Αγοράσατε δέκτη DVB-T και χάλασαν τα αναλογικά?

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αρκετοί που έχουν αγοράσει ψηφιακό δέκτη για τα επίγεια ψηφιακά κανάλια, έχουν παρατηρήσει πως από τότε που τον αγόρασαν
έχουν απώλειες στην ποιότητα εικόνας στα επίγεια αναλογικά κανάλια. Αυτό φαίνεται με το γνωστό "χιονάκι".
Η λύση για να λυθεί το πρόβλημα, είναι να χρησιμοποιηθεί ένα "Τ" στο καλώδιο της κεραίας, στο σημείο που το καλώδιο είναι πιο κοντά στην τηλεόραση.

Άλλοι αντιμετωπίζουν το εξής πρόβλημα. Όταν ο δέκτης είναι σε λειτουργία δεν υπάρχει πρόβλημα στην λήψη,
αλλά όταν κλείνουν τον δέκτη εμφανίζονται τότε τα χιόνια. Και αυτό το πρόβλημα θα εξαφανιστεί, βάζοντας ένα "Τ".

Αυτά τα προβλήματα τα έχουμε συναντήσει και στο παρελθόν...
Την δεκαετία του '80-'90 όταν τα Βίντεο VHS ήταν κάτι που θέλαμε όλοι να έχουμε, και από το 2005 και μετά που μπήκαν στη ζωή μας τα επιτραπέζια DVD Recorder.

Υπάρχουν τρεις λύσεις αλλά προτείνονται οι πρώτες δύο.
Η τρίτη λύση έχει πολλές φορές προβλήματα μεγάλων απωλειών και τα μέρη του "Τ" χαλάνε εύκολα.



1) Splitter ίδια με αυτά που χρησιμοποιούμε και στην δορυφορική τηλεόραση, που να καλύπτουν όμως το φάσμα 5-900 MHz (ή περισσότερο).
Με αυτά έχουμε την δυνατότητα για 2 ή περισσότερες εξόδους.
index.php


