Ποια TV 37' ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hariskar

Established Member
5 July 2006
287
Καβάλα
Ψάχνω για 37' λόγω περιορισμένου χώρου. Οι διαστάσεις με βάση πρέπει να είναι μικρότερες από 96,5Χ66,5. Στο φάρδος ίσως μπορούμε να παμε και λίγο παραπάνω.
Δυστυχώς κάποιες 37άρες υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια και έτσι οι επιλογές λιγοστεύουν.
Χρειάζομαι την τηλεόραση κυρίως για τηλεοπτικό σήμα και λιγότερο dvd.
Η απόσταση θέασης είναι 4,5 μέτρα (ξέρω ότι η 37´είναι μικρή για την απόσταση αυτή, αλλά δυστυχώς δε γίνεται να πάω σε μεγαλύτερη διάσταση...).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
Καλησπέρα φίλε,
επειδή κάποιος γνωστός μου έχει την επιθυμία να αγοράσει τηλεοραση με πρόβλημα τον περιορισμενο χωρο τοποθέτησής της, εχω ρίξει μια προχειρη ματια σε διαστάσεις τηλεοράσεων. Το πρόβλημα που εχεις αφορά στο ύψος για 37αρα, το πλάτος των περισσοτέρων ειναι γυρω στα 94cm, το ύψος τους όμως ξεκινα απο 68cm. Η μόνη 37αρα που είναι εντός των διαστάσεων που δίνεις σαν όριο ειναι η toshiba 37wl66p (91,6cm x 63,6). Την αναφέρω με κάθε επιφύλαξη που αφορά πιθανό λάθος στην αναφορά των προδιαγραφων και τεχνικών λεπτομερειων στο σαιτ.
Πληροφοριακά πάντως, ο γνωστος μου θα αντιμετωπισει το πρόβλημα διαθεσιμου υψους που εχει κι αυτός, αφαιρώντας την οριζόντια και στηρίζοντάς την σε επιτοίχια βάση, στον περιορισμένου ύψους χώρο του.
 

hariskar

Established Member
5 July 2006
287
Καβάλα
xrhstos, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στις διαστάσεις που βλέπω, αρκετές ειναι γύρω στα 66-67. Δεν ξέρω όμως αν είναι με βάση ή χωρίς. Μάλλον δεν έχω δυνατότητα για επιτοίχια βάση, αφού ο χώρος που λέω είναι σε ένα εντοιχισμένο έπιπλο που πίσω έχει κόντρα πλακέ.
Η toshiba 37wl66p που αναφέρεις είναι καλή;
Υποθέτω ότι δεν έχει νόημα να κατεβώ στις 32'', αφού όπως είπαμε η απόσταση θέασης είναι 4,5 μέτρα.
 

tot2day

New member
7 October 2006
67
Αν το budget σου σου το επιτρεπει.. αβλεπεί..
Είναι ίσως ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στις 37" :grandpa:
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Η SHARP LC 37 XD1E σύμφωνα με την παρουσίαση στο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5641&highlight=sharp είναι 92x60x11,5 (χωρίς τη βάση).
Τι λέτε, από ότι διαβάζω καλή είναι, έτσι δεν είναι;

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πρόταση, το θέμα όμως είναι ότι τελικά είναι δυσεύρετη.
Με ανησυχεί ιδιαίτερα και άλλωστε το έχουμε πεί το after sales της εν λόγω πρότασης.
 

hariskar

Established Member
5 July 2006
287
Καβάλα
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πρόταση, το θέμα όμως είναι ότι τελικά είναι δυσεύρετη.
Με ανησυχεί ιδιαίτερα και άλλωστε το έχουμε πεί το after sales της εν λόγω πρότασης.

Γιατί είναι δυσεύρετη;; Το after sales είναι χάλια; Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;
 

ChristosD

Established Member
13 July 2006
152
SALONICA
Απάντηση: Re: Ποια TV 37' ;

Γιατί είναι δυσεύρετη;; Το after sales είναι χάλια; Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

Σημαίνει οτι ειναι πολύ δυσκολο να την βρεις σε μαγαζια. Θα πρεπει να την παραγειλεις και να την περιμενεις κανα μηνα δηλαδη...:violent-smiley-030:
Εκτος κι αν βρεις κανα μαγαζι που την εχει στη βιτρινα να παιζει και παρεις εκεινη...-bye-
 

KalamarGiannis

AVClub Enthusiast
9 November 2006
1,252
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
kai για το after sales τι συμβαίνει ρε παιδιά; πείτε γιατί ήμουν έτοιμοσ να την πάρω....κρατήθηκα μόνο για να δω τι γίνεται με τα 100 Hz που έβγαλαν οι ανταγωνιστές...α και αλήθεια για 2.7 μέτρα αποσταση θέασης αντέχεται 37αρα ή πρέπει να περιοριστώ σε 32αρα;;
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Η SHARP LC 37 XD1E σύμφωνα με την παρουσίαση στο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5641&highlight=sharp είναι 92x60x11,5 (χωρίς τη βάση).
Τι λέτε, από ότι διαβάζω καλή είναι, έτσι δεν είναι;

Πολύ καλή επιλογή. Εάν την βρείς χτύπα την:smash:
Μην κολλάς στο after sales support γιατί
και οι άλλοι αντιπρόσωποι μην νομίζεις ότι είναι
και πολύ καλύτεροι. Εδώ είναι :fahne90: φίλε μου.

Καλό είναι ότι και να πάρεις να μην τους χρειαστείς
γιατί αν σου κάτσειειειειειειεειειει:Banane0: :music-smiley-005: