Πρόβλημα με PS3 (Yellow Light Of Death)

alla

New member
24 April 2011
4
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
παιδια εχω προβλημα με το ps3.ανοιγουμε,αναβει πρασηνο λαμπακι και κλεινει μετα απο 2 δευτερολεπτα.δεν προλαβενουμε να βγαλουμε απο μεσα το cd.τι ειναι αυτο;τι να κανω;:bigcry:γιατι κλεινει;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: προβλημα με PS3

κανεις,τιποτα;

Εχεις το εγχειρίδιο χρήσης; Εκεί σου γράφει τι σημαίνει αυτό. Εγώ δυστυχώς δεν είμαι σπίτι αλλά σε καμιά ωρίτσα θα είμαι και θα το κοιτάξω αν δεν το χεις.
 
Last edited:

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Re: προβλημα με PS3

Αν βοηθάει (απο το manual):

The system does not turn on.
Check that the AC power cord is securely inserted in the system
and the electrical outlet.

When the power button is pressed, the system beeps repeatedly
and then the power indicator will turn off.

The temperature inside the system is becoming too high. Check
whether the system is being used in a location that is too warm.
Ensure that vents are not blocked and that there is adequate airflow
around the system. Press the power button. (The power indicator
will become solid red.) Wait a while, and then turn on the system
again.

The power indicator is flashing red and green alternately.
The interior of the system may have become too warm. This is
typically due to the operating environment. Check whether the
system is being used in a warm location. Ensure that vents are not
blocked and that adequate airflow exists around the system.
Continuing to use the system in the above condition will cause it to
stop functioning. Turn the system off and leave it unused until it
cools down. After the system cools down, turn it on again.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: προβλημα με PS3

παιδια εχω προβλημα με το ps3.ανοιγουμε,αναβει πρασηνο λαμπακι και κλεινει μετα απο 2 δευτερολεπτα.δεν προλαβενουμε να βγαλουμε απο μεσα το cd.τι ειναι αυτο;τι να κανω;:bigcry:γιατι κλεινει;

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω, μακάρι να μην είναι αυτό, αλλά ο κολλητός μου στην Κέρκυρα που είχε το ίδιο πρόβλημα ακριβώς είπε ότι είναι μητρική και δεν σύμφερε για φτιάξιμο, πας για καινούριο, λυπάμαι μακάρι να μην είναι αλλά....ακριβώς το ίδιο μου είπε ότι είχε πρόβλημα. Μάλιστα μου είπε ότι υπάρχει η COMETRON, αυτή ανέλαβε και του είπε ότι έχει αυτή τη βλάβη, το έστειλε κι αντ αυτού του έστειλαν άλλο επισκευασμένο και κράτησαν αυτό για ανταλλακτικά και του έδωσαν το άλλο με 150 ευρώ.
 
Last edited:

rebirthsp

Senior Member
25 November 2009
364
Θεσσαλονικη
Re: προβλημα με PS3

Aν ναι και ειναι και το 60αρι πιασε κατσαβιδια θερμοπιστολα και παστα arctic silver και αν πιανουν λιγο τα χερια σου σε δυο ωριτσες το πολυ θα εισαι ετοιμος....τωρα για το ποσο καιρο θα σου κρατησει δεν ξερω,το δικο μου εχει εναν μηνα που το κανα και αντεχει ακομα,τουλαχιστον θα βγαλεις το δισκακι και θα παρεις backup...πριν το κανεις ομως μαθε τι παιζει με την υπηρεσια αντικαταστασης και το warranty αυτοκολητο που θα χρειαστει να αφερεσεις και μετα ψαξε στο toutube για how to fix ps3 yellow light of death....
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Για να υπάρχει μια απάντηση για μελλοντικούς παθόντες

