Shunt Regulator by Salas

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βρήκα στο φόρουμ διάσπαρτα, διάφορα στοιχεία για τα regulator του Salas, αλλά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα δεν βρήκα κάποιο νήμα.

Στο forum του diyaudio, τα σχετικά νήματα έχουν πάμπολλες σελίδες που για κάποιον αναγνώστη που ξεκινά τώρα είναι αδύνατο να συλλέξει τις πληροφορίες που χρειάζεται.
Οι περισσότεροι συνηγορούν ότι το συγκεκριμένο κύκλωμα έχει ιδιαίτερες αρετές στην τροφοδοσία των ψηφιακών κυκλωμάτων και όχι μόνο.

Βρήκα σκόρπια κάποια πράγματα και κατάλαβα ότι το κύκλωμα, έχει κυκλοφορήσει στην έκδοση 1.0 & 1.2. Την έκδοση 1 την έχουν αντιγράψει για τα καλά οι Απω-ανατολίτες, την έκδοση 1.2 δεν κατάφερα να βγάλω άκρη στο τι γίνεται.
Κάπου βρήκα και κάποιες αναφορές του ίδιου του Salas, όπου αναφέρεται στις διαφορές μεταξύ 1 & 1.2.

Από ότι έχω δει ο Salas, είναι μέλος σε αυτό το φόρουμ και είναι μεγάλη τιμή μας που τον έχουμε κοντά μας (εκεί στο νήμα του B1). Τον άνθρωπο δεν το έχω γνωρίσει ποτέ μου, αλλά θα ήταν ιδιαίτερη χαρά μου εάν μας μετέφερε και εδώ τις πληροφορίες για τα κυκλώματα που έχει σχεδιάσει.

Στο σχήμα που είδα σε μια αντιγραφή ενος κινέζου, σχεδίασα ιδιοχείρως, την έκδοση 1 πάνω σε μια εικονική διάτρητη (μάλλον προς τα εκεί προσανατολίζομαι..διάτρητη). Έχω κάποιες απορίες ή μάλλον πάρα πολλές απορίες όπως για παράδειγμα τι γίνεται με τα 2SK170 μεταξύ του Source-Gate δηλ. αν θα πρέπει να ενώνονται όπως αναπαριστώ στο σχήμα (έχω βάλει 3 βελάκια).

Επίσης η ρύθμιση εξόδου τάσης στο κύκλωμα, γίνεται μέσω του τρίμερ (100R) όπως περίπου γίνεται στα κυκλώματα LM317 που βάζουμε τρίμερ στην R2 για ρύθμιση της τάσης εξόδου;

Αυτά για αρχή και εν συνεχεία θα θέσω και τις λοιπές ερωτήσεις μου.

attachment.php
 

Attachments

  • Salas V_1.jpg
    Salas V_1.jpg
    116.9 KB · Views: 1,152
23 December 2007
1,681
Εχω φτιάξει και το V1.0 και το V1.2 Ειναι φανταστικά. Γράψε τι θες να κάνεις για να σου στείλω το σχέδιο του κυκλώματος σε διάτρητη .
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σε πρώτη φάση θέλω να φτιάξω ένα στα 5V εξόδου (έχω ένα ac 2X15 στο dac και το δεύτερο δευτερεύων αναμένει) για την τροφοδοσία των ψηφιακών σ' ένα dac. Θα τροφοδοτεί ένα dac-chip WM8716, ένα receiver CS-8414, έναν 4καναλο multiplexer HEF4052BT & ένα usb receiver PCM2902 δηλ. υπολογίζω ένα ρεύμα περίπου 200-300mA μέγιστο.

Φυσικά εάν έχεις υλοποιήσει και κυκλώματα για τα 12V/1A, 12V/3A με χαρά θα τα δεχθώ.

Αυτή τη στιγμή το ένα δευτερεύων το έχω με LM-317 όπου δίνει 12V και μέσω των 12V έχω παρεμβάλει ένα Murata 7805SR για τα 5V.
 
