Το Πείραμα — The Experiment

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1peirama.jpg









ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ
The Experiment






» Παίζουν: Άντριεν Μπρόντι, Φόρεστ Γουίτακερ, Φίσερ Στίβενς, Κλίφτον Κόλινς Τζούνιορ, Καμ Τζιγκάντετ
» Σκηνοθέτης: Πολ Σέρινγκ
» Διάρκεια: 90' λεπτά

» Κατηγορία: Θρίλερ, Δράμα
» Διανομή: Audio Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 3 Αυγούστου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD





Η ταινία είναι βασισμένη σε πραγματικό πείραμα που έγινε στις ΗΠΑ το 1971!



» Υπόθεση:
Eίκοσι έξι άντρες επιλέγονται για να συμμετάσχουν σε ένα πείραμα κοινωνικό-ψυχολογικής συμπεριφοράς, έναντι μεγάλου
οικονομικού ανταλλάγματος. Βάσει του πειράματος οι άντρες θα πρέπει να παραμείνουν για δύο εβδομάδες στο περιβάλλον
μιάς φυλακής, έχοντας το ρόλο είτε του φύλακα είτε του φυλακισμένου. Όμως, μέσα σε λίγες μόλις μέρες, η διαχωριστική
γραμμή ανάμεσα στο «πείραμα» και την πραγματικότητα σβήνει και τα πράγματα ξεφεύγουν από τον έλεγχο. Οι ηθικές αξίες
τίθενται υπό αμφισβήτηση και τα όρια ξεπερνιούνται όταν οι συμμετέχοντες στο πείραμα βρίσκονται αντιμέτωποι με τα πιο
σκοτεινά ένστικτά τους....









— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Το Das Experiment είναι εξαιρετική ταινία.Το είχα δει πριν 10 χρόνια και μου άρεσε πάρα πολύ!
Αυτή τη μανία με τα αμερικάνικα remake δεν μπορώ να τη καταλάβω....
Δεν θυμάμαι να έχω δει κάποιο καλύτερο του πρωτότυπου.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
και γω μαζι σας παιδια!!! θυμαμαι την ειχα δει στο καπακι κ δευτερη φορα αλλο πραμα!!!

τωρα αν θα δω το αμερικανικο να σας πω την αμαρτια μου κ μονο που βλεπω τη φατσα του πιανιστα ....... :slapface:
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Συμφωνώ κι εγώ πως είναι πολύ καλύτερη η γερμανική εκτέλεση. Ξέρω γερμανικά αν και δε νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο. Άγραφος νόμος τα remakes να είναι σχεδόν πάντοτε χειρότερα!
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Θυμάμαι είχα δει το γερμανικό και το είχα πει σε όσους ήξερα να το δουν. Βλέποντας αυτό και ξέροντας την ιστορία σίγουρα η αίσθηση ήταν διαφορετική. Η αλήθεια είναι ότι ο Μπρόντι παίζει πολύ καλά, αντίστοιχα καλά και ο Γουίτακερ.
 

parisdeli

New member
20 October 2008
40
Θεσσαλονίκη
άρχισε λίγο να κόβει η μαγιονέζα μ'αυτούς τους δύο μου φαίνεται..
άσχετα από αυτό βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν δεν μου άρεσε η ταινία ως remake ή γενικώς αν ήταν μέτρια. we'll never know -αφού έχει προηγηθεί η γερμανική και την έχουν δει όλοι!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Αυτή τη μανία με τα αμερικάνικα remake δεν μπορώ να τη καταλάβω....
Τι δεν μπορεις να καταλαβεις;

1. Δεν υπαρχουν σεναρια της προκοπής πλέον (ειδικά στο Αμέρικα)

2. Οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να δουν ταινία αν δεν μιλάνε καμπόυκα.

---->

Παιρνουμε ότι ταινία βρούμε (ακόμα κι αν ειναι 2 ετών - βλ. πχ ''let the right one one'') και την γυρίζουμε στα Αμερικάνικα (για να καταλαβαίνει κι ο ''λαός'').
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Τι δεν μπορεις να καταλαβεις;

1. Δεν υπαρχουν σεναρια της προκοπής πλέον (ειδικά στο Αμέρικα)

2. Οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να δουν ταινία αν δεν μιλάνε καμπόυκα.

---->

Παιρνουμε ότι ταινία βρούμε (ακόμα κι αν ειναι 2 ετών - βλ. πχ ''let the right one one'') και την γυρίζουμε στα Αμερικάνικα (για να καταλαβαίνει κι ο ''λαός'').

Ειρωνικά - σαρκαστικά το είπα φίλε μου....
Σχόλιο για τους παπαροαμερικλάνους ήταν!
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
ειχε θυμαμαι κ μια κοκκινομαλλα μεσα αλλο πραμα!!!!! κατι γιατρινα ηταν τι διαολο μιλαμε κολαση σκετη!!!
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Οσοι ενδιαφερεστε, αξιζει πραγματικα να δειτε το ντοκυμαντερ του αληθινου Stanford Prison Experiment που εγινε το 1971

http://www.youtube.com/watch?v=FkmQZjZSjk4

Θα δειτε οτι δεν εγιναν οι ακροτητες που βλεπουμε στην (γερμανικη) ταινια, οι οποιες εγιναν για λογους θεασης, (λιγο τραβηγμενες και αναληθοφανεις για τα γουστα μου), ειναι ομως πολυ πιο ενδιαφερον απο ψυχολογικης σκοπιας.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Μετά από τις παροτρύνσεις σας είδα κι´ εγώ χθες τη γερμανική εκδοχή.
Πράγματι πολύ καλή ταινία και τη συστήνω!! Δεν μπορώ όμως να κάνω σύγκριση αφού δεν είδα την αμερικάνικη.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Aν και με καλες προθεσεις, ειναι
αφορητα κλειστοφοβικη με σκηνοθετικο ελειμα.
(τι αλλο θα περιμεναμε δλδ απο τον
σκηνοθετη του prison break?)