LG 50PC1RR : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

galawyer

New member
7 February 2007
10
Καλοί μου ανθρωποι και γνώστες του αντικειμένου, θα ηθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη τηλεόραση.
 

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

Και εγώ θα την ήθελα. Είμαι έτοιμος να την αγοράσω. Την έχει το net-electric με 1895 EUR. Την είδα και live στο Media-Markt να παίζει ένα demo DVD και μου φάνηκε εκπληκτική. Δυστυχώς δεν μπορούσανε να την βάλουνε να παίξει με τηλεοπτικό σήμα. Αν προσθέσεις και τον ενσωματωμένο σκληρό δίσκο και τους 2 tuner, το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι ότι έχει μόνο μια HDMI. Υπάρχει κάποιος που την έχει και μπορεί να σχολιάσει;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: LG 50 PC1RR

Εγώ αλλά και κάποια άλλα μέλη,έχουμε το προηγούμενο μοντέλο την οποία αγοράσαμε τον Απρίλιο του 2006 με 2.900 ευρώ χωρίς σκληρό δίσκο και τότε το θεωρούσαμε ευκαιρία.
Πιστεύω ότι στα λεφτά αυτά,αξίζει να την βάλεις στο σαλόνι σου,τόσο για την εικόνα της,όσο και για το after sales της LG στην Ελλάδα.
 

thenetpoet

Senior Member
Re: LG 50 PC1RR

Σε μερικά reviews για την 50 D (με τον ψηφιακό δέκτη) λένε οτι εμφανίζει θόρυβο στην εικόνα, clay face και solarisation και γενικά οτι η εικόνα της δεν είναι και πολύ καλή. Ισχύει αυτό και για την 50 RR ? Σε demo που την έχω δει και εγώ πάντως μια χαρά μου φαινόταν αν και νομίζω οτι κανενα demo δεν σχεδιάστηκε για να δείξει ατέλειες...
Την σκέφτομαι κι εγώ πάντως εδώ και καιρό, αλλά περιμένω λίγο ακόμα γιατί δεν έχω καταλήξει αν θα πάω σε 42 ή 50. Αν πάω στις 42 πάντως θα προτιμήσω την PC1D.
 
Last edited:

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

Νομίζω ότι η PC1D δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Η 42PC1RR έχει χαμηλότερη ανάλυση (1024x768).
 

thenetpoet

Senior Member
Re: LG 50 PC1RR

H pc1 d οντως δεν κυκλοφορεί επίσημα στην ελλάδα, αλλά πωλείται από διάφορα internet shops. Η ανάλυσή της είναι 1366 Χ 768, και έχει απ' όλα τα καλούδια (PIP,POP,ψηφιακό δέκτη, 2 HDMI) και την θεωρώ καλή περίπτωση για τα λεφτά της (1200-1300 ). Σε ξένα fora αλλά και reviews έχω δει πολύ καλά λόγια..
Έχω κόλλημα με τον ψηφιακό δέκτη ενσωματωμένο, θέλω να υπάρχει καθώς κάποια στιγμή θα γίνουν ψηφιακά τα κανάλια οπότε δεν θέλω μετά να την χρησιμοποιώ σαν monitor...
 

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

Αυτό που με αποθαρρύνει τελείως είναι η εγγύηση. Δεν μου πολυαρέσει η ιδέα σε περίπτωση βλάβης να πρέπει να στείλω την plasma στην Αγγλία ή κάπου αλλού. Μόνο και μόνο το πακετάρισμα αρκεί. Είναι και ολόκληρο γαιδούρι (50-60 kg). Το ίδιο ισχύει και για το technixx...
 

thenetpoet

Senior Member
Re: LG 50 PC1RR

Αυτό που με αποθαρρύνει τελείως είναι η εγγύηση. Δεν μου πολυαρέσει η ιδέα σε περίπτωση βλάβης να πρέπει να στείλω την plasma στην Αγγλία ή κάπου αλλού. Μόνο και μόνο το πακετάρισμα αρκεί. Είναι και ολόκληρο γαιδούρι (50-60 kg). Το ίδιο ισχύει και για το technixx...
Οντως αυτό είναι βασικό ζήτημα, σε περίπτωση που χρειαστείς service. Πάντως τυπικά η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να το φτιάξει. Όπως λέγαμε και σε ένα άλλο thread, η εγγύηση πρέπει να ισχύει πανευρωπαικά βάση νόμου..
 

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

ΤΗΝ ΠΗΡΑ!!!
Από το net-electric, την Παρασκευή και μου την παραδώσανε Σάββατο. Εκπληκτική. Πρώτα απ' όλα ενώ πίστευα ότι θα βλέπω χάλια TV (δεν έχω βάλει ακόμα ενισχυτή σήματος) ή εικόνα ήταν ικανοποιητική. Επίσης ο ενσωματομένος σκληρός και η δυνατότητα για live TV αυτόματα (χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις άλλα μηχανήματα) σε οτιδήποτε βλέπεις είναι όλα τα λεφτά. Τέλος η εικόνα από απλό DVD ήταν εκπληκτική. Φαντάζομαι ότι με ένα upscaling DVD θα είναι ακόμα καλύτερη. Και το μαύρο, ΜΑΥΡΟ. Το μόνο που δεν με ικανοποίησε πλήρως είναι ο ήχος των στάνταρ ηχείων. Λόγω ύπαρξης μωρού στο σπίτι και διαμόρφωσης χώρου μου είναι πολύ δύσκολη προς το παρόν η εγκατάσταση συστήματος home cinema, και θα ήθελα κάτι λίγο καλύτερο.
 

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

3,5-4m. Της γυναίκας μου αρχικά της φάνηκε πολύ μεγάλη αλλά σε 1 ώρα συνήθισε. Την έφερα και προ τετελεσμένου...
 

thenetpoet

Senior Member
Re: LG 50 PC1RR

Εγω ειμαι στα 2.5-3.5 μέτρα και πάλι το σκέφτομαι σοβαρά να την χτυπήσω :) Περιέργως η γυναίκα μου ψήθηκε όταν την είδε ενώ η 42άρα της φαινόταν μεγάλη..... Μάλλον οι πολλές inches κάνουν την διαφορά χαχαχα
 
Last edited:

mseraf

New member
13 February 2007
37
Εκάλη
Re: LG 50 PC1RR

'Εχοντας δει και από τα 2.5 μέτρα (καθισμένος στην άλλη άκρη του κάθετου καναπέ), νομίζω ότι είναι ΟΚ. Αναλόγως και τι βλέπεις πάντα. Ίσως σκηνές με γρήγορη κίνηση να δημιουργούν πρόβλημα...
 

thenetpoet

Senior Member
Re: LG 50 PC1RR

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ. ακριβώς αυτό νομίζω και εγω. Είναι εντυπωσιακή τηλεόραση όντως.
mseraf. Κι εμένα τα 2.5 μέτρα είναι από την κοντινή γωνία του καναπε..
Να ρωτήσω κάτι εσάς που την έχετε, υπάρχει δυνατότητα αυτό που έχεις γράψει στο δίσκο να το αντιγράψεις μετά σε εξωτερική συσκευή?