The Killing

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281

avclub1thekilling.jpg

imdb



Από ότι είδα δεν έχει ανοιχθεί ακόμα θέμα για αυτή την νέα σχετικά σειρά (μόλις προβλήθηκε το 5ο επεισόδιο).

Προβάλλεται στο τρομερά βελτιωμένο τα τελευταία χρόνια κανάλι σε σειρές AMC (Mad Men, Breaking Bad, Walking Dead)
και είναι βασισμένο σε μία σειρά της Δανέζικης τηλεόρασης με το όνομα Forbrydelsen (έχουν ήδη παιχθεί 2 σεζόν και
πάει και για 3η).

Η εξαφάνιση μίας έφηβης είναι το ξεκίνημα μιας αστυνομικής ιστορίας μυστηρίου που στα πρώτα επεισόδια εμένα τουλάχιστον
με έχει αφήσει άφωνο με την ατμόσφαιρα και τους ρυθμούς που αναπτύσσει. Μπερδεύοντας την πολιτική, την εκπαίδευση και
άλλα θέματα της καθημερινότητας μιας αμερικανικής μεγαλούπολης με μία μάλλον συνηθισμένη αστυνομική ιστορία δημιουργεί
μία πρωτότυπη ιστορία με κύριο χαρακτηριστικό την σκοτεινή ατμόσφαιρα και τις καταπληκτικές ερμηνείες.

Η αφίσα μπορεί να είναι "υπερβολική" μια και αντιγράφει την καλύτερη αστυνομική σειρά μυστηρίου όλων των εποχών αλλά η
σειρά είναι κάτι παραπάνω από υποσχόμενη. Τόσο που σκέφτομαι να δω και το δανέζικο μια και δεν μπορώ να περιμένω από
εβδομάδα σε εβδομάδα. :bigcry:



 
Last edited by a moderator:

chriap

Established Member
21 April 2011
181
Αυτό εμένα γιατί μου θυμίζει κάτι σε "Χαρά, αγνοείται";;;;:huh2:
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Δεν έχω δει το ελληνικό που λές είναι αστυνομικό μυστηρίου?
Η Rozie πάντως δεν αγνοείται όπως δειχνει και αφίσσα και το "εξαφάνιση" το έγραψα για να μην χαλάσω την ατμόσφαιρα του 1ου επεισοδίου
 

chriap

Established Member
21 April 2011
181
Δεν έχω ιδέα μια που "εξαφανίζεται", δεν το είχα δει ποτέ ότι άκουγα και έβλεπα από διαφημήσεις...Ούτε κι αυτή εξαφανίστηκε ακριβώς από ότι θυμάμαι :violent-smiley-030:
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Πολυ καλη η σειρα, σκοτεινη μουντη ατμοσφαιρα και καλο σεναριο. Με το ζορι κρατιεμαι να μη ξεκινησω το Δανεζικο...:vroam:
 

kokolokor5

New member
11 May 2008
73
εχω δει και τα 5 επεισοδια και μπορω να πω οτι η σειρα τα "σπαει" !
Αγωνια και μυστηριο !! Περιμενω να βγει το 6ο επεισοδιο !
Καμια σχεση με το "Χαρα-αγνοειται" ,γιατι απλα δεν υπαρχει καμια αγνοουμενη.
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Φοβερη σειρα με αρκετα καλη ατμοσφαιρα!!!
 

fistikovoutiro

Established Member
29 March 2008
143
Re: Απάντηση: The Killing

Και εγώ την παρακολουθώ και έχω εντυπωσιαστεί. Ατμόσφαιρα, καλή μουσική, καλό κάστ και ακόμα καλύτερη πλοκή.

Νομίζω πως στην Αμερικανική version μεγάλο ρόλο στην σκοτεινή ατμόσφαιρα παίζει το συνεχώς βροχερό Seattle....

Επιτέλους δηλαδή να δούμε και καμιά άλλη πόλη περαν της NY, LA,MIAMI,LAS VEGAS
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Το δεκατο επεισοδιο κατ'εμε τα εσπασε χτες το βραδυ που το παρακολουθησα!!!

Εν' αναμονη του επομενου πολυ κρισιμου επεισοδιου.....
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Πολύ καλογυρισμένη και περιποιημένη η αμερικάνικη βερσιόν (σε σύγκριση τουλάχιστον με το επίσης καλό πρώτο επεισόδιο της δανέζικης που είδα). Η ατμόσφαιρα διατηρείται, αλλά κυρίως το καστ είναι καταπληκτικό - ιδίως το ζεύγος Λάρσεν και η Λίντεν.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
χμμ....μαζευτηκαν 10 επεισοδιο και πρεπει να ξεκινησω να την βλεπω την σειρα....Αλιμονο σας :rifle::rifle::rifle: εαν δεν ειναι καλη οσο τηνπεριγραφετε οτι ειναι καλη....:joker::joker:
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Συγκλονιστικο 12ο επεισοδιο!!! αντε ενα εμεινε και επιτελους θα μαθουμε....
 

dpapav

Senior Member
19 June 2006
583
Αθηνα
Μαζι με το game of thrones οι αγαπημενες μου σειρες για τη σεζον που περασε. Το τελευταιο επεισοδιο απολυτα ανατρεπτικο , πραγματικα δεν είχα φανταστει οτι θα έπαιρνε τέτοια τροπή η υπόθεση.
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: Απάντηση: The Killing

Το τελευταιο επεισοδιο απολυτα ανατρεπτικο , πραγματικα δεν είχα φανταστει οτι θα έπαιρνε τέτοια τροπή η υπόθεση.

συμφωνω απολυτα!
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Ανατρεπτικό μεν, να μην ξεχνάμε ότι προκειται για σειρά "ψάχνω τον δολοφόνο" δε. Συμπερασματικά δεν ήταν κακό αλλά μάλλον θα περιμένω να ολοκληρωθεί προτού το ξαναδώ μια και να περιμένω 1 χρόνο σε αστυνομικό μυστηρίου δεν είναι λογικό
Χειρότερα από το δεν μου άρεσε λοιπον το τέλος