Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

teomou

New member
2 May 2011
64
Την βρηκα σε προσφορα 400 ευρω και την πηρα.Την γνωριζει καποιος? Ημουνα αναμεσα σε αυτη και την lcd lg 42ld650 στα 530 ευρω. Μετα απο πολυ διαβασμα που ειχα ριξει απο τους συντοπιτες του φορουμ οι οποιοι λεγανε οτι αν πας σε οικονομικη τηλεοραση οι plasma εχουν καλητερη εικονα.Ειχα δυο ωρες κολημενος στο καταστημα και κοιτουσα την εικονα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση στην plasma ητανε η γιαλαδα του πανελ αλλα απο αυτα που ειχα διαβασει ολοι λεγανε οτι στο σπιτι φενεται διαφορετικα.

η χρηση της τηλεορασης θα ειναι 70% για ψηφιακα καναλια
20% τενιες
8% υπολογιστης
2% παιχνιδια
η αποσταση θεασης περιπου 2,5-3 μετρα
απο χαρακτηριστικα βρηκα οτι εχει τα παρακατω


  • Display
  • 24p Smooth Film/Playback 24p Playback
  • Contrast Superb Contrast (2,000,000:1 Dynamic)
  • Deep Colour (10/12-bit) yes
  • Motion Technology 600 Hz Sub Field Drive
  • Moving Picture Resolution 720 lines
  • Panel Progressive HD Plasma Display Panel with Tough Panel
  • Picture Mode Dynamic/Normal/Cinema/True Cinema/Game
  • Resolution 1,024 x 768 (16:9)
  • Response Speed 0.001 msec. (Time of discharge after the drive pulse signal of the panel is sent.)
  • Screen Size 42" (106 cm) diagonal
  • Shades of Gradation 4,096 equivalent steps of gradation
  • Viewing Angle Viewing Angle Free
  • Vreal Vreal Plus
  • x.v. Colour yes
  • Applicable Scanning Format
  • FULL-HD 1080p (HDMI only), 1080i
  • HD 720p
  • SD 576i/p, 480i/p
  • Features
  • Child Lock yes
  • EPG (Now and Next) yes
  • EPG for DVB-T (7days) Gemstar EPG: UK, Italy, Germany, Spain; 7-Days SI EPG: France, Sweden
  • Eco Navigation yes
  • Game Mode yes
  • Multi Window PAT
  • Off Timer yes
  • Q-Link yes
  • VIERA Link yes (HDAVI Control 5)
  • VIERA Tools yes
  • General
  • Dimensions (W x H x D) (w/o stand) 1,023 x 637 x 93 mm
  • Dimensions (W x H x D) (with stand) 1,023 x 671 x 288 mm
  • NOTE * Contrast Automatic Tracking System
  • On mode Average Power Consumption*** 92 W
  • Power Save Mode yes
  • Power Supply AC 220 - 240 V, 50/60Hz
  • Rated Power Consumption 150 W
  • Standby Power Consumption 0.4 W
  • Wall Bracket TY-WK4P1RW
  • Weight (w/o stand) 23.5 kg
  • Weight (with stand) 26.5 kg
  • Input/Output
  • 21-Pin Input/Output AV1: AV In/Out, S-Video In, RGB In, Q-Link (rear)
  • Audio Input (for HDMI, Composite, Component) RCA phono type x 1 set (rear)
  • CI (Common Interface) yes
  • Component Video Input RCA phono type x 1 set (rear)
  • Composite Video Input AV2: CVBS x 1 (rear)
  • Digital Audio Output (Optical) yes
  • HDMI Input/ Support Feature 2 (rear)/ Audio Return Channel (Input 2)
  • Headphone Jack 1 (side)
  • LAN Port yes
  • VIERA Image Viewer yes (AVCHD/SD-VIDEO/JPEG/MP3/AAC playback)
  • Sound
  • Dolby Digital/dts/CoNEQ Dolby Digital Plus//dts Digital Out
  • Sound Mode Music/Speech/User
  • Speakers 2 x 10 watt 2 Speakers
  • Virtual Surround V-Audio
  • TV Tuner
  • Integrated Tuners* PAL-I, DVB-T, DVB-T/T2 (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-C (MPEG4-AVC [H.264])
  • Teletext Reception 500P Level 2.5, FASTEXT/LIST/TOP
ελπιζω να επραξα σωστα. θα την παραλαβω σε 4 μερες και κοντευω να σκασω
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Για τηλεοπτικο θεωρω οτι ειναι καλυτερη απο τις περισσοτερες LCD της αγορας.