Last edited:
23 December 2007
1,681
Τύπωσε το 1 προς 1
Η R1 ρυθμίζει το συνολικό ρεύμα και το TR1 την τάση εξόδου.
Προσοχή αντί για 2Ν5457 εχω βαλει BF245A
Στείλε μου το email σου να σου στείλω και το πως το βλέπεις απο κάτω γιατι δεν μπορώ να το στείλω απο εδω.(Ειναι μεγάλο το αρχείο)
Μην το σκέπτεσε καθόλου. Κάνα δεκάρικο κάνουν τα εξαρτήματα και σε μια ώρα ειναι έτοιμο.Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
 

Attachments

  • SALAS V1.2 ΓŽΒ§ΓŽβ€˜ΓŽΕ“ΓŽβ€”ΓŽβ€ΊΓŽβ€” ΓŽΒ€ΓŽβ€˜ΓŽΒ£ΓŽβ€” 200 mA(ΓŽβ€’ΓŽΕΎΓŽβ€˜ΓŽΒ‘ΓŽΒ€ΓŽβ€”Γ...pdf
    169.7 KB · Views: 120
  • 1V2RposLow.gif
    1V2RposLow.gif
    9.8 KB · Views: 756
  • 1V2RnegLow.gif
    1V2RnegLow.gif
    8.9 KB · Views: 716

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
ευχαριστουμε! σου στελνω pm αν μπορεις να μου το δωσεις να κατεβασω αναλυση και να ανεβει
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Να σε ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου!

Βλέπω μας ανέβασες την έκδοση 1.2 και μας γράφεις ότι το ρεύμα το ρυθμίζουμε από την R1 (οπότε με δοκιμές ή με ένα τρίμερ θα βγάλουμε άκρη), ενώ τη τάση από το τρανζίστορ 1 δηλ. ένα IRF9610. Αυτό τώρα πως το ρυθμίζουμε μήπως μέσω της αντίστασης R3?

Η αλλαγή του Q8 από 2N5457 σε BF245A είναι αντίστοιχη ή απλά δεν βρισκόταν το 2N...?

Τα υλικά κυρίως για τα τρανζίστορ - με εξαίρεση το BC560 - τα βρίσκουμε από Αθήνα για παράδειγμα ή πάμε για παραγγελία εξωτερικού.
 
23 December 2007
1,681
Οχι τρίμερ. Οσο κατεβάζεις την R1 αυξάνει το συνολικό ρεύμα που καταναλώνει το Shunt συν το φορτιο σου. Αυτο υπολογιζεται αλλα δεν θυμαμαι τωρα, αν το βρω θα το γραψω. Πρεπει να ειναι ομως 2W το λιγότερο.
Το TR1 ειναι το τριμερ στο PDF και ΟΧΙ τρανζιστορ.
Δεν βρισκεις ευκολα το 2Ν5457. Το BF245 πρεπει να ειναι Α. Αν βρεις το 2Ν5457 εχει αλλα ποδιαΟλα τα υλικα ειναι απο εδω
 
Last edited:

Στέλιος Π.

Supreme Member
Να σε ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου!

Βλέπω μας ανέβασες την έκδοση 1.2 και μας γράφεις ότι το ρεύμα το ρυθμίζουμε από την R1 (οπότε με δοκιμές ή με ένα τρίμερ θα βγάλουμε άκρη), ενώ τη τάση από το τρανζίστορ 1 δηλ. ένα IRF9610. Αυτό τώρα πως το ρυθμίζουμε μήπως μέσω της αντίστασης R3?

Η αλλαγή του Q8 από 2N5457 σε BF245A είναι αντίστοιχη ή απλά δεν βρισκόταν το 2N...?

Τα υλικά κυρίως για τα τρανζίστορ - με εξαίρεση το BC560 - τα βρίσκουμε από Αθήνα για παράδειγμα ή πάμε για παραγγελία εξωτερικού.

Εχω φτιαξει και εγω δυο αλλα δεν μου αναβουν ολα τα LED και υποψιαζομαι ταλαντωση καπου... ισως επειδη εχω και ενα πολυ "σφιχτo" layout...

Εδω εχω μια φωτο με δυο τροφοδοτικα σε μια πλακετα

img012rn.jpg


Η λευκη γραμμη διαχωριζει τα τροφοδοτικα, στους κοκκινους κυκλους ειναι τα IRFP γιατι σκεφτομουνα να τα βαλω σε καμια γαιδουροψυκτρα και στους μωβ κυκλους ειναι η εξοδος.

Ολα τα υλικα απο εδω, απο το Φανο. Μονο τα IRFP δεν ειχε αμεσα και πηγα στον, κατα πολυ ακριβοτερο, Κατουμα...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Αυτό που βλέπω "ΣτέλιοΠ." είναι έκδοση 1.0, έτσι; Γιατί βλέπω συστοιχία led. Για δες στο σχηματικό που έχω βάλει για την έκδοση 1.0 έχεις διαφορές;

Για την έκδοση 1.2 μάζεψα σε μια λίστα, όλα τα υλικά που χρειαζόμαστε. Ελέγξτε την όμως πρώτα για τυχόν λάθη.

R1 = 3.3R/1W
R2 = 120R
R3 = 120R
R4 = 220R
R5 = 120R
R6 = 4.3K
R7 = 27R
R8 = 1K
R9 = Trimmer 1K
R10= 27K
R11= 0R22

Q1 = IRF9610
Q2 = BC560C
Q3 = 2N5459
Q4 = 2SK170
Q5 = IRFIP9240
Q6 = BC550C
Q7 = BC550C
Q8 = 2N5457 ή BF245A
Q9 = 2SK170

C1 = 4,7uF MKP
C2 = 47uF/35V type PanasonicFC ή ισοδύναμο
C3 = 4.7uF MKP
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Η τελευταία έκδοση είναι η V1.2R για την V1.2 υπήρχαν κάποια παραπονάκια σε σχέση με την V1.0 με τα sense wires...!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Λίγο πιο αναλυτικά, στο τι ακριβώς γινόταν;
Επίσης στην έκδοση 1.2R έχει αλλαχθεί και το σχήμα;
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Σε σύγκριση με την version 1.0 (με sense wires) η V1.2 είχε κάποιο θέμα με της χαμηλές συχνότητες αν θυμάμαι καλά, η τελευταία V1.2R είναι καλύτερη της V1,0
 
Last edited:

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
"I find both 1.2 and 1.2R giving more resolution in my non balanced Riaa than 1.0 RS you use. 1.2 I find open and detailed, and 1.2R even better fleshed out. Different systems. But all 3 types are very useful and synergise better in different ways as it proves. I suspect most of all has to do with loudspeakers and rooms and the balance that suites them best."

Βy Salas


Το μόνο που με έχει μπερδέψει είναι η ικανή αντικατάσταση των mosfet irfp9240 και irf9610! (έχω αρκετά 9540...)
Για βοήθεια, από τον Salas:
 

Attachments

  • V12_R_Pos_Medium.pdf
    169.2 KB · Views: 103
Last edited:
23 December 2007
1,681
Όλα τα PDF σε αυτό το θέμα είναι από την 1.2R έκδοση. Αυτό το τελευταίο που έβαλε ο φίλος prooptiki είναι αυτό που είχα ποστάρει στο DIY για την μεγαλύτερη τάση εξόδου Ότι θέλετε σας το στέλνω με PM και από την μεριά των εξαρτημάτων και από την ανάποδη. Θα τα είχα βάλει εδώ αλλά είναι μεγάλα τα αρχεία και δεν περνάνε.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μισό λεπτό, για να κατανοούμε και εμείς που δεν έχουμε μελετήσει το κύκλωμά του.
Υπάρχει ένα κύκλωμα για τις μικρές τάσεις και μία άλλη παραλλαγή του για τις μεγάλες τάσεις. Που είναι το όριο διαχώρισης σε γενικές γραμμές;

Αυτό που αναφέρεται παρακάτω, είχε να κάνει ότι στα σημεία εξόδου χρειάζοταν καλώδιο προστατευμένο (shielded), γιατί μάλλον τα απλά καλώδια είχαν κάποιες παρεμβολές ή κάτι άλλο;
Η τελευταία έκδοση είναι η V1.2R για την V1.2 υπήρχαν κάποια παραπονάκια σε σχέση με την V1.0 με τα sense wires...!

Επίσης, φίλε Στέλιο εάν τα δύο σχήματα διαφέρουν μόνο ως προς την τάση εξόδου (χαμηλή ή υψηλή) τότε τα λεγόμενα του Salas, που μας παράθεσε το μέλος prooptiki, γιατί δεν αναφέρονται σ' αυτό και απλά κάνει σύγκριση των δύο κυκλωμάτων τόσο μεταξύ τους όσο και με την έκδοση 1.0, σε σύγκριση στο ίδιο κύκλωμα;

"I find both 1.2 and 1.2R giving more resolution in my non balanced Riaa than 1.0 RS you use. 1.2 I find open and detailed, and 1.2R even better fleshed out. Different systems. But all 3 types are very useful and synergise better in different ways as it proves. I suspect most of all has to do with loudspeakers and rooms and the balance that suites them best."
Βy Salas

Στέλιο, για τα κυκλώματα εάν είναι αρκετά μεγάλα, μπορώ να τα φιλοξενήσω για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα σε δικό μου χώρο και να βάλουμε τους συνδέσμους εδώ (αν είναι ας συνενοηθούμε με π.μ).

Μανόλης
 
23 December 2007
1,681
Τα σχηματικά που έβαλε ο prooptiki γράφουν επάνω τα όρια των τάσεων που δουλεύουν. Αύριο σου στέλνω με email τα κυκλώματα που έχω φτιάξει και τα διαχειρίζεσαι ανάλογα.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Απάντηση: Re: Shunt Regulator by Salas

Η τελευταία έκδοση είναι η V1.2R για την V1.2 υπήρχαν κάποια παραπονάκια σε σχέση με την V1.0 με τα sense wires...!

Δέν το έχω ξανακούσει αυτό. Γνωρίζω ότι έδωσα την 1.2R απο μόνος μου γιατί θεώρησα ότι η 1.2 ήταν πιό δύσκολη στην κατασκευή χωρίς ταλαντώσεις απο λιγότερο έμπειρους χωρίς παλμογράφο, και λίγο δεκτική σε παραπλήσια Μόσφετ. Η ευκολότερη λύση είναι 1.0 και το σχέδιο παραλλαγή 5V στο αρχικό πόστ είναι σωστό, πλήν του 0,1μ στην έξοδο. Να παραληφθεί, αλλιώς θα μαζέψει το περιθώριο φάσης πολύ, έως και ταλάντωσης σε κάποια φορτία. Επίσης οι 100Ω & 10Ω δεν πειράζει να λείψουν. Σύντομα θα δοκιμάσω και την 1.1 (εξέλιξη της 1.0) σε ειδικό για αυτήν δείγμα PCB που έχει ήδη σχεδιαστεί στην Ινδονησία και παραγγελθεί από Αμερική. Ξέρω τα θρέντ αυτά είναι τεράστια, αλλά ήταν ζωντανά κατα την εξέλιξη και πολύς ο κόσμος, δεν λένε να σταματήσουν να τα φτιάχνουν εδώ και 3 χρόνια, έχω βάλει λίνκς στα πρώτα πόστ που παραπέμπουν στα τελευταία σχέδια ωστόσο. Εδώ μπορεί να σας βοηθήσει στα πρακτικά ο Στέλιος που τα έχει φτιάξει με επιτυχία απο ότι έχω δει στο diyA. Αυτό με τα καφέ καλώδια προς τα Μόσφετ σε μία φωτό που δείξατε έχει πολύ αυτεπαγωγή και πιθανά ταλαντώνει τις πύλες άν υποτεθεί ότι όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά συνδεδεμένα. Σε TO-220 να βάζετε είσοδο 9610/9510/9620/9520 & 9530 έως 9540 στην έξοδο. Καλή επιτυχία.