SHARP LC-E925 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Kαλησπερα σε ολους.
Εδω και μηνες ηθελα να αγορασω μια τηλεοραση μιας και η παλια που ειχα SAMSUNG P5 Plasma ειχε αρχισει να τα παιζει..
Να σας πω την μαυρη μου αληθεια δεν εψαξα την αγορα.
Ενα δυο φιλαρακια ρωτησα που ασχολουντε λιγο περισσοτερο με το θεμα και μου ειπαν 2-3 μαρκες.
Και παλι χωρις να τις δω ολες μαζι για να αποφασησω,πηρα την SHARP
Ελπιζω να επραξα σωστα και να μην το μετανιωσω.
Καθε βοηθεια σας και γνωση που εχετε για το προιον αυτο θα μου ηταν χρησιμη.
Σας ευχαριστω και ελπιζω να τα λεμε συχνα..
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: SHARP LC-46E925

Καλώς ήρθες και καλές θεάσεις να έχεις φίλε μου.

Αν βρεις χρόνο και όρεξη γράψε και τις δικές σου πρώτες εντυπώσεις από την τηλεόραση :ernaehrung004:
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα της εικονας αναλογα με το καλωδιο που συνδεεις το PS3 ?
Χρησιμοποιω ενα HDMI
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: Re: SHARP LC-46E925

Καλώς ήρθες και καλές θεάσεις να έχεις φίλε μου.

Αν βρεις χρόνο και όρεξη γράψε και τις δικές σου πρώτες εντυπώσεις από την τηλεόραση :ernaehrung004:

Θα το κανω σιγουρα Γιωργο
Αν και δεν ξερω κατα ποσο αξια αναφορας θα ειναι μια καταγραφη απο εμενα..
Βλεπεις δεν γνωριζω και τοσα πολλα για το θεμα...
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: SHARP LC-46E925

Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα της εικονας αναλογα με το καλωδιο που συνδεεις το PS3 ?
Χρησιμοποιω ενα HDMI

Μια χαρά είσαι με το HDMI :a0210:

Θα το κανω σιγουρα Γιωργο
Αν και δεν ξερω κατα ποσο αξια αναφορας θα ειναι μια καταγραφη απο εμενα..
Βλεπεις δεν γνωριζω και τοσα πολλα για το θεμα...

