ONKYO TX-ΝR709 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Σημερα παρελαβα τον 709 τον συνδεσα και ξεκινησα δοκιμες.
Εντυπωσεις αργοτερα σημερα η αυριο!
:firstprize:
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

Λοιπον πρωτες εντυπωσεις στα γρηγορα και θα επανελθω.Οτι γραφω στο παρον νημα ειναι παντα σε σχεση με τον παλιο μου ONKYO TX-SR 875 δηλαδη 4 ετων μοντελο.Δεν εχω γνωστους με αλλα μοντελα ενισχυτων αρα δεν μπορω να κανω αντιπαραθεση.Οι εντυπωσεις μου αφορουν τον ιδιο χωρο με τα ιδια μηχανηματα απλα αντικατασταση του ONKYO TX-SR 875 με τον TX-NR709.
Πρωτα απο ολα επιτελους ενα ομορφο ανθρωπινου μεγεθους πρακτικο τηλεκοντρολ.Δεν θα ελεγα οτι ειναι το καλυτερο που εχω αλλα σε σχεση με το παλιο ειναι σαφεστατα πιο ομορφο και πρακτικο.
Απο τα 4 Hdmi in στα 7 πισω +1 εμπρος σιγουρα για την εποχη ειναι καλοδεχουμενα.Ενδεικτικα να αναφερω οτι χρησιμοποιω τα 6 (PS3-XBOX360-BD85-DM800-LX60-TVIX6500) και νιωθω καλα ξεροντας οτι εχω αλλο 1+1 περιθωριο.Επισης πλεον το κλειδωμα των Hdmi ειναι πιο ησυχο αλλα οχι ακομα αθορυβο, παντως σε σχεση με τον 875 πολυ βελτιωμενο.
Δεν ξερω αν αυτο που θα πω τωρα με κανει ξεπερασμενο αλλα firmware update με ethernet για μενα που τραβηξα μυρια οσα με σειριακα καλωδια στον 875 ειναι σαν μανα εξ ουρανου!
Το interface στην εικονα ειναι βελτιωμενο και πιο ομορφο αλλα χωρις μεγαλες διαφορες.Μονο στην αναλυση θα ελεγα και σε λειτουργειες οπως φωτεινοτητα κλπ που στον παλιο εβγαιναν απο κρυφο μενου εδω ειναι στανταρ.
Στο ιντερνετ πολυ καλη συμπεριφορα με επιλογη να του δωσουμε εμεις IP για να μην δημιουργουνται μπερδεματα, δοκιμασα να τον συνδεσω ασυρματα με ενα στικακι (plug and play στα windows 7) που εχω (οχι το δικο του της ONKYO) αλλα καμια τυχη.Το ιντερνετ radio επαιξε σωστα με αρκετες επιλογες οπως ειδος-στυλ-εποχη.
Πολυ καλη η προσθηκη USB που οταν την επιλεξουμε φορτωνει και παιζει οτι εχουμε συνδεσει.Δοκιμασα flac και mp3 απο ενα stick 8Gb φορμαρισμενο σε NTFS και κανενα προβλημα.
Στο δια ταυτα και σε θεαση ταινιας Bluray μεσω του Panasonic BD85 bitsream DTS-HD MA 7.1 (HELLBOY 2) μου εδωσε ξεκαθαρα την εντυπωση οτι ο χωρος μου γεμιζε καλυτερα και υπηρχε καλυτερος ελεγχος.Επειδη ομως ο ενισχυτης ποιοτικα ειναι χειροτερος απο τον παλιο μου το αποδιδω μαλλον στο βελτιωμενο Audyssey που τα καταφερνει πολυ πολυ καλυτερα να βαλει σε ταξη τα λαθος λογο χωρου τοποθετημενα ηχεια μου.
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

Να ευχαριστησω και δημοσια τον φιλο Δημητρη (dibo7) για την βοηθεια του και την διευκολυνση που παρειχε σε μενα και γενικοτερα στο φορουμ!!
:SFGSFGSF:
:ernaehrung004:
 

mousteris

New member
7 February 2011
97
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

Σημερα παρελαβα τον 709 τον συνδεσα και ξεκινησα δοκιμες.
Εντυπωσεις αργοτερα σημερα η αυριο!
:firstprize:


καλοριζικο το μηχανημα..
φιλε μου ερωτηση με το bluetooth παιζει στους onkyo?
 

maik36

New member
8 February 2007
21
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

