Τα Τελευταία 8 Λεπτά - Source Code

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1source.jpg
sourcecode.png
avclub2source.jpg









ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΛΕΠΤΑ
Source Code






» Παίζουν: Τζέικ Τζίλενχαλ, Βέρα Φαρμάιγκα, Τζέφρι Ράιτ, Μισέλ Μόναγκαν
» Σκηνοθέτης: Ντάνκαν Τζόουνς

» Διάρκεια: 90' λεπτά
» Κατηγορία: Περιπέτεια, Φαντασίας
» Διανομή: Odeon

» Ημ. Κυκλοφορίας: 19 Σεπτεμβρίου
» Έτος: 2011

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
Ο στρατιώτης Κόλτερ Στίβενς ξυπνά μέσα σε ένα επιβατικό τρένο με κατεύθυνση το Σικάγο, χωρίς να έχει καμιά ιδέα για
το πώς βρέθηκε εκεί. Το τελευταίο πράγμα που θυμάται είναι να πετάει με ένα ελικόπτερο για μια αποστολή στο Ιράκ.
Τώρα βρίσκεται ουσιαστικά στο σώμα κάποιου άλλου, ζώντας μια ξένη ζωή. Πριν προλάβει να καταλάβει τι συμβαίνει,
ένα τρένο πλησιάζει από την αντίθετη κατεύθυνση και μια βόμβα τους σκοτώνει όλους. Η ιστορία όμως δεν τελειώνει
εδώ για τον Στίβενς, ο οποίος είναι αναγκασμένος να ζει ξανά και ξανά τα γεγονότα πριν την έκρηξη, μέχρι να
ανακαλύψει την ταυτότητα του βομβιστή.









 
Last edited:

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

O σκηνοθέτης του Moon επέστρεψε με κάτι περισσότερο (!!!) πολύπλοκο


σίγουρα η ταινία χρήζει άνω της μιας προβολής σε
όσους βρίσκουν συναρπαστικά τέτοιου είδους σενάρια με
χρονοταξίδια και παράλληλα σύμπαντα

Προσωπικά την είδα μια φορά και αν κρίνω από το spoiler παρακάτω
άλλα λιγότερα κατάλαβα εγώ

(εδώ που τα λέμε ούτε και το τι "λέει" το spoiler καταλαβαίνω :p

κάθε βοήθεια δεκτή ...

Σαν ταινία τώρα
να με "σπρώξει" να την δω 2η φόρα
όπως έκανα πχ με το memento , inception , mr Nobody

δεν .....


from Duncan Jone's twitter


Source-Code-Doodle.jpg
 
Last edited:

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
UK
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Καμία σχέση με την εργάρα ´inception´ .λίγο περίεργη ταινία.δεν με ενθουσίασε.την περίμενα καλύτερη.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Καλα κοψε κατι για το inception...:p

Μου φανηκε πολυ καλη αν και το σεναριο ειναι αστειο ως προς το γεγονος του ταξιδιου σε μια παραλληλη πραγματικοτητα στο παρελθον και μαλιστα με την ταυτοτητα ενος αλλου ανθρωπου!!!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Καλα κοψε κατι για το inception...:p

Μου φανηκε πολυ καλη αν και το σεναριο ειναι αστειο ως προς το γεγονος του ταξιδιου σε μια παραλληλη πραγματικοτητα στο παρελθον και μαλιστα με την ταυτοτητα ενος αλλου ανθρωπου!!!

Έτσι! Με κράτησε άνετα, και όταν τελείωσε είχα την αίσθηση ότι γέμισα πολύ ευχάριστα την ώρα μου, με μια πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα - διαφορετική ταινία...
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μου άρεσε πάρα πολύ. Ενδιαφέρουσα ταινία, που σε κρατά από το 1ο δευτερόλεπτο μέχρι το τέλος.

Την έβλεπα και 2η φορά, ανετότατα :)
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μου άρεσε πάρα πολύ. Ενδιαφέρουσα ταινία, που σε κρατά από το 1ο δευτερόλεπτο μέχρι το τέλος.

Την έβλεπα και 2η φορά, ανετότατα :)

+1
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μετρια ταινια (οχι κακη) την οποια χαντακωνε ο αργος ρυθμος και το βλαμμενο φιναλε ...
 

kemmotar

Established Member
7 January 2010
155
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

καλη ψηφισα.... το φιναλε ολιγον περιεργο.


δηλαδη το μυαλο ενος κλινικα νεκρου πηρε το σωμα ενος πεθαμενου και ζησαν ολοι καλα σε μια αλλη πραγματικοτητα, ηθελε λιγο φαντασια...
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

και μόνο που είχε να δώσει κάτι καινούριο στο σενάριο εμένα μου αρκεί . Εντάξει , έμπαιζε αρκετά αλλά σε κρατούσε μέχρι τέλους . Για να είμαι ειλικρινής περίμενα περισσότερα πράγματα απ τον Duncan Jones που μ ενθουσίασε με το Moon
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Με κράτησε άνετα, και όταν τελείωσε είχα την αίσθηση ότι γέμισα πολύ ευχάριστα την ώρα μου, με μια πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα - διαφορετική ταινία...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Πολύ καλή από εμένα... μου άρεσε πολύ η ταινία...

Είχε περισσότερο ενδιαφέρον από το inception το οποίο θεωρώ μια από τις 3-4 καλύτερες ταινίες της περσινής χρονιάς.... αλλά βασίστηκε αποκλειστικά στο πρωτότυπο σενάριο και τα υπόλοιπα ήταν αντιγραφή από διάφορα, κυρίως του matrix......

Το σενάριο του κώδικα δεν ήταν πολύπλοκο, σε αυτό θα διαφωνήσουμε... απλά η ταινία κατάφερε να σε κρατήσει μέχρι το τέλος χωρίς να μπορείς να προβλέψεις τι ακριβώς θα συμβεί και αυτό για μένα είναι καλό.
Ο ρυθμός δε των αποκαλύψεων ήταν εξαιρετικός μη αφήνοντας την ταινία να κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο.

Πρόκειται για μια θεωρία παράλληλων συμπάντων, τα συγκεκριμένα της ταινίας έχουν χρονική καθυστέρηση λίγων ωρών.
Στο αρχικό ο πρωταγωνιστής πεθαίνει, στο τελικό βρίσκεται σε κώμα και στο σώμα κάποιου άλλου... η συνείδησή του δηλαδή, υπάρχει δύο φορές στο τελικό σύμπαν! Κατι που θα έκανε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τη συνέχεια.... δεν το βλέπω να γίνεται όμως.

Γενικά νομίζω ότι έχουμε καλομάθει στα εφέ και τους πολλούς "ρηχούς" χαρακτήρες ανα ταινία (μιας και το πλήρες χτίσιμο ενός ή δύο δεν τους βγαίνει εύκολα τελευταία) οπότε όταν αυτά είναι περιορισμένα κάτι μας ξενίζει.

Ο D.Jones έκανε άλλο ένα πολύ καλό βήμα, ελπίζω να έχει ανάλογη συνέχεια, καλύτερη τουλάχιστον από του αγαπημένου μου Σιαμαλαν.
Ομολογώ ότι οι ταινίες με καλή φωτογραφία, ίχνη scifi, αργό ρυθμό, μυστήριο και φυσικά απρόβλεπτες καταστάσεις και ενδιαφέρον μέχρι τέλους... είναι οι αγαπημένες μου!

Τα βαθυστόχαστα, τις εξαιρετικές ερμηνείες κτλ τις βαριέμαι πλέον αφάνταστα...
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,733
πετρουπολη
Απάντηση: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μεχρι πριν το φιναλε ηταν καλη.Μετα επεσε στη λουμπα του,με το στανιο,χαπι εντ.
Συμφωνω με τον Κωστα (Ποτακιδη).Και εγω απο τον γιο του Bowie ηθελα παραπανω,αφου το moon ηταν εξαιρετικο.Αλλα μαλλον εδω τον εβαλαν για να τον "μετρησουν" σε τετοια ταινια.Τα καταφερε βεβαια μια χαρα.
 
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μια χαρά ταινιούλα.. Αν και ανήκει στο είδος των ταινιών που δεν βλέπονται εύκολα δεύτερη φορά, καθότι ξέρεις ήδη το τέλος και αυτό είναι η μισή ταινία.

Πάντως σε κάθε περίπτωση ευχάριστα πρωτότυπο.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Για τη σεναριακη ιδεα της ταινιας, και οχι μονο,
δεν μπορω παρα να ψηφισω πολυ καλη.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Μια ευχάριστα διαφορετική ταινία, ισώς όχι από τα αριστουργήματα του είδους αλλά σε σύγκριση με τα τίποτα που βλέπουμε τελευταία...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Τα Τελευταία 8 Λεπτά — Source Code

Συμπαθής παπαριτσα

Περίμενα περισσότερα