεις και τη δεύτερη... :flipout:

Α, τσίμπα επίσης το Shaolin και το Drunken Master για αύριο... :p
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ip Man

Αδερφέ μην το σκέφτεσαι καν!
Έπρεπε να έχεις πάρει ήδη και τις δύο, να έχεις εφοδιαστεί με ξηρά τροφή και νερό και να πατάς το play!
Έχεις μεγάλη νύχτα μπροστά σου.
Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα κοιμηθείς πριν δεις και τη δεύτερη... :flipout:

Α, τσίμπα επίσης το Shaolin και το Drunken Master για αύριο... :p


Θα συμφωνήσω 100% με τον Tzimisce....!!!

Τρομερή ταινία....τουλάχιστον 3 φορές ''πετάχτηκα'' από τον καναπέ στις απίστευτες σκηνές πολεμικών τεχνών και χορογραφίας που έχει.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
να προτινω αν σας αρεσαν το 1 κ 2 παιζει και το Legend of the fist: The return of chen zhen. Μετα το πρωτο τα αλλα δυο εφυγαν σερι!!! τωρα που μαθα κ περι νο3 αν κ οχι τοσο καλο πρεπει να το δω!!!
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Εξαιρετική τριλογία

Οσοι δεν το έχετε δεί , ξεκινήστε από το τρίτο πού είναι prequel ουσιαστικά

Μακάρι να βλέπαμε πιο συχνά τέτοιες ταινίες :SFGSFGSF:
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Πωωωωωωωωωωωωωωωωω ρε τι εχανα τοσο καιρο!!!

Ειδα το πρωτο και εφαγα ηττα λεμε!!!!

Σημερα εχει vol 2...!!!!!!