LG PZ550 / PLASMA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

acetop75

New member
9 February 2011
33
Γεια σας, εδώ και τρεις ημέρες είμαι τελικά κάτοχος της LG 50PZ550, και παραθέτω μερικές πρώτες εντυπώσεις:


Τιμή: 1065 ευρά, μαζί με μεταφορικά.


Περιεχόμενο συσκευασίας: Τηλεόραση, βάση, τηλεχειριστήριο, μπαταρίες, καλώδιο ρεύματος, Εγχειρίδιο χρήσης (περιληπτικό), εγγύηση, CD με αναλυτικό εγχειρίδιο. Τα πάντα είναι και στα ελληνικά.


Τοποθέτηση: Σύνδεση βάσης Εύκολη, γρήγορη και την έκανα μόνος μου.

Εμφάνιση: Η τηλεόραση χωρίς αισθητικές υπερβολές (νίκελ, μεταλλικές λωρίδες κ.α.), εγκαθίσταται στον χώρο και ενσωματώνεται απευθείας σε αυτόν χωρίς να κάνει έντονη την παρουσία της. Μαύρο γυαλιστερό φιλέτο και όμοια ορθογώνια βάση.

Πρώτη λειτουργία: Γρήγορη, απλή (καθαρά για χαζούς) μέσα από λίγα ερωτήματα επιλέγεις γλώσσα, χώρα, εγκατάσταση καναλιών.

Εικόνα: (Με το μάτι πάντα) Φυσικά χρώματα, καλός διαχωρισμός, το μαύρο πολύ καλό, η κίνηση πολύ καλή. Απεικόνιση sd kai dtv καναλιών πολύ καλή (θα έλεγα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου). Απεικόνιση HD (2-3 ταινίες ) που είδα άριστη.
Δεν μπορώ να υπεισέλθω σε πιο πολλές λεπτομέρειες διότι,
πρώτον είμαι σε διαδικασία στρωσίματος και
δεύτερον το μέτρο σύγκρισής μου είναι η crt Philips machline 32’’ (pixel plus2) που είχα, μια philips 47’’ διετίας με αμπλαϊτ, του κουνιάδου μου (άγνωστο μοντέλο) και μερικά εκθεσιακά κομμάτια πού είδα σε μαγαζιά (panasonic 50c3, 46vt20 και κάποιες LG 60 kai 50pj),
από όλες αυτές στην pz550, έχω δει την καλύτερη εικόνα σε όλα τα επίπεδα
(οι άρρωστοι με την Panasonic ας με συγχωρήσουν αλλά ας μην ξεχνάνε ότι την vt20 την είδα σε συνθήκες καταστήματος με άγνωστες ρυθμίσεις).

ΤΗΧ: Έχει δύο επιλογές, ομοίως έχει δύο επιλογές expert με πάρα πολλές ρυθμίσεις και κάποιες άλλες επιλογές.

Γυαλάδα: Όταν είναι κλειστή μπορώ να ξυριστώ (υπερβολή) σε αυτή αλλά όταν είναι σε λειτουργία και με φώτα από πάνω – απέναντι , παράθυρο δεξιά ως δια μαγείας δεν ενοχλείσαι καθόλου στην θέαση.

Ήχος: Έντιμος, (δύο ηχεία είναι αυτά), χωρίς όμως αλλοιώσεις και τριγμούς – συντονισμούς κ.α.

Buzzing: Απλά (προς το παρόν) δεν υπάρχει.

Ι.R.: Πρέπει να είναι ευαίσθητη, καθώς σε κάποια φάση πρόσεξα πάνω αριστερά στην οθόνη, το αποτύπωμα του εικονιδίου πληροφορίας καναλιών (το τετραγωνάκι που εμφανίζεται σε κάθε αλλαγή καναλιού), το οποίο όμως έφυγε σε λίγα δευτερόλεπτα. Ίδωμεν.
Υπάρχουν τέσσερις επιλογές αντί IR.

Εκπεμπόμενη θερμοκρασία: Θα έλεγα αρκετή από το πίσω και πάνω μέρος της οθόνης (δηλαδή από τις θυρίδες αερισμού).

3D: Δεν έχω γυαλιά για να το δοκιμάσω.

Είμαι (προς το παρόν) πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου, διότι αγόρασα μια τηλεόραση με πολύ καλή εικόνα, μεγάλη οθόνη, πολύ καλά χαρακτηριστικά (wifi ready, 3d ready, internet platform, πλήθος συνδέσεων, πλήρως παραμετροποιήσιμη), καλή aftermarket υποστήριξη και χωρίς να δώσω έναν σκασμό λεφτά.


Αυτά τα ολίγα, εάν παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα θα σας ενημερώσω.
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: LG 50PZ550

πολύ καλή επιλογή σε χρήματα που αγοράζεις μια entry level 46 lcd και ούτε καν 3d. . καλές θεάσεις. το συγκεκριμένο μοντέλο πιστεύω πως θα είναι value for money όπως και η pv350.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG 50PZ550

Μεγεια και καλες θεασεις.

Οποιος μπορει να "αντεξει" το IR και την λιγο αυξημενη καταναλωση ρευματος παιρνει τηλεοραση που οπως λεει και ο Βασιλης δεν συγκρινεται με τις αντιστοιχης τιμης LCD.
 
Last edited:

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Re: LG 50PZ550

Γενικά οι lg plasma με φοβήσαν λίγο σε καθως μια 50px950 που ειδα στα media markt ειχε τοσο εντονη αποτύπωση της εικονας που παιζοταν σε ΟΛΗ την οθονη που εφριξα :) οι αλλες πλασμα ηταν μια χαρα
 

acetop75

New member
9 February 2011
33
Η τηλεόραση στην 4η ημέρα χρήσης, παρουσίασε πρόβλημα στο tuner της,
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=78980

Έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από μέρους μου και από την LG και εχθές 10-5-2011, παρέλαβα νέα συσκευή.