Παρε και ενα media player και εισαι οκ.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Μπορει να παιξει και FULL-HD 1080p? ρωταω γιατι στο καταστημα στην αναλυση ελεγε Resolution 1,024 x 768.Δεν κατεχω και πολλα γι αυτο ρωταω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Δεχεται 1080p αλλα τα κανει downscale στα 1024x768.

Στα 3 μετρα δεν θα βλεπεις διαφορα οποτε μην σε απασχολει η αναλυση.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,με βοηθανε πολυ να μου φυγει το αγχος γιατι πραγματικα σου λεω κοντευα να σκασω,δεν ηξερα αν επραξα σωστα.το avclvb σωζει κοσμο.θα χρειαστει στρωσιμο που λενε?
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Χωρίς παρεξήγηση, ποτέ μου δεν κατάλαβα το νόημα του να αγοράζει κάποιος ένα προϊόν και ΜΕΤΑ να μπαίνει σε ένα forum και να ρωτάει αν έκανε καλά ή αν είναι καλό αυτό που πήρε... Αν σου πεί κάποιος ότι δεν έκανες καλά ή ότι είναι μάπα η τηλεόραση, τι ακριβώς θα κερδίσεις αφού τώρα την πήρες? απλά και μόνο απογοήτευση? αφού τώρα την πήρες κοίτα να την χαρείς... αν επιμένεις κατα τα άλλα διάβασε παρακάτω πατώντας το spoiler (αν και εγώ συμβουλεύω απλά να την χαρείς)..

Η ανάλυση των 1024χ769 είναι δυστυχώς πολύ μικρή για HD υλικό (1920χ1080) αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα δέχεται τέτοιο υλικό στα hdmi της. Θα δέχεται και θα το κάνει downscale σε 1024x768.
Αν πρόκειται να βλέπεις κυρίως αναλογική tv ή τα κανάλια της digea (πλήν του ERTHD) τότε θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος, ίσως περισσότερο απ το αν ήταν μια full hd τηλεόραση (καθώς θα είναι πιό κοντά στην εγγενή ανάλυση των καναλιών). Αν όμως θες να δεις κάτι HD (πχ hd δορυφορικό, ERTHD, κάποιο HD mkv αρχείο, blu ray κτλ) δυστυχώς θα συμβιβαστείς με την αρκετά μικρότερη ανάλυση απ αυτή της πηγής, ειδικά αν η πηγή είναι 1080p. Βέβαια απ τα 3 μέτρα σε 42άρα έτσι κιαλλιος και hd να ήταν δεν θα μπορούσες να το χαρείς οπότε ή να δεις ιδιαίτερη διαφορά απο πχ μια ανάλυση των 1280x720 (720p) οπότε δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα η ανάλυση σε τέτοια απόσταση..
Εκεί που πραγματικά όμως υπάρχει πρόβλημα σε τέτοια ανάλυση είναι ότι θα πρέπει να ξεχάσεις την χρήση σαν monitor πχ σε ένα htpc που πιθανόν κάποια στιγμή θα θελήσεις να συνδέσεις. Άλλοι περισσότερο γνώστες θα σου πουν παραπάνω..
Πάντως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αν εκεί κάπου ήταν το budget σου, με 170 ευρώ παραπάνω έπερνες την TX-P42U30E που είναι full hd
Οπως και να χει στα 3 μέτρα σε 42άρα η ανάλυση δεν παίζει τρελό ρόλο εφόσον η πηγή είναι μεγαλύτερης ανάλυσης (μιας και η tv θα δείξει στο max των δυνατοτήτων της) οπότε αν σε ικανοποίησε στο μαγαζί θα σε ικανοποιεί απόλυτα και στο σπίτι. Όπως είπα εφόσον το 70% είναι για κανάλια που για την ώρα είναι χαμηλής ανάλυσης τότε ίσως τελικά να είναι και καλή επιλογή η συγκεκριμένη tv (αν ο σκοπός της είναι ακριβώς αυτός.. tv)
 