Όλες οι απόψεις κατόχων είναι άξιες αναφοράς φίλε μου. Εννοείται πως ο καθένας μας έχει τα δικά του υποκειμενικά μέτρα σύγκρισης, αλλά δεν χρειάζεται να είμαστε και επαγγελματίες του χώρου για να γράψουμε μια άποψη για την τηλεόραση μας :ernaehrung004:
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Ξεκινω λοιπον με μια αναφορα που αρχιζει απο την αγορα της συγκεκριμμενης τηλεορασης.
Ειχα δει περιστασιακα σε διαφορα καταστηματα τηλεορασεις 46ρες.
Να σας πω την μαυρη μου αληθεια δεν μπορουσα να διακρινω τεραστιες διαφορες οσον αναφορα την εικονα τους.
Μικροδιαφορες υπηρχαν,που και παλι για να τις εντοπισεις θα επρεπε να τις εχεις την μια διπλα στην αλλη να παιζουν την ιδια εικονα.Αλλιως.............
Ετσι λοιπον ρωτησα 2-3 φιλαρακια που ασχολουντε με το αντικειμενο και γνωριζουν κατι παραπανω απο εμενα.
Ο ενας μου ελεγε την ταδε μαρκα,ο αλλος την αλλη.Οπως γινετε συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις..Ολοι ομως ειχαν συγκεκριμμενες μαρκες που ανεφεραν.
SHARP-SONY-SAMSUNG
Πηρα λοιπον την αποφαση και πηγα σε ενα καταστημα γνωστο στην περιοχη μου και ρωτησα και τον μαγαζατορα να μου πει κι εκεινος την γνωμη του.
Υποψιν οτι ο συγκεκριμμενος ειναι φιλος παρα πολλα χρονια.
Φανατικος θαυμαστης της SAMSUNG και ενας απο τους θερμοτερους υποστηρικτες της μαρκας οταν πρωτοεμφανιστηκε πριν μερικα χρονια.
Πριν σας πω τι μου ειπε, να αναφερω οτι δεν ειχε καμια απο τις συγκεκριμενες τηλεορασεις που εγω ηθελα να δω και να αποφασησω.Το αναφερω για ευνοητους λογους.( Συνηθως επαινουν τα προιοντα που εχουν μεγαλυτερο κερδος,αλλα και που εχουν διαθεσιμα )
Μου ανεφερε λοιπον πως ειχε ιδιαιτερη εκτιμηση στην SHARP μιας και την ειχε δει ζωντανα και μαλιστα σε συγκριση με μια SAMSUNG.
Aυτο ομως που με εκανε ειλικρινα να γυρω προς την SHARP ηταν πως ολοι οσους ρωτησα για την Αντιπροσωπεια της SAMSUNG δεν μου ειπαν και τα καλυτερα λογια.
Και σας το λεω εγω που ειχα αγορασει to 2004 την 42ρα P5 3900Euro
Τοτε ηταν μια πολυ καλη τηλεοραση και με Service αψογο.
Τωρα ομως απ οτι κι αλλοι μου ανεφεραν η Αντιπροσωπεια εχει ψιλοχαλασει.
Αυτο λοιπον το γεγονος συν του οτι η τιμη που μου εκανε ηταν εξαιρετικη,δεν μου αφησαν περιθωρια να σκεφτω κατι αλλο.
Τωρα παμε στις πρωτες εντυπωσεις μου.
Απο την πρωτη στιγμη που επιασα καποιο απλο καναλι ( ψηφιακο 576 ) αυτο που διαπιστωσα ηταν πως εχει εξαιρετικη αποχρωση του λευκου και του μαυρου.( Χωρις να υστερει καθολου και στα υπολοιπα χρωματα )
Εικονα παρα πολυ καθαρη,τοσο που ορισμενες στιγμες εχω την εντυπωση πως κατι δεν παει καλα με τον Καμεραμαν που τραβαει την ταινια.
Ειναι κατι που δεν μπορω με λογια να σας το μεταφερω,αλλα ειλικρινα αυτη την εντυπωση εχω..
Σε Blu-Ray που ειδα ( Batman-Avatar ) τι να πω.
Δεν ξεκολαγα τα ματια μου απο πανω απο το εργο.Τοσο ικανοποιημενος ημουν,που μετα για να δω καναλι τηλεορασης ειδα κι επαθα..:motz:
Οσον αναφορα τον ηχο στην ταινια,επελεξα αυτο που ειναι σαν να εισαι σε αιθουσα.( Εμενα προσωπικα μου αρεσει ) Σε συνδιασμο και με το Sub που εχει ολα ηταν μια χαρα.
Τωρα στο 3D
Δυστυχως μια ταινια μπορεσα να βρω σε 3D για να δοκιμασω
Πολυ καλη αισθηση των διαστασεων αποκομισα,αλλα δυστυχως μετα απο κανα μισαωρο κουραστικα.( Καπου διαβασα πως πολλοι ανθρωποι ενοχλουντε απο τις 3διαστατες εικονες ).
Ελπιζω καποια αλλη ταινια στο μελλον να μου ειναι λιγοτερο ενοχλητικη.
Οσον αναφορα το PS3,και εκει η εικονα ηταν εξαιρετικη.Και στο 3D επισηης.
Θα λεγα οτι παρ ολο που το παιχνιδι που επαιξα ηταν με αυτοκινητα,και γρηγορες εναλαγες της εικονας,με κουρασε λιγοτερο απο την ταινια.
Αυτες σε γενικες γραμμες ηταν οι πρωτες μου εντυπωσεις απο την τηλεοραση.
Δεν ξερω ποσο βοηθησα καποιον που αναρωτιετε για το συγκεκριμμενο προιον:grandpa: και συγνωμη αν κουρασα με την πολυλογια μου..
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Καλές θεάσεις σου εύχομαι, πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή τηλεόραση.
Όντως η θέαση 3D σε όλα τα μοντέλα τηλεοράσεων είναι ακόμα κουραστική.
Όποτε μπορέσεις ανέβασε και καμία φωτογραφία από την tv, σου εύχομαι να τη χαρείς για πολλά χρόνια!
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Kαποιος σημερα μου ειπε οτι ειναι διαφορετικη η εικονα του 3D σε DVD Player φτιαγμενο για να παιζει 3D ταινιες,απ οτι στο Playstation 3

