Μα πόσο hackd είναι το PSN?

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Over the weekend, we discussed news that the PlayStation Network had been down for days, with Sony saying little other than that it was caused by an "external intrusion" and that they were "rebuilding their network." Many of you have written to point out that the outage continues, with Sony saying they "don't have an update or timeframe to share at this point." One theory about the cause behind the network's downtime was recently espoused on Reddit by 'chesh,' a moderator at PlayStation-modding enthusiast site PSX-Scene.com. According to him, recently released custom firmware called Rebug allowed people to essentially turn their PS3s into dev consoles, though some features were missing. A different group supposedly used this firmware to get on PSN through the developer networks, and also found that fake credit card numbers were not being validated for game purchases, leading to what chesh called "extreme piracy." He acknowledges that this theory is speculation. Sony's handling of this outage is starting to draw attention from the government.

Update: 04/26 20:47 GMT by S : Sony just posted more details, saying that a massive data breach occurred: An "unauthorized person" has PSN users' "name, address (city, state, zip), country, email address, birthdate, PlayStation Network/Qriocity password and login, and handle/PSN online ID." Billing address, password questions, and credit card info may also have been taken.

http://games.slashdot.org/story/11/...tinues-Console-Hack-Claimed-To-Be-Responsible

Τους πήραν και τα σώβρακα που λέμε δηλαδή ?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Κανονικότατα... οι Crackers έχουν πρόσβαση σε όλα μας τα προσωπικά δεδομένα που είχαμε καταχωρημένα στο playstation network. Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν έχουν καμία σχέση οι Anonymous με τέτοιου είδους επιθέσεις.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
ΟΛΟ μαλακιες εκανε η Sony τωρα τελευταια, οπως και ΠΑΝΤΑ δηλαδη........

Αντι να κοιταξει να βγαλει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ updates ασφαλειας για το psn , και να προστατεψει τα προσωπικα δεδομενα και την υπολειψη των πελατων της απο τους αγνωστους, κοιταζε ΟΛΟ να βγαζει updates ΚΑΤΑ του Jailbraking ............. ΕΛΕΟΣ !!!

Αυτο την εκαιγε θα μου πειτε , το οτι μερικοι εβαζαν cfw, και εμπαιναν και αυτοι λιγο στο psn οι κακομοιρηδες, να περασουν την ωρα τους και να διασκεδασουν λιγο με τον πονο τους και που δεν ειχαν χρηματα να διαθετουν για χαζο-συνδρομες και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ παιχνιδια.........

Τελικα ομως, ΟΥΤΕ το ενα καταφερε να εμποδισει, ΟΥΤΕ και το αλλο .............

Το κουτι της πανδωρας ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ! Και ολα τα μυστικα βγηκαν στην επιφανεια, και σε λιγο καιρο θα αρχισουν και οι ομαδικες κατα συρροην μηνυσεις ΚΑΤΑ της Sony για αμελεια και ανευθυνοτητα στο να ασφαλισει τα "προσωπικα δεδομενα" των πελατων της.....

Μετα ΕΝΑ πραγμα απομενει στην Sony να κανει ........... Ο,τι εκανε και ο Kratos στο τελος του God of War III ............ (για οσους το εχουν παιξει ....:ernaehrung004: )
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΟΛΟ μαλακιες εκανε η Sony τωρα τελευταια, οπως και ΠΑΝΤΑ δηλαδη........

Αντι να κοιταξει να βγαλει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ updates ασφαλειας για το psn , και να προστατεψει τα προσωπικα δεδομενα και την υπολειψη των πελατων της απο τους αγνωστους, κοιταζε ΟΛΟ να βγαζει updates ΚΑΤΑ του Jailbraking ............. ΕΛΕΟΣ !!!

Αυτο την εκαιγε θα μου πειτε , το οτι μερικοι εβαζαν cfw, και εμπαιναν και αυτοι λιγο στο psn οι κακομοιρηδες, να περασουν την ωρα τους και να διασκεδασουν λιγο με τον πονο τους και που δεν ειχαν χρηματα να διαθετουν για χαζο-συνδρομες και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ παιχνιδια.........

Τελικα ομως, ΟΥΤΕ το ενα καταφερε να εμποδισει, ΟΥΤΕ και το αλλο .............

Το κουτι της πανδωρας ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ! Και ολα τα μυστικα βγηκαν στην επιφανεια, και σε λιγο καιρο θα αρχισουν και οι ομαδικες κατα συρροην μηνυσεις ΚΑΤΑ της Sony για αμελεια και ανευθυνοτητα στο να ασφαλισει τα "προσωπικα δεδομενα" των πελατων της.....

Μετα ΕΝΑ πραγμα απομενει στην Sony να κανει ........... Ο,τι εκανε και ο Kratos στο τελος του God of War III ............ (για οσους το εχουν παιξει ....:ernaehrung004: )

Παιδιά τώρα τι γίνεται; Εγώ πως θα ξέρω αν κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί το προσωπικά μου δεδομένα; Ξέρουμε αν όταν το ξαναστήσουν θα μας ζητήσουν καινούρια; Ξέρουμε πότε θα έχουμε ξανά PSN; Μήπως θα πρεπε κάποιος να μας οργανώσει και να στείλουμε από δω κάποιο αντιπροσωπευτικό mail με αυτές τις απορίες να ξέρουμε κι επίσημα τι γίνεται;
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
καλά τα passwords δεν σώζονται encrypted?
Παίζει να τα βρουν κι αυτά? Ευτυχώς που δεν είχα δώσει πιστωτική. Αλλά φαντάζομαι πόσοι θα έχουν δώσει...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Μα πόσο hackd είναι το PSN?

καλά τα passwords δεν σώζονται encrypted?
Παίζει να τα βρουν κι αυτά? Ευτυχώς που δεν είχα δώσει πιστωτική. Αλλά φαντάζομαι πόσοι θα έχουν δώσει...

Εγώ έχω δώσει προπληρωμένη στην οποία δεν έχω βάλει ποτέ πάνω από 20 ευρώ, το θέμα είναι ότι τελικά τίποτα δεν είναι ασφαλές, η λέξη απόλυτα πρέπει να διαγραφεί απ το λεξιλόγιό μας.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Σουρωτήρι !!!@#$%^&^

Εγώ έχω δώσει πιστωτική κάρτα οπότε ..... είμαι έρμαιο των βουλών τους, αν και εφόσον έχουν τα στοιχεία της κάρτας μου!
Ευτυχώς που έχω phone alert σε περίπτωση μη εξουσιοδοτημένης συναλλαγής αλλά τι τα θες? Άντε να τρέχουμε τώρα να ακυρώνουμε κάρτες!!

#@μω την SONY μου #@μω!
 

haris

New member
18 April 2009
60
Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει χαμός αυτές τις μέρες με τις πιστωτικές γιατί θα τρέχουν όλοι να τις αλλάξουν. Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι αυτά που λέτε μερικοί για τη SONY. Δηλαδή με όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές σας μέσω internet νιώθετε πάντα ασφαλείς ; Είναι απίθανο να γίνει κάτι αντίστοιχο με οποιοδήποτε online-κατάστημα που ψωνίζετε; Και στην τελική πως γνωρίζετε πως διαχειρίζονται τα στοιχεία που δίνετε σε αυτούς και ποιοι τελικά έχουν πρόσβαση σε αυτά. Τα spam mail άραγε πως μας βρίσκουν και μας τα στέλνουν ;
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: Απάντηση: Μα πόσο hackd είναι το PSN?

Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει χαμός αυτές τις μέρες με τις πιστωτικές γιατί θα τρέχουν όλοι να τις αλλάξουν. Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι αυτά που λέτε μερικοί για τη SONY. Δηλαδή με όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές σας μέσω internet νιώθετε πάντα ασφαλείς ; Είναι απίθανο να γίνει κάτι αντίστοιχο με οποιοδήποτε online-κατάστημα που ψωνίζετε; Και στην τελική πως γνωρίζετε πως διαχειρίζονται τα στοιχεία που δίνετε σε αυτούς και ποιοι τελικά έχουν πρόσβαση σε αυτά. Τα spam mail άραγε πως μας βρίσκουν και μας τα στέλνουν ;

Κακώς σου κάνει εντύπωση για αυτά που λέμε για την SONY! Και λίγα λέμε!
Αν δεν μπορεί να προστατέψει το μεγαθήριο τα στοιχεία μας τότε να το κλείσει το μαγαζί της! Στο κάτω κάτω δεν μας δίνει και πολλές εναλλακτικές πληρωμών! Όσο για τα υπόλοιπα online καταστήματα μη το δένεις και κόμπο πως όλοι εμείς δίνουμε αβέρτα τα στοιχεία μας! Ευτυχώς για τα εγχώρια υπάρχει η αντικαταβολή και για τα διεθνή το paypal και όλες οι άλλες προπληρωμένες συναλλαγές.

Το μέγεθος πάντως της ξεφτίλας είναι τεράστιο. Όσο τεράστιο θα ήταν αν hackάρανε την paypal!!!

Y.Γ.
Τα spam είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα!
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
ΟΛΟΚΛΗΡΟ μεγαθηριο εταιρια οπως η Sony και ΔΕΝ ειχε ΚΑΝ ασφαλεις τροπους πληρωμης μεσω paypal-paysafe κλπ .... ΗΘΕΛΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ !!!! (τρομαρα της !!!!!!!!!!!) ..............

Εγω ΟΥΤΕ εδωσα ποτε, ΟΥΤΕ και θα δωσω ποτε τα στοιχεια μου σε τετοιου ειδους εταιριες, οπως sony,microsoft κλπ , MONO και ΜΟΝΟ για να μπορω να παιζω online ........... Αφηστε που οι ταχυτητες του internet στην Ελλαδα ειναι ακομα για κλαμματα και το lag ΤΕΡΑΣΤΙΟ και μεχρι να κανεις μια κινηση, εχει βγει ο αλλος και σε εχει "φαει" και ΔΕΝ καταλαβαινεις απο που σου ηρθε .............:violent-smiley-030:


Προτιμαω να εχω την κονσολιτσα μου στο σπιτι μου και να παιζω τα παιχνιδακια μου μονος μου, ή παρεα με τα φιλαρακια μου ( οπως Pro κλπ ), τρωγωντας τις πιτσες μας και πινοντας τις μπυριτσες μας ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ ! :a0210: Και να μην κινδυνευουν και τα προσωπικα δεδομενα μου .............

Μια καλη ΕΚΔΙΚΗΣΗ προς την SONY και τη καθε sony απο εδω και στο εξης, θα ηταν να στραφουν ΟΛΟΙ εναντιον του online gaming και τους "καθε ειδους φακελωματος" τροπους εφαρμοζουν οι μεγαλοεταιριες, οπως κωδικες rootkits, ελεγχου δεδομενων σκληρου δισκου κλπ, και να ΜΗΝ ξαναμπει κανεις ΟΥΤΕ στο PSN, ουτε σε κατι αλλο αντιστοιχο ..................... :twoguns:

Οποιος θελει online, να αγορασει ενα PC και να παιζει WoW...........

" O εχων ωτα ακουει, ακουετο , και ο εχων νου υγιει, συναιτησθετω ............ " και οποιος καταλαβε καταλαβε !!!! :ernaehrung004:
 
Last edited:

haris

New member
18 April 2009
60
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μα πόσο hackd είναι το PSN?

Αν δεν μπορεί να προστατέψει το μεγαθήριο τα στοιχεία μας τότε να το κλείσει το μαγαζί της!

...και για τα διεθνή το paypal...

Όπως διαπιστώσαμε όλοι μας η Sony δεν μπόρεσε. Και το ερώτημα είναι αν θα μπορέσουν και όλοι οι υπόλοιποι να προστατέψουν τα στοιχεία του καθενός μας σε μια αντίστοιχη επίθεση όπως πχ το Paypal. Γιατί πλέον να τους εμπιστευτώ ;
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εμένα σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο από το ταμιευτήριο (VISA) και μου ανάφεραν το περιστατικό με το PSN μου είπαν να μην ανησυχήσω καθόλου ότι δεν έχει γίνει καμία συναλλαγή αλλά και να είχε γίνει ήμουνα ασφαλισμένος δηλαδή θα μου αφαιρούσαν το ποσό και να περάσω την τρίτη από το υποκατάστημα που δήλωσα να παραλάβω καινούργια κάρτα.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: Απάντηση: Μα πόσο hackd είναι το PSN?

Ακόμα ένα μάθημα για όσους θέλουν να έχουν όλα τα προσωπικά τους δεδομένα σε "σύννεφα".

Ακριβως! :violent-smiley-030:
Μονο τοπικα και διπλοασφαλισμενα,οταν προκειται για προσωπικα στοιχεια! ΠΟΤΕ online.... !!!
Και για τις συναλλαγες μας στο ιντερνετ ΜΟΝΟ προπληρωμενες καρτες ....οχι κανονικες πιστωτικες.... ΟΛΑ κινδυνευουν πλεον στην εποχη που ζουμε και ειναι πολύ δύσκολοι οι καιροί ....... Ο,τι κλειδωνει ξεκλειδωνει .....

Προσεχουμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα....:ernaehrung004:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Στο θέμα των πιστωτικών, νομίζω πανικοβάλλεται ο κόσμος χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξετε την κάρτα σας. Απλώς παρακολουθείτε τις συναλλαγές σας και αν δείτε κάποια περίεργη, ακυρώστε την. Ειδικά αν έχετε web banking ή email/sms alerts, η παρακολούθηση των συναλλαγών είναι άμεση.