Εδώ θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην LG HELLAS, για το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης των πελατών της. :SFGSFGSF::SFGSFGSF:
Μακάρι όλες οι εταιρίες, στην χώρα μας, να παρουν ως υπόδειγμα το aftersale της LG.
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Η τηλεόραση στην 4η ημέρα χρήσης, παρουσίασε πρόβλημα στο tuner της,
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=78980

Έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από μέρους μου και από την LG και εχθές 10-5-2011, παρέλαβα νέα συσκευή.

Εδώ θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην LG HELLAS, για το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης των πελατών της. :SFGSFGSF::SFGSFGSF:
Μακάρι όλες οι εταιρίες, στην χώρα μας, να παρουν ως υπόδειγμα το aftersale της LG.

Ένα μεγάλο μπράβο,όντως,πρέπει να πεις στην LG HELLAS που
χειρίστηκε γρήγορα κι αποτελεσματικά το πρόβλημά σου.
Στους μηχανικούς της LG Κορέας ή στους συναρμολογούντες της
LG (ανά την Ευρώπη) δεν ξέρω τι πρέπει να πεις......:tdown:
Εύχομαι καλοθέατη και απροβλημάτιστη,πλέον.

Υ.Γ. Πάντως στο πρώτο σου post ήσουν προφητικότατος : "....εάν
παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα θα σας ενημερώσω..."
 

acetop75

New member
9 February 2011
33
Ένα μεγάλο μπράβο,όντως,πρέπει να πεις στην LG HELLAS που
χειρίστηκε γρήγορα κι αποτελεσματικά το πρόβλημά σου.
Στους μηχανικούς της LG Κορέας ή στους συναρμολογούντες της
LG (ανά την Ευρώπη) δεν ξέρω τι πρέπει να πεις......:tdown:
Εύχομαι καλοθέατη και απροβλημάτιστη,πλέον.

Υ.Γ. Πάντως στο πρώτο σου post ήσουν προφητικότατος : "....εάν
παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα θα σας ενημερώσω..."
Χωρίς διάθεση υπεράσπισης της LG, διότι πολύ απλά δεν δίνω δεκάρα για τις εταιρίες, πιστεύω ότι η τοποθέτηση σου αναφορικά με τους τεχνικούς της lg ήταν λίγο άκυρη.
Αυτό μπορεί να προκύψει, ρίχνοντας απλώς μια ματιά στο τμήμα «Ευρετήρια νημάτων τηλεοράσεων», όπου βλέπεις ό,τι όλες οι εταιρίες βγάζουν προβλήματα.
Επίσης η βλάβη που μου έβγαλε, πιστεύω ότι είναι κάτι μάλλον αρκετά σπάνιο (δύο περιπτώσεις σε πολλά φόρα ανά τον κόσμο βρήκα).
Αλλά παρ’ όλα αυτά, ποιος νοιάζεται; Φτάνει που μου την άλλαξαν και χωρίς σουξου μουξου μανταλάκια.!!!:ernaehrung004:
 

MICRON

Established Member
30 March 2011
112
Εχοντας πολυ καλη εμπειρια απο μια προηγουμενη LG Plasma, την ζαχαρωνα την συγκεκριμενη αλλα δεν προχωρησα λογω του οτι δεν εχω χωρο στο επιπλο, και μαλιστα σε σημειο που ακομα και η προηγουμενη 42αρα να φαινεται υπερβολικη. Τελίκα αγορασα την vt20 panasonic, στα ιδια λεφτα περιπου με την 50αρα της lg και το μετανιωσα που με σταματησε το επιπλο και δεν συνεχισα στην ιδια εταιρια. Βλεπεις ειμαι fun των πλασμα, δεν τις παω τις lcd και οποτε δεν ειχα και πολλες επιλογες.

Καλοθεατη φιλε και προπαντως απροβληματιστη. Ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθεις.
 

acetop75

New member
9 February 2011
33
Ευχαριστώ!
Πιστεύω ότι στο 1000 είναι μια από τις καλύτερες επιλογές.
 

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
LG 50PZ550 [Review]
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/8260-lg-50pz550-review.html

vote%20-%20Copy.jpg
 

rebellos

New member
18 December 2011
1
Χρόνια πολλά από εμένα! Είμαι κάτοχος της 50pz550 εδώ και 2 εβδομάδες. Έχω παρατήρησει φαινόμενα IR για λίγο βέβαια και όταν πας πολύ κοντά στην οθόνη. Πήρα κάτι γυαλιά της hama αλλά χάνουν τον συγχρονισμό και αναβοσβήνουν, ξέρεις κανένας κάτι; Διάβασα ότι αυτό παρατηρείται πολύ στις Samsung.... Περιμένω να έρθουν και τα γνήσια να δοκιμάσω. Ξέρει κανένας που είναι το IR emitter για το 3d; Δεν το βλέπω πουθενά με την κάμερα του κινητού. Αν δεν λειτουργούσε καθόλου όμως δεν θα συγχρονίζάν καθόλου
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
την εχει ενας φιλος εδω και 3 χρονια νομιζω και τον εχω βαλει στο τρυπακι με ανδροιδ-med 3d και γλυκαθηκε, και δεν εχει 3d γυαλια,ξερετε αν υπαρχουν στην αγορα τωρα? εκανα μια αναζητηση και βρηκα ενα ζευγαρι γυρω στα 70 ευρα....φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει τοσα,και ρωταω υπαρχουν αλλα γυαλια που ειναι συμβατα μ αυτη την τηλεοραση?