Ο Άγνωστος — Unknown

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1unknown.jpg









O ΑΓΝΩΣΤΟΣ
Unknown






» Παίζουν: Λίαμ Νίσον, Άινταν Κουίν, Τζένιουαρι Τζόουνς, Νταιάν Κρούγκερ, Φρανκ Λανγκέλα
» Σκηνοθέτης: Ζομ Κολέ-Σερά
» Διάρκεια: 109' λεπτά

» Κατηγορία: Περιπέτεια
» Διανομή: Audio Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 22 Ιουνίου
» Έτος: 2011

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD







» Υπόθεση:
Ο Δρ. Μάρτιν Χάρις, ο οποίος μετά από ένα τροχαίο ατύχημα στο Βερολίνο πέφτει σε κώμα και όταν συνέρχεται ανακαλύπτει
ότι η σύζυγός του δεν τον αναγνωρίζει πια, ενώ ένας άλλος άνδρας έχει κλέψει την ταυτότητά του. Οι Αρχές τον αγνοούν και τον
αντιμετωπίζουν με δυσπιστία. Με την απρόσμενη βοήθεια μιας μάλλον απίθανης συμμάχου, ο Μάρτιν θα εμπλακεί σε ένα φονικό
μυστήριο που θα τον κάνει να αμφισβητήσει την πνευματική του υγεία, την ταυτότητά του, αλλά ταυτόχρονα θα συνειδητοποιήσει
μέχρι πού είναι ικανός να φτάσει προκειμένου να αποκαλύψει την αλήθεια.










— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Φοβερη ταινια, με πολυ δραση και ανατρεπτικο τελος!!!
 
19 June 2006
35,671
Ταινία περιπέτειας χαρακτηριζόμενη ''ό,τι πρέπει''!!!

Θα αρέσει στους περισσότερους. Μυστήριο που δεν σε κουράζει, δράση που δεν υπερβάλλει, σενάριο που ρέει άνετα, σκηνοθεσία αρκετά καλή μ' ένα όμορφο touch στο τέλος, ερμηνείες ικανοποιητικές.

Πάντως, και κακή να ήταν δεν θα μπορούσα να της βάλω μέτριο βαθμό. Είναι εκείνη η κυρία Kruger που μας έχει κάνει την καρδιά κομμάτια!!!:love::D
 

Dionysis

Established Member
14 September 2006
113
Πάρα πολύ καλή ταινία, αλλα μου φάνηκε κάπως υπερβολικός ο ρόλος για τον Λίαμ Νίσον
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Πολύ καλή! Δε σε κουράζει, η ιστορία έχει ροή, υπάρχει μπόλικη δράση και οι πρωταγωνιστές είναι πολύ καλοί!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Μόλις την είδα στον κινηματογράφο. Πολύ καλό πολιτικό θρίλερ με μια μικρή μυρωδιά από τα αντίστοιχα θρίλερ των 70ς. Στο τέλος, παρά την ανατροπή, δεν αποφεύγει κάποιες συμβάσεις ένω ένας καχύποπτος μπορεί να ισχυριστεί ότι προμοτάρει τα μεταλλαγμένα. Εντούτοις την ευχαριστήθηκα. Από τις καλές στιγμές του Hollywood: ψυχαγωγεί δίχως να προσβάλλει.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ευχάριστη ταινία
Χωρίς κοιλιά και με ωραίο ρυθμό
Ότι πρέπει για καλοκαιρινό βραδάκι
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Οπως ήδη ειπώθηκε, ενδιαφέρουσα, με καλό ρυθμό, με ωραία ανατροπή, και κάπως υπερβολική στο τέλος. Καλή γενικά, για ένα ευχάριστο δίωρο!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Πολύ καλή αν και το "έργο" το έχουμε ξαναδεί με τον Jason Bourne..-bye-

Σωστό, αλλά
εκεί τον Bourne τον είδαμε από την αρχή αναίσθητο οπότε το να είναι ο οποιοσδήποτε / οτιδήποτε ήταν πολύ πιο εύκολο, αντίθετα εδώ πρώτα είδαμε σκηνές "οικογενειακής" γαλήνης κατά το ταξίδι... Οπότε και ήταν πολύ πιο απρόβλεπτο...!

-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Πολύ καλή ταινία, με πλοκή, δράση, ανατροπές και καλούς ηθοποιούς: Η θεά Diane Kruger είναι όλα τα λεφτά, Ο Liam Neeson από ότι φαίνεται παίζει μόνο στην Ευρώπη πλέον. Και οι δύο είναι από τους αγαπημένους μου ερμηνευτές. Ο Aidan Quinn αγνώριστος σε δεύτερο ρόλο. Για τους σινεφίλ το αποκορύφωμα της ταινίας ήταν σίγουρα το τετ-α-τετ Bruno Ganz και Franc Langela, δύο βετεράνων του σινεμά, ευρωπαϊκού και αμερικανικού αντίστοιχα. Ο Ganz έχει και την ωραιότερη ατάκα της ταινίας: "Εμείς οι Γερμανοί έχουμε μάθει να ξεχνάμε. Ξεχάσαμε ότι υπήρξαμε Ναζί, τώρα πρέπει να ξεχάσουμε και σαράντα χρόνια κομμουνισμού".

Πολύ καλός ο Καταλανός σκηνοθέτης Jaume Collet-Serra και επίσης πετυχημένη η ψυχρή και αναλυτική φωτογραφία του ισπανού Flavio Martinez Labiano.

Υ.Γ. Τελικά φαίνεται ότι αναβιώνουν οι πολυεθνικές παραγωγές της δεκαετίας του '60 και '70.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Βέβαια. Μου θύμισε την παράλειψή μου ο Κώστας Ζαγγογιάνης. Παίζει και ο θεός Bruno Ganz. Από εκείνα τα υλικά που ομορφαίνουν τα μέγιστα μια ταινία. Ο ρόλος του, τηρουμένων των αναλογιών, παρεμφερής με το Σύμπλεγμα Μπάαντερ Μάινχοφ. Άξιος όπως πάντα άλλωστε.
 

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Πάρα πολύ καλή ταινία, ωραία υπόθεση, δράση, ανατροπές, κλπ.

Λίγο στο τέλος με κάποια κλισέ το ψιλοχαλάει, αλλά οκ.

Εμένα πάντως η ταινία μου θύμησε πολύ το Frantic με τον Harrison Ford! Μέχρι ένα σημείο μοιάζει πολύ, ξενοδοχείο, χαμένη γυναίκα, έξτρα γκόμενα που βοηθάει, κλπ
 
Την ταινία, την βρήκα πολύ καλή γιά το είδος που αντιπροσωπεύει,και την προετείνω ανεπιφύλακτα γιά χαλαρές καλοκαιρινές προβολές.
Καλό σενάριο,σωστή δόση δράσης,καλές ερμηνείες και αρκετές ανατροπές.Σε BR δισκάκι, πανέμορφη εικόνα και ήχος αναφοράς.
Εαν μάλιστα έχει κάποιος και καλοκαιρινό πανί, τόσο το καλύτερο,αφού θα περάσετε 100+κάτι λεπτά χωρίς να το καταλάβετε!!!
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Καλή ταινία όπως είπαν και παραπάνω αν και νομίζω ότι ο ρόλος δεν πήγαινε στον Liam, ίσως προσωπική προτιμήσει θα ήθελα έναν νεότερο.