εκει που λεει στο κοκκινο κουτακι " anywhere cheaper? suggest the price"
κατι σαν παζαρι ειναι..προτεινεις εσυ μια χαμηλοτερη τιμη και σου κανει αυτοματα μια χαμηλοτερη προσφορα απο τηνα ρχικη που εχει στο προιον που σε ενδιαφερει
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Εντυπωσεων συνεχεια.
Χτες ειδαμε το The Warrior's Way σε bluray rip απο το Tvix με bitstream DTS-HD MA 5.1.Ο ηχος μαγεια σε σημειο που η γυναικα μου ειπε οτι πρωτα φορα ακουμε τοσο καλο ηχο!Αρχισα λοιπον να το επεξεργαζομαι γιατι και εγω ειχα την ιδια αισθηση κατι που δεν ειναι λογικο και κατεληξα στο εξης συμπερασμα.Κατα το setup του Audyssey του 709 υπηρξε μια καρτελα η οποια μου ζητουσε να ρυθμισω το volume του ενεργου μου subwoofer στα 75db (η οποια απουσιαζε απο το Audyssey του 875).Επαιζε λοιπον μια συχνοτητα και στην οθονη μετραγε τα db.Στο σημειο που ηταν ρυθμισμενο το sub εφτανε τα 120db με παραμορφωση οπως ειναι λογικο και για να πεσει στα 75db χρειαστηκε να μειωσω κατι παραπανω απο τη μιση διαδρομη!!Το εκανα αλλα ομολογω με μιση καρδια!Το απτελεσμα ομως δικαιωσε το Audyssey γιατι ενω με τον 875 το ταβανι ηταν τα 75db στο volume με παραμορφωση απο τα 70db για αυτο και συνηθως η θεαση γινοταν στα 68db στον 709 ολα ειναι κρυσταλινα μεχρι τα 82db (THX REF) και ακομα παραπανω!
Πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι το downgrade λογω οικονομικων προς το παρον μοιαζει περισσοτερο με upgrade τοσο σε ευκολιες οπως ηταν σιγουρο αλλα και σε αποδοση που δεν ηταν καθολου αναμενομενο!
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Καλοριζικος φιλε μου...επειδη και εγω ψαχνομαι για ενισχυτη και εχω δει τον 609 ...τι παραπανω εχει ο 709 εκτος των hdmi-περισσοτερων watt ανα ηχειο.

Απο οτι καταλαβα με ενα γρηγορο search εχει πιο εξελιγμενο odysey να το πω? Ισχυει?

Αν εχεις καποια πραγματα να μας πεις θα βοηθουσε.

Επισης αν επιτρεπεται με τι και ποσα ηχεια των εχεις?

Τελος απο που και ποσο τον πηρες?
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Αγορα απο http://www.schlauershoppen.de/ στην τιμη των 899 ευρω μειον 101 ευρω που υπηρχε προσφορα για τα μελη του φορουμ μας.
Διαφορες με τον 609 δεν ξερω ακριβως, στο ψαξιμο που ειχα κανει κι εγω κυριως ηταν ισχυς-ποιοτητα κατασκευης και audyssey το οποιο εγω θεωρω πολυ σημαντικο και το εχω ποσταρει και παραπανω.
Οσον αφορα τα ηχεια εχω τα Sony SA-VE835ED (http://www.sony.gr/product/hfc-speaker/sa-ve835ed#pageType=Overview ) εχοντας προσθεσει 2 ιδιους δορυφορους ακομα μετατρεποντας τα ετσι σε 7.1.
Δεν ξερω αν βοηθαει καθολου να γραψω οτι σε ποιοτητα κατασκευης τουλαχιστον εξωτερικα οπτικα δεν υπολοιπεται καθολου του παλιου 875, το αντιθετο θα ελεγα αλλα δεν ξερω εναντι του 609 γιατι δεν τον εχω δει.
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Μια ακομα εξαιρετικη λειτουργεια που προστεθηκε σε σχεση με τον 875 ειναι το Hdmi pass through σε κατασταση standby.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι επιλεγουμε ενα απο τα 8 Hdmi in να κανει pass through ενω ο ενισχυτης ειναι σβηστος και εξηγω.Ας υποθεσουμε οτι επιλεγουμε το hdmi στο οποιο εχουμε συνδεμενο το media player που στον εσωτερικο του δισκο εχει απειρα cartoon για τα πιτσιρικια.Το αποτελεσμα ειναι αναβοντας μονο την TV και το media player να βλεπουμε cartoon ακουγοντας ηχο απο τα ηχεια της TV!Ετσι κανουμε οικονομια ρευματος σε μια θεαση που η ισχυς του ενισχυτη δεν εκτιμαται απο τους"θεατες", οικονομια σε εργατοωρες για τον ενισχυτη που μεσα στον καυσωνα του καλοκαιριου παιζει ασταματητα και ευκολια στη χρηση απο οποιονδηποτε σχεδον.
:SFGSFGSF:
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Απο οτι διαβαζα στα review του amazon το Pass through εχει καποια προβληματα...εχεις διαπιστωση κατι εσυ? Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

mousteris

New member
7 February 2011
97
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

Εξηγησε μου τι εννοεις να το κοιταξω και να σου πω.