Last edited:

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Επίσης απ αυτό που γράφω παραπάνω (επειδή δεν μπορώ να κάνω edit) ούτε η χρήση σαν monitor πρέπει να σε απασχολεί αφού μιλάμε για plasma (δεν θα ήταν τόσο ορθή αυτή η χρήση έτσι κιαλλιός) και εφόσον μιλάμε για 70% τηλεοπτικό σήμα, πιστεύω πως τελικά για τηλεοπτικά κανάλια στα 3 μέτρα είναι μια χαρά επιλογή σαν τηλεόραση ίσως σοφότερη απο μια full hd (εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν οι hd πηγές και εφόσον η απόσταση είναι τέτοια που δεν θα έβλεπες ιδιαίτερες διαφορές έτσι κιαλλιός). Ειδικά αν σου άρεσε στην απόσταση που την έβλεπες στο μαγαζί (που για να την χάζευες 2 ώρες θα σου άρεσε) τότε γιατί να μην σου αρέσει στο σπίτι που θα την ρυθμίσεις και όπως θες? :) Μεγειά σου λοιπόν και κοίτα να την χαρείς!
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Η τηλεοραση ητανε σε προσφορα και επρεπε να την κλεισω γρηγορα.Ισως επειδη η πωλητρια ειναι φιλη μου θα μπορουσα να την ακυρωσω γι αυτο ρωταω.δυστηχως δεν μπορω να διαθεσω πολλα παραπανω χρηματα,γιαυτο ημουνα αναμεσα σε αυτη και την 42ld650.σε σχεση με αυτη καλα εκανα? ισως μπορεσω να την αλλαξω.το erthd δεν θα το βλεπω καθολου η θα το κανει downscale σε 1024x768?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

downscale όλα στη μέγιστη ανάλυση του πανελ σου (1024x768). στα 2.5-3 μέτρα με 42 ίντσες δεν θα χάσεις και πολλά. κάνε ένα τεστ αύριο στη euroβύζιον μεταξύ erthd και net και πές μας εντυπώσεις.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Το ERTHD μια χαρά θα το βλέπεις εφόσον έχει mpeg4 δέκτη η τηλεόραση, όπως λες θα το βλέπεις downscale (έτσι κιαλλιός δεν είναι fullhd το erthd). Σίγουρα θα είναι καλύτερη η εικόνα απ της net καθώς σίγουρα η εικόνα σε downscale είναι ανώτερη απο μια σε upscale :).. τώρα ξαναλέω εφόσον η κύρια χρήση της tv θα είναι η τηλεόραση και εφόσον απ ότι κατάλαβα πριν ειχες crt μάλλον, η plasma που πήρες θα είναι καλύτερη για αυτό τον σκοπό απ την LG.. αν σκοπεύεις στο μέλλον να δεις απο "πιο κοντά" ή να κάνεις εκτεταμένη χρήση παιχνιδομηχανών και στατικών εικόνων τότε το συζητάμε :)
Πάντως την πήρες αρκετά φτηνότερα απ την χαμηλότερη της τιμή στο internet οπότε μια χαρά.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Πριν ειχα μια lg την 37lg5000 full hd την οποια την πουλησα 300ευρω γιατι επρεπε να παρω ψηφιακο αποκωδικοποιητη γυρω στα 50 ευρω.ετσι με ελαχιστα παραπανω πηρα 42".σε εκεινη με χαλουσε πολυ η θολουρα στην εικονα απο τα 50hz που διεθεται.
δεν μπορω ακομη να κανω τεστ το erthd και γενικα ψηφιακα γιατι στην Λαρισα που ειμαι το ψηφιακο σημα ερχεται 27 του μηνος.οποτε η πρωτη δοκιμη θα γινει στον τελικο του c.l βλεποντας την μπαρτσα.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

