Hitachi – τέλος στην παραγωγή τηλεοράσεων

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,664
Μετά την Pioneer που έκλεισε το κομμάτι των TV το 2009, τώρα και η Hitachi που ανακοίνωσε πριν λίγες ουσιαστικά ώρες πως θα σταματήσει να παράγει τηλεοράσεις και ούτε θα κατασκευάζουν άλλοι για εκείνη τηλεοράσεις.
Αν και η Hitachi θα σταματήσει την παραγωγή, δεν είναι μια κίνηση που εκπλήσσει. Ακόμη και η ηγέτιδα σε νούμερα Samsung χάνει χρήματα από το τμήμα τηλεοράσεων της ενώ και η Hitachi στο τμήμα αυτό θα χάνει χρήματα για το τρέχον οικονομικό έτος.
Η εταιρία έχει μόνο ένα εργοστάσιο παραγωγής flat panel στην Ιαπωνία και θα το κλείσει στα τέλη του έτους, λένε τα ιαπωνικά media.
Είναι και καλός χρονισμός για την κίνηση αυτή στον τομέα των τηλεοράσεων, πέντε μήνες μετά τον σεισμό της 11η Μαρτίου στην Ιαπωνία που χτύπησε τις πωλήσεις της εταιρίας ενώ η αλλαγή από το αναλογικό στο πλήρως ψηφιακό σήμα στην Japan πριν δύο εβδομάδες, σημαίνει πως σταματά και ένας πυρετός πωλήσεων για τηλεοράσεις στη χώρα.
Πριν έξι ημέρες η εταιρία ανακοίνωσε 97% μείωση στα καθαρά κέρδη σε ετήσια βάση και με βάση το τρίμηνο μέχρι τον Ιούνιο.
Πηγή
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εγώ δεν έχω καταλάβει, τι είναι εκείνο που κάνει τις τηλεοράσεις μη κερδοφόρες;
Η φιλιπς, σόνυ, σάμσουνγκ, χιτάτσι, όλες μπαίνουν μέσα στον τομέα των τηλεοράσεων; Γιατί άραγε; Πουλάνε κάτω του κόστους; Έχουν πολλές επιστροφές; Είναι πολλά τα χρήματα για την ανάπτυξη λόγω συνεχόμενων μεταβολών της τεχνολογίας;

Εντύπωση μου προκαλεί που καμιά εταιρία δεν κατόρθωσε να είναι κερδοφόρα...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,754
Εγώ δεν έχω καταλάβει, τι είναι εκείνο που κάνει τις τηλεοράσεις μη κερδοφόρες;
Η φιλιπς, σόνυ, σάμσουνγκ, χιτάτσι, όλες μπαίνουν μέσα στον τομέα των τηλεοράσεων; Γιατί άραγε; Πουλάνε κάτω του κόστους; Έχουν πολλές επιστροφές; Είναι πολλά τα χρήματα για την ανάπτυξη λόγω συνεχόμενων μεταβολών της τεχνολογίας;

Εντύπωση μου προκαλεί που καμιά εταιρία δεν κατόρθωσε να είναι κερδοφόρα...
Ναι, είναι όντως περίεργο. Από την άλλη, αν σκεφτούμε τον καταιγισμό των μοντέλων κάθε χρόνο, είναι λογικό να πηγαίνουν πολλά χρήματα στη μελέτη και στο σχεδιασμό. Τι να πω;
Κόντρες μεταξύ των εταιριών...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Άραγε υπάρχει κάποια που να βγάζει κέρδος από τηλεοράσεις;
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Πρόσφατα διάβασα διάφορα νούμερα για το 2011 στα οποία οι δυο κορεάτες και όλοι οι ιάπωνες έχουν απώλειες (στους Ιάπωνες υπήρχε και το θέμα με τον σεισμό προ μηνών που επηρέασε παραγωγές).

Ίσως οι κατασκευαστές πάνελ από Ταιβάν (CMI, AUO) και Κίνα να έχουν κέρδος, αλλά όλοι έχουν μειωμένες πωλήσεις σε σχέση με το τι υπολόγιζαν και δεν δουλεύουν τα εργοστάσια στο 100%.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,754
Re: Απάντηση: Hitachi – τέλος στην παραγωγή τηλεοράσεων

Στο τέλος θα πουλάνε τις τηλεοράσεις σε συναρμολογούμενο κιτ... :Banane0:
Για να μειώνεται το κόστος και για να καταρτίζεται τεχνικά και τεχνολογικά ο καταναλωτής.:furious3:
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Πάντως μερικά νούμερα ίσως να μην λένε ακριβώς την αλήθεια.

Για παράδειγμα οι περισσότερες εταιρίες (Samsung, LG, Panasonic κ.α) χρησιμοποιούν στις τηλεοράσεις τους κομμάτια από άλλους κλάδους τους (πχ επεξεργαστές, μνήμες κλπ). Αυτό υποθέτω ότι καταγράφεται σαν έξοδο στο κομμάτι των τηλεοράσεων, αλλά σαν έσοδο σε κάποιο άλλο κομμάτι της ίδιας εταιρίας.