Αληθινό Θράσος — True Grit

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1truegrift.jpg









ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΡΑΣΟΣ
True Grit






» Παίζουν: Τζεφ Μπρίτζες, Ματ Ντέιμον, Τζος Μπρόλιν, Χέιλι Στάινφελντ
» Σκηνοθέτης: Ίθαν Κοέν, Τζόελ Κοέν
» Διάρκεια: 100' λεπτά

» Κατηγορία: Γουέστερν
» Διανομή: Odeon
» Ημ. Κυκλοφορίας: 6 Ιουνίου
» Έτος: 2010

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD







Υποψήφια για 10 Όσκαρ 2011:
- Καλύτερης Ταινίας
- Σκηνοθεσίας
- Α' Ανδρικού (Τζεφ Μπρίτζες)
- Β' Γυναικείου (Χέιλι Στάινφελντ)
- Διασκευασμένου Σεναρίου
- Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης
- Φωτογραφίας
- Κοστουμιών
- Ήχου
- Μιξάζ

Υποψήφια για άλλα 7 BAFTA 2011:
- Καλύτερης Ταινίας
- Διασκευασμένου Σεναρίου
- Α' Ανδρικού (Τζεφ Μπρίτζες)
- Α' Γυναικείου (Χέιλι Στάινφελντ)
- Σχεδιασμού Παραγωγής
- Κοστουμιών
- Ήχου






» Υπόθεση:
Η Μάτι Ρος, μια δεκατετράχρονη, θέλει να αποδοθεί δικαιοσύνη για το φόνο του πατέρα της κι αποφασίζει να πάρει το νόμο στα χέρια της.
Φτάνει, λοιπόν, στο Αρκάνσας με σκοπό να βρει τον δειλό Τομ Τσέινι που λέγεται πως σκότωσε τον πατέρα της και ζητά τη βοήθεια ενός
φιλικού προς το αλκοόλ, μονόφθαλμου, ομοσπονδιακού αστυνομικού, του Ρούστερ Κόγκμπερν, ο οποίος, παρά τις αρχικές του αντιρρήσεις,
δέχεται τελικά να τη βοηθήσει, και να τον καταδιώξει.









— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

karetsos

Established Member
30 April 2011
142
Καρδίτσα
καλή είναι η ταινία, αλλά δεν τρελάθηκα τώρα.

δώσανε λίγο διαφορετικό στυλ σε σχέση με την παλιότερη έκδοση (και όπως διαβάζω πιο κοντά στο ύφος του βιβλίου)

δεν θα έχανα και τίποτα άμα δεν την είχα δει πάντως....
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
καλή είναι η ταινία, αλλά δεν τρελάθηκα τώρα.

δώσανε λίγο διαφορετικό στυλ σε σχέση με την παλιότερη έκδοση (και όπως διαβάζω πιο κοντά στο ύφος του βιβλίου)

δεν θα έχανα και τίποτα άμα δεν την είχα δει πάντως....


Την ίδια ακριβώς άποψη έχω και εγώ.
Όταν βγήκα από το σινεμά είπα στον εαυτό μου: Ωραία την είδα,ε και;;
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Οσο πιο πολύ περνούσε η ώρα [και ενώ αρχικά έδειχνε ενδιαφέρουσα], τόσο πιο βαρετή γινόταν...
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Ένα ρεαλιστικό και απλό γουέστερν θα έλεγα, δεν έχει σχέση με τα παλιά όπου τραβούσε το εξάσφαιρο και έπεφταν εφτά!!!. Προσεγμένο στις λεπτομέρειες όπως συνηθίζουν οι αδελφοί Κοέν. Καλές ερμηνείες με κορυφαία του Τζέφ. Το αδύνατο σημείο του νομίζω ήταν το σενάριο, θα ήθελα λίγο περισσότερο πλοκή, μυστήριο και δράση. Εξαιρετική εικόνα και καλός ήχος.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ένα ρεαλιστικό και απλό γουέστερν θα έλεγα, δεν έχει σχέση με τα παλιά όπου τραβούσε το εξάσφαιρο και έπεφταν εφτά!!!. Προσεγμένο στις λεπτομέρειες όπως συνηθίζουν οι αδελφοί Κοέν. Καλές ερμηνείες με κορυφαία του Τζέφ. Το αδύνατο σημείο του νομίζω ήταν το σενάριο, θα ήθελα λίγο περισσότερο πλοκή, μυστήριο και δράση. Εξαιρετική εικόνα και καλός ήχος.

Οι Coen σεβάστηκαν πάρα πολύ το πρωτότυπο με τον John Wayne. Μερικές σκηνές έχουν μεταφερθεί αυτούσιες στη νέα ταινία. Προτιμώ πάντως τους χαρακτήρες της Mattie και του Texas Ranger όπως τους έγραψαν στο remake. Στο πρωτότυπο είναι αρκετά μονοδιάστατοι σε αντίθεση με το ρόλο του Wayne που, ουσιαστικά, είναι όμοιος και στις δύο ταινίες.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Είναι από τις ταινίες που με κάνουν να αναρωτιέμαι "Γιατί;"

Τόση προσοχή στη λεπτομέρεια, η αναπαράσταση του κόσμου των "καουμπόυδων" ήταν τέλεια και για τί;

Μια σχετικά βαρετή ιστορία, και μια 14χρονη που τα ήξερε όλα. Με το ζόρι την τελειώσαμε με τη γυναίκα.
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Μετριότητα. Ολα τα προβληματικά στοιχεία των αδερφών Κοέν παρόντα , δηλαδή σχοινοτενείς , αντικινηματογραφικοί διάλογοι με ανούσιο περιεχόμενο , που φαίνονται να κρατάνε έναν αιώνα ( ίσως και να κρατάνε πράγματι έναν αιώνα ) , το αντιπαθητικό κοριτσάκι- πρωταγωνίστρια , ενοχλητική ξερόλα με πολύ άσχημο παρουσιαστικό , οι χώροι κινηματογραφημένοι χωρίς τίποτα ιδιαίτερο.
Το μόνο που το σώζει είναι η απεικόνιση του φαρ ουέστ ως αυτού που πράγματι ήταν : ενα μέρος κατοικούμενο από αλκοολικούς , μέθυσους , φιλοχρήματους , εγκληματίες , εγωκεντρικούς , γενικά τα κατακάθια που ήρθαν και έμειναν σ αυτήν την χωρα ( αφου ξεφορτώθηκαν τους κατοίκους της ). Μετριότης
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Καλη. (και μαλλον πολυ ειναι)
Ποτε θα δουμε επιτελους σε western
εναν πραγματικο σκληρο πιστολα τυπου Clint Eastwood?
Εστω και Charles Bronson δλδ.
 
Last edited:

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Καλη. (και μαλλον πολυ ειναι)
Ποτε θα δουμε επιτελους σε western
εναν πραγματικο σκληρο πιστολα τυπου Clint Eastwood?
Εστω και Charles Bronson δλδ.

ναι θα μας βαλουν τον "πιανιστα" σε αυτο τον ρολο μη χασουμε.... :flipout::flipout::flipout:


καλουτσικη ηθελα λιγο ακομα πιστολιδι μεσα ρε παιδι μου!! :violent-smiley-030:

ο τζεφ παντως μου αρεσε :2thumb22sup:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Έδεησα....

Ταινιαρα!

Όσοι περίμεναν μπαμ μπουμ κλπ, να φύγουν να πανε αλλού :p (το αυτο και για το φίλο παραπάνω / βλ. "αντικινηματογραφικοι διάλογοι" / long live jj + Michael Bay...ε ρε, τι άλλο θα ακούσουμε....)

Εκπληκτική φωτογραφία και το bd με άψογη εικόνα και ήχο.

Έν τελεί, για μια ακόμη φορά, αποδεικνύεται ότι υπάρχουν απο καραγκιόζηδες ως απλοί διεκπεραιωτες και υπάρχουν και μαστορες (όπως οι Κοεν)
 

cheiron25

Established Member
19 January 2010
230
Απάντηση: Re: Αληθινό Θράσος — True Grit

Έδεησα....

Ταινιαρα!

Όσοι περίμεναν μπαμ μπουμ κλπ, να φύγουν να πανε αλλού :p (το αυτο και για το φίλο παραπάνω / βλ. "αντικινηματογραφικοι διάλογοι" / long live jj + Michael Bay...ε ρε, τι άλλο θα ακούσουμε....)



Εκπληκτική φωτογραφία και το bd με άψογη εικόνα και ήχο.

Έν τελεί, για μια ακόμη φορά, αποδεικνύεται ότι υπάρχουν απο καραγκιόζηδες ως απλοί διεκπεραιωτες και υπάρχουν και μαστορες (όπως οι Κοεν)


+1

Και απο εμενα,θα συμφωνησω με τον φιλο.
Επισης μου αρεσε η ερμηνεια του Jeff.
Πραγματικα μια πολλη καλη ταινια.