Γνωριζει κανεις αν αληθευει αυτο ???
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Στο τι ποιοτητα θα εχει το 3d παιζει ρολο το player, αν ειναι δηλαδη bluray ή αν ειναι dvd το μηχανημα ποθ το αναπαραγει, καθως και στο format το οποιο ειναι γραμμενο το δισκακι. Αν ειναι bluray τοτε παιρνεις την καλυτερη ψηφιακη εικονα full hd αναλυσης.
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Στο τι ποιοτητα θα εχει το 3d παιζει ρολο το player, αν ειναι δηλαδη bluray ή αν ειναι dvd το μηχανημα ποθ το αναπαραγει, καθως και στο format το οποιο ειναι γραμμενο το δισκακι. Αν ειναι bluray τοτε παιρνεις την καλυτερη ψηφιακη εικονα full hd αναλυσης.

Eγω παιζω τα Bluray 3D στο Playstation 3

Θα υπαρχει διαφορα αν αγορασω DVD Player Bluray ???
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: SHARP LC-46E925

Μεγεια και καλες θεασεις.

Επειδη εχω δει αρκετες Sharp τελευταια μου δινουν την εντυπωση ιδιοτροπων τηλεορασεων που θελουν αρκετο "σκαλισμα" για να δειξουν σωστα , ειδικα στα χρωματα που απο τις ρυθμισεις ειναι αλλα 'ντ' αλλων.

Θα σου προτεινα καποια στιγμη να δωσεις καποια λεφτα σε καποιον ISF calibrator και να την ρυθμισεις επαγγελματικα. Μονο τοτε θα παρεις το μεγιστο δυνατο σε θεμα εικονας.
 
Last edited:

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: Re: SHARP LC-46E925

Μεγεια και καλες θεασεις.

Επειδη εχω δει αρκετες Sharp τελευταια μου δινουν την εντυπωση ιδιοτροπων τηλεορασεων που θελουν αρκετο "σκαλισμα" για να δειξουν σωστα , ειδικα στα χρωματα που απο τις ρυθμισεις ειναι αλλα 'ντ' αλλων.

Θα σου προτεινα καποια στιγμη να δωσεις καποια λεφτα σε καποιον ISF calibrator και να την ρυθμισεις. Μονο τοτε θα παρεις το μεγιστο δυνατο σε θεμα εικονας.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.Ξερεις που μπορω να απευθυνθω για ενα τετοιο ατομο ?
Δεν εχεις κι αδικο.Εχει τοσες ρυθμισεις και παραμετρους που αφορουν τους χρωματισμους που δεν τολμισα να τις πειραξω...
Επισης γνωριζεις κατι για την ερωτηση που εκανα παραπανω οσον αναφορα το 3D ??
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Το bluray player παιζει και dvd, οποτε δεν χρειαζεται να αγορασεις αλλη συσκευη, το ps3 κανει μια χαρα τη δουλεια του.
Απλως να του δινεις ταινιες σε εκδοση bluray που ειναι η καλυτερη και καταλληλοτερη για την tv σου.
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Το bluray player παιζει και dvd, οποτε δεν χρειαζεται να αγορασεις αλλη συσκευη, το ps3 κανει μια χαρα τη δουλεια του.
Απλως να του δινεις ταινιες σε εκδοση bluray που ειναι η καλυτερη και καταλληλοτερη για την tv σου.

Σε ευχαριστω Βασιλη για την απαντηση σου.
Αλλα μηπως εννοεις οτι το bluray παιζει και 3D ?
Aν εννοεις αυτο οκ.
Αν οχι μηπως ενα DVD Player αποδιδει καλυτερα τις 3D ταινιες απ οτι το Playstation ??
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Re: SHARP LC-46E925

Υπαρχουν δυο διαφορετικες τεχνολογιες που υποστηριζουν 3d. Το προιστορικο dvd (αναλυσης 576 pixel), το οποιο υποστηριζει 3d ιδιας αναλυσης. Και υπαρχει το καθιερωμενο πλεον ψηφιακο υλικο, το bluray, το οποιο φθανει στην full hd αναλυση, 1920x1080. Το bluray υποστηριζει και αυτο 3d και οπως καταλαβαινεις επειδη η αναλυση δεν εχει καμια σχεση με το dvd, πλεον εγκαταλειπουμε το dvd και παμε μονο στο bluray. Αρα εχοντας το ps3 μην του βαλεις ξανα dvd ταινια (ειτε 3d ειτε οχι), γιατι θα βλεπεις τα χρωματα καπως μουντα, λογω ελλειψεως υψηλης αναλυσης, την οποια απαιτει μια καινουργια, μεγαλη σε μεγεθος tv οπως η δικια σου. Απο εδω και στο εξης, μονο bluray.
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Μολις τωρα ειδα την πρωτη μου ταινια.Το AVATAR

Ηταν απιστευτη εμπειρια.:music-smiley-005::music-smiley-005::music-smiley-005:
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: SHARP LC-46E925

Διάβαζα πριν λίγο το review της 8άρας στο AVforums http://www.avforums.com/review/Sharp-LE831-LC-40LE831E-46LE831-3D-LED-LCD-TV-Review.html

Δεν ξέρω κατά πόσο τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αντιστοιχούν στην 925, αλλά πιστεύω πως κάποια θέματα θα είναι παρόμοια.

Όπως για παράδειγμα ότι σε όλα τα default modes εκτός του movie ή τηλεόραση δίνει πολύ ευρύ gamut (λόγω quattron) με πολύ υπεροκορεσμένα χρώματα. Στο movie mode η κατάσταση συμμαζεύεται κάπως αλλά και εκεί υπάρχουν μπόλικες αποκλίσεις σε χρωματισμούς και φωτεινότητες.

Από την άλλη μετά από καλιμπράρισμα του movie mode η τηλεόραση έρχεται σε επίπεδα αναφοράς χρωματικά (προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί ποτέ τόσο μικρές αποκλίσεις), ενώ και το μαύρο είναι σε πολύ καλά επίπεδα (0.04 nits) και η καμπύλη gamma μια χαρά.
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: Re: SHARP LC-46E925

Διάβαζα πριν λίγο το review της 8άρας στο AVforums http://www.avforums.com/review/Sharp-LE831-LC-40LE831E-46LE831-3D-LED-LCD-TV-Review.html

Δεν ξέρω κατά πόσο τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αντιστοιχούν στην 925, αλλά πιστεύω πως κάποια θέματα θα είναι παρόμοια.

Όπως για παράδειγμα ότι σε όλα τα default modes εκτός του movie ή τηλεόραση δίνει πολύ ευρύ gamut (λόγω quattron) με πολύ υπεροκορεσμένα χρώματα. Στο movie mode η κατάσταση συμμαζεύεται κάπως αλλά και εκεί υπάρχουν μπόλικες αποκλίσεις σε χρωματισμούς και φωτεινότητες.

Από την άλλη μετά από καλιμπράρισμα του movie mode η τηλεόραση έρχεται σε επίπεδα αναφοράς χρωματικά (προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί ποτέ τόσο μικρές αποκλίσεις), ενώ και το μαύρο είναι σε πολύ καλά επίπεδα (0.04 nits) και η καμπύλη gamma μια χαρά.

default modes - gamut - καλιμπράρισμα του movie mode-

Γιωργο με συγχωρεις αλλα δεν κατεω πραμα απ οσα γραφεις...:chinscratch:
 

k.xaris

New member
15 August 2011
14
Απάντηση: SHARP LC-46E925

Θα μπορουσα να απευθυνθω ισως σε καποιον Ηλεκτρονικο να μου την ρυθμισει ή μπορω και μονος μου ?
Με τις δικη σας βεβαια την βοηθεια...