κοιταζα τους καινουργιους pioneer και εχουν ενα εξαρτημα που προσθετη bluetooth και μπορει μεσο αυτου να αναπαραγη καμματια mp3 απο κινητο...
υπαρχει κατι αντιστηχο για τον onkyo?
μεσο usb τι μπορει να παιξει ο onkyo...
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Απο οτι διαβαζα στα review του amazon το Pass through εχει καποια προβληματα...εχεις διαπιστωση κατι εσυ? Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Η διαδικασια που περιεγραψα λιγο πιο πανω με τα cartoon αλλα και με επεισοδια απο σειρες σε avi των 350mb εχει δοκιμαστει ηδη για παρα πολλες ωρες χωρις κανενα προβλημα.
Αν μπορουσες να μου πεις τι προβλημα αναφερεται στο review θα το κοιταξω.
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Re: Onkyo 2011 A/V Receivers

κοιταζα τους καινουργιους pioneer και εχουν ενα εξαρτημα που προσθετη bluetooth και μπορει μεσο αυτου να αναπαραγη καμματια mp3 απο κινητο...
υπαρχει κατι αντιστηχο για τον onkyo?
μεσο usb τι μπορει να παιξει ο onkyo...

Τα επισημα αξεσουαρ μεχρι στιγμης ειναι αυτα http://www.eu.onkyo.com/indices/Accessories_5917713.html .
Δεν ξερω αν καποιο σε εξυπηρετει.
Οσον αφορα το USB εχω δοκιμασει σε stick 8gb NTFS διαφορα flac και mp3 και ολα καλα.Να πω εδω οτι ολα παιζουν στερεο χωρις να ξερω εαν τα flac μου ειναι πολυκαναλα.Η συγκεκριμενη λειτουργεια παντως επεισε τη γυναικα μου οτι μπορει και μονη της να ακουει μουσικη και παλι στο σαλονι γιατι ο 875 της φαινοταν περιπλοκος.
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Η διαδικασια που περιεγραψα λιγο πιο πανω με τα cartoon αλλα και με επεισοδια απο σειρες σε avi των 350mb εχει δοκιμαστει ηδη για παρα πολλες ωρες χωρις κανενα προβλημα.
Αν μπορουσες να μου πεις τι προβλημα αναφερεται στο review θα το κοιταξω.

http://www.amazon.com/Onkyo-TX-NR60...iewpoints=1&sortBy=bySubmissionDateDescending

Ειναι για το 609 αλλα απο οτι διαβασα ισχυουν και για το 709...βεβαια προκειται για το αμερικανικο μοντελο...ισως να μην εχει την παραξενια το ευρωπαικο...
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
http://www.amazon.com/Onkyo-TX-NR60...iewpoints=1&sortBy=bySubmissionDateDescending

Ειναι για το 609 αλλα απο οτι διαβασα ισχυουν και για το 709...βεβαια προκειται για το αμερικανικο μοντελο...ισως να μην εχει την παραξενια το ευρωπαικο...

Διαβασα προσεκτικα τις αναφορες για τα προβληματα στο pass through.Καποιος γραφει οτι για να λειτουργησει πρεπει να ορισουμε το "Audio TV Out" στο ΟΝ και τοτε απενεργοποιουνται ολες οι ψηφιακες λειτουργειες του ενισχυτη.Δηλαδη με αυτη τη ρυθμιση ακομα και αν τον αναψουμε ο ηχος παει κατευθειαν στην ΤV.Αρα πριν απο καθε χρηση και αναλογα του τι επιθυμουμε πρεπει να επιλεγουμε απο το μενου "Audio TV Out" On η Off.
Στην δικια μου περιπτωση εγω εχω κανει τα εξεις :
Στο TVIX6500HD εχω ορισει "HDMI AUDIO" στο ON και τον ηχο γενικοτερα να περναει ως bitsream.
Στον ONKYO εχω ορισει το HDMI στο οποιο ειναι συνδεμενο το TVIX ως PASS THROUGH αλλα το "AUDIO TV OUT" το εχω στο OFF.To αποτελεσμα ολων αυτων ειναι οταν ο ενισχυτης ειναι σβηστος να εχω παντα εικονα απο το TVIX και εαν το αρχειο περιεχει ηχο τον οποιο η TV μου μπορει να αποκοδικωποιηση δηλαδη οχι HD ηχους και DTS η AC3 τοτε εχω και ηχο.Γι αυτο εγραψα για cartoon και σειρες σε AVI των 350mb.Εαν με σβηστο ενισχυτη επιλεξω MKV με DTS η Bluray rip με HD ηχο τοτε η TV λεει "AUDIO SIGNAL NOT SUPPORTED" αρα δεν εχουμε ηχο και η λυση ειναι η εξης:
ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ και χωρις καμια αλλη ρυθμιση επιλεγουμε την ενταση που μας ευχαριστει και απολαμβανουμε την ταινια.
Αυτο κανω εγω απο την πρωτη μερα και με εξυπηρετει αφανταστα γιατι και η γυναικα μου ξερει χωρις να ειμαι εγω εκει οτι αν δεν εχει ηχο απλα αναβει τον ενισχυτη.