Anne Sofie von Otter και Brad Mehldau - Love songs

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Νέο καλοκαιρινό κόλλημα η συνεργασία της Ανν (ή Άννε) Σοφί φον φον Όττερ με τον πιανίστα της τζαζ Μπραντ Μέλνταου που τιτλοφορείται "Love Songs".

H Ανν Σοφί ερμηνεύει με υπέροχο τρόπο κλασικά ερωτικά τραγούδια των Ζακ Μπρελ, Λεό Φερρέ, Μισέλ Λεγκράν και άλλων. Δεν είναι η πρώτη φορά που η συγκεκριμένη τραγουδίστρια επιλέγει να βγει από τα συνηθισμένα νερά του ρεπερτορίου της και να τραγουδήσει κάτι εντελώς διαφορετικό. Το είχε κάνει πριν από λίγα χρόνια με τον Έλβις Κοστέλλο και το άλμπουμ For the Stars, όπως επίσης και με το άμπουμ Ι Let the Music Speak, όπου τραγούδησε τραγούδια των συμπατριωτών της Abba. Εδώ όμως την βρίσκουμε με άλλη διάθεση σε μια πολύ ωραία συνεργασία.

Όσο είχα αγαπήσει ένα ανάλογο εγχείρημα της (θείας) Τζέσσυ Νόρμαν με τον Μισέλ Λεγκράν πριν από 10 χρόνια περίπου (I was born in love with you), άλλο τόσο αγάπησα κι αυτό για τη φρεσκάδα, την ομορφιά και την τόσο γλυκιά διάθεσή του. Ακούστε το!

61C-SRsqbQL._SL500_AA300_.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Δυστυχώς δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου ... του έδωσα τις συνηθισμένες μου τρεις ευκαιρίες ακρόασης, μα δεν κατάφερε να μου κάνει αυτό που προσδοκώ από τους δίσκους που θα αγαπήσω ... να με πιάσει από το μάγουλο και να με κάνει να στρέψω το κεφάλι μου κατευθείαν πάνω του ...

Ξέρεις τώρα, η σπάνις των αγαθών, κλπ... μεγαλύτερο αγαθό στην εποχή μας είναι ο χρόνος...

Αυτό δεν σημαίνει ότι ο δίσκος δεν είναι καλός, ή ότι υπολείπεται από τα ψηλά, γενικότερα, στάνταρντς των συντελεστών του ... όμως περίμενα περισσότερα ...
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Λυπάμαι που δεν σ' άρεσε τόσο. Εγώ το λατρεύω. Και μιας κι αναφερθήκαμε σ' αυτό το ρεπερτόριο, να αναφέρω αν πασάν τη δουλειά της Σόνιας Θεοδωρίδου με τα τραγούδια του Μπρελ που άρχισα να εξερευνώ πρόσφατα και που μέχρι στιγμής και μέχρι νεωτέρας μ' αρέσει πολύ (έως πάρα πολύ, ίδωμεν.) :)