ετ1 και νετ ψηφιακα τα ξεχναω?
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

ισως ειναι βλακεια αυτο που θα ρωτησω αλλα θα το ρωτησω.γραφει οτι εχει δεκτη mpeg4.αυτοι παιζουν και mpeg2,δηλαδη ετ1,νετ,sport plus κτλ?

σορυ αν ρωταω βλακειες.....
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Δεν είναι βλακεία όταν δε ξέρεις κάτι, προς Θεού. Όλοι μαθαίνουμε συνέχεια. Ναι οι δέκτες mpeg4 καλύπτουν και τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Το cine και sport plus συγχωνεύτηκαν σε ένα, σε περίπτωση που μπερδευτείς. Καλορίζικη!
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Σας ευχαριστω.την Τριτη θα την παραλαβω και αμεσως στελνω εντυπωσεις.Πιστευω οτι οι φθηνες tv ειναι ενα κομματι που απασχολει πολυ κοσμο, ειδικα σε μια τετοια εποχη που και το παραμικρο ευρω μετραει, οι περισοτεροι ψαχνουν το καταλληλο "best value for money".Τις plasma γενικα τις θεωρουσα πολυ κατωτερες αλλα μεσα απο το διαβασμα στο φορουμ αυτο διαπιστωσα οτι αξιζουνε να τις δινεις σημασια.αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι το 99,9 των πωλητων πλασαρουν τις lcd κτλ. και απαξιουν εντελως τις plasma?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Οι πλασμα εχουν χαμηλοτερες τιμες και μικροτερο κερδος.

Θα βρεις και πωλητες να προτεινουν πλασμα. Εχει τυχει να μιλησω με καποιους που μολις ακουγαν LED γελαγαν. Αυτοι ομως οι "ψαγμενοι" ειναι οντως λιγοι.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

Οι πλασμα εχουν χαμηλοτερες τιμες και μικροτερο κερδος.

Θα βρεις και πωλητες να προτεινουν πλασμα. Εχει τυχει να μιλησω με καποιους που μολις ακουγαν LED γελαγαν. Αυτοι ομως οι "ψαγμενοι" ειναι οντως λιγοι.

αν μιλάς για κάποιους σε κατάστημα στην αθήνα κέντρο καρακέντρο ο ένας έχει την vt20 και ο άλλος μου είπε πριν 1-1.5 μήνα όταν είχα πάει να δώ την g30.

θέλετε να σας κάνει η κοπέλα (sony dealer) μια επίδειξη στην ολοκαίνουργια sony ex720.
απάντηση
εγώ θέλω εσένα να μου κάνεις μια επίδειξη στην Vt30 - την έχεις - μάλλον όχι - πες μου τουλάχιστον ποτε θα έρθει να σουρθω.
απάντηση
αφήστε τα κύριε μου ευρω - ευρώ τα έχω μαζέψει τα 2500 χιλιάρικα. πως και πώς την περιμένω.
απάντηση
φάε τα 300 - στα 2199 θα τη φέρεις.

προχθές πέρασα μια βόλτα και έπεσα πάνω της. τον βλέπω του κλείνω το μάτι μου κλείνει το μάτι. του λέω έχει τίποτα καλό σε lcd???? και κάνει μια κίνηση και μου δείχνει την vt30. του λέω την είδα - την είδα
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Re: Panasonic Plasma TXP42C3 42" εκανα καλα?

οταν παραλαβω την tv θα χρειαστει καποιο στρωσιμο που εχω διαβασει στο φορουμ και αν ναι,τι στρωσιμο χρειαζεται? υπαρχει καποιο dvd το οποιο το βαζεις και παιζει? την tv πρεπει να την δουλεψουμε στην αρχη με καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις?