Η καλύτερη 32άρα έως 500

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Ποια είναι κατα τη γνώμη σας η καλύτερη 32άρα (οχι μεγαλύτερη υπάρχει λόγος) μέχρι τα 500 ;
Το κριτήριο θέλω να είναι κυρίως το τηλ. σήμα και όχι ταινίες. Σε αυτό τον τομέα πιστεύω θα με καλύψουν όλες.
Καλοδεχούμενο player για αναπαραγωγή MKV απο σκληρό δίσκο.

Α, και κάτι ακόμα.
Η οθόνη της να μην είναι γυαλιστερή.
Αυτές απορρίπτονται!
 
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,490
Για τηλεοράσες με matte επιφάνεια, κοίτα και τις Panasonic TX-L32C3E & LG 32LK450 και με τα ρέστα ένα media player όπως το Crystal Audio MediaMatchBox
 

koltsi

New member
10 September 2011
6
Γεια να μην ανοίξω νέο νήμα.. τι γνώμη έχετε για την Samsung D6000 (προσφορά του eshop στα 519 ευρώ μέχρι 18/9) και για την LG 32LV5500. Αν και μου φαίνεται λίγο τσουχτερή η τιμή τους... την σκέφτομαι την υπέρβαση!!!! Ειδάλλως σκέφτομαι για την LG 32LV4500 Να αναφέρω ότι η απόσταση θέασης δεν ξεπερνάει τα 2-2,5μέτρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Γεια να μην ανοίξω νέο νήμα.. τι γνώμη έχετε για την Samsung D6000 (προσφορά του eshop στα 519 ευρώ μέχρι 18/9) και για την LG 32LV5500. Αν και μου φαίνεται λίγο τσουχτερή η τιμή τους... την σκέφτομαι την υπέρβαση!!!! Ειδάλλως σκέφτομαι για την LG 32LV4500 Να αναφέρω ότι η απόσταση θέασης δεν ξεπερνάει τα 2-2,5μέτρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Για τί χρήση προορίζεται η TV?
Υπάρχει πρόβλημα χώρου και θέλεις μόνο 32άρα στα 2.5 μέτρα?
Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί δε λέει να δώσεις έτσι 500 Ευρώ για 32 ίντσες.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Ελπίζω να συνειδητοποιείς πως σε φόρουμ αυτοκινήτου, η αντίστοιχη ερώτηση θα ήταν "ποιό είναι το καλύτερο αυτοκίνητο 800 κυβικά, μέχρι 20 χιλιάδες ευρώ"...
Αν πρόκειται να πάρεις υποχρεωτικά 32'' πάρε την φθηνότερη που θα βρεις.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Η καλύτερη 32άρα έως 500

Ελπίζω να συνειδητοποιείς πως σε φόρουμ αυτοκινήτου, η αντίστοιχη ερώτηση θα ήταν "ποιό είναι το καλύτερο αυτοκίνητο 800 κυβικά, μέχρι 20 χιλιάδες ευρώ"...

:a0210:

Στα 2 μετρα 32" πεταμενα λεφτα. Παρε μια LG 42PT353 η μια LG 42LK450.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Ελπίζω να συνειδητοποιείς πως σε φόρουμ αυτοκινήτου, η αντίστοιχη ερώτηση θα ήταν "ποιό είναι το καλύτερο αυτοκίνητο 800 κυβικά, μέχρι 20 χιλιάδες ευρώ"...
Αν πρόκειται να πάρεις υποχρεωτικά 32'' πάρε την φθηνότερη που θα βρεις.

Με μια βόλτα που έκανα στα μαγαζιά αυτό κατάλαβα κι εγώ.
Είδα δίπλα δίπλα κάποια μοντέλα από 400 έως 800 σε 32" και δεν έβλεπα ορατή διαφορά σε τηλ σήμα. Συγκεκριμένα έδειχνε το κανάλι του mega.
Τελικά αποφάσισα να πάρω όσο μεγαλύτερη μου επιτρέψει ο χώρος μου που είναι τα 97cm σε πλάτος.
Σκέφτηκα και την επιλογή πλάσμα που με 500 μπορείς να πάρεις πολλές ίντσες αλλά μάλλον δεν υπάρχει καμία με πλάτος 97cm οπότε προσανατολίζομαι σε 40άρα lcd.
Το ψάξιμο συνεχίζεται με βάση τα 97cm πλάτος!

