Τα κουτσομπολιά για τη Lulu

17 June 2006
14,350
cover_53281720112010.jpg


John Zorn/George Lewis/Bill Frisell: News For Lulu (Hat Hut CD - 1988)



more_news_for_lulu_george_lewis_bill_frisell_slipsleeve_CD_z.jpg


John Zorn/George Lewis/Bill Frisell: More News For Lulu (Hat Hut CD - 1992)



Δύο εκπληκτικά άλμπουμ hard bop από ένα σπουδαίο τρίο. Ο Zorn παίζει alto, ο Lewis τρομπόνι και ο Frisell κιθάρα. Μπάσο και τύμπανα δεν υπάρχουν, ο Frisell έχει αναλάβει ολόκληρο το ρόλο της rhythm section, συχνά επικουρούμενος από το τρομπόνι του Lewis. Θέλεις να έχεις 4 αυτιά για να ακούς μόνο αυτόν, έτσι όπως σκάβει τους ρυθμούς, αναλύει μικροσκοπικά ώρες ώρες κάθε νότα και κάθε beat, δίνει έμφαση στις χροιές και φωτίζει την αρχιτεκτονική των συνθέσεων από κάθε πιθανή και απίθανη γωνία καθώς οι άλλοι δύο ξεχύνονται αλλοπαρμένοι μέσα στους μουσικούς δαίδαλους σε μια γιορτή από ήχο, ένα όργιο διαλόγου, αλληλοσυμπληρώσεων και ανταλλαγών πειραγμάτων. Η άνεση, η επινοητικότητα και το επίπεδο συμβίωσης των τριών φωνών είναι υψηλότατου επιπέδου αλλά το αναλυτικό αυτί ‘τσιμπάει’ όλα τα χαρακτηριστικά που σφραγίζουν κάθε μία από αυτές, έτσι όπως τη γνωρίσαμε και την ακούσαμε να διαμορφώνεται με τα χρόνια μέσα από τις επιμέρους δισκογραφίες τους.

Ο πρώτος δίσκος είναι ηχογραφημένος ο μισός σε στούντιο και ο υπόλοιπος live, με συνθέσεις των Hank Mobley, Kenny Dorham, Freddie Redd και Sonny Clark. Ο δεύτερος είναι πάνω κάτω τα ίδια κομμάτια ηχογραφημένα live στο Παρίσι και στη Βασιλεία, στην περιοδεία που ακολούθησε την κυκλοφορία του πρώτου.
Αδυνατώ να σας προτείνω έναν από τους δύο.
Ο δεύτερος -'Μore News…'- μου αρέσει λίγο παραπάνω: είμαι δεμένος μαζί του συναισθηματικά, αγόρασα πρώτον αυτόν (τις κυκλοφορίες της Hat Hut τις ‘χτυπάς’ όπου τις πετύχεις καθώς η Εταιρία έχει άποψη, φοβερό artistic control και ποτέ δεν έχει κυκλοφορήσει μέτριο άλμπουμ. Πέραν αυτού, δεν είναι καθόλου σίγουρο αν θα τις ξαναβρείς, ακόμη και την επόμενη μέρα). Ο πρώτος δίσκος όμως, πέραν του ότι είναι επίσης εξαιρετικός, έχει στο εξώφυλλο μια φωτογραφία/κόσμημα της μεγάλης Louise Brooks, της Lulu στο Αριστούργημα του βωβού κινηματογράφου 'Το Κουτί της Πανδώρας' (1929).
Θα σας συνιστούσα να …καλομάθετε την αφεντιά σας όσο γίνεται και να τα αποκτήσετε και τα δύο.
Καθένα τους αξίζει όσο μία ντουζίνα από ‘Αλμπουμ της Χρονιάς’ των ετών που έμελλαν να τα ακολουθήσουν.
 
17 June 2009
3,594
A, να σας πω, είχα που είχα μια JohnZornίαση από μόνη μου (ή μπορεί και να την κόλλησα κι από τον Μπάιρα, δεν ξέρω) έρχεστε κι εσείς και με αποτελειώνετε .
Από την παρουσίαση που κάνετε μου φαίνεται ότι θα περιμένω λίγο διαφορετικό ύφος από αυτά που έχω ακούσει ήδη του Zorn. Καθόλου παράξενο βέβαια, ο άνθρωπος έχει αστείρευτη έμπνευση.
Θα τα βρω άραγε στο μεγάλο δάσος; Δεν το έψαξα ακόμη. Αν όχι, ξέρετε....

:worshippy::worshippy::worshippy:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
αν το μεγάλο δάσος είναι το amazon com θα το βρείτε και μάλιστα φθηνά σε μεταχειρισμένο.
Εκεί το αναζήτησα εδώ και καιρό (δυό χρόνια) μετά την αναφορά του Κώστα στο big gundown του Zorn.

Πολύ καλός δίσκος (τουλάχιστον ο μεταγενέστερος) αν και ...
μην ξεχνιόμαστε:για εκπαιδευμένα ωτα....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
και κάτι άλλο...
τα ονόματα των συνθετών παραπέμπουν σαφώς σε hard bop...
Και εν πολλοίς είναι. Όμως το είδος είναι δύσκολα αναγνωρίσιμο από βιαστικούς ακροατές ιδίως όταν λείπει η καθεαυτή rhythm section.
Βέβαια αυτό είναι και το στοιχείο που τον κάνει ενδιαφέροντα.
 
