Starblazers - Space Battelship Yamato - Διαστημόπλοιο Αργώ

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,191
Εκεί ψηλά.....
yamato2199.jpg






Tι μου θυμησες τωρα...ασχημο κολλημα,οταν ειχε τελειωσει ειχα πεσει σε καταθλιψη..Μετα ειχε βαλει αν θυμαστε το ¨διαστημοπλοιο Αργω...



Aααααα να με συγχωρεις αλλα το "διαστημοπλοιο Αργω" ή Starblazers ή Space Battleship Yamato ηταν μακραν οτι καλυτερο και πιο δραματικο ειχε βγει την εποχη εκεινη.
Νομιζω μαλιστα οτι παιζοντουσαν μαζι. Ηταν εμφανης η διαφορα ποσο παιδικο εμοιαζε το G-force απεναντι στο Yamato.


http://www.youtube.com/watch?v=PdnD-UlefUA&feature=related



Σε μια δυσκολη εποχη οπου μια εξωγηινη φαρα επιδραμει στην ΓΗ η αμυνα του πλανητη ανακατασκευαζει ενα παλιο θρυλικο Ιαπωνικο θωρηκτο βυθισμενο απο τους Αμερικανους στην διαρκεια του δευτερου παγκοσμιου πολεμου το περιφημο Yamato.
Το καθιστα καταλληλο για διαστημικη περιπλανηση και μαχη και το εξοπλιζει με ενα ασυλληπτο νεο μυστικο οπλο τοποθετημενο στην πλωρη του σκαφους.


http://www.youtube.com/watch?v=ty-1zWsXFNs&feature=related


Το Αργω ξεκινα ενα απιθανο ταξιδι μεσα απο τις γραμμες του εχθρου (των Γκαμιλονς) και σε μια διαρκεια 3 σαιζον χτιζει εναν μυθο στην Μανγκα διαστημογραφια που ακομα και σημερα μνημονευεται απο ολους τους φανς.






http://www.youtube.com/watch?v=ksJzElh9PTg&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=u5oniErmeuE



starblazers112theseaoff.jpg



 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Προσφατα μαλιστα κυκλοφορησε και μια κινηματογραφικη εκδοχη της ιστοριας.

... και την βρήκα σχετικά κακή. Κακές ηθοποιίες, ανούσιο, βαρετό, παιδιάστικο. Δεν ξέρω αν έγιναν ηθελημένα γιατί ήθελε να ακολουθήσει το πρωτότυπο (το οποίο δεν έχω δει), αλλά σαν αυτόνομο έργο δεν...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Η αγαπημενη μου διαστημικη σειρα κινουμενων σχεδιων τοτε...
Καλη η ομαδα G αλλα εδω ειχαμε σειρα με τα ολα της.Ετρωγα τα νυχια μου να δω τι θα γινει.
 
Last edited:
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

εχετε απολυτο δικιο οσον αφορα την ποιοτητα του yamato εναντι του battle of the planets,εννοειται αυτο!απλα η g-force αποτυπωθηκε στην παιδικη μου ψυχη πιο πολυ,ισως επειδη ακριβως δεν ηταν τοσο δραματικο..Παντως απο εκει θυμαμαι τη λαχταρα μου να ενεργοποιηθει το ¨κανονι",καθως και τη βιβλικη μορφη του καπταιν Αβαταρ!
σας ευχαριστω ολους για τις παιδικες αναμνησεις,ειστε αρχηγοι!
:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

H original σειρά με τίτλο "space battleship Yamato" είναι Ιαπωνική του 1974, η ΕΡΤ έπαιξε την μεταγλωττισμένη Αγγλόφωνη εκδοχή του 1979 που λεγόταν "Starblazers". Το "Battle of the planets" ήταν του 1978. Αν θυμάμαι καλά, ήμουν και μικρός τότε, η ΕΡΤ πρέπει να έπαιξε το starblazers γύρω στο '81-82 ενώ το battle of the planets γύρω στο '83.
Φυσικά προτιμούσα το πρώτο, ήταν η πρώτη φορά που είδα Ιαπωνικό manga, αυτό που είχε γούστο ήταν όταν γύρω στο '85 η αδερφή μου έβλεπε το "Κάντυ Κάντυ", η πρωταγωνίστρια ήταν ίδια φυσιογνωμικά ο ήρωας του starblazers μόνο που είχε μακρύτερα μαλλιά!!!!!! :flipout::flipout::flipout:
Άλλο γουστόζικο στοιχείο είναι ότι οι Ιάπωνες βάζουν στα manga τους αυτό που δεν έχουν οι ίδιοι....μεγάλα μάτια!!!

Υ.Γ. Τελευταία φορά που χάζεψα manga ήταν βλέποντας την οπτικοακουστική μεταφορά όλου του δίσκου των Daft Punk "Discovery" του 2001 όπου όλα τα βιντεο κλιπ τωντραγουδιών εξιστορούν μία science fiction ιστορία.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Tι μου θυμίσατε ρε σεις! Πρέπει να ήμουνα τότε στην ηλικία που είναι τώρα ο γιός μου! Πόσο τσαντιζόμουνα όποτε έχανα έστω και ένα επεισόδιο του Starblazers! Τελικά κατάφερα να χάσω και τα δύο τελευταία επεισόδια λόγω φροντιστηρίου αγγλικών:bigcry::bigcry:
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Πωπω... βάλτε και τίποτα από Robotech και θα με πιάσουν τα κλάμματα... θα πάνε καμιά 30αριά χρόνια....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,191
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

... και την βρήκα σχετικά κακή. Κακές ηθοποιίες, ανούσιο, βαρετό, παιδιάστικο. Δεν ξέρω αν έγιναν ηθελημένα γιατί ήθελε να ακολουθήσει το πρωτότυπο (το οποίο δεν έχω δει), αλλά σαν αυτόνομο έργο δεν...

Επιασα να το δω . Συμφωνω σε αυτα που λες αλλα το βλεπω με μεγαλη ευχαριστηση.
Εστω και αν τα εφφε ειναι φτηνα και παιδιαστικα ρουφιεται γουλια γουλια. Μαλιστα για να τα δω οπως τον παλιο καλο καιρο το βλεπω σε δοσεις των 3 επεισοδιων :D
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Εκείνη την εποχή έβλεπα G-Force και μια άλλη σειρά με μπόλικες αερομαχίες και έναν "κακό" που τον λέγανε Κρόνο ή κάτι τέτοιο. Είχα δει όλα τα επεισόδια εκτός από το τελευταίο. Σας λέει κάτι ή δεν θυμάμαι καλά; Χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ ποια ήταν.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Οδύσσεια του Διαστήματος?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,191
Εκεί ψηλά.....
Re: Starblazers - space battelship Yamato -διαστημόπλοιο Αργώ

Μια καταπληκτικη σελιδα με διαφορες παραλλαγες του σκαφους σε σχεδιαστικο επιπεδο.

Επισης εκδοχη Lego !!

1281373644_fvin_yamato_00_conv.jpg.jpg



αλλα και μοντελιστικα αριστουργηματα για μοντελιστες απαιτησεων.


1278807234_IMG_2884.jpg
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Διάστημα και διαστημόπλοια, μάχες, εξωγήινες οντότητες... αν συνηθίσεις την Ιαπωνική κουλτούρα και τις εκρήξεις χαράς και πανικού στη γέφυρα... είναι άψογο!

Τολμώ να πω ότι αποτυπώθηκε η ατμόσφαιρα του origin animation, ενώ μου θύμισε αρκετά galactica (εσωτερικοί χώροι, αμπάρι, space jumps)

Το ευχαριστήθηκα πραγματικά... παρ'ότι δεν το έβαλα με ιδιαίτερο ζήλο (λόγω τρέιλερ)... οι παιδικές αναμνήσεις ήταν εκεί, άρα πολύ καλή από μένα!

Η Γιόκι απο τις ομορφότερες ασιάτισες που μπορώ να θυμηθώ...

Το όνομα του διαστημόπλοιου οφείλεται στο Ιαπωνικό Θωρηκτό Γιαμάτο, το οποίο ανέλαβε το καθήκον να υπερασπίσει την Οkinawa, όπου και καταστράφηκε! Ο τίτλος είναι εμπνευσμένος απο το τελευταίο αυτό ταξίδι (γίνεται και αναφορά στη ταινία...)

και μια φωτογραφία του αυθεντικού.

Yamato_during_Trial_Service.jpg




που είναι το δημοψήφισμα, οέο! -bye-
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,191
Εκεί ψηλά.....
Φαινεται οτι εχουμε ξανα νεα σειρα με θεμα το αστροπλοιο Yamato.

To 2013 κυκλοφορησε μια ολοκληρη σαιζον 26 επεισοδιων με τιτλο Space Battleship Yamato 2199






--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

star-blazers-2202-kv.jpg




Τον φλεβαρη του 2017 βγαινει νεος κυκλος που ακομα δεν ξερουμε αν ειναι reboot ή συνεχεια του Yamato 2199.


Space Battleship Yamato 2202


http://yamato2202.net/