Το μέγεθος μετράει!!!
 

koltsi

New member
10 September 2011
6
Για τί χρήση προορίζεται η TV?
Υπάρχει πρόβλημα χώρου και θέλεις μόνο 32άρα στα 2.5 μέτρα?
Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί δε λέει να δώσεις έτσι 500 Ευρώ για 32 ίντσες.

Συγγνώμη Κώστα που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έλειπα σε επαγγελματικό ταξίδι. Κυρίως λόγω χώρου και απόστασης θέασης σκεφτόμουν 32άρα. Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί στον τοίχο του ξενώνα και κύρια χρήση θα'ναι τηλεοπτικά κανάλια, αθλητικοί αγώνες (οπότε 100Hz σίγουρα) και σίγουρα παρακολούθηση ταινιών μέσω του ενσωματωμένου media player, γιατί όπως είπα και πριν θα μπει στον τοίχο και δεν έχω δυνατότητα για τοποθέτηση εξωτερικού media player.
Πάντως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις με τα παραπάνω χαρακτηριστικά... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Συγγνώμη Κώστα που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έλειπα σε επαγγελματικό ταξίδι. Κυρίως λόγω χώρου και απόστασης θέασης σκεφτόμουν 32άρα. Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί στον τοίχο του ξενώνα και κύρια χρήση θα'ναι τηλεοπτικά κανάλια, αθλητικοί αγώνες (οπότε 100Hz σίγουρα) και σίγουρα παρακολούθηση ταινιών μέσω του ενσωματωμένου media player, γιατί όπως είπα και πριν θα μπει στον τοίχο και δεν έχω δυνατότητα για τοποθέτηση εξωτερικού media player.
Πάντως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις με τα παραπάνω χαρακτηριστικά... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αν η TV τοποθετηθεί στο τοίχο και γύρω γύρω υπάρχει χώρος, δεν υπάρχει λόγος να πας σε 32. Θα φαίνεται και θα είναι πολύ μικρή.
Oπότε μπορείς να πας σε Samsung LE40D550 που όμως δεν έχει πραγματικά 100Hz αλλά με media player που τρέχει τα πάντα. Ή σε LG 42LK530 που είναι 100Hz και παίζει επίσης ταινίες από USB απλά σε κάποιες mkv δε θα βγάζει ήχο.
Τώρα για τον ξενώνα δε ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό αυτό.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
LG PT353, με γυαλιστερή επιφάνεια όμως, όπως και η πιο πάνω plasma που έχεις ήδη δει. Πώς όμως από το μέγιστο 97 κοιτάζεις μέχρι και 100 cm ?
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Η καλύτερη 32άρα έως 500

LG PT353, με γυαλιστερή επιφάνεια όμως, όπως και η πιο πάνω plasma που έχεις ήδη δει. Πώς όμως από το μέγιστο 97 κοιτάζεις μέχρι και 100 cm ?

Mετακίνησα λίγο τη ντουλάπα που είναι δίπλα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άρα κοιτάζεις και για 42" πλέον ? Όπως και να έχει θα πρέπει να έχεις κάποιο ελάχιστο περιθώριο δεξιά αριστερά και προς τα πίσω.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Η καλύτερη TV με πλάτος 99cm και 900

Άρα κοιτάζεις και για 42" πλέον ? Όπως και να έχει θα πρέπει να έχεις κάποιο ελάχιστο περιθώριο δεξιά αριστερά και προς τα πίσω.

Ναι κοιτάζω και για 42" μέχρι τα 99cm όπως επίσης ψάχνοντας μου άνοιξε η όρεξη και ανεβάζω το μπάτζετ μέχρι τα 900 .
Από αριστερά θα ακουμπάει σχεδόν σε ντουλάπα από πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα από τα δεξιά θα περνάει ξυστά η πόρτα όταν θα ανοίγει.

Πάντως μεγάλος πονοκέφαλος το ψάξιμο δεν μπορώ να αποφασίσω εύκολα.
Μου αρέσει η samsung 6510/6530 λόγω 3D αλλά και τις δυνατότητες δικτύωσης που έχει.

H sony επίσης
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160487

Μου αρέσει και η Philips αν και δεν την έχετε σε μεγάλη εκτίμηση.
Εγώ όμως έχω την εντύπωση οτι σε τηλ σήμα τουλάχιστον θα είναι η καλύτερη απ όλες.

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=5&prID=2276

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=5&prID=2364

Στο σαλόνι μου έχω μια sony 52W4500.
Πως θα στέκονται αυτές οι TV που ανέφερα μπροστά στη W4500;