17 June 2006
14,350
Πολύ καλός δίσκος (τουλάχιστον ο μεταγενέστερος) αν και ...
μην ξεχνιόμαστε:για εκπαιδευμένα ωτα....

μη μου το γ..άς τώρα Αρχηγέ: 'για πέτσινα αυτιά' έλεγες παλιά.:award:
και μου άρεζε.
Πολύ μου άρεζε. :worshippy:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
εγώ πάντως το πήρα ...για το τρομπόνι.
Πάντα μου άρεζε ως υποκατάστατο του μπάσου και ενθουσιάστηκα με την ιδέα.
Φυσικά όταν αφαιρείς και άλλα επι πλέον στοιχεία...τότε ζορίζει. Πάντως απο όλους πιό στη γη είναι ο Frisell...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
εμενα τα ωτα μου δεν ειναι πετσινα ουτε εκπαιδευμενα ιδιαιτερως
αλλα τετοιους ηχους τους δεχονται με ιδιαιτερη ικανοποιηση....
-bye-

:music-smiley-005:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
o Frisell κακώς θεωρείται τζάζ: είναι ιδίωμα από μόνος του :award:
αν δεν υπήρχε ο Nels Cline, θα σου έλεγα πως ο Frisell είναι ο κορυφαίος.

not my cup of tea.....

(both)....

μπορεί να σε στεναχωρώ, αλλά ξέρεις τα γούστα μου....
ως επί το πλείστον ανάγονται στην δεκαετία του 30....-bye-
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Να συμπληρωσω μονο οτι ο George Lewis,
που ειναι ο λιγοτερο αναγνωρισιμος απο τους τρεις,
ειναι περισσοτερο ακαδημαικη μορφη, θεωρητικος του αυτοσχεδιασμου. Διδασκει στο Columbia αλλα συμμετεχει σε δουλιες οπως αυτες εδω
 
17 June 2006
14,350
not my cup of tea.....

(both)....

μπορεί να σε στεναχωρώ, αλλά ξέρεις τα γούστα μου....
ως επί το πλείστον ανάγονται στην δεκαετία του 30....-bye-

No problem: άμα πας καμιά 30ριά χρόνια πίσω, συναντάς το Δαμιανό και το Δημοκηδή.
Μιά παρέα είμαστε :popcorn:
 
17 June 2006
14,350
Να συμπληρωσω μονο οτι ο George Lewis,
που ειναι ο λιγοτερο αναγνωρισιμος απο τους τρεις,
ειναι περισσοτερο ακαδημαικη μορφη, θεωρητικος του αυτοσχεδιασμου. Διδασκει στο Columbia αλλα συμμετεχει σε δουλιες οπως αυτες εδω


τεράστιος: δεν εχει βγάλει ποτέ του μέτριο δίσκο ούτε συμμετείχε ποτέ σε τέτοιον.
 
Last edited:
17 June 2009
3,594
αν το μεγάλο δάσος είναι το amazon com θα το βρείτε και μάλιστα φθηνά σε μεταχειρισμένο.
Εκεί το αναζήτησα εδώ και καιρό (δυό χρόνια) μετά την αναφορά του Κώστα στο big gundown του Zorn.

Πολύ καλός δίσκος (τουλάχιστον ο μεταγενέστερος) αν και ...
μην ξεχνιόμαστε:για εκπαιδευμένα ωτα....

Ασφαλώς δεν εννοείτε τα δικά μου ώτα ως μη εκπαιδευμένα chief, διότι τότε είμαι βεβαία ότι θα σας μάλωναν οι μέντορές μου.
Το τι έχω ακούσει από τότε που σας γνώρισα.....

Και, ναι, τον Αμαζόνιο εννοούσα. Το άλλο, η εύκολη λύση, δεν είναι για μένα.
-bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Ασφαλώς δεν εννοείτε τα δικά μου ώτα ως μη εκπαιδευμένα chief, διότι τότε είμαι βεβαία ότι θα σας μάλωναν οι μέντορές μου.
Το τι έχω ακούσει από τότε που σας γνώρισα.....

τα δικά σας συγκαταλέγονται στα εκπαιδευμένα....(προφανώς όχι στα πέτσινα, όσο να ήθελε και ο μέντωρ....)-bye-

έχετε ακούσει και έχετε ακούσει .......:award:(στόμα να είχαν να λέγανε...)-bye-
 
17 June 2006
14,350
George E. Lewis:

" the Chicagoan taught himself improvisation while still in his early teens by transcribing Lester Young solos for trombone. He later studied formally at Yale, but his real musical education was with the Association for the Advancement of Creative Musicians, whose ethos and aesthetics have remained with him. Lewis is technologically astute, but also profoundly subversive, making music on computer, but also dismantling his horn to get at its spectral sound-colours."

The Penguin Guide to Jazz Recordings, ninth edition - Richard Cook & Brian Morton