2) "Τ" αποκλειστικά μεταλλικό.
index.php


3) "Τ" που περιλαμβάνει και μεταλλικά και πλαστικά μέρη.
index.php
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έτσι είναι πράγματι Σάκη.
Εγώ όταν πήρα ψηφιακό δέκτη δέκτη έβαλα ένα απλό "Τ" με μεταλλικά και πλαστικά μέρη και είδα η ποιότητα στα αναλογικά χάλασε.
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Καλά και κατανοητά όλα αυτά φίλε saki. Είναι όμως λογικό την ωρα που κάνουμε τη σύνδεση και βλέπουμε ότι χαλάνε τα αναλογικά κανάλια στην tv, από τα ψηφιακά να πιάνουμε μόνο της digea (τα άλλα με σπασίματα ή και καθόλου); Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι χωρίς να αλλάζουμε τίποτα στην κεραία, φαίνεται να χάνει πολύ μεγάλο μέρος του αρχικού σήματος την ώρα που συνδέουμε το καλώδιο πάνω στον αποκωδικοποιητή...
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Σάκη να με συγχωρείς αλλά διαφωνώ. Η σωστή λύση δεν είναι τα splitter. Τα splitter διαιρούν το σήμα και δίνουν το μισό στην μία έξοδο και το άλλο μισό στην άλλη. Φυσικά, εκεί που έχεις πολύ ισχυρό αναλογικό σήμα για μία μόνο πρίζα κάνεις την δουλειά σου. Το πλαστικό με το μεταλλικό δεν έχουν κάποια άλλη διαφορά πλην του εξωτερικού κουτιού που στην περίπτωση του πλαστικού είναι οικονομικότερο, αλλά με μεγαλύτερη ευαισθησία στις εξωτερικές παρεμβολές (και συνήθως κινέζικης ποιότητας).
Κανονικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί tap off ελεγχόμενων απωλειών. Υπάρχουν tap με -3, -4 ...-x dB, ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο. Οι ελεγχόμενες αυτές απώλειες αφορούν μόνο την μία έξοδο αφού η άλλη είναι τύπου Loop through και δεν έχει άλλες τεχνικές απώλειες (εκτός από τις φυσικές απώλειες διέλευσης του σήματος μέσα από τη συσκευή που πρέπει και αυτές να λαμβάνονται υπόψη μερικές φορές). Με αυτό τον τρόπο αφήνεις σχεδόν ανεπηρέαστη την μία έξοδο, η οποία θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το ευαίσθητο στη στάθμη αναλογικό σήμα, που σε ορισμένα κανάλια μπορεί να βγάλει χιόνα. Αντίθετα το ψηφιακό επειδή ή παίζει ή δεν παίζει και επειδή το σήμα που λαμβάνουμε μέχρι στιγμής φτάνει και περισσεύει (το ξέρετε ότι τα ψηφιακά κανάλια στην Ελλάδα εκπέμπουν σε πολύ μεγαλύτερη ισχύ, από τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης?) βλέπεις ακριβώς το ίδιο, απλά πέφτει η ποιότητα σήματος. κοινώς είτε με 99% ποιότητα, είτε με 70% βλέπεις το ίδιο στα ψηφιακά, ενώ στα αναλογικά η παραμικρή απώλεια στάθμης προκαλεί χιονάκι στα αδύναμης λήψης κανάλια (στην αναλογική μπάντα τα κανάλια εκπέμπονται με διαφορετικές στάθμες, με αποτέλεσμα άλλα να μην επηρεάζονται και άλλα να επηρεάζονται πολύ).
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Φίλε Arno, εδώ δεν μιλάω εγώ για μερικά χιονάκια σε μερικά κανάλια, μιλάω για όλα τα κανάλια της αναλογικής τηλεόρασης και όλα με πολύ χιόνι!!!
Επίσης να θυμήσω ότι, ενω έχω καλό σήμα στην απ'ευθείας λήψη (κεραία-τηλεόραση), όταν βάζω το καλώδιο της κεραίας στον αποκωδικοποιητή τότε ξεκινάνε τα προβλήματα και ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ DIGEA!!!
 
Last edited:

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Αγοράσατε δέκτη DVB-T και χάλασαν τα αναλογικά?

Φίλε Arno, εδώ δεν μιλάω εγώ για μερικά χιονάκια σε μερικά κανάλια, μιλάω για όλα τα κανάλια της αναλογικής τηλεόρασης και όλα με πολύ χιόνι!!!
Επίσης να θυμήσω ότι, ενω έχω καλό σήμα στην απ'ευθείας λήψη (κεραία-τηλεόραση), όταν βάζω το καλώδιο της κεραίας στον αποκωδικοποιητή τότε ξεκινάνε τα προβλήματα και ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ DIGEA!!!
Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις συνδέση το καλώδιο στον δέκτη και μετά την έξοδο Loop (RF out) στην TV? Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο να γνωρίζεις ότι πολλοί επίγειοι δέκτες έχουν τεράστιες απώλειες διέλευσης κατά την έξοδο Loop από την επίγεια TV και γενικά ο τρόπος αυτός δεν ενδύκνειται. Δοκίμασε πρώτα με ένα εσωτερικό κεραιάκι συνδεδεμένο κατευθείαν στο δέκτη σου και άσε τα άλλα ως είχαν. Αν δεν παίξει τότε υποχρεωτικά πας στην λύση με tap που ανέφερα. Η λύση με splitter δεν θα σου δώσει τίποτε.
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Ετσι ακριβώς το έχω κάνει, σύμφωνα με τις οδηγίες του δέκτη (Edition Argus Mini T hd).
Υπάρχει πιθανότητα να θέλει «γύρισμα» η κεραία. Όπως είπα πιάνει ΜΟΝΟ DIGEA!
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Αν η κεραία είχε πρόβλημα, τότε θα έβλεπες τα ίδια και σε απευθείας λήψη. Άρα ξεχνάς αυτή την συνδεσμολογία και αυτή φυσικά με τα splitter που θα έχει ίδια ή χειρότερα αποτελέσματα και πας:
1. σε εσωτερικό κεραιάκι κατευθείαν στον δέκτη (που είναι η ευκολότερη και συνήθως λειτουργική λύση). Και καμμία της δεκαετίας του 70-80-90 να έχεις, αν το κόλπο δουλεύει θα κάνεις την δουλειά σου.
2. Στην λύση με tap off που περίγραψα που τεχνικά είναι η αρτιότερη.
3. ενίσχυση σήματος με ενισχυτή ιστού ή κεντρικό (από αυτά που περιγράφεις δεν νομίζω να χρειάζεται κεντρικός, αλλά χωρίς μετρήσεις δεν μπορώ να είμαι για τίποτε σίγουρος)
Ολες αυτές τις λύσεις πάντως τις έχουμε αναφέρει σε σχετικό άρθρο του Digital TV info:
http://www.digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_magazine&task=viewArticle&id=841&Itemid=92
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Μιας και είμαι άσχετος... αυτό το tap off, συνδέεται εύκολα;
Και κάτι ακόμα... τί κάνει το tap off που θα βοηθήσει να πιάνω την αναλογική τηλεόραση όπως την έπιανα και στην ψηφιακή να πιάνει όλα τα κανάλια;
Να θυμίσω πάλι, ότι πιάνω μόνο digea και όχι το ψηφιακό μπουκέτο της ερτ (δεν υπάρχει σήμα).... στα Σεπόλια;
 
Last edited:

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Τελικά πήγα και αγόρασα spliter, το σύνδεσα και... ΑΝΑΣΤΑΣΗ. Αναλογικά κανάλια μια χαρά, χωρίς προβλήματα και χιόνια και τα ψηφιακά μια χαρά και αυτά με πολύ καλή λήψη και ποιότητα στο 90% και της digea και της ΕΡΤ!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φίλε Αργύρη, στην περίπτωση που το ψηφιακό σήμα που λαμβάνουμε είναι οριακό και χρησιμοποιήσουμε tap off αντί για splitter,
με την έξοδο Loop στα αναλογικά, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, θα έχουμε πρόβλημα λήψης ή όχι?

Γενικά, όπως αναφέρεις και εσύ, πάρα πολλές συσκευές (και όχι μόνο ψηφιακοί δέκτες) που παίρνουν το σήμα κεραίας και το κάνουν Loop,
στην έξοδο έχουν μεγάλες απώλειες. Το πρόβλημα το έχουν και πολύ γνωστές μάρκες συσκευών AV.

Το πρόβλημα με τα ταφ με πλαστικά μέρη, είναι πως χαλάνε πολύ εύκολα και γίνονται κομμάτια. Φυσικά και είναι και πιο ευαίσθητα και σε εξωτερικές παρεμβολές.
Τα μεταλλικά είναι πιο στιβαρά και δύσκολα θα χρησιμοποιήσει κάποιος ένα τέτοιο και κάποια στιγμή για του ανοίξει στα 3-4 κομμάτια.


Καλό Πάσχα να έχουμε Αργύρη! :ernaehrung004:

Τελικά πήγα και αγόρασα spliter, το σύνδεσα και... ΑΝΑΣΤΑΣΗ. Αναλογικά κανάλια μια χαρά, χωρίς προβλήματα και χιόνια και τα ψηφιακά μια χαρά και αυτά με πολύ καλή λήψη και ποιότητα στο 90% και της digea και της ΕΡΤ!
Χαίρομαι φίλε μου που σου λύθηκε το πρόβλημα!

Καλό Πάσχα και σε εσένα... συνονόματε! :ernaehrung004:
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Χαίρομαι φίλε μου που σου λύθηκε το πρόβλημα!

Καλό Πάσχα και σε εσένα... συνονόματε! :ernaehrung004:[/QUOTE]



Επίσης και χρόνια πολλά, καλή Ανασταση... συνονόματε!!! :ADFADF1:
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Αγοράσατε δέκτη DVB-T και χάλασαν τα αναλογικά?

Φίλε Αργύρη, στην περίπτωση που το ψηφιακό σήμα που λαμβάνουμε είναι οριακό και χρησιμοποιήσουμε tap off αντί για splitter,
με την έξοδο Loop στα αναλογικά, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, θα έχουμε πρόβλημα λήψης ή όχι?

Καλό Πάσχα να έχουμε Αργύρη! :ernaehrung004:

Σάκη καλημέρα,
φυσικά και θα έχουμε πρόβλημα, η τεχνική αυτή λειτουργεί χάρη στα υψηλά σήματα που στέλνουν τα ψηφιακά κανάλια. Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα ήταν παντελώς άχρηστη. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Καλό Πάσχα και Καλή Άνασταση εύχομαι σε όλους :ernaehrung004:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Για μας τους άσχετους με αυτό το θέμα, τι είναι το tap off (σαν κύκλωμα); Είναι ενεργό στοιχείο; (θέλει ρεύμα δηλαδή;)
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Για μας τους άσχετους με αυτό το θέμα, τι είναι το tap off (σαν κύκλωμα); Είναι ενεργό στοιχείο; (θέλει ρεύμα δηλαδή;)
Οχι δεν θέλει ρεύμα (παθητικό)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Διάβασα κάπου αλλού πως το tap off, αντί να μοιράζει το σήμα δια δύο, βγάζει μία έξοδο ισχυρή (με μικρές απώλειες, ίσως 1dB) και μία έξοδο με μεγάλη πτώση. Πχ ένα tap off των -10dB βγάζει έξοδο στην αδύναμη έξοδο ισχύ 20 φορές μικρότερη. Συνεπώς βοηθάει επειδή θέλουμε να διατηρήσουμε ισχυρότερη την έξοδο για τα αναλογικά και δε μας νοιάζει μεγάλη πτώση του σήματος για τα ψηφιακά.

Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του tap off που διάλεξε ο Arno, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι καλύτερο από απλό splitter. -6dB έχει στην tapped έξοδο και -3dB insertion loss στην main. Συνεπώς, συμπεριφέρεται σχεδόν το ίδιο με ένα splitter (μισό σήμα, άρα -3dB). Παρακαλώ εξηγήστε μου που κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του tap off που διάλεξε ο Arno, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι καλύτερο από απλό splitter. -6dB έχει στην tapped έξοδο και -3dB insertion loss στην main. Συνεπώς, συμπεριφέρεται σχεδόν το ίδιο με ένα splitter (μισό σήμα, άρα -3dB). Παρακαλώ εξηγήστε μου που κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.

Απαντώ στον εαυτό μου, ένα απλό splitter δεν δίνει -3dB όπως θα γινόταν θεωρητικά. Στην πράξη δίνει -5dB. Συνεπώς το tap off που διάλεξε ο Arno έχει νόημα. Αν βέβαια τα ψηφιακά είναι ισχυρά, θα ήταν καλύτερο κάποιο με -10dB στην tapped και -1dB insertion loss στην main.
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Απαντώ στον εαυτό μου, ένα απλό splitter δεν δίνει -3dB όπως θα γινόταν θεωρητικά. Στην πράξη δίνει -5dB. Συνεπώς το tap off που διάλεξε ο Arno έχει νόημα. Αν βέβαια τα ψηφιακά είναι ισχυρά, θα ήταν καλύτερο κάποιο με -10dB στην tapped και -1dB insertion loss στην main.
Ακριβώς!!!!