Ειχα το ίδιο πρόβλημα στις αρχές Απριλίου (το PS3 [Old - 40Gb - 2008] σβήνει, αναβει κιτρινο το LED) το διάσημο πλέον σφάλμα Yellow Light Of Death - YLOD.
Υποτίθεται οτι συμβαίνει λογω υπερθέρμανσης κάποιων εξαρτημάτων (ειδικά της GPU) στην μητρική.
Αφου σκέφτηκα οτι μάλλον θα παει για πέταμα, το έλυσα και δοκίμασα κάποιες λύσεις στο internet (επανα-θέρμανση σε πλακέτες, κλπ)
Τελικά, το έστειλα στην www.ebw.gr, με χρέωση 60 ευρώ το επισκευάζουν (GPU reballing λέγεται η επισκευή) με εγγύηση 3 μηνών.
Το μηχάνημα ήλθε πράγματι επισκευασμένο και δούλεψε για ακόμη ένα μήνα πριν ξανα-παθει το ίδιο YLOD, οπότε ξανα-στάλθηκε και επισκευάστηκε εντός "εσωτερικής" εγγύησης.
Τώρα έχει 5 μέρες, δουλεύει κανονικά και το παρακολουθώ. Προφανώς λύση / πανακεια δεν υπάρχει, οπότε θα δούμε...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ πάντως να κάνω μια επισήμανση. Αν δίνετε τη συσκευή σας και σας λένε ότι δεν επισκευάζεται και ότι θα πάρεις άλλη επισκευασμένη με 150, ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΙΣΩ. Σας το λέω γιατί κάνουν το εξής: αν μου χαλάσει εμένα π.χ. και μου το πούνε αυτό κι έχει χαλάσει και σε κάποιον άλλον, τα φτιάχνουν κι απλά κάνουν ανταλλαγή τις κονσόλες και συ παίρνεις υποτίθεται μια επισκευασμένη αλλά αυτοί με κόστος 30 ευρώ σου πουλάνε υποτίθεται άλλη με 150, οπότε ουσιαστικά έβγαλαν 240 ευρώ, αυτή την πατέντα κάνουν οπότε θυμηθείτε: μην τους αφήνετε την κονσόλα, πες τε τους να σας δώσουν άλλη, πληρώστε τη και μετά πουλήστε τη δική σας για ανταλλακτικά, ένα 100ευρω θα το βγάλετε.
 

simewn

New member
14 November 2008
87
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με PS3 (Yellow Light Of Death)

Για να υπάρχει μια απάντηση για μελλοντικούς παθόντες

Ειχα το ίδιο πρόβλημα στις αρχές Απριλίου (το PS3 [Old - 40Gb - 2008] σβήνει, αναβει κιτρινο το LED) το διάσημο πλέον σφάλμα Yellow Light Of Death - YLOD.
Υποτίθεται οτι συμβαίνει λογω υπερθέρμανσης κάποιων εξαρτημάτων (ειδικά της GPU) στην μητρική.
Αφου σκέφτηκα οτι μάλλον θα παει για πέταμα, το έλυσα και δοκίμασα κάποιες λύσεις στο internet (επανα-θέρμανση σε πλακέτες, κλπ)
Τελικά, το έστειλα στην www.ebw.gr, με χρέωση 60 ευρώ το επισκευάζουν (GPU reballing λέγεται η επισκευή) με εγγύηση 3 μηνών.
Το μηχάνημα ήλθε πράγματι επισκευασμένο και δούλεψε για ακόμη ένα μήνα πριν ξανα-παθει το ίδιο YLOD, οπότε ξανα-στάλθηκε και επισκευάστηκε εντός "εσωτερικής" εγγύησης.
Τώρα έχει 5 μέρες, δουλεύει κανονικά και το παρακολουθώ. Προφανώς λύση / πανακεια δεν υπάρχει, οπότε θα δούμε...

Είναι ελαφρώς απατεώνες. Αν γνωρίζεις λίγα παραπάνω για το θέμα σου λένε οτι κάνουν reboiling. Δικός τους όρος. Εννοούν, προφανώς, την θέρμανση που σαν χαρακτηριστικό της είναι η μικρή διάρκεια ζωής, και η αναξιοπιστία ως προς την επιτυχία της.
Αν πιάνει λίγο το χέρι σου το κάνεις και μόνος σου αυτό, υπάρχουν και οδηγίες στο ίντερνετ για το πώς, δεν είναι τίποτα.
Ενώ το reballing, μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος που να διαθέτει εξοπλισμό και γνώσεις και είναι η πιο αξιόπιστη λύση μετά την αγορά καινούριου.
 

mikele13

Established Member
2 September 2012
170
ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με PS3 (Yellow Light Of Death)

Είναι ελαφρώς απατεώνες. Αν γνωρίζεις λίγα παραπάνω για το θέμα σου λένε οτι κάνουν reboiling. Δικός τους όρος. Εννοούν, προφανώς, την θέρμανση που σαν χαρακτηριστικό της είναι η μικρή διάρκεια ζωής, και η αναξιοπιστία ως προς την επιτυχία της.
Αν πιάνει λίγο το χέρι σου το κάνεις και μόνος σου αυτό, υπάρχουν και οδηγίες στο ίντερνετ για το πώς, δεν είναι τίποτα.
Ενώ το reballing, μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος που να διαθέτει εξοπλισμό και γνώσεις και είναι η πιο αξιόπιστη λύση μετά την αγορά καινούριου.
+10000
Αλλο ειναι το reballing που λενε αυτοι κ πουλανε παραμυθι,και αλλο το reflow που ειναι προσωρινη λυση κ οσο αντεξει...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Μετά από εφτά χρόνια ακριβώς, το 60αρι Fat μου ps3 ξαφνικά και ενώ έπαιζα, έσβησε και είδα να αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι.
Το έκλεισα και το ξανά άναψα πολλές φορές και κάνει το εξής : ανάβει το πράσινο λαμπάκι για περίπου 2 δευτερόλεπτα μετά για ελάχιστα γίνεται κίτρινο και μετά κόκκινο και αναβοσβήνει συνεχώς μέχρι να το κλείσω. Επίσης μου έχει μείνει και παιχνίδι μέσα.
Αν κατάλαβα καλά είναι η βλάβη που έχει περιγραφή εδώ μέσα άρα πάμε για άλλα ή κάτι άλλο;
Σκέφτομαι αφού έτσι και αλλιώς μου κράτησε επτά χρόνια να το κατσιβιδιάσω να βγάλω το δισκάκι και βλέπουμε.....
Τώρα όμως αναρωτιέμαι αν τελικά, που αυτό πιστεύω έγινε, παράδωσε πνεύμα, να ξαναπάρω το ps3 ή το ps4; Το θέμα είναι το ps4 παίζει τα παιχνίδια του ps3; γιατί αλλιώς δε με ενδιαφέρει ακόμα, θέλω να παίζω τα παιχνίδια του ps3.
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
472
Aν εχεις σεβαστη βιβλιοθηκη απο παιχνιδια του PS3 μπορεις να παρεις PS3 παλι,το PS4 προς το παρον δεν παιζει τα παιχνιδια του PS3,στο μελλον μεσω PS NOW και streaming.
Ειμαι και εγω παθων με το fat αν και μενα εφυγε στα 4 χρονια και οχι στα 7 το οποιο αντικατεστησα με ενα Slim και 3 χρονια τωρα το χρησιμοποιω οχι μονο για gaming αλλα και για media player αλλα και για να βλεπω ψηφιακα καναλια και να γραφω ψηφιακα καναλια (Play TV).
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Aν εχεις σεβαστη βιβλιοθηκη απο παιχνιδια του PS3 μπορεις να παρεις PS3 παλι,το PS4 προς το παρον δεν παιζει τα παιχνιδια του PS3,στο μελλον μεσω PS NOW και streaming.
Ειμαι και εγω παθων με το fat αν και μενα εφυγε στα 4 χρονια και οχι στα 7 το οποιο αντικατεστησα με ενα Slim και 3 χρονια τωρα το χρησιμοποιω οχι μονο για gaming αλλα και για media player αλλα και για να βλεπω ψηφιακα καναλια και να γραφω ψηφιακα καναλια (Play TV).
Πως βλέπεις ψηφιακά κανάλια και γράφεις; δε ξέρω τι είναι το play tv.
Από παιχνίδια δεν έχω πολλά, αλλά αυτά που μου αρέσουν είναι τα Gran tourismo όλα που με το ps3 μπορούσα να τα παίξω και όλα, όπως και άλλα με αυτοκίνητα, φόρμουλες κτλ που στο ps4 δεν έχουν βγει, και θα με ενδιέφερε να τα παίζει. Τώρα αυτό είχα ακούσει ότι θα δοθεί σαν δυνατότητα, αλλά πότε; Αν είναι να περιμένω λίγο να το πάρω πιο μετά, αφού παιχνίδια στο ps4 δεν υπάρχουν ακόμα που να με ενδιαφέρουν.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
472
Aυτο το μηχανακι εχω και βλεπω και κανω εγγραφες στον σκληρο.
http://en.wikipedia.org/wiki/PlayTV

Οσο για το PS4 το χω και καθεται ,το μονο σιγουρο βεβαια ειναι οτι καποια στιγμη θα βγαλει παιχνιδια οπως και ο προκατοχος.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Λοιπόν το κατσαβίδιασα άσχημα. Έτσι και αλλιώς τα είχε φάει τα ψωμιά του, και αφου με τους τρόπους που βρήκα στο ιντερνετ, δεν έλεγε να βγει το δισκάκι που είχε μείνει μέσα, εγχειρίστηκε, το δισκάκι βγήκε, επίσης κράτησα και το σκληρό δίσκο, και το υπόλοιπο κομματιασμένο πήγε στην ανακύκλωση.
Η ερώτηση που έχω είναι: Ο σκληρός που κράτησα από το 60αρι FAT, μπορεί να μου χρησιμεύσει να περάσω ότι έχει μέσα σε ένα νέο PS3 αν τελικά πάρω άλλο; και με ποιο ή ποιους τρόπους μπορώ να το κάνω αυτό;
Ας πούμε υπάρχει αντάπτορας που να συνδέσω το σκληρό και να περάσω τα αρχεία του στο pc και από εκεί να τα ρίξω με εξ. σκληρό στο σκληρό δίσκο του νέου PS3;
Περιμένω παρακαλώ τις γνώσεις σας για να δω τι θα κάνω.
Ευχαριστώ.