Απορίες για αγορά LCD-LED TV

Conv

New member
18 April 2011
12
Καλησπέρα αρχικά, έχοντας χαζέψει αρκετά το forum είπα να γραφτώ κι εγώ και θα ήθελα τη βοήθειά σας ως αρχάριος στις HD τηλεοράσεις.

H TV που θέλω προορίζεται κυρίως για αναπαραγωγή .mkv και λίγο gaming. Μέτα απο μια μικρή έρευνα κατέληξα στο ότι θέλω να αγοράσω τη Samsung LE40c650. Σήμερα όμως πρόσεξα το μοντέλο UE40D5000 (και το 5500) σε αρκετά κοντινή τιμή. Πέρα απο το Internet TV κτλ. μπορεί κάποιος απλά να μου εξηγήσει αν το καινούριο μοντέλο αλλά της σειράς 5 είναι καλύτερο απ το παλιό της σειράς 6 σε ποιότητα εικόνας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αυτη ειναι μια καλη ερωτηση.

Θεωρητικα οταν μιλαμε για συγκριση CCFL LCD με LED LCD εχουμε καλυτερη γωνια θεασης και ομοιομορφια στην πρωτη , λιγο καλυτερη καταναλωση ρευματος και σχεδιασμο στην δευτερη.

Για τηλεορασεις με το ιδιο πανελ και επεξεργασια εικονας η διαφορα στην εικονα ειναι μηδαμινη.

To πανελ τοσο στην C650 οσο και στην D5000 ειναι αγνωστο αν θα ειναι κατασκευης Samsung η κανα Ταιβανεζικο (AUO). Εξαρταται δηλαδη που θα πεσεις αν και η διαφορα πλεον ειναι μικροτερη απο οτι ηταν παλιοτερα.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Στις 40ιντσες η 650 νομιζω εχει spva.Εχω 3 samsung η μια εχει spva η αλλη ΑUO καιειναι 46αρα και edge led αλλα παλευεται.Τελος η μικροτερη με το chi mei δεν παλευεται ιδιο μοντελο με την 46αρα και οτι και να την κανω χρωματικα δεν μου αρεσει.Στην ομοιομορφοια ειναι χειροτερη και απο την 46αρα edge led.Η δαρρoη φωτοs φτανει στο κεντρο της tv πραγμα που δεν κανει η 46.Δεν μπορω να καταλαβω πως η 32 ειναι χειροτερη απο τη 46;
 

BEO1

New member
22 December 2010
66
Καλησπέρα αρχικά, έχοντας χαζέψει αρκετά το forum είπα να γραφτώ κι εγώ και θα ήθελα τη βοήθειά σας ως αρχάριος στις HD τηλεοράσεις.

H TV που θέλω προορίζεται κυρίως για αναπαραγωγή .mkv και λίγο gaming. Μέτα απο μια μικρή έρευνα κατέληξα στο ότι θέλω να αγοράσω τη Samsung LE40c650. Σήμερα όμως πρόσεξα το μοντέλο UE40D5000 (και το 5500) σε αρκετά κοντινή τιμή. Πέρα απο το Internet TV κτλ. μπορεί κάποιος απλά να μου εξηγήσει αν το καινούριο μοντέλο αλλά της σειράς 5 είναι καλύτερο απ το παλιό της σειράς 6 σε ποιότητα εικόνας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


internet tv εχει η d5500 οχι η d5000
απο οτι καταλαβες παιζει ρολο το panel του καθε μοντελου
Με spva panel παντως ολες εχουν πολυ καλη εικονα
 

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
Αυτη ειναι μια καλη ερωτηση.

Θεωρητικα οταν μιλαμε για συγκριση CCFL LCD με LED LCD εχουμε καλυτερη γωνια θεασης και ομοιομορφια στην πρωτη , λιγο καλυτερη καταναλωση ρευματος και σχεδιασμο στην δευτερη.

Για τηλεορασεις με το ιδιο πανελ και επεξεργασια εικονας η διαφορα στην εικονα ειναι μηδαμινη.

To πανελ τοσο στην C650 οσο και στην D5000 ειναι αγνωστο αν θα ειναι κατασκευης Samsung η κανα Ταιβανεζικο (AUO). Εξαρταται δηλαδη που θα πεσεις αν και η διαφορα πλεον ειναι μικροτερη απο οτι ηταν παλιοτερα.

Κοίταξα το πάνελ στην δική μου 40D5000 μέσω service menu και γράφει: 40P6UF0E.
 

Conv

New member
18 April 2011
12
Τελικά παιδιά αφού ξενέρωσα με το θέμα των Ηz στη σειρά d πέτυχα μια LE46c650 εκθεσιακή και μου την αφήσανε 700 ευρώ.. Δεν αντιστάθηκα. Είναι και 46 ρε γαμώτο. Είχα πάλι εκθεσιακή για χρόνια και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Λέτε να το μετανοιώσω?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν θα το μετανιωσεις καθολου. Ειναι πολυ καλη τηλεοραση και σε πολυ καλη τιμη.

Αλλωστε οι τηλεορασεις LCD με τις κλασσικες λαμπες CCFL εχουν μεγαλυτερο ωφελιμο χρονο ζωης απο τις LED LCD.
 

Conv

New member
18 April 2011
12
ΟΚ δεν το μετάνοιωσα. Για την ακρίβεια έχω πάθει ένα πολιτισμικό σοκ με αυτά που βλέπω :p Επίσης έχετε δίκιο όσοι μιλάτε για μεγάλες τηλεοράσεις. Είμαι στα 2-2.30 μέτρα και η 46άρα δε με ενόχλησε ούτε με SD. Ενα θέμα έχω μάλλον μόνο. Όταν κάθομαι πλάγια στα αριστερά παρατηρώ ένα φωτισμό στα δέξια στο απόλυτο μάυρο. Αυτό είναι clouding? Όταν κάθομαι κέντρο ή δεξιά είμαι οκ το μαύρο είναι απόλυτα ομοιογενές.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όταν κάθομαι πλάγια στα αριστερά παρατηρώ ένα φωτισμό στα δέξια στο απόλυτο μάυρο. Αυτό είναι clouding?

Όχι. Αυτό είναι απλά η περιορισμένη γωνία θέασης που έχουν